- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Automatyka domowa DIY, czyli jak samemu zrobić inteligentny dom
Jeszcze kilka lat temu dom, który sam wie, kiedy podkręcić ogrzewanie lub opuścić żaluzje był science-fiction. Dziś coraz częściej można spotkać inteligentne domy, w których komfort życia stoi na naprawdę wysokim poziomie. W takim domu nie trzeba się bowiem martwić o to, czy drzwi lub okna zostały zamknięte na noc, lub czy podczas naszej nieobecności ktoś nie grasuje po posesji. Dodatkowo na rynku można znaleźć coraz więcej firm, oferujących produkty do montażu DIY, czyli zrób to sam. Jest to więc idealny moment, by zmodernizować swój dom i wprowadzić do niego inteligentne produkty, które ułatwią życie mieszkańców.
Inteligentny dom DIY
Według wielu osób smart home to dom, posiadający mnóstwo technologicznych rozwiązań, skomplikowanych instalacji i superkomputera, który będzie rozmawiał z domownikami. Nie ma się co dziwić. W filmach bardzo często można zobaczyć sceny, w których aktor wchodzi do domu przedstawionego właśnie w taki sposób. Niestety, taka wizja nie jest do końca zgodna z prawdą, a przynajmniej jeszcze nie jest prawdą.
Inteligentny dom DIY, nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnego dachu nad głową, poza zainstalowanymi urządzeniami połączonymi w jeden zintegrowany system. Liczba urządzeń i zakres ich działania zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. Możesz zainstalować wyłącznie kamery i czujniki ruchu, a możesz też dołożyć do tego sensory na drzwi i okna oraz żarówki LED z odbiornikami Wi-Fi. Duże znaczenie ma w tym zakresie, to co chcesz osiągnąć i jaki jest Twój budżet.
Inteligentny dom - urządzenia SMART
Systemów i urządzeń umożliwiających automatyzację niektórych zadań domowych jest naprawdę wiele. Ich liczba wciąż rośnie i w ciągu najbliższych lat się to raczej nie zmieni, gdyż coraz więcej osób decyduje się na ich montaż.
Jeśli interesują Cię urządzenia SMART, to do najpopularniejszych należą:
● Żarówki LED Wi-Fi - jedną z topowych firm w tej dziedzinie jest Tuya. Stosując je, możesz dopasowywać barwę i intensywność światła, tworząc przyjemny półmrok. Dodatkowo nawet będąc na wakacjach, możesz włączyć światło na wieczór, imitując Twoją obecność.
● Gniazdka Smart Plug - nawet gdy zapomnisz wyłączyć żelazko, a będziesz już w drodze do pracy, możesz bez problemu odciąć zasilanie wybranego gniazdka.
● Kamery i systemy alarmowe - dzięki nim niezależnie od tego gdzie jesteś, będziesz w stanie zobaczyć, co dzieje się w Twoim domu lub ogrodzie.
● Czujniki temperatury i systemy sterowania ogrzewaniem - dla wielu osób główną zaletą mieszkania w bloku jest brak konieczności martwienia się o ogrzewanie. Z inteligentnym systemem to samo osiągniesz w domu.
● Inteligentne zamki - nawet gdy zapomnisz kluczy, będziesz mógł otworzyć drzwi przy pomocy smartfona.
● Czujniki zamknięcia okien - można je montować nie tylko na oknach. Szafka z ważnymi dokumentami lub wartościowymi przedmiotami również będzie idealnym miejscem do ich montażu.
Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca do zakupu tanich elementów inteligentnego oświetlenia, wybierz hurtownię LED.
Instalacja inteligentny dom - od czego zacząć?
System zarządzania domem może być mniej lub bardziej rozbudowany. To właśnie ta kwestia jest jedną z pierwszych, którą powinniśmy poruszyć, projektując swój system. Żeby to zrobić, należy przeanalizować potrzeby i wymagania dotyczące tego, co chcemy osiągnąć. Powinno się również przeanalizować, jak wygląda instalacja elektryczna i alarmowa w domu, by móc bez problemu zaplanować miejsca połączeń poszczególnych sprzętów i urządzeń.
Warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że inteligentne instalacje można stosować również w blokach i biurach. Wynika to z faktu, iż w rzeczywistości to nie sam budynek jest smart, a tak naprawdę to odpowiednio poprowadzona instalacja mówi, które miejsca lub pomieszczenia mają być inteligentne.
Inteligentny dom - jak zrobić samemu?
Wiesz już, że instalację inteligentny dom, trzeba rozpocząć od przygotowania projektu. Jest to główny krok odpowiadający za sukces całego przedsięwzięcia. Jeśli ten krok masz już za sobą, możesz przejść do działań praktycznych. Musisz zakupić odpowiednie przewody, sprzęt i centrale, a następnie rozpocząć ich montaż.
W przypadku gdy chcesz stworzyć smart-home bez konieczności instalacji nowego okablowania, również możesz to zrobić. Wystarczy zakupić np. odpowiednie głowice termostatyczne, żarówki LED i czujniki, które jej nie wymagają. Jednak wiele z takich urządzeń smart kosztuje więcej od tych standardowych.
Jak widzisz, samodzielne stworzenie inteligentnego domu wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy odpowiednie okablowanie, odrobina wiedzy i sprzęt, dzięki któremu niektóre procesy w naszym domu zostaną zautomatyzowane.
Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
12.03.2024, Artykuł sponsorowany
Jak interpretować dane z domowej stacji pogodowej?
Stacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak jeStacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak je wykorzystać do planowania codziennych aktywności.
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
01.12.2023, Artykuł sponsorowany
Strategie oszczędzania energii podczas korzystania ze sprzętów AGD. Czy znasz je wszystkie?
Oszczędzanie energii podczas korzystania ze sprzętów AGD – podstawowe kroki Płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny czy też lodówka to sprzęty AGD, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Niestety rosnące ceny prądu sprawiają, że korzystanie z nich kosztuje coraz więcejkosztuje coraz więcej