Jakie są zalety żarówek LED?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 29.06.2020

Żarówki LED to obecnie najczęściej spotykane źródło światła w naszych domach. Dlaczego warto je wybrać? Sprawdź na GetHome.pl

Żarówka LED to obecnie najczęściej spotykane źródło światła w naszych domach, czy mieszkaniach. Dlaczego tak szybko ten model żarówki stał się aż tak bardzo popularny? Odpowiedź jest bardzo prosta. To przede wszystkim znacznie niższy pobór energii w porównaniu z tradycyjnym, bardzo energochłonnym oświetleniem. Obecnie sprzedawane w sklepach żarówki LED pobierają nawet 90% energii mniej od żarówek wolframowych, nie tracąc przy tym na jasności oświetlenia.

Czym są żarówki LED?

Żarówki Ledowe to potoczna nazwa lamp ledowych, których źródło światła zostało oparte na diodach elektroluminescencyjnych (LED). Diody LED przeznaczone są do zasilania prądem o bezpiecznym, niskim napięciu, dlatego w obudowie posiadają one przetwornicę impulsową. Występuje ona we wszystkich żarówkach LED zasilanych standardowym prądem o napięciu 230V. Najpopularniejsze z nich to oczywiście żarówki LED E27, które spotkamy w większości lamp i żyrandoli obecnie dostępnych na rynku.

Żarówki wykonane w technologii LED to nowoczesna, a zarazem energooszczędna konstrukcja. Inwestycja w wymianę naszego oświetlenia na to wykonane w energooszczędnej technologii bardzo szybko nam się zwróci. Pobór mocy żarówki LED jest znacznie mniejszy od tradycyjnych żarówek opartych na żarnikach.

żarówka LED

Czy żarówki LED są szkodliwe?

Oświetlenie w naszym domu, czy w miejscu pracy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, czy naszą efektywność. Dla ludzkiego organizmu najlepszym światłem jest oczywiście to słoneczne, ale nie możemy przecież korzystać z niego przez całą dobę, a doświetlać wnętrza musimy światłem sztucznym. W przypadku żarówek LED bardzo ważnym oznaczeniem jest współczynnik CRI, który określa w jaki sposób światło LED danej lampy, jest zbliżone do naturalnego światła słonecznego.

Czy żarówki LED są zdrowe dla ludzi? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od jakości wybranego przez nas produktu. Z całą jednak pewnością można stwierdzić, że szkodliwość żarówek LED, czy tych energooszczędnych, jest znacznie niższa od tradycyjnych źródeł światła. Przede wszystkim pobierają znacznie mniejsze ilości energii, ale także nie zawierają szkodliwych związków tręci, czy ołowiu. Bardzo ważny jest również brak szkodliwego promieniowania UV, który może negatywnie wpływać na działanie ludzkiego organizmu.

Ile prądu pobierają żarówki LED?

Żarówki LED stanowią jedne z najbardziej energooszczędnych źródeł światłą obecnie dostępnych na rynku. Ich zużycie energii jest mniejsze od tradycyjnego oświetlenia o nawet 90%. Przy wyborze żarówek LED warto zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale także strumień świetny. To właśnie ilość lumenów określa moc świetlną żarówki, a nie tak jak było to kiedyś, ilości pobieranych watów.

Dla przykładu żarówka LED o strumieniu świetlnym 249 lumenów stanowi odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy aż 25W. W tym przypadku wybór lampy LED wiąże się z oszczędnością sięgającą nawet 88% względem tradycyjnego oświetlenia. Instalując lampy LED, koszt ich zakupu bardzo szybko zwróci nam się więc niskimi rachunkami za energię elektryczną.

Materiał opracowany przez eksperta portalu Żarowka LED

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: