Jak urządzić balkon w mieszkaniu lub w domu?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.03.2019

Balkon to specyficzny obszar do aranżacji. Jak urządzić go z pomysłem łącząc wygodę z estetyką? Jakie kwiaty na balkon wybrać? Sprawdź na GetHome.

Balkony to bardzo specyficzne miejsca. Z jednej strony mieszczą się przy naszych mieszkaniach, co sprawia, że chcielibyśmy je udekorować i ładnie zaaranżować. Z drugiej  jednak znajdują się na otwartej powierzchni, a to oznacza, że ma się ograniczone możliwości ich urządzenia. Dodatkowo najczęściej jest to najmniejsza powierzchnia w naszym mieszkaniu, która w wielu przypadkach ledwo umożliwia obrócenie się w miejscu czy przejście dwóch kroków. Chcąc urządzić balkon, musimy zmierzyć się z wszystkimi tymi problemami. Piękna i funkcjonalna aranżacja jest możliwa, choć trzeba często pójść na kompromis.

Aranżacja balkonu a jego powierzchnia

To, w jaki sposób wykonamy aranżację balkonu, w dużej mierze zależy od jego powierzchni. Jeśli dysponujemy pokaźną przestrzenią, wynoszącą kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych, możemy pozwolić sobie na większą swobodę i umieszczenie mebli tarasowych czy sporej liczby donic z kwiatami. Jeśli jednak przy mieszkaniu mamy jedynie mały balkon, musimy o wiele bardziej uważać z doborem wyposażenia, by nie okazało się, że w efekcie będziemy mieli trudności, by wyjść na zewnątrz.

Zwróćmy uwagę na strony świata

Równie ważna okazuje się strona świata, w którą zwrócony jest nasz balkon. Nieco inaczej powinna wyglądać aranżacja przy stronie północnej – inaczej przy południowej. Od tego również zależy, jakie kwiaty na balkon wybierzemy. Niektóre wolą pełne nasłonecznienie, inne lepiej czują się w delikatnym i rozproszonym świetle. Możemy również znaleźć gatunki, które świetnie radzą sobie zarówno na stanowiskach półcienistych, jak i bardzo nasłonecznionych.

Wysokość też jest ważna

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest piętro, na którym znajduje się nasze mieszkanie z balkonem. Pamiętajmy, że im wyżej się znajdujemy, tym będziemy odczuwać silniejsze podmuchy wiatru. Z drugiej strony istnieje mniejsze ryzyko, że ktoś niepowołany może podglądać nas podczas relaksu. Mieszkając wysoko warto zainwestować w stabilne wyposażenie i kwiaty na balkon, które będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Inną możliwością jest zakup specjalnych osłon, które ochronią nasze rośliny przed niekorzystnymi wiatrami.

Przeczytaj również: Jak wybrać zapach do domu?

Co chcemy robić na balkonie gethome.pl

Co chcemy robić na balkonie?

Niemniej ważna jest sama funkcjonalność balkonu. Może służyć nam jako:

 • strefa relaksu,
 • przydomowy ogród z kwiatami,
 • jadalnia,
 • schowek
 • miejsce spotkań z przyjaciółmi.

Każda z tych funkcjonalności wymaga zastosowania nieco innych pomysłów aranżacyjnych i zakupu odmiennego wyposażenia. Nie zawsze też możemy stworzyć na balkonie przytulny zakątek do podejmowania gości czy spożywania posiłków wspólnie z rodziną. Największą przeszkodą jest mała powierzchnia, która była wspominana na początku.

Jak widać, aranżacja balkonu wymaga dość wielu analiz i odpowiedzi na pytania – również te techniczne. Nie jest to łatwy proces. Pamiętajmy jednak, że ładny i elegancko urządzony balkon może stanowić ozdobę naszego mieszkania, a także dodatkowy kąt, w którym możemy się skryć, odpocząć czy zażyć świeżego powietrza bez wychodzenia z domu. Jak urządzić balkon? Inspiracje znajdziemy choćby na stronach internetowych, ale pamiętajmy, że bardzo rzadko będziemy w stanie zastosować te rozwiązania bez żadnych zmian czy poprawek.

Aranżacja balkonu – od czego zacząć?

Jak urządzić balkon? Aranżację balkonu warto zacząć nie od mebli czy kwiatów, ale od wybrania materiału, który pokryje naszą podłogę. Mamy tu dość duży wybór, który zależy w dużej mierze od funkcji, jaką ma pełnić balkon. W większości wypadków jest on pokryty kafelkami, które choć bardzo praktyczne, to jednak są zimne i nieprzyjemne w dotyku.

Podłoga na balkon – co wybrać?

Do wyboru mamy wiele materiałów. Jako podłoga na balkon nadają się:

 • deski tarasowe,
 • płytki na balkon gresowe,
 • płyty gumowe,
 • dywany balkonowe.

Każdy z nich powinien być dostosowany do trudnych warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że płytki na balkon czy deski oraz inne materiały będą codziennie narażone na opady deszczu, śniegu lub prażące słońce. Materiały muszą być odporne na rozwój pleśni i grzybów, a także nie mogą wchłaniać wody.

Już na tym etapie warto zdecydować się, w jakim stylu ma być urządzony mały balkon i w jakiej kolorystyce. Do miniogrodów sprawdzi się oczywiście zieleń – nawet w postaci sztucznej trawy. Aranżując balkon drewniany, dobrze jest wybrać naturalne odcienie litego drewna, a z kolei projektując jadalnię czy kącik dla znajomych, odpowiednie będą żywe i jasne kolory. To sposób na to, jak urządzić balkon naturalny i atrakcyjny.

Balustrady pełne życia gethome.pl

Balustrady pełne życia

Najczęściej na kształt i styl balustrad również nie możemy zbyt wiele poradzić. Ich wymiana byłaby czasochłonna i kosztowna, a często również niemożliwa od ręki według prawa budowlanego. Możemy ją jednak nieco zmienić chociażby poprzez pomalowanie na żywy, ciekawy kolor. Zwróćmy uwagę, by barwa była zgodna z płytkami na balkonie. To szczególnie ważne przy aranżacji małych balkonów, gdzie balustrady są doskonale widoczne i trudne do ukrycia poprzez wstawienie wielu innych elementów odwracających uwagę.

Warto również zastanowić się nad kupnem bluszczu, który w elegancki sposób upiększy każdą barierkę, jeśli tylko damy mu odpowiednio urosnąć.

Mały balkon – jak sobie poradzić?

Jak urządzić balkon w bloku, który jest bardzo niewielki? Aranżacja balkonu o sporej powierzchni sprawia o wiele mniej trudności niż w przypadku niewielkich balkonów w blokach. Te ostatnie najczęściej mają jedynie 2-3 metry kwadratowe i są stanowczo zbyt małe, by móc umieścić na nich pokaźne meble tarasowe. To wcale jednak nie znaczy, że nie mamy żadnych rozwiązań ani ciekawych pomysłów na balkon.

Wybierzmy niewielkie, składane krzesła ogrodowe i taki sam niewielki stolik. Blat musi być na tyle duży, by zmieściła się na nim filiżanka z kawą lub ewentualnie dwie – jeśli chcemy przyjąć gościa. Zainwestujmy w rośliny na balkon, zwłaszcza kwiaty, które będą tworzyć charakter i budować nastrój.

Przy małych balkonach ciężko wstawić dużą i okazałą donicę z drzewem ozdobnym. Do wyboru mamy jednak wiele małych i popularnych roślin doniczkowych do zawieszenia, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. W każdym sklepie ogrodniczym kupimy specjalne haki i zaczepy, które pomogą nam wystawić „ogródek” za linię barierki. Donice na balkonie mogą znaleźć się również na zewnętrznych parapetach okiennych.

Balkon w bloku – jak stworzyć nastrojowość?

Jak urządzić balkon w bloku, by jednocześnie był przestronny, odpowiednio wyposażony i nastrojowy? Istnieje kilka niezawodnych sztuczek, z których można skorzystać nawet w przypadku małych balkonów. Jedną z nich jest wykorzystanie światła poprzez umiejscowienie w strategicznych miejscach lamp ozdobnych. To doskonała propozycja na wieczorne spotkania z przyjaciółmi czy romantyczną kolację we dwoje. Mogą być to wielkie, pojedyncze kule albo całe sznury małych lampek LED.

Kolejnym trikiem, który warto zastosować, jest zakup pachnących kwiatów na balkon. Im przyjemniejszy zapach, tym mniejszą uwagę zwrócimy na niewielką ilość miejsca. Warto również zapamiętać, że zasady aranżacji balkonu w bloku są praktycznie identyczne, jak w przypadku salonów czy sypialni. Wybierajmy jasne barwy, żywe i optymistyczne. Dzięki temu miejsce optycznie wyda nam się większe i bardziej przestronne. Przy nieco większej powierzchni ciekawie będzie wyglądać również balkon drewniany.

wąski balkon aranżacje przykłady

Aranżacja wąskiego balkonu – czy to możliwe?

Najwięcej problemów sprawia chyba aranżacja wąskiego balkonu. Wiele zależy tak po prawdzie od jego głębokości – jeśli jest to metr, możemy spróbować wykonać meble ogrodowe na zamówienie czy postawić kilka doniczek z kwiatami w rzędzie, wykorzystując znaczną długość. Nieco trudniej mamy, jeśli kształt balkonu pozwala nam na wykonanie jedynie jednego kroku przez próg lub jest to balkon francuski. Jedynym rozwiązaniem pozostaje nam ciekawa i rzucająca się w oczy aranżacja barierki na balkonie. Jeśli jest to krata, możemy w nią wpleść:

 • bluszcz,
 • lampki LED,
 • dekoracje, takie jak wstążki czy sznury korali.

Balkon francuski to tak naprawdę jedynie okno zagrodzone balustradą. Dostępna przestrzeń ogranicza się do zewnętrznego parapetu. Powierzchnia balkonu francuskiego umożliwia nam postawienie jednak jednej czy dwóch doniczek. Po analizie strony świata, warto wybrać gatunek sporej wielkości, który dobrze będzie się czuł przy danym nasłonecznieniu. Ważne jest, by taki balkon w bloku był doskonale widoczny z salonu lub pokoju. Dzięki temu będzie oddziaływał również na jego wystrój i damy mu szansę zachwycenia domowników oraz gości. Zrezygnujmy więc z ciężkich kotar i zasłon.

balkon francuski co to

Aranżacja balkonu słonecznego

Niemniej problemów może sprawiać aranżacja balkonu słonecznego. Musimy wybrać rośliny, które lubią stanowiska mocno nasłonecznione. Pamiętajmy także, że spędzanie czasu w silnych promieniach słonecznych nie będzie należało do najprzyjemniejszych. Ostre słońce oddziałuje także na meble – np. ich kolor może szybciej blaknąć bez zastosowania odpowiedniej impregnacji. Możemy się jednak przed tym skutecznie zabezpieczyć. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie:

 • parasola ogrodowego,
 • osłony na balkon,
 • żagla przeciwsłonecznego.

Wiele zależy od wymiarów naszego balkonu w bloku. By móc skorzystać z parasola, niezbędne jest dysponowanie mimo wszystko pewną wolną powierzchnią, choć możliwe będzie umieszczenie tego elementu również przy aranżacji wąskiego balkonu. Osłony i żagle z kolei praktycznie w ogóle nie zabierają miejsca, ale mogą wyglądać dość sztucznie i nieprzyjemnie.

By tak się nie stało, warto wybrać modele z motywem roślinnym lub kwiatowym, które będą wręcz do złudzenia przypominały rozpinający się na barierce bluszcz. Przy silnie nasłonecznionych tarasach dobrze sprawdzą się sztuczna trawa czy dywan – płytki na balkonie nagrzewają się bardzo szybko i stąpanie po nich może być nieprzyjemne.

balkon zachwycajace aranzacje

Balkon – aranżacje, które mogą zachwycić

Przejdźmy więc do pomysłów na balkony, które będą zachwycały i pozwalały na odpoczynek czy rekreację. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się balkon drewniany, na którym znajdziemy:

 • podłogę na balkon z desek,
 • osłonę trzcinową lub wiklinową,
 • drzewko palmowe,
 • drewniany, mały stolik,
 • fotel z plecionki.

Ustawienie konkretnych obiektów zależy w dużej mierze od wymiarów, ale taka aranżacja balkonu słonecznego będzie nawiązywać do wystroju tropikalnego – bardzo swobodnego i jednocześnie naturalnego. Możemy zawsze zmienić jej kolorystykę na:

 • zieleń,
 • błękit,
 • biel,
 • pomarańcz.

Jeżeli nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, by bez przeszkód wnieść fotel i nawet mały stolik kawowy, możemy skorzystać z innej ciekawej aranżacji małego balkonu. Stolik w kształcie trójkąta, bez nóżek, możemy zamontować w kącie. To miejsce dla jednej osoby, by napić się kawy lub przeczytać ulubioną książkę wśród kwiatów. Mebel mocujemy przy barierce, tym samym mamy dużo miejsca na rozciągnięcie nóg.

Tego typu meble – funkcjonalne i nie zajmujące wiele miejsca, to częsta odpowiedź na pytanie, jak urządzić balkon niewielki, ale równocześnie funkcjonalny.

Mały balkon industrialny

Aranżacja balkonu industrialnego jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – szczególnie w przypadku niewielkich powierzchni. Wystarczą dwie drewniane skrzynki z poduszkami i otrzymujemy wygodne siedziska, na których możemy przyjąć gości czy wypić poranną kawę. Do tego jedna większa skrzynka w formie stolika. Przy większej powierzchni skrzynki możemy zastąpić całymi paletami. To tani, ale niezwykle efektowny pomysł na balkon.

Monotonną przestrzeń możemy ożywić za pomocą koloru, np. poprzez położenie dywanu balkonowego lub różnobarwnych doniczek zawieszonych przy barierce. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, do których z pewnością należy prostota wykonania tego rodzaju balkonu. Aranżacje są przejrzyste i nowoczesne.

aranżacja balkonu pomysły i inspiracje

Aranżacja balkonu w bloku do celów rekreacyjnych

Cóż można robić rekreacyjnego na balkonie w bloku? Z pewnością:

 • odpoczywać,
 • opalać się,
 • czytać książkę,
 • grać w planszówki (jeśli nie ma silnego wiatru),
 • grillować (jeśli nie ma zakazu) – są w końcu grille elektryczne!
 • oglądać film na laptopie.

Jak urządzić balkon w bloku, by można było do woli korzystać z jego wygód? Poza bogactwem kwiatów, niezbędna okaże się również wygodna leżanka. Niewielki, składany model będzie doskonałą propozycją na mały balkon. Tuż obok powinien znaleźć się niewielki stolik. Ciepły dywan balkonowy zapobiegnie przesuwaniu się leżanki czy uczuciu chłodu, jeśli wyjdziemy na balkon boso.

Warto również zastanowić się, czy nie możemy wykorzystać daszku nad nami do aranżacji. Zawieszając pod nim donice z kwiatami, zaoszczędzimy miejsce. Ciekawym rozwiązaniem jest kupno podwieszanego fotela w kształcie jajka.

Pomysł na balkon w postaci schowka

Kiedy mamy małe mieszkanie, liczy się każda przestrzeń, a liczba posiadanych przez nas rzeczy do schowania rośnie z każdym kolejnym miesiącem. Dlaczego by więc nie dokonać aranżacji balkonu w bloku tak, by można było na nim przechowywać narzędzia, drobiazgi, a nawet tekstylia? Przede wszystkim musimy skupić się na meblach, które posiadają skrzynie. Na balkonie mogą się znaleźć:

 • ławy ogrodowe,
 • pufy drewniane,
 • skrzynki pełniące funkcję stolików.

Dzięki temu mały balkon stanie się funkcjonalny jako schowek niedostrzegalny dla oczu osób postronnych. Dobra impregnacja skrzyń i dodatkowe zabezpieczenia sprawią, że bez obaw będziemy mogli przechowywać na dworze niemal wszystko poza elektroniką. Pozbędziemy się niewygodnych skrzyń czy przedmiotów z mieszkania, dodatkowo zwiększając dostępne miejsce we własnych czterech kątach. To z pewnością atrakcyjne rozwiązanie.

Jak urządzić balkon w bloku jako schowek? Istotne jest tu pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca. Warto także pamiętać, że wszystko, co stawiamy na zewnątrz, musi zostać dobrze zabezpieczone, aby nie wypadło podczas burzy czy silnego wiatru.

Kwiaty na balkon – jakie wybrać gethome.pl

Kwiaty na balkon – jakie wybrać?

To, jakie kwiaty na balkon wybierzemy, zależy w dużej mierze od:

 • strony świata, po której znajduje się balkon,
 • piętra,
 • dostępnej przestrzeni,
 • nasłonecznienia.

Istnieją gatunki bardziej i mniej popularne – z kolorowymi kwiatami lub wiecznie zielone. Pod uwagę musimy zatem wziąć również nasz styl aranżacji balkonu. Nie zapominajmy o wyborze ciekawych i stylowych doniczek na balkon, które urozmaicą wystrój.

Sztuczna trawa na balkon – doskonała kompozycja

O sztucznej trawie na balkon mowa była również nieco wcześniej.. Taki element jest nie tylko ciekawą formą zabezpieczenia kafelków czy płyt przed czynnikami atmosferycznymi, ale to również doskonały element dekoracyjny. Jeśli marzy nam się balkon cały w kwiatach, sztuczna trawa zapewni efekt wiosennej łąki. Znacznie przyjemniej będzie również siedzieć na podłodze.

Popularne kwiaty na balkon gethome.pl

Popularne kwiaty na balkon

Najpopularniejsze kwiaty na balkon, które praktycznie rosną zawsze i wszędzie, to:

 • pelargonie,
 • uczep rózgowaty,
 • wilec.

By jednak stworzyć odpowiednią kompozycję kwiatową na balkon, musimy przeanalizować warunki, jakie panują za naszymi oknami. Na stanowiskach cienistych dobrze sprawdzą się takie gatunki, jak:

 • lobelia przylądkowa,
 • fuksja,
 • gerbera doniczkowa,
 • dzwonek.

Jakie kwiaty na balkon nie sprawdzą się, jeśli nasze mieszkanie jest położone bardzo wysoko i doskwierają nam silne wiatry? Z pewnością powinniśmy odpuścić sobie kupno petunii kaskadowej czy Sundaville. Te dwa gatunki dobrze czują się w zacisznych miejscach położonych blisko ziemi.

Kwiaty na słoneczny balkon gethome.pl

Kwiaty na słoneczny balkon

Jakie kwiaty na balkon będą odpowiednie, jeśli znajduje się on od strony południowej? Wyraziste słońce lubią:

 • petunia kaskadowa,
 • Sundaville,
 • werbena,
 • petunia miniaturowa.

To idealne kwiaty na balkon południowy. Musimy jednak pamiętać o częstym podlewaniu tych roślin. Duża dawka słońca może powodować szybkie wysychanie rośliny na balkonie. W wielu kwiaciarniach można kupić specjalne kroplówki, które uzupełnia się wodą od czasu do czasu. Rośliny „samodzielnie” pobierają z niej tyle wody, ile potrzebują. Dodatkowo warto doniczki z nimi albo zawiesić przy balustradach, albo postawić na zabezpieczonej podłodze. Niektóre płytki bardzo szybko się nagrzewają, przez co może dojść nawet do spalenia korzeni. Położenie sztucznej trawy na balkon zyskuje więc kolejną zaletę.

balkon drewniany gethome.pl

Iglaki na balkon

Nie tylko kwiaty na balkonie mogą wyglądać zjawiskowo. Przy nowoczesnych aranżacjach ciekawie sprawdzą się iglaki na balkon, które również musimy wybrać w oparciu o nasłonecznienie stanowiska i wysokość nad ziemią. Najpopularniejsze gatunki to:

 • cyprysik groszkowy – lubiący zarówno słoneczne, jak i półcieniste stanowiska,
 • żywotnik zachodni – lubi wilgoć, ale nie ma dużych wymagań dotyczących natężenia światła,
 • jałowiec łuskany – świetnie sprawdzi się jako kwiat na balkon południowy,
 • sosna bośniacka – idealne kwiaty na słoneczny balkon,
 • sosna górska – lubi wysokie natężenie promieni słonecznych i wilgotne podłoże.

Te gatunki są idealnymi kwiatami na słoneczne balkony. Dodatkową zaletą iglaków na balkonie jest, że rozrastają się najczęściej w górę, dzięki czemu nie zajmują tyle miejsca, co skrzynie na balkon. Wysokie drzewko zapewni nam również cień w lecie. Jeśli nie wymagają rozwiniętego systemu korzeniowego, możemy postawić je w niewielkich donicach na balkonach francuskich.

Pnącza na balkon

Aranżacja małych balkonów często uniemożliwia nam hodowanie takich roślin, jakie byśmy chcieli. Wtedy doskonałą propozycją mogą okazać się pnącza na balkon. Rosną szybko, a dodatkowo zajmują bardzo mało miejsca i upiększają nasze barierki na balkonie. Sprawdzą się nawet na balkonach francuskich. Poza wymienionym wcześniej wilcem, ciekawą propozycją może być hodowla:

 • bluszczu pospolitego,
 • chmielu japońskiego,
 • groszku pachnącego,
 • powojnika.

Pnącza na balkon mogą być zarówno zielone, jak i posiadać kolorowe kwiaty, które skutecznie ożywią przestrzeń.

Najpopularniejsze kompozycje kwiatowe na balkon

Wybierając kompozycje kwiatowe na balkon, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę, by rośliny:

 • miały podobne wymagania dotyczące nasłonecznienia i wilgotności gleby – szczególnie, jeśli chcemy umieścić w donicy kilka gatunków,
 • miały kolory, które nam się podobają,,
 • nie rozrosły się za bardzo, jeśli mamy niewielki balkon.

Dominują oczywiście różnokolorowe pelargonie na balkonach, ale warto wybrać zestaw, który nie będzie aż tak oczywisty. Ciekawą kompozycję kwiatową na balkon stanowią:

 • różnokolorowe margerytki,
 • fioletowy szczawik,
 • zwisające kocanki.

Jeśli zaś chodzi o pnącza na balkon, możemy ze sobą połączyć kilka rodzajów powojnika o różnych kolorach kwiatów. Tworząc kompozycję kwiatową na balkon z iglaków, lepiej mimo wszystko użyć kilku niezależnych donic. Te rośliny mają tendencję do sporego rozrastania się, a całość może okazać się w pewnym momencie zbyt ciężka do przeniesienia. Oprócz kwiatów, możemy hodować również warzywa, owoce czy zioła. Do najpopularniejszych należą pomidorki, papryka, rukola, pietruszka, majeranek, truskawki. To bardzo ciekawa i smaczna alternatywa dla roślin typowo ozdobnych.

Doniczki na balkon – jakie wybrać gethome.pl

Doniczki na balkon – jakie wybrać?

Doniczki na balkon przede wszystkim powinny być solidne i stabilne. Pamiętajmy, że będą codziennie zmagać się z nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Powinny również pasować kolorem do pozostałych elementów balkonu. Aranżacja musi być spójna.

Decydując się na konkretny rozmiar, weźmy pod uwagę potrzeby i wymagania hodowanych przez nas roślin na balkonie. Jedne potrzebują sporych donic, inne czują się świetnie w mniejszych. Warto pamiętać, że od czasu do czasu rośliny trzeba będzie przesadzić, zwłaszcza kiedy urosną. Nie trzeba więc od razu kupować ogromnych donic na balkon, jednocześnie zostawiając dla nich wystarczająco dużo miejsca na przyszłość.

Wyposażenie i meble na balkon – co warto kupić?

Ilość i wielkość mebli na balkon zależą od dostępnej powierzchni i oczekiwanej funkcjonalności. Jeśli planujemy spędzać tam czas samotnie, kupno dwóch krzeseł będzie niepotrzebne. W miniogródku wyposażenie tego typu jest w ogóle niepotrzebne, o ile chcemy zajmować się tam jedynie ogrodnictwem. Podobnie osłona na balkon czy mata będą potrzebne jedynie w pewnych szczególnych sytuacjach.

Nie możemy zapomnieć również o tym, że często mogą być nam potrzebne elementy, które nie wnoszą niczego do wystroju, ale są niezwykle funkcjonalne. Jest to przykładowo siatka na balkon, która zabezpiecza przed wypadnięciem drobnych zabawek, jeśli w domu mieszka małe dziecko.

Popularne meble na balkon

Materiałem, który jest najczęściej wykorzystywany przy produkcji mebli na balkon, jest technorattan. To syntetyczna odmiana naturalnych pnączy, które spotykamy w Azji czy Afryce. Zostały udoskonalone, dzięki czemu cechują się większą odpornością na wilgoć czy promienie słoneczne. Najczęściej wykonuje się z nich:

 • krzesła,
 • stoliki na balkon,
 • szafki na balkon,
 • ławę ogrodową,
 • skrzynie,
 • parasole na balkon.

Każdy z tych mebli ma swoje wady i zalety, i choć najchętniej wstawilibyśmy je wszystkie, musimy dokonać wyboru, które z nich będą najpotrzebniejsze. Kierujmy się zasadą, by pozostawić około 40-50% wolnej powierzchni do poruszania się. W przeciwnym wypadku postawimy meble na balkon, z których nie będziemy w stanie nawet skorzystać. Bardzo popularnym rozwiązaniem ostatnimi czasy jest zakup gotowych lub samodzielne wykonanie mebli z palet na balkon. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć wyjątkowy klimat, lekko industrialny, ale również w razie potrzeby ich przeniesienie czy postawienie w pionie umożliwia nam dostęp do każdego zakamarka balkonu.

Stolik na balkon – ciekawe propozycje

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na dowolnej wielkości stół, przy którym może usiąść kilka lub kilkanaście osób. Najczęściej jesteśmy zmuszeni do zakupu niewielkiego mebla na balkon, na którym ledwo zmieści się książka czy filiżanka. Możemy jednak nieco powiększyć dostępną powierzchnię, wykorzystując kilka trików. Pierwszym z nich jest zastosowanie niesymetrycznego stolika na balkon – o kształcie trójkąta, trapezu lub dowolnego innego, który mieści się w kącie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest montaż przy barierce lub elewacji zewnętrznej, co daje nam możliwość składania go według naszych potrzeb. W nieco bardziej industrialnym stylu sprawdzą się meble z palet na balkon. Wystarczy taki stolik podnieść i oprzeć o ścianę, by mieć dostęp do każdego zakamarka.

Jakie szafki na balkon?

Chcąc na balkonie zaprojektować niewielki składzik na narzędzia czy drobne przedmioty, warto przemyśleć zakup szafek na balkon. Mogą być specjalnie skonstruowane tak, by stanowiły również siedziska lub stolik na balkon, dzięki czemu zaoszczędzimy dodatkowe miejsce. Ciekawie sprawdzą się meble z palet – musimy jedynie pamiętać, by zostały dobrze zaimpregnowane. Warto wykorzystać również skrzynie na balkon.

Innym rozwiązaniem może być zakup lub wykonanie na zamówienie szafki dopasowanej wymiarem tak, by zmieściła się pod parapetem zewnętrznym, dzięki czemu zagospodarujemy więcej miejsca, które z reguły i tak jest wolne.

Jakie balustrady na balkon?

Spotykamy się z kilkoma rodzajami balustrad na balkon. Są to balustrady:

 • drewniane,
 • stalowe,
 • kute,
 • szklane
 • tralki betonowe.

Mogą zarówno zdobić, jak i szpecić – nie tylko nasze balkony, ale również cały budynek. Dlatego konieczne jest wybranie takich barierek, by były one zgodne ze stylizacją balkonu i fasady budynku. Nie zawsze jednak możemy dowolnie je zmienić  – zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Konieczne będzie uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli jednak mamy możliwość wyboru, balustrady na balkon powinny:

 • być wykonane z materiałów podobnych do pozostałego wyposażenia balkonu,
 • mieć podobną kolorystykę jak reszta wyposażenia,
 • mieć odpowiednią wysokość, która zabezpiecza nas przed wypadnięciem.

Warto stosować zasadę proporcjonalności. Jeśli płyta balkonowa jest stabilna i zdecydowanie wysunięta, lepiej będą wyglądać barierki delikatniejsze i optycznie lżejsze. Przy niewielkich balkonach ciekawsze mogą okazać się kute, solidne, dekoracyjne barierki. Pamiętajmy, że zawsze możemy uatrakcyjnić ich wygląd pnącymi roślinami na balkon czy lampkami.

Jak zabezpieczyć się przed słońcem?

Ochrona przed słońcem jest niezwykle istotna. Warto więc zainwestować w materiały chroniące. Są to:

 • osłony na balkon,
 • parasol,
 • mata na balkon,
 • markiza,
 • daszek.

Daszek na balkon ma wiele funkcjonalnych zastosowań. Podstawowy to ochrona przed spadającym deszczem, śniegiem czy zanieczyszczeniami. Najczęściej wykonywany jest z przezroczystej płyty pleksi, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się delikatnie rozproszonym światłem słonecznym. Nieco tańszą i mniej problematyczną konstrukcją wydaje się markiza na balkon. Jest jednak lżejsza i istnieje ryzyko, że może zostać zerwana podczas silnego wiatru.

Podobną funkcję pełnią osłony na balkon. Chronią nas przed spojrzeniami osób postronnych czy prażącym słońcem. Warto jednak wiedzieć, że osłona na balkon może być szczególnie przydatna dla rodziców czy posiadaczy zwierząt. Uniemożliwia wypadnięcie przez barierki zabawek czy drobnych przedmiotów lub włożenie między szczebelki głowy czy ręki. Właściciele domowych mruczków z pewnością będą zaś zainteresowani założeniem dodatkowo siatki na balkon dla kota. Możemy ją przyczepić między osłonę a markizę. Do ochrony przed palącym słońcem dobrze sprawdzi się parasol na balkon.

Mata na balkon – jak wybrać gethome.pl

Mata na balkon – jak wybrać?

Mata na balkon, zwana często również osłoną na balkon, zapewnia nam prywatność, zasłaniając przed wzrokiem osób niepożądanych. Najmodniejsze są obecnie modele ażurowe gwarantujące całkowite odosobnienie.

Równie ciekawe mogą być transparentne osłony na balkon, które stanowią jedynie element dekoracyjny i zabezpieczający przed wypadnięciem drobnych przedmiotów. Niewiele osób wie, że możemy taką matą na balkon również uatrakcyjnić jego wygląd. Wystarczy zestawić ze sobą różne wysokości o różnych kolorach, co da nam efekt schodkowy. Montaż jest bardzo prosty – wystarczą plastikowe lub metalowe zaciski.

Przy balkonach drewnianych niezwykle popularna jest wiklina, która również zabezpiecza przed silniejszymi podmuchami wiatru. Jej cechy są szczególnie istotne na wysokich piętrach i przy hodowaniu roślin wrażliwych, które wolą stabilne stanowiska. Ochronę może stanowić również daszek na balkon.

Jak zabezpieczyć balkon?

Mata na balkon często jest wystarczającym zabezpieczeniem dla właścicieli psów, nie zawsze jednak sprawdzi się w przypadku kotów czy małych dzieci. Niezastąpiona okazuje się siatka na balkon, dzięki której unikniemy wypadnięcia zabawek. Możemy ją zaczepić o barierkę na balkonie, osłonę czy markizę. Chcąc udostępnić swoim zwierzętom balkon, warto zainwestować w specjalną siatkę na balkon dla kota. By uniknąć niepożądanego efektu wizualnego, możemy również ją uatrakcyjnić za pomocą koralików.

lampa na balkon gethome.pl

Urządź się dobrze

Aranżacja balkonu nie jest prostym zadaniem. Bardzo często chcielibyśmy umieścić na nim wiele elementów dekoracyjnych, mebli czy kwiatów, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić ze względu na niewielką powierzchnię. Przede wszystkim musimy wybrać jego charakter i rolę, jaką ma pełnić.

W przypadku małych balkonów powinniśmy pamiętać o pozostawieniu wystarczającej ilości wolnego miejsca, dzięki czemu będziemy w stanie w ogóle korzystać z balkonu. Pomysłów jest cała masa, a ich zastosowanie zależy jedynie od warunków technicznych i naszego budżetu. Jak przy aranżacji każdego wnętrza, powinniśmy trzymać się jednej, ustalonej wcześniej idei.

Wystrzegajmy się dokupywania sprzętów pod wpływem chwili. Bardzo łatwo może zdarzyć się, że zagracimy powierzchnię. Pamiętajmy, że choć możemy praktycznie dowolnie wybrać płytki na balkon czy inny materiał wykonania, tak niestety balustrady w domach wielorodzinnych nie będziemy w stanie łatwo zmienić. Stanowi to dodatkowy problem przy aranżacji małych balkonów.

Niewiele osób wyobraża sobie również brak kwiatów. Na balkonie wprowadzają one wyjątkowy nastrój, pięknie pachną i pozwolą wykazać się umiejętnościami ogrodniczymi – szczególnie jeśli nie posiadamy własnego ogródka. Zwróćmy jednak uwagę, że nie każda roślina zniesie warunki atmosferyczne, które panują na danym rodzaju balkonu. Pod uwagę musimy wziąć siłę wiatru, nasłonecznienie czy dostępne miejsce do rozrostu. Mimo to, mamy dość szeroki wybór:

 • kwiatów doniczkowych, takich jak pelargonie na balkon,
 • warzyw i ziół (szczypiorek, ogórki, ziemniaki w workach),
 • pnączy na balkon – bluszcz pospolity czy wilec,
 • iglaków na balkon, które są stosunkowo łatwe w uprawie i nie zajmują dużo miejsca.

Donice również mogą stanowić wyjątkowy element ozdobny, który będzie przyciągał wzrok i nawiązywał do danej aranżacji balkonu. W naszym mini ogródku nie powinno także zabraknąć sztucznej trawy, która ma o wiele więcej zastosowań niż tylko dekoracyjne.

Najwięcej problemów zawsze sprawiają nam meble na balkon. Na niewielkiej przestrzeni nie zmieścimy ich tyle, ile byśmy chcieli – często jest to jedynie małe krzesełko i składany stolik. To jednak całkowicie wystarczy, by wykonać przepiękną aranżację wśród roślin i kwiatów. Projektując wygląd i zastanawiając się nad wyposażeniem, powinniśmy także pomyśleć o kupnie osłony na balkon, markizy czy parasola. Dzięki nim zyskamy komfort i poczucie prywatności. Nie będzie nam również doskwierać prażące słońce. Wypoczynek na balkonie stanie się przyjemnością.

Nie ma znaczenia, czy wybierzemy luksusowy komplet mebli na balkon, czy własnoręcznie stworzymy stół i krzesła z palet. Ważne jest, by aranżacja była zgodna z naszymi upodobaniami i pozwalała choć na chwilę relaksu.

Inspiracje na wyjątkowy balkon znajdziemy w wielu miejscach – katalogach meblowych, stronach internetowych czy u profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Zawsze jednak warto pamiętać, że kształty balkonów są różne – podobnie jak rozstawienie okien czy wysokość parapetów zewnętrznych. Uniemożliwia to dokładne zastosowanie takich wskazówek. Możemy jednak wykorzystać własną wyobraźnię i własne pomysły do stworzenia miejsca, które będzie odwzorowywało naszą osobowość.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: