- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Do czego służy zasilacz i dlaczego go potrzebujesz?
Zasilacz jest sercem całego systemu elektronicznego. To od niego zależy trwałość, niezawodność i jakość pracy podłączonych do niego urządzeń. Niestety producenci m.in. komponentów komputerowych jak i opraw LED nie wspominają o tym, że dobór odpowiedniego zasilacza, jest bardzo ważny i wiele instalacji po jakimś czasie przestaje działać. Decydując się na budowę oświetlenia czy zakup komputera, warto zatem dokładnie przeanalizować wymagania energetyczne układu i zakupić zasilacz, który spełni nasze oczekiwania.
Zasilacz - do czego służy?
Na to pytanie pokrótce odpowiedzieliśmy we wstępie. Służy on głównie jako serce zasilające cały układ, którego zadaniem jest dopasowanie dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. W większości przypadków odpowiedni dobór zasilacza odpowiada za długotrwałą i bezproblemową pracę. Mimo to, wiele osób, które decydują się na zakup drogich taśm LED lub oświetlenia, wybierają tanie zasilacze. Jest to duży błąd, który może w przyszłości kosztować o wiele więcej niż urządzenie zasilające znanej marki. Jeśli zależy Ci na bezawaryjności i stabilnej pracy przez długie lata warto, jest postawić na zasilacz, którego parametry i jakość wykonania będą na najwyższym poziomie.
Do czego służy zasilacz w komputerze
W przypadku komputerów zasilacz przekształca prąd przemienny na stały i dostarcza energię do wszystkich podzespołów jak procesor czy karta graficzna.
Dobór zasilacza o odpowiedniej mocy jest niezbędny do prawidłowej pracy komputera, ponieważ od niego zależy, czy zaspokojony zostanie pobór energii poszczególnych komponentów urządzenia. Mimo to wielu użytkowników nie traktuje tej sprawy poważnie i często decyduje się na zakup taniego zasilacza komputerowego. Jest to duży błąd, który może skutkować przypadkowym przepaleniem kondensatorów na płycie głównej lub karcie graficznej komputera.
Warto wspomnieć również o tym, że przypadkowe resety komputera, zawieszenia i błędy wyświetlania obrazu, mogą być często spowodowane niskiej jakości zasilaczem. Jeśli chcesz zatem, by Twój komputer przez długie lata pracował bezawaryjnie - postaw na zasilacz sprawdzonej firmy o odpowiedniej mocy i sprawności.
Jakie są rodzaje zasilaczy?
Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów zasilaczy, do najpopularniejszych należą:
● Zasilacze UPS - urządzenie wyposażone w akumulator, którego zadaniem jest podtrzymanie działania urządzeń, gdy pojawi się przerwa w dostawie prądu.
● Zasilacze laboratoryjne - najczęsciej transformatorowe zasilacze, w których wartości prądu i napięcia można regulować w określonym zakresie.
● Zasilacze przemysłowe - są to często zasilacze impulsowe, które można stosować wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Charakteryzują się wyższą odpornością na warunki środowiskowe od standardowych zasilaczy.
● Zasilacze komputerowe - zasilacze projektowane zgodnie ze standardem ATX i wykonane są zwykle w technice impulsowej.
Jeśli zastanawiasz się jaki zasilacz do Twojego systemu lub układu wybrać, musisz najpierw określić, do czego jest Ci tak naprawdę potrzebny. W przypadku taśmy LED najprawdopodobniej będziesz musiał znaleźć zasilacz 12V lub zasilacz 24V. Decydując się na zakup takiego zasilacza, zwróć uwagę, nie tylko na jego cenę, ale również na sprawność oraz filtry i zabezpieczenia. W tym wypadku wyższa cena = mniejsza awaryjność i dłuższa żywotność.
Działanie zasilacza?
Każdy rodzaj zasilacza działa w nieco inny sposób. Każdy z nich dopasowuje jednak energię elektryczną do zapotrzebowania poszczególnych elementów w podłączonym układzie.
W przypadku zasilacza impulsowego cały proces wygląda następująco:
1. Na wejściu zasilacza znajduje się mostek Graetza, który służy do prostowania prądu, czyli zmiany AC na DC. Proces ten nie jest jednak wykonywany idealnie, dlatego wymagane jest przejście prądu przez pozostałe elementy zasilacza.
2. Kolejnym elementem jest kondensator, którego zadaniem jest wygładzenie tętnienia prądu elektrycznego.
3. W dalszej części układu prąd trafia na zespół tranzystorów. Dzięki nim otrzymujemy napięcie o przebiegu prostokątnym, które może trafić na transformator impulsowy.
4. Transformator podłączony do tranzystorów włącza i wyłącza prąd z bardzo dużą częstotliwością, obniżając napięcie wyjściowe.
5. Na końcu procesu prąd ponownie trafia na układ prostowniczy, który jeszcze raz wygładza tętnienia napięcia.
Układ ten działa z bardzo dużą szybkością, dzięki czemu zmiany napięcia wyjściowego są niewielkie i natychmiast korygowane. W tańszych zasilaczach cały układ może działać nieco wolniej, przez co stabilność prądu na wyjściu będzie mniejsza.
Cały proces został powyżej opisany skrótowo, a mimo to, dla osób niezaznajomionych z elektroniką może wydawać się bardzo skomplikowany. Na szczęście osoby zastanawiające się jak dobrać zasilacz, muszą jedynie wiedzieć, jaki rodzaj zasilacza jest potrzebny, jakie powinno być napięcie na wejściu i wyjściu oraz jaką powinien posiadać moc.
Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
29.02.2024, Dominika Perkowska
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa: czym jest najstarsza spółdzielnia w Polsce?
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historiWarszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, znana jako WSM, stanowi kluczowy element krajobrazu mieszkaniowego Warszawy. Jako jedna z najstarszych spółdzielni mieszkaniowych w mieście, WSM odgrywa istotną rolę w zapewnianiu mieszkańcom odpowiednich warunków mieszkaniowych. Jej historia sięga początków lat dwudziestych XX wieku, a dzisiaj nadal kontynuuje misję zapewniania bezpiecznych i dostępnych cenowo mieszkań dla społeczności Warszawy. Czym właściwie jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa? Sprawdzamy!
12.07.2023, Daniel Grzegorzek
Jaka fotopułapka na działkę?
Fotopułapka na działkę pozwala namierzyć złodzieja, wandala czy dzikie zwierzęta, które powodują szkody w ogrodzie. Aby dobrze się sprawdziła, powinna mieć określone parametry i być wyposażona w przydatne funkcje. Jakie? Sprawdź. Z artykułu dowiesz się m.in.: jak działa fotopułapka,
07.07.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jak sprawdzić klasę gruntu online?
Przy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gPrzy zakupie działki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest klasa bonitacyjna gruntu na działce — dzięki tej informacji przyszły właściciel jest w stanie ustalić, czy jego plany na wykorzystanie działki w ogóle będą mogły dojść do skutku. Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?
02.05.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w 2023 roku?
Z tego artykułu dowiesz się: dla kogo jest obowiązkowe świadectwo energetyczne 2023 r., od kiedy świadectwa energetyczne będą wymagane na nowych zasadach, kto jest zwolniony z obowiązku i jakie są kary za brak świadectwa charakterystyki energetycznej. Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?Jakie zmiany w świadectwie energetycznym w 2023 roku?
03.04.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking
Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj. Z tego artykułu dowiesz się: jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce, w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic, ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju.