placement placeholder
placement placeholder

Najdroższe ulice w polskich miastach - ranking

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 03.04.2023

Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj.

Jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce? Przy jakich ulicach nieruchomości będą najdroższe? Gdzie za mieszkanie zapłacisz najwięcej? Czytaj.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najdroższe ulice handlowe w Polsce,
  • w którym mieście znajduje się najwięcej takich ulic,
  • ile trzeba średnio zapłacić za czynsz lokalu przy najdroższej ulicy w kraju. 

Najdroższe ulice w Warszawie

Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że najdroższa ulica w Polsce znajduje się w stolicy. Pierwsze miejsce bezapelacyjnie zajmuje ulica Nowy Świat, której dopełnieniem jest Krakowskie Przedmieście. To jedna z ulic najczęściej odwiedzana przez turystów, zwłaszcza że znajduje się przy niej mnóstwo lokali gastronomicznych. W 2022 r. warszawski Nowy Świat znalazł się również w rankingu najdroższych ulic handlowych na całym świecie, organizowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Kryterium jest średnia wysokość czynszu za lokal; w przypadku Nowego Świata wyniósł on 960 euro za metr kwadratowy rocznie. Jednocześnie ulica znalazła się dopiero na 36. miejscu w rankingu; Warszawę wyprzedziły nawet ulice handlowe na Cyprze, w Argentynie, Brazylii czy... Słowacji.

Pozycję lidera w zestawieniu najdroższych ulic handlowych straciła natomiast Causeway Bay w Hongkongu - na rzecz Piątej Alei w Nowym Jorku. Czynsze w NYC wynoszą w przeliczeniu ponad 21 tys. euro za mkw. na rok. W Europie pozycję lidera zajmuje natomiast Via Montenapoleone w Mediolanie. 

Najdroższa ulica Warszawy

Najdroższa ulica w Warszawie, czyli Nowy Świat, to jednak tylko jedna z ulic, przy których średnia wysokość czynszu za lokal za metr kwadratowy znacząco przewyższa polską średnią. Do najdroższych ulic handlowych w Warszawie należy też zaliczyć ulicę Marszałkowską (położoną w centrum miasta, niedaleko od Dworca Centralnego i tuż przy placu Defilad; znajdują się przy niej m.in. flagowe lokale marek odzieżowych) czy modną ulicę Chmielną, przy której ulokowane są głównie luksusowe sklepy. W przypadku Warszawy nie sposób też nie wspomnieć o Alejach Jerozolimskich (chociaż tylko część ulicy można zakwalifikować jako handlową) - to właśnie przy nich zlokalizowany jest prestiżowy dom handlowy VitkAc oraz zabytkowy i odrestaurowany CEDET. W przypadku Warszawy warto również pamiętać o Placu Trzech Krzyży; znajduje się przy nim prestiżowy budynek biurowy Ethos, oferujący nowoczesną, funkcjonalną powierzchnię biurową. 

W perspektywie kilku lat do zestawienia najdroższych ulic może również dołączyć ulica Świętokrzyska - otworzona ponownie (po modernizacji) w 2014 r. Świętokrzyska jest nie tylko świetnie położona (przecina Marszałkowską i Nowy Świat), ale też w pobliżu znajdują się stacje metra. Przybywa również lokali usługowych, które otwierają się przy ulicy. 

Osoby, które poszukują mieszkania na sprzedaż Warszawa w celach inwestycyjnych, powinny zatem zainteresować się okolicą tych ulic - stawki najmu są tam zdecydowanie wyższe, niż w innych rejonach miasta. 

Najdroższe ulice w Krakowie

Nikogo prawdopodobnie nie zdziwi, że najdroższą ulicą handlową w Krakowie jest ulica Floriańska, zlokalizowana tuż przy Rynku Głównym, który co roku przyciąga tysiące turystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Z danych Cushman & Wakefield wynika, że w 2022 r. za mkw. lokalu przy tej ulicy należało zapłacić rocznie średnio 900 euro. Przy Floriańskiej znajduje się m.in. sporo butików z biżuterią czy galanterią; dodatkowo swoje produkty sprzedają tu nie tylko luksusowe marki zagraniczne, ale też rodzimi wystawcy. Spora część z nich oferuje swoje wyroby wyłącznie w punktach przy ulicy Floriańskiej. Oprócz tego, co roku przy tej ulicy otwierają się nowe lokale gastronomiczne. 

Najdroższa ulica w Krakowie

W okolicach Rynku Głównego i ulicy Floriańskiej można znaleźć liczne mieszkania na sprzedaż Kraków

Najdroższe ulice we Wrocławiu

We Wrocławiu za najdroższą ulicę handlową należy uznać ulicę Świdnicką - to jedyna ulica ze stolicy Dolnego Śląska, która znalazła się w zestawieniu Cushman & Wakefield. Turystów i mieszkańców Wrocławia przyciągają na nią przede wszystkim Arkady i dom handlowy Renoma. Dodatkowo to właśnie przez ulicę Świnicką przechodzą wrocławiacy, którzy chcą dostać się do zagłębia gastronomicznego znajdującego się przy ulicy Bogusławskiego. 
Najdroższa ulica we Wrocławiu

Warto też sprawdzić mieszkania na sprzedaż Wrocław położone w tym rejonie. 

Podsumowanie

Wśród najdroższych ulic handlowych świata znajduje się tylko kilka ulic z Polski; pierwsze miejsce w kraju zajmuje Nowy Świat w Warszawie. Można się jednak spodziewać, że w kolejnych latach potencjał głównych ulic handlowych w kraju wzrośnie; eksperci CBRE już w 2018 r. szacowali, że w ciągu najbliższych 10 lat zasoby powierzchni handlowej na prestiżowych polskich ulicach mogą wzrosnąć nawet o 15-25 proc. To z kolei bez wątpienia pociągnie za sobą wyższe stawki czynszowe w najbliższej okolicy oraz gwałtowny rozwój handlu w tych rejonach. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Edyta Wara-Wąsowska

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: