placement placeholder
placement placeholder

Wymiary miejsca parkingowego: szerokość, długość i odległość od granicy działki

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 30.04.2024

Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe? Trzeba je znać, żeby wyznaczyć miejsce parkingowe zgodnie z prawem. Dowiedz się, jaka jest minimalna długość i szerokość miejsc postojowych.

Jakie wymiary miejsca parkingowego są prawidłowe i zgodne z prawem? Na to pytanie poszukują najczęściej odpowiedzi właściciele działek budowlanych, którzy chcą je zagospodarować stosownie do przeznaczenia i sposobu zabudowy. Z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie można zapoznać się w obowiązującym akcie prawnym (Dz.U. 2022.1225 – wersja od 9 czerwca 2022 do 31 lipca 2024 r.). 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie powinny być wymiary miejsca parkingowego;
 • czy liczba miejsc postojowych jest normowana prawnie;
 • jaka powinna być odległość miejsc parkingowych od granicy działki.

Obowiązujące wymiary miejsc parkingowych

W przypadku budownictwa jednorodzinnego liczbę stanowisk postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania. Kluczowe znaczenie ma odległość miejsc parkingowych od okien budynków i granicy działki budowlanej. Pod uwagę należy też wziąć długość i szerokość miejsca parkingowego. Wymiary dopuszczalnych stanowisk zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 14 listopada 2017 r. Ile wynoszą? 1 stycznia 2018 roku weszło z życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Po zmianie przepisów wymiary miejsca parkingowego powinny wynosić co najmniej:

 • długość 5 m, szerokość 2,5 m – wymiary miejsca parkingowego dla samochodów osobowych;
 • długość 5 m, szerokość 3,6 m – wymiary miejsca parkingowego dla aut użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
 • długość 8 m, szerokość 3,5 m – wymiary miejsca parkingowego dla samochodów ciężarowych;
 • długość 10 m, szerokość 4 m – wymiary miejsc parkingowych dla autobusów.

W przypadku stanowisk postojowych zlokalizowanych wzdłuż jezdni, wymagana długość i szerokość przedstawia się w następujący sposób:

 • 6 m i 3,6 m (z możliwym ograniczeniem do 2,5 m szerokości miejsca parkingowego i zapewnieniem możliwości korzystania z ciągu pieszo-jezdnego) – wymiary miejsca parkingowego dla aut osobowych i użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;
 • 15 m i 3 m - dla samochodów ciężarowych;
 • 19 m i 3 m - dla autobusów.

Oferty domów na sprzedaż

Na prywatnej działce za właściwe uznaje się następujące wymiary miejsca parkingowego:

 • długość miejsca parkingowego powinna wynosić - 5 m
 • szerokość miejsca parkingowego - 2,5 m
 • w przypadku osób niepełnosprawnych wskazane jest zaprojektowanie stanowiska o szerokości 3,6 m.

Jak wyznaczyć miejsca parkingowe?

Wymiary stanowisk na parkingach określa nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Akty zmieniające wcześniejsze przepisy przyczyniły się do tego, że skończyła się samowola budowlana. Jednocześnie uległy zmianie problematyczne kwestie, jakimi były zbyt ciasne parkingi. Wielkość miejsca parkingowego jest ściśle określona w przepisach prawa. Odpowiada za to zarówno wspomniane rozporządzenie, jak i ust. z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane Dz. U. 2020 poz. 1333.

Odległość miejsc parkingowych od okien i granic działki

Kwestie z tym związane zostały ściśle określone w Dz.U.2022.1225. Zgodnie z obowiązującymi zapisami odległość stanowisk postojowych oraz otwartych garaży wielopoziomowych od okien obiektów użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych nie może być mniejsza niż:

1) dla samochodów osobowych:

 • 7 m – parking do 10 stanowisk postojowych włącznie;
 • 10 m – od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie;
 • 20 m – powyżej 60 stanowisk postojowych;

Przeczytaj też: Pozwolenie na budowę garażu: koszt, wniosek i pozwolenie na garaż blaszak

2) dla pozostałych pojazdów:

 • 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk włącznie;
 • 20 m – powyżej 4 stanowisk postojowych.

Jeśli chodzi o stanowiska postojowe (również zadaszone) i garaże wielopoziomowe otwarte, odległość miejsc parkingowych od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż:

 • 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie;
 • 6 m – od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie;
 • 16 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;

dla samochodów innych niż samochody osobowe:

 • 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie;
 • 16 m – powyżej 4 stanowisk postojowych.

Domy na sprzedaż Gdańsk

Odległości parkingu od okien, o których mowa w ust. 1 i 2 (Dz.U.2022.1225) odnoszą się do usytuowania wjazdów do zamkniętego garażu i budynków opieki zdrowotnej, oświaty oraz placów zabaw i boisk  dla dzieci. Nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych, które składają się z jednego bądź dwóch stanowisk postojowych. Odległość miejsc parkingowych od granicy działki (wymieniona powyżej) nie obowiązuje w przypadku, gdy sąsiaduje z działką drogową.

Wymiary miejsca parkingowego w garażu podziemnym

W tym przypadku zastosowanie znajdują również analogiczne przepisy. Miejsca parkingowe w garażu podziemnym również podlegają regulacjom prawnym. Stanowiska dla osób niepełnosprawnych powinny być oznaczone kolorem niebieskim i odpowiednim znakiem. Kierującemu autem należy zapewnić odpowiednie warunki, tak by mógł swobodnie z niego wysiąść.

Zaprojektowanie powierzchni miejsca parkingowego wymaga dużej precyzji ze strony projektantów. W końcu nie sposób powiększyć przestrzeni nowo wybudowanego obiektu. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę nieco inne standardy niż te, które dotyczą parkingów na otwartej przestrzeni. Istotne znaczenie ma nie tylko rozmiar miejsca parkingowego. Przepisy jasno określają, że parking w garażu podziemnym powinien mieć wysokość co najmniej 2,2 m. Odległość do spodu przewodów instalacyjnych musi wynosić nie mniej niż 2 m.

Jeśli chodzi o minimalne wymiary miejsca parkingowego w garażu podziemnym, są takie same jak w przypadku stanowisk na wolnym powietrzu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami długość nie powinna być mniejsza niż 5 m. Natomiast minimalna szerokość miejsca parkingowego wynosi 2,5 m. Nie bez znaczenia jest także odległość między ścianą a słupem (odpowiednio 0,3 i 0,1 m). Dzięki temu kierowca lub pasażer może swobodnie otworzyć drzwi i wygodnie wysiąść z auta.

Wymiary miejsca parkingowego: podsumowanie

W przypadku samochodów osobowych długość i szerokość stanowiska postojowego wynosi 5 m i 2,5 m. Miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych powinny być nieco szersze (3,6 m). Z obowiązującymi normami technicznymi muszą zapoznać się zwłaszcza właściciele gruntów pod zabudowę. Warto mieć świadomość, że miejsce parkingowe przed domem powinno być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 3 metry od granicy działki. Dojazdy manewrowe muszą mieć nawierzchnię utwardzoną ze spadkiem na odpływ wody.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dagmara Osińska

Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: