placement placeholder
placement placeholder

Wzór wniosku o pozwolenie na budowę do pobrania za darmo

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 27.10.2022

Planujesz realizację inwestycji budowlanej i nie wiesz, jaki dokument powinieneś przygotować? Na GetHome pobierzesz bezpłatnie wzór wniosku o pozwolenie na budowę wraz z omówieniem.

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Wykonywanie robót budowlanych przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na budowę jest samowolą budowlaną.

WAŻNA INFORMACJA: Inwestycje wymienione w art. 29 Prawa budowlanego zostały zwolnione z wymogu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z tym przepisem nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy, o których mowa w art. 30 Prawa budowlanego, m.in.:

  • wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane,
  • wolno stojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Co powinno się znaleźć we wniosku o pozwolenie na budowę? 

Treść wniosku o pozwolenie na budowę ogranicza się do określenia rodzaju zamierzenia budowlanego oraz uzupełnienia  danych osobowych strony wypełniającej wniosek. Na jakie elementy wniosku o pozwolenie na budowę warto zwrócić uwagę?

Organ administracji architektoniczno-budowlanej

Organem administracji architektoniczno-budowlanej jest zasadniczo starosta (w miastach na prawach powiatu rolę starosty pełni prezydent miasta). 

W zakresie spraw wymienionych w art. 82 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego organem administracji architektoniczno-budowlanej jest wojewoda. W takim przypadku wniosek składa się do urzędu wojewódzkiego.

 1. ORGAN ADMINISTRACJI ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANEJ

Nazwa: [w tym miejscu należy wpisać oznaczenie właściwego starostwa powiatowego/urzędu miasta/urzędu wojewódzkiego]

Dane inwestora 

Wniosek składa inwestor (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka nieposiadająca osobowości prawnej) lub jego pełnomocnik.

Jakie informacje należy uzupełnić? Imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony. Dane pełnomocnika strony składającej wniosek (tylko gdy inwestor działa przez pełnomocnika) wraz z określeniem rodzaju pełnomocnictwa. 

2.1. DANE INWESTORA1) 
Imię i nazwisko lub nazwa: …………………………………………………………………………. 

Kraj: ………………………………. Województwo: .………………………………………………… 

Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..…………………………… 

Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...…………………….. Email (nieobowiązkowo): ……………………………………………………………………………… Nr tel. (nieobowiązkowo):.………………..………………………….…………………………………. 

2.2. DANE INWESTORA (DO KORESPONDENCJI)1) 
Wypełnia się, jeżeli adres do korespondencji inwestora jest inny niż wskazany w pkt 2.1. 

Kraj: ………………………………. Województwo: .………………………………………………… 

Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..…………………………… 

Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...………………….. 

Adres skrzynki ePUAP2):……………………………………………….…...………...………………… 

3. DANE PEŁNOMOCNIKA1) 

Wypełnia się, jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika. 

□ pełnomocnik  □  pełnomocnik do doręczeń 

Imię i nazwisko: …………………………………………………………………………………….. Kraj: ………………………………. Województwo: .………………………………………………… 

Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..…………………………… 

Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...…………………….. Adres skrzynki ePUAP2): ……………………………………………………………………………….. Email (nieobowiązkowo): …………………………………………………………………………….. 

Nr tel. (nieobowiązkowo): .………………..………………………….………………………………….   

Rodzaj zamierzenia budowlanego

Określenie rodzaju zamierzenia budowlanego.

4. RODZAJ ZAMIERZENIA BUDOWLANEGO) 
Należy wskazać właściwe. Jeżeli zamierzenie obejmuje kilka rodzajów robót, należy wskazać wszystkie właściwe. 

Budowa nowego obiektu budowlanego.  
Rozbudowa istniejącego obiektu budowlanego. 
Nadbudowa istniejącego obiektu budowlanego. 
Odbudowa obiektu budowlanego. 
Wykonanie robót budowlanych innych niż wymienione. 

Nazwa zamierzenia budowlanego

Podanie nazwy zamierzenia budowlanego wraz z określeniem rodzaju planowanej inwestycji oraz danych inwestycji.

5. NAZWA ZAMIERZENIA BUDOWLANEGO3) 
………………………………………………………………………………………………….…….….

Rodzaj planowanej inwestycji: …………………………………………………………………………

Dane planowanej inwestycji (w szczególności adres lub dane ewidencyjne z Centralnej Ewidencji Gruntów i Budynków):.…………………………………………………………………….…………… 

Oświadczenie w sprawie korespondencji elektronicznej

Wyrażenie zgody lub nie na doręczenie korespondencji w sprawie.

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE KORESPONDENCJI ELEKTRONICZNEJ 
□  Wyrażam zgodę □  Nie wyrażam zgody 

na doręczanie korespondencji w niniejszej sprawie za pomocą środków komunikacji elektronicznej  w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną  (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).  

 Załączniki do wniosku o pozwolenie na budowę 

Do wniosku należy załączyć dokumenty wymienione w pkt. 8 wniosku poniżej. Załączniki oznaczone ”**” należy załączyć do wniosku, jeśli znajdą zastosowanie w danej sprawie. Z kolei do projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego (załącznik nr 4) dołącza się:

  • kopię decyzji o nadaniu projektantowi lub projektantowi sprawdzającemu, jeżeli jest wymagany, uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sporządzającego projekt,
  • kopię zaświadczenia o wpisaniu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego aktualnego,
  • oświadczenie projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wiedzy technicznej.

Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na siedzibę organu.

ZAŁĄCZNIKI 
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (oryginał)
**Pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora (opłacone zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r.  o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546, z późn. zm.)) – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika 
**Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy  z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (w postaci papierowej w 3 egzemplarzach albo w postaci elektronicznej)
**Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli jest ona wymagana zgodnie  z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (kopia lub oryginał)
Inne (wymagane przepisami prawa):  

………………………………………………………………………………………………………………. 
**Pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów oraz dokumenty określone w art. 33 ust. 2 pkt 3a-11 Prawa budowlanego (o ile dotyczy).

Wzór wniosku o pozwolenie na budowę

Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór wniosku o pozwolenie na budowę, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca. 

Wniosek o pozwolenie na budowę.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: