placement placeholder
placement placeholder

Garderoba - jak urządzić?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 16.04.2020

Garderoba to miejsce, w którym przechowamy nie tylko ubrania, ale też inne niezbędne w domu przedmioty. Jak ją zaaranżować? Sprawdź na GetHome.

Projektowanie i urządzanie wnętrza, w którym znajdzie się większość naszych ubrań czy dodatków stanowi nie lada wyzwanie. W garderobie możemy przechowywać wszystkie niezbędne przedmioty, nie tylko ubrania. Dzięki takiemu rozwiązaniu domowa przestrzeń stanie się bardziej uporządkowana, a przede wszystkim będzie wyglądać bardzo profesjonalnie.

Garderoba pomieści zdecydowanie więcej potrzebnych rzeczy niż klasyczna szafa. Ogromna liczba półek oraz wieszaki do garderoby zapewniają porządek i wygodne użytkowanie. Na większych powierzchniach warto zorganizować kącik do prasowania oraz bieliźniarkę do suszenia prania. Natomiast mała garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

Garderoba – zasady aranżacyjne

Garderoba wcale nie musi kojarzyć się z osobnym pomieszczeniem. Aranżacja garderoby może obejmować wstawienie pojemnej szafy. Większość osób poszukuje inspiracji do prawidłowego doboru regału. Jeśli w mieszkaniu mamy mało miejsca, warto kupić mobilne meble do garderoby. Przenośne systemy przeznaczone są do samodzielnego montażu i można je ustawić praktycznie w każdym pokoju. Najważniejszy atut takiego rozwiązania stanowi jego uniwersalność. Zrobienie listy rzeczy, które chcemy przechowywać w szafie jest niezwykle pomocne, podobnie jak wstępny zarys projektu. Powinien on odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom czy wyobrażeniom.

Pamiętajmy też, że możemy zdać się na pomoc fachowca. W tym zakresie sprawdzi się garderoba na wymiar dostosowana w pełni do powierzchni, jaką dysponujemy. Najczęściej montaż dotyczy sypialni bądź przedpokoju o kształcie kwadratu, prostokąta bądź litery U. Niezwykle istotny jest również układ poszczególnych stref oraz odpowiednio dobrane akcesoria do garderoby, takie jak:

  • wieszaki na spodnie czy krawaty,
  • półki na buty,
  • szufladki na biżuterię,
  • kosze na bieliznę,
  • pantografy.

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór wolnostojących konstrukcji, które są ustawiane wzdłuż ściany. Mogą one przybierać formę regałów z rzędami półek, wysuwanych szuflad i praktycznych wieszaków. Jako garderoba do przedpokoju sprawdza się również ścianka działowa. Wiele modeli posiada przeszklone ściany, które przypominają eleganckie witryny w luksusowych butikach. Ubrania przechowywane w ten sposób prezentują się bardzo efektownie. Nowoczesna szafa – garderoba może być wyposażona w wielkoformatowe drzwi przesuwne.

Taki mebel łatwo dopasować do aranżacji każdego wnętrza. Fronty szafy do garderoby są dostępne w wielu różnych wykończeniach kolorystycznych czy materiałowych. W przypadku większych powierzchni przyda się urządzenie oddzielnego pokoju na wzór amerykański. Przy aranżacji takiej przestrzeni powinniśmy kierować się nie tylko atrakcyjnością wizualną, ale też pragmatyzmem. Zabudowa garderoby musi być funkcjonalna. Zazwyczaj mieści się wzdłuż dwóch dłuższych ścian, pomiędzy którymi znajduje się swobodne przejście. 

Garderoba z szafą wnękowąGarderoba Vitrum od marki Pianca, źródło: internityhome.pl. 

Świetnym pomysłem jest wstawienie dodatkowych elementów, takich jak: wysuwane półki do garderoby, komody, wieszaki do garderoby, oświetlenie LED, regały do garderoby, ławka lub szafa z siedziskiem i oczywiście duże lustro. Przymierzenie kolejnej pary butów czy nowej sukienki nie powinno stanowić problemu.

Praktyczne wskazówki

Przy urządzaniu garderoby warto kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami i preferencjami. Profesjonalnym przygotowywaniem projektów zajmują się również dekoratorzy wnętrz, którzy uważają, że na takie pomieszczenie trzeba przeznaczyć 3,5 m2 wolnej powierzchni. Natomiast do swobodnego przebierania się wystarczy około 1,5 metra. Jak powinien wyglądać projekt garderoby? Musimy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • dobra lokalizacja - niewielka odległość od łazienki lub sypialni, 
  • wielkość pomieszczenia – odległość pomiędzy dwoma szafami powinna wynosić od 100 do 150 cm, przy czym szerokość wejścia to około 80 cm,
  • wydzielenie funkcjonalnej strefy na okrycia wierzchnie, ubrania składane czy obuwie,
  • zastosowanie kratki wentylacyjnej - zapewni właściwą cyrkulację powietrza.

Wydzielenie przestrzeni sypialni stanowi ciekawy pomysł na garderobę w małym mieszkaniu. Stabilne konstrukcje, które składają się z wysuwanych półek, drążków, koszy czy szuflad możemy dopasować do każdego wnętrza. Garderoba otwarta nadaje się do przechowywania większości ubrań i jest niebanalnym elementem aranżacji pokoju sypialnianego. Umożliwia łatwy dostęp do rzeczy, pozwala sprytnie wyeksponować modowe perełki. Jedynym minusem jest fakt, że osoby mające problem z utrzymaniem porządku w szafie, raczej nie skorzystają z takiego rozwiązania.

Na małym metrażu sprawdzi się mini garderoba, którą można ukryć za przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami. Do jej urządzenia wystarczy co najmniej 55-60 cm głębokości. Wieszaki poprzeczne montujemy na wysuwanej szynie, a na dole wstawiamy szuflady. Mała szafa do garderoby może być niezwykle funkcjonalna.

Czytaj także: Oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wyposażenie wewnętrzne garderobyWyposażenie garderoby, źródło: Zalf

Garderoba - rodzaje

Garderoba w przedpokoju

Projektowanie garderoby w korytarzu nie musi oznaczać skomplikowanego zadania. Pod warunkiem, że mamy do czynienia z dużą przestrzenią. Wąski przedpokój możemy optycznie powiększyć na wiele sposobów. Doskonałym pomysłem jest wstawienie dużego lustra oraz pomalowanie ścian na jasny kolor. Białe ściany i sufit doskonale współgrają z drewnianymi meblami. Przyda się również fototapeta z rozległym pejzażem lub widokiem miasta.

Szafka do przedpokoju z siedziskiem to praktyczne rozwiązanie, które spełni oczekiwania większości użytkowników. Wymiary garderoby zależą od głębokości wnęki oraz szerokości przejścia. Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, to warto zastosować na drzwiach i ściankach bocznych szkło mleczne. Wystarczy kilka wyrazistych ozdób w konkretnym stylu czy odcieniu. Dekoracje w niewielkim korytarzu powinny być skromne.

Mała garderoba do przedpokoju może mieć 60 cm głębokości i 80 cm szerokości. Niewielkie pomieszczenie też potrafi cieszyć oko i być w pełni praktyczne. Kolekcje ubrań, dodatków czy butów możemy również przechowywać za przesłoną. Kluczem do sukcesu są praktyczne półki, szuflady oraz inne akcesoria. Wybierając elementy ażurowe, zapewnimy przepływ powietrza. Wszelkie drobiazgi możemy schować do przegródek.

W przypadku małej garderoby do przedpokoju sprawdzi się system szynowy, który tworzy pozioma szyna na górze i elementy pionowe z półkami czy pojemnikami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykorzystamy maksymalnie ilość dostępnego miejsca. Całość ukryjemy za lekkimi optycznie drzwiami przesuwnymi. Garderoba 2 m2 może być urządzona na przykład przy wejściu do mieszkania.

W klasycznym lub nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się szafa wykonana z płyty meblowej. Głębokość 30 cm wystarczy do składanych ubrań. Jeśli planujemy przebierać się w garderobie, warto zaplanować wolną przestrzeń o szerokości 110 cm. Dla większości osób liczy się funkcjonalność, którą zapewni dana szafa. Głębokość 60 cm powinniśmy założyć dla części odzieży wiszącej. Dzięki temu ubrania na wieszakach nie będą się gniotły. Dodatkowe centymetry głębokości należy przewidzieć dla wysuwanych koszy i szuflad.

Praktycznym zestawem do przedpokoju jest garderoba biała, inspirowana stylem francuskim. Ponadczasowa biel dodaje uroku każdemu wnętrzu. Elegancka kolorystyka może być wzmocniona dekoracyjnymi rzeźbieniami, które spotyka się w pałacowych wnętrzach. Doskonały pomysł na aranżacje korytarza stanowi garderoba z lustrem wyposażona w szafkę na buty, panel z wieszakami i półki na akcesoria. W wersji glamour powinno znaleźć się pikowane siedzisko lub wygodna ławeczka.

Garderoba w pokoju sypialnianym

Garderoba w sypialni nie zawsze kojarzy się z przestronnym pomieszczeniem. Wygospodarowanie miejsca w takim pokoju łączy funkcjonalność i praktyczne walory. Jak urządzić sypialnię z garderobą? W małym wnętrzu możemy wykorzystać jego tylną część, dzięki czemu pokój nie straci znacznie na metrażu. Warto też umieścić ściankę działową – pomiędzy łóżkiem a garderobą. Wydzielimy tym sposobem przestrzeń dla kobiety i mężczyzny.

Polecamy też zawiesić estetyczną zasłonę, która będzie dostosowana do gabarytów oraz charakteru wnętrza. Mała garderoba w sypialni może pomieścić większość drobiazgów i zapewnić porządek w całym mieszkaniu. Ciekawym elementem są drzwi wykończone laminatem lub efektownym dekorem.

Garderoba w sypialniGarderoba w sypialni, projekt Beforeconcept, źródło: magazif.com.

Nowoczesna sypialnia z garderobą w dużym apartamencie czy domu może być połączona z łazienką. To wygodne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Wejście do garderoby prowadzi dość często nie tylko z sypialni, ale też z łazienki. Aranżacja takiego wnętrza zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dobrym pomysłem jest wstawienie drzwi do garderoby. Ażurowe panele przypominają elementy wyposażenia rodem z amerykańskich filmów. Pełnią funkcje parawanu i idealnie pasują do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym. Oprócz względów czysto dekoracyjnych, drzwiczki ażurowe zapewnią doskonałą wentylację wszystkim ubraniom. Półprzezroczyste przegrody pomagają nie tylko stworzyć wyjątkowy wystrój, ale też są bardzo praktyczne. Ozdobny parawan nadaje przytulności i oryginalności.

Idealnym sposobem na wtopienie garderoby w sypialniane wnętrze jest wydzielenie strefy otwartej oraz zamkniętej. W takim pomieszczeniu przyda się dobre oświetlenie, czyli odpowiednia lampa do garderoby, którą zawiesimy na suficie. Na dużej powierzchni warto rozważyć montaż kilku źródeł światła – na przykład listew LED na ścianach bocznych.

Przydatne jest również oświetlenie regałowe, którego dobór zależy od wielkości pomieszczenia, dostępu do światła dziennego czy możliwości technicznych. W niewielkiej sypialni przyda się ogromne lustro do garderoby na całej ścianie. Ponadczasowe są szafy z kilkoma drzwiami uchylnymi oraz łóżka zintegrowane z regałem. Oryginalny dodatek stanowi pudełko z przegrodami na paski, apaszki czy krawaty. Szuflady idealnie nadają się do przechowywania bielizny, a kosze z pokrywami służą do schowania rzeczy nieużywanych w danym sezonie.

Garderoba na poddaszu

Skosy mogą znacznie ograniczać sposób aranżacji wnętrza. Najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest garderoba na wymiar, która pozwala wykorzystać każdy centymetr wolnego miejsca. W przestrzeni z ograniczoną wysokością możemy przechowywać odzież sezonową oraz akcesoria, z których nie korzystamy na co dzień. System zabudowy garderoby w postaci drążków i szuflad jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Rozmieszczenie takich elementów w kilku miejscach zapewnia także swobodny dostęp do rzeczy osobistych, po które sięgamy w pośpiechu.

Garderoba pod skosem może być wyposażona w ruchome komody z szufladami oraz wieszaki wysuwne na spodnie czy spódnice. Jeśli mamy mało miejsca na poddaszu, to najlepiej zrezygnować z frontów szaf. W przypadku niższej ścianki i ostrym kącie skosu warto zamontować szuflady lub kosze na prowadnicach.

Garderoba na poddaszuGarderoba Custom World, źródło: magazif.com.

Ile kosztuje garderoba na wymiar? Cena szafy zależy od jej rozmiaru oraz użytych materiałów, na które się zdecydujemy. Oczywiście możemy się pokusić o samodzielne wykonanie zabudowy. Niezbędnym minimum samodzielnego montażu jest zakup ścianek i półek z płyty meblowej, metalowych słupów czy rurek. Warto też dokupić kilka pudełek oraz organizerów. Całościowy koszt powinien się zamknąć w kwocie kilkuset złotych. Gotowa zabudowa na wymiar o długości 300 cm kosztuje około 3000 zł. Za wariant o szerokości 150 cm i głębokości 60 cm zapłacimy 1500-1600 zł.

Poddasze ma swój klimat i niepowtarzalny urok. Oryginalnym pomysłem jest garderoba modułowa, czyli zestaw mebli składający się z kilku części, które idealnie do siebie pasują. Obowiązkowy element stanowi pojemna szafa na odzież wierzchnią oraz tradycyjna szafka na buty. Warto też zaopatrzyć się w haczyki-wieszaki, na których powiesimy marynarkę czy kurtkę. Do mebli modułowych zalicza się także duże lustro oraz niskie regały do przechowywania rzeczy, takich jak: klucze, szaliki, czapki, rękawiczki. Pamiętajmy, że gotowe systemy modułowe powinny być dopasowane do wnęki takiego pomieszczenia.

Duża garderoba ze skosami służy do przechowywania akcesoriów na sezon zimowy. W małych pomieszczeniach przyda się szafa wolnostojąca. We wnętrzach młodzieżowych sprawdzi się garderoba na kółkach ze stojakiem na ubrania, które są przechowywane w pokrowcach. Nawet najmniejszy skos można wykorzystać pod zabudowę z półkami lub regałami.

Garderoba kapsułowa

Doskonałym rozwiązaniem jest garderoba kapsułowa, czyli odpowiednio skompletowane zestawy ubrań – na przykład „mała czarna”, klasyczne jeansy, luźny top, prosta marynarka, czarne baleriny, klasyczne szpilki. To dobry sposób, by zaoszczędzić nieco miejsca na półkach oraz pobyć się niepotrzebnych, od dawna nienoszonych strojów. Kapsułowa garderoba jest sporym ułatwieniem dla wszystkich osób, które codziennie poszukują odpowiedniej stylizacji do wyjścia. Kompletowanie tzw. szafy minimalnej przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim sprzyja porządkowaniu przestrzeni wokół siebie i odnajdywaniu własnego stylu ubioru. 

Garderoba kapsułowaGarderoba kapsułowa, źródło: blog.steven.pl

Garderoba - inspiracje

Stylowa garderoba glamour jest obecnie bardzo modna. Pomieszczenie wzorowane na stylu amerykańskim należy dokładnie zaplanować. Absolutnym „must have” są ubrania zawieszone na ozdobnych wieszakach. Podobnie jak eleganckie pudełka, w których możemy schować buty. W garderobie w stylu glamour warto postawić miękkie pufy, ławeczkę z poduszkami lub „wiktoriański” fotel.

W takim wnętrzu nie może zabraknąć błyszczących dodatków, takich jak kryształowy żyrandol z refleksami świetlnymi czy ozdobne szkatułki, w których będziemy przechowywać biżuterię. Styl glamour to przepych, dlatego nieodłącznym elementem wystoju staje się lustro w rzeźbionej, barokowej ramie. Dopełnieniem całości są białe ściany, ewentualnie wzorzyste tapety i szafy w jasnym odcieniu.

Garderoba w stylu skandynawskim to miejsce, w którym przydają się dekoracyjne lamperie czy stonowane stiuki. Inspirowane klimatem północy wnętrza mają ściany pomalowane na jeden kolor. Wprowadzenie do garderoby atmosfery surowości oraz prostoty jest możliwe poprzez połączenie jasnych kolorów szarości z deseniami w odcieniu naturalnego drewna. Dominuje biel, dzięki której mała garderoba zyska na przestronności. Jeśli chodzi o meble, na pierwszy plan wysuwa się szafa na buty, lustro stojące lub zamocowane na panelu oraz drewniana komoda.

Designerzy mają prawdziwe pole do popisu przy aranżacji garderoby w stylu klasycznym. Taka przestrzeń może być funkcjonalna i praktyczna. Jednak nie należy zapominać o odpowiednich dodatkach, na przykład ażurowych koszach na bieliznę czy ubrania. Standardowym wyposażeniem są drążki, wieszaki na spodnie lub spódnice oraz duża liczba półek. Zupełni amatorzy wystroju wnętrz korzystają dość często z gotowych rozwiązań, czyli montażu regałów wykonanych z płyty aluminiowej.

Praktycznym pomysłem jest urządzenie garderoby na wymiar, dzięki czemu dokładnie dopasujemy jej gabaryty do architektury mieszkania. Solidne meble wykonane na zamówienie sprawdzą się zwłaszcza na poddaszu, gdzie nie brakuje skosów. Na garderobę nadaje się również szafa wnękowa, w której schowamy najważniejsze rzeczy. Wśród propozycji na wymiar znajdują się drzwi przesuwne. Garderoba złożona z dobrej jakości profili i torów zapewnia bezawaryjną pracę wszystkich elementów. Do przechowywania poskładanych ubrań wystarczy pojemna szafa. 

Garderoba - inspiracjeGarderoba Anteprima od marki Pianca, źródło: internityhome.pl. 

Garderoba – jak zrobić samemu? 

Optymalne wymiary wnętrza, w którym znajdzie się garderoba to minimum 2 m2. Jak zrobić samodzielnie odrębne pomieszczenie do przechowywania ubrań i dodatków?

  1. W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wszystkie szerokości, głębokości i wysokości – minimalne wymiary garderoby to odpowiednio 80 cm, 35 cm, 150-180 cm. W większości przypadków decydujemy się na sufit podwieszany wraz z oświetleniem halogenowym. Po wykonaniu wszystkich pomiarów, czas na zakupy.

  2. Dzięki prowadnicom dokładnie określimy, gdzie kończy i zaczyna się garderoba. Drzwi przesuwne do budowy wnętrza możemy w łatwy sposób zamontować. Najpierw jednak trzeba zamocować 2 szyny na suficie i jedną przy podłodze. Następnie musimy wstawić płyty meblowe z okuciami. Pozostaje zakupić odpowiednią ilość desek, wsporników oraz stelaży, które wwiercimy w ścianę.

  3. Głębokość szafy zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy o wyborze odpowiednich gadżetów do garderoby. Warto pomyśleć o wieszakach na spodnie, koszykach czy stojakach na buty oraz miejscu na walizki. Wszystkie potrzebne akcesoria możemy kupić w popularnych sieciówkach lub marketach budowlanych.

Jak urządzić funkcjonalną garderobę?

Nowoczesna wersja takiego wnętrza staje się marzeniem wielu osób. Kameralna przestrzeń musi być ergonomiczna i wynosić co najmniej 2 metry. Większość architektów zakłada, że wnęka powinna liczyć 2 m2 głębokości i szerokości. Dużą rolę odgrywają półki oraz pojemne gabloty, z których będzie się składać garderoba. Meble skrojone na miarę wyróżniają się funkcjonalnością oraz stwarzają okazję do praktycznej aranżacji. Warto przeznaczyć około 60-70 cm głębokości na zawieszoną odzież. Ze względu na rozmaitą długość ubrań, należy pamiętać o zamocowaniu drążków na różnych wysokościach.

Systemy porządkowania przestrzeni, czyli pojemniki na kółkach, ażurowe kosze czy tekturowe pudełka powinny mieścić we wnęce typu garderoba. Szafa na zamówienie pozwala zagospodarować niemal każdy kąt. Dla oszczędności miejsca warto zastosować drzwi przesuwne. Projektując garderobę, nie należy zapominać o wentylacji. Swobodny przepływ powietrza zapewni kratka wentylacyjna oraz wywiew mechaniczny. Absolutnym niezbędnikiem jest zamontowanie wygodnych drążków na wieszaki w formie składanej, na wysięgnikach lub tzw. pantografach, które pozwalają na opuszczanie ubrań na niższy poziom.

Czym powinna się charakteryzować funkcjonalna garderoba? Jak zaprojektować modny design w nowoczesnej przestrzeni? Warto starannie rozplanować oświetlenie punktowe i ogólne. Klasyczne halogeny sprawdzą się w każdej garderobie, natomiast elegancki żyrandol w pomieszczeniu dla kobiet. Polecamy także oprawy świetlne w formie kinkietów lub listew LED, którymi podświetlimy podwieszany sufit oraz półki. Bez lustrzanej tafli nie może istnieć nowoczesna garderoba.

Jak zaplanować aranżację małego wnętrza? Obszerne zwierciadło nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale umożliwi swobodne przymiarki. Do przestronnej garderoby świetnie pasują modele stojące. Stylowym dodatkiem są także miękkie podnóżki i pufy oraz wygodne siedzisko. Pralka w garderobie pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w kuchni czy łazience. Schowana za drzwiami przesuwnymi nie zaburzy estetyki takiego wnętrza. Duże pomieszczenia są wyposażone również w suszarki i bieliźniarki.

Funkcjonalna garderobaGarderoba Cornice od marki Pianca, źródło: internityhome.pl. 

Podsumowanie

Na koniec podsumujmy w kilku zdaniach najważniejsze informacje. Wymarzonym miejscem dla odzieżowych kolekcji jest elegancka garderoba. Jak zrobić tanim kosztem oddzielne pomieszczenie? Praktycznym sposobem jest zasłonięcie wnętrza ciężką zasłoną, która będzie sięgać do ziemi. W środku możemy postawić wieszak z metalowych rurek, a pod nimi pudełka. Taki projekt zakłada, że będzie to najtańsza garderoba. Wymiary to przykładowo 2,5 m × 1,5 m × 4 m, na których pomieścimy także walizki, torby, pudełka czy odkurzacz. Idealnym pomysłem dla osób, które nie lubią składać ubrań jest wieszak rurkowy.

Na małą garderobę wystarczy wnęka w ścianie z drzwiami przesuwnymi lub kawałek szerokiego przedpokoju. Warto też wygospodarować część sypialni bądź załamania ścian na poddaszu. W domach jednorodzinnych możemy zorganizować oddzielne pomieszczenie na strychu, gdzie umieścimy większość rzeczy nieużywanych w danym sezonie. W garderobie wszystkie ubrania i dodatki znajdą właściwe miejsce.

 

Źródło zdjęcia głownego: Garderoba Milano, California Closets, magazif.com. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: