- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Gdzie szukać murarzy: prace murarskie jako podstawa dobrej budowy
Nie można postawić ani wyremontować budynku bez pomocy murarzy. Aby użytkowanie domu było bezpieczne, prace murarskie muszą być wysokiej jakości, toteż zatrudnić należy specjalistów dysponujących odpowiednim wiedzą, doświadczeniem zawodowym, narzędziami oraz materiałami.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- w jaki sposób szukać sprawdzonych ekip murarskich,
- jaki zakres usług oferują najlepsi murarze,
- dlaczego dobry murarz jest podstawą prac budowlanych.
Dobry murarz, czyli…?
Bezpieczeństwo i komfort, czyli kluczowe elementu użytkowania domu mieszkalnego lub jakiegokolwiek innego budynku, stanowią efekt jakości jego konstrukcji. Zależą więc przykładowo od profesjonalnego projektu oraz zastosowanych materiałów. Równie istotna jest fachowość wykonanych prac murarskich, zatem do budowy, przebudowy, rozbudowy, modernizacji czy remontu obiektu budowlanego zatrudnić trzeba profesjonalnych murarzy.
Kim jest profesjonalny murarz? Najlepszych z najlepszych poznasz m.in. po:
- wieloletnim doświadczeniu praktycznym,
- wysokim poziomie umiejętności zawodowych,
- znajomości technik budowlanych,
znajomości sprawdzonych i jakościowych narzędzi.
Dobry murarz to uważny murarz
Praca murarza wymaga rozległych umiejętności i kompetencji z zakresu budownictwa. Wiąże się przy tym z licznymi niebezpieczeństwami, takimi jak:
- śliskie nawierzchnie,
- ruchome części maszyn budowlanych,
- złe warunki atmosferyczne,
- upadek z wysokości,
- uczulenia i podrażnienia wynikające ze styczności z wapnem, cementem czy różnymi chemikaliami, i wiele innych.
Dlatego też sprawdzony murarz dba zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i swoich współpracowników, a także uważnie zabezpiecza miejsce prace. Właśnie dbałość o zasady BHP, a także ponadprzeciętna staranność jeszcze przed właściwą realizacją projektu to cechy, które są wysoce cenione przez zleceniodawców. Zrozumienie tych obszarów przez samego murarza to jeden z najważniejszych sygnałów dla potencjalnego klienta.
Na czym polegają prace murarskie?
Murarstwo powszechnie kojarzone jest z układaniem cegły na cegle. Naprawdę jednak jest to praca wymagająca wysokich kwalifikacji. Zakres obowiązków murarza jest szeroki i obejmuje m.in.:
- wznoszenie różnego typu ścian;
- budowanie stropów i fundamentów;
- murowanie kominów;
- budowanie betonowych oraz kamiennych schodów;
- ocieplanie budynków;
- stawianie murów oporowych;
- tynkowanie, kładzenie gładzi i wykonywanie innych prac budowlanych;
- odnawianie budynków;
- przeprowadzanie prac rozbiórkowych (wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji).
Murarze wyznaczają również kluczowe elementy konstrukcyjne, stawiają rusztowania oraz obsługują maszyny na placu budowy. Do ich zadań zalicza się też przygotowywanie zapraw murarskich i tynkowych oraz wykonywanie mieszanek betonowych. Poza tym, mogą oni zajmować się także montażem stolarki drzewnej oraz okiennej.
Jak wybrać murarza?
Do przeprowadzania wszelkich prac murarskich, nawet pozornie drobnych, zatrudnić należy rzeczywiście profesjonalną ekipę. Od tego, jak wykona ona zlecenie, zależał przecież będzie komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Nie powinniśmy więc spieszyć się z wyborem wykonawcy. Trzeba przejrzeć możliwie najwięcej ogłoszeń, weryfikując każdy zawarty w nich szczegół. Koniecznie zadawajmy konkretne pytania o umiejętności i doświadczenie - nie wolno się tego bać. Nie zapominajmy, że lepiej jest więcej zapłacić za solidną usługę profesjonalisty, niż wydać mniej na tandeciarza, poprawki po pracy którego pociągną za sobą jeszcze większe koszta.
Wykonawca musi posiadać stosowną licencję oraz doświadczenie w pracach budowlanych; można to określić, weryfikując dane w ogłoszeniu i opinie klientów. Konieczne jest zweryfikowanie, czy murarz ma ubezpieczenie - pamiętajmy, że chroni ono zarówno pracownika, jak też naszą własność, która podczas wykonywania prac może zostać uszkodzona.
Warto uważać na bardzo nisko wycenione oferty, gdyż stać za nimi mogą nikłe doświadczenie bądź zerowe kompetencje.
Gdzie szukać murarzy: podsumowanie
Dobrego profesjonalistę znaleźć można dzięki poleceniu od znajomych, ale obecnie najlepszą metodą jest przeglądanie ofert zamieszanych na portalach internetowych. Przykładowo, wystarczy zajrzeć na: Murarz na oferteo.pl. Znajdziemy tam zweryfikowane informacje o usługodawcach, możemy korzystać z porównywarki i rankingu firm oraz poznać opinie klientów. Istnieje też możliwość zmieszczenia ogłoszenia, że poszukujemy murarza - wówczas sprawnie znajdziemy wykonawcę.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
25.09.2024, Artykuł sponsorowany
Wideodomofon – niezbędny dodatek do domu, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
Nowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwalNowoczesne rozwiązania w smart domu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Przykładem systemu, który staje się już standardem na nowych osiedlach, w biurowcach czy budynkach jednorodzinnych, jest wideodomofon. To urządzenie, które zapewnia domownikom wysoki stopień bezpieczeństwa i pozwala na kontrolę sytuacji przed posesją. Co warto o nim wiedzieć?
06.05.2024, Dagmara Osińska
Dobudówka do domu: bez pozwolenia czy na zgłoszenie?
Przedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego dPrzedsięwzięcie, jakim jest dobudówka pozwala na dostosowanie powierzchni użytkowej budynku do własnych wymagań. Rozbudowa domu jednorodzinnego może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy zmieniły się potrzeby mieszkaniowe całej rodziny. Pamiętaj, że dobudówka do starego domu musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. O czym pamiętać? Jak dobudówka możliwa jest bez pozwolenia? Wyjaśniamy.
12.03.2024, Artykuł sponsorowany
Jak interpretować dane z domowej stacji pogodowej?
Stacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak jeStacja pogodowa to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala na bieżąco monitorować warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy jednak wiedzieć, jak interpretować wyświetlane dane. Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne parametry i jak je wykorzystać do planowania codziennych aktywności.
11.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych: czego dowiemy się z Klasyfikacji Obiektów Budowlanych?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, rozumiany jako produkty finalne działalności budowlanej. Co to jednak oznacza w praktyce i czego można dowiedzieć się z PKOB? Z tego artykułu dowiesz się m.in.:Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
04.03.2024, Dagmara Osińska
Podział działki: ile kosztuje, trwa i jaka jest procedura podziału działki
Właściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działWłaściciele działek poszukują często praktycznych rozwiązań. W przypadku podziału nieruchomości muszą przygotować się na szereg formalności. Niezbędne jest przeanalizowanie uwarunkowań lokalnych oraz przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jak wygląda cała procedura? Ile kosztuje podział działki? Sprawdź.