Grill – jaki wybrać?

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

Data publikacji: 23.07.2019

Jak działa grill i jakie rodzaje dostępne są na rynku? Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia? Przeczytaj na GetHome.pl.

Lato to pora roku, w której chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Bawimy się, odpoczywamy i jemy posiłki. I nie tylko jemy, ale również je przygotowujemy. Lato nie bez powodu często zwane jest sezonem grillowym.

Przygotowywanie posiłków na żarzących się węglach ma historię starą jak świat. Ludzie nauczyli się tego już kilka tysięcy lat temu. Początkowo za przysmak uchodziło pieczone mięso upolowanych zwierząt. W miarę jednak, jak rozszerzał się jadłospis człowieka i rozwijała sztuka kulinarna, na odkrytym ogniu zaczęto przygotowywać coraz bardziej skomplikowane potrawy.

Dzisiaj na grillu można przygotować niemal wszystko. Z roku na rok rośnie liczba osób, które deklarują, że odżywiają się zdrowo. To sprawia, że coraz popularniejsze są ryby, warzywa a nawet owoce z rusztu.

Grill – co to takiego?

Często mówimy „Idziemy na grilla do znajomych” lub „Robimy dzisiaj grilla w ogrodzie”, mając na myśli spotkanie towarzyskie. Ale grill to tak naprawdę nazwa urządzenia służącego przyrządzania z rusztu rozmaitych produktów żywnościowych i wykorzystujące do tego celu źródło ciepła umieszczone bezpośrednio pod rusztem.

Zależnie od tego, jakie to jest źródło ciepła rozróżnia się grille węglowe, grille gazowe i grille elektryczne. Inny podział to grille przenośne lub grille jednorazowe.

Budowa grilla uzależniona jest od jego rodzaju. Urządzenie ma zazwyczaj postać ogniotrwałej stalowej lub żeliwnej misy z osłoną wyposażoną w otwory do umocowania rusztu. Najczęściej występuje w formie przenośnej, ale w przydomowych ogródkach i na działkach budowane są także na stałe grille betonowe, grille murowane albo grille kamienne.

jaki grill do ogrodu wybraćŹródło: www.pexels.com

Grill – jaki wybrać?

W hipermarketach oraz sklepach z wyposażeniem wnętrz jest ogromny wybór urządzeń do grillowania. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy podjąć decyzję, czy będzie to grill węglowy, grill gazowy czy może grill elektryczny.

Najbardziej popularne w Polsce są grille węglowe, w których jako źródło energii wykorzystuje się węgiel drzewny. Jest on dostępny w sklepach w brykietach lub bryłkach. W trakcie spalania tworzy się żar, na którym pieczemy mięso lub inne produkty. Dym powstający, gdy tłuszcz ścieka na węgiel nadaje potrawom specyficzny smak i zapach wędzenia, który lubi wiele osób.

Zaletą grilli węglowych jest niewielki koszt ich eksploatacji, wadą zaś długi czas rozpalania a co za tym idzie przygotowywania posiłku. Szybciej upieczemy mięso na grillu gazowym, zasilanym propanem lub gazem ziemnym. Z wyglądu przypomina on grill węglowy, wyposażony jest jednak w półkę umieszczoną między nogami, na której stawiana jest butla gazowa.

Żywność grillowana jest poprzez bezpośrednie działanie płomieni na żywność lub pośrednio, gdy płomień ogrzewa elementy, z których ciepło promieniuje na przygotowywane potrawy. Dzięki brykietom ceramicznym lub kamieniom z lawy wulkanicznej umieszczonym w grillu gazowym ciepło jest rozprowadzane równomiernie w grillowanym produkcie.

Zaletami grilla gazowego są natychmiastowa gotowość do pracy, a także łatwość jego czyszczenia. W czasie pieczenia mięsa na grillu gazowym nie wydzielają się tzw. węglowodory aromatyczne, jak to ma miejsce w przypadku grilla węglowego, dlatego też tę formę obróbki termicznej żywności uznaje się za zdrowszą.

Gdy pogoda nie sprzyja grillowi w ogrodzie, można przygotować potrawy na grillu elektrycznym. Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej grill elektryczny jest jednak droższy w eksploatacji niż grill gazowy czy grill węglowy. Można kupić urządzenie, którego będziemy używać przez wiele lat lub grill jednorazowy.

Najnowsze grille wyposażone są w rozwiązania techniczne, które nie pozwalają na spalanie tłuszczów wytapianych z przygotowywanego jedzenia i nie dopuszczają do emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Niektóre grille mają również specjalną przegrodę, do której wkłada się drewniane wióry. Ich spalanie nadaje przygotowywanej żywności intensywny aromat wędzenia, który tak lubi wielu amatorów potrawa z rusztu.

Zbuduj sobie grill w ogrodzie

Grill gazowy, elektryczny czy węglowy to grill przenośny. Możemy ustawić go w dowolnym miejscu czy zabrać ze sobą do samochodu, gdy wyjeżdżamy na weekend czy urlop.

Ale w przydomowym ogrodzie możemy samodzielnie zbudować grill stacjonarny. Może to być grill betonowy, grill kamienny lub grill murowany. Grill ogrodowy można również kupić w sklepach z materiałami budowlanymi lub w hipermarketach. Jednak ten wykonany własnoręcznie będzie niepowtarzalny i dostosowany do potrzeb użytkowników.

Materiały użyte do budowy grilla ogrodowego muszą być mrozoodporne, wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz łatwe do utrzymania w czystości. Dotyczy to zarówno ścian grilla, jak i rusztu oraz paleniska grilla betonowego, grilla murowanego lub grilla kamiennego.

szaszłyki z grillaŹródło: www.pexels.com

Grill jednorazowy

Idealna propozycja dla początkujących amatorów potraw z rusztu to grill jednorazowy. Posługiwanie się nim jest proste, a sam jednorazowy grill jest tańszy od innych urządzeń. Składa się on z niedużej tacy wyłożonej folią aluminiową, na której układa się rozżarzone węgle, ewentualnie polane podpałką na grilla. Na wierzchu tacy jest położona kratka z cienkiego metalowego drutu. Do jednorazowego grilla dodawana jest najczęściej długa zapałka.

Grill jednorazowy ma szerokość 30-50 cm i wysokość 10 cm, nie zajmie więc w samochodzie dużo miejsca i niewiele waży. Po użyciu można go po prostu wyrzucić. Ale jest jeden bardzo istotny minus jednorazowego grilla – można na nim przyrządzić nie więcej niż około 1 kg mięsa. A to oznacza, że przyjęcia dla większej liczby gości na grillu jednorazowym nie przygotujemy. Jest jednak wyjście – można od razu zaopatrzyć się w kilka jednorazowych grillów.

Na to warto zwrócić uwagę

Podjąłeś już decyzję, czy kupisz grill węglowy, gazowy, elektryczny na wiele lat czy grill jednorazowy? Na co powinieneś zwrócić uwagę oglądając konkretny model?

Przede wszystkim sprawdź, czy jest stabilny. Powinien być wykonany z solidnych materiałów - podstawowe elementy konstrukcyjne nie mogą być zbyt cienkie, giąć się lub łamać. Nie mogą być też chwiejne czyli przy lekkim nawet dotknięciu przewracać się lub niebezpiecznie przechylać. Niestabilny grill grozi poważnym poparzeniem użytkownika lub nawet pożarem.

Jego ruszt nie powinien być zbyt mały. Pamiętaj, że położenie na nim takich akcesoriów jak tacki, kosze czy stojaki do grillowana zmniejsza jego powierzchnię. Istotny jest również materiał, z jakiego ruszt jest wykonany. Najtrwalsze i najlepiej rozprowadzające ciepło są ruszty z żeliwa oraz stali nierdzewnej. Ruszty z formowanej blachy i chromowane mają krótką żywotność.

W grillach gazowych liczba palników w grillu powinna być dostosowana do wielkości rusztu. Znaczenie ma również ich moc, która wpływa na szybkość rozgrzania się grilla i możliwość osiągania wysokich temperatur. Zwróć także uwagę na materiał, z jakiego wykonane są palniki. Największą trwałość mają palniki ze stali nierdzewnej.

Grill na balkonie, w parku i w lesie

Podczas planowania spotkania z przyjaciółmi przy grillu nie można zapominać, że nie wszędzie wolno grillować.

Najbardziej kontrowersyjna jest kwestia grilla na balkonie w bloku. Przepisy tego co prawda jasno nie zabraniają, ale rozsiewanie charakterystycznych dla grilla zapachów może nie spodobać się sąsiadom. W związku z tym coraz więcej spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych dodaje w swoich regulaminach punkt o zakazie grillowania na balkonach oraz tarasach.

Nie powinniśmy być więc zaskoczeniu, gdy nasi sąsiedzi „okadzeni” dymem z naszego grilla na balkonie wezwą policję albo straż miejską, a funkcjonariusze nałożą na nas mandat. Jego nieprzyjęcie skończy się skierowaniem sprawy do sądu, który może na nas nałożyć grzywnę.

Podobnie jest w przypadku terenów zielonych znajdujących się na osiedlach. Wspólnota lub spółdzielnia musi wyrazić zgodę na grillowanie i wyznaczyć miejsce do tego. Warto dodać, że od zapisów regulaminów spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych może zależeć, czy ewentualny zakaz grillowania dotyczy tylko urządzeń węglowych i gazowych, czy także mniej uciążliwych grilli elektrycznych.

Na terenie parków o możliwości i miejscu rozpalania grilla również decyduje regulamin. Podobnie w lesie można grillować tylko tam, gdzie na to pozwala jego zarządca. Miejsca takie są najczęściej zlokalizowane na obrzeżach lasu lub na polanach, gdzie rozniecanie ognia nie grozi pożarem. Można w nich korzystać z grilli murowanych, grilli betonowych lub grilli kamiennych.

grillowanie mięsaŹródło: www.pexels.com

Akcesoria do grillowania

Sprzedawcy urządzeń do grillowania oferują również rozmaite akcesoria grillowe. Które z nich naprawdę nam się przydadzą, gdy będziemy urządzać grilla w ogrodzie? Przede wszystkim łopatki i widelce, które umożliwiają obracanie pieczonych na ruszcie produktów. Jeśli zamierzamy piec owoce, warzywa czy krewetki warto zaopatrzyć się w specjalne szpikulce. Oprócz tradycyjnych przypominających metalowe pręty zaostrzone z jednej strony, obecnie pojawiają się i takie, które mają wygodne drewniane rączki.

Jeśli często przygotowujemy żeberka albo tuszki z drobiu, warto poszukać szerokich i grubych szpikulców, które nie wyginają się pod ciężarem mięsa. Szpikulców z powłoką zapobiegająca przywieraniu nie będziecie musieli po użyciu czyścić z przypalonych resztek mięsa. Oprócz metalowych szpikulców zdarzają się również drewniane lub bambusowe pałeczki, które przed pieczeniem trzeba moczyć w wodzie, żeby się nie spaliły. Drobne ryby, owoce morza, kawałki owoców lub warzyw można piec na ruszcie w specjalnych koszykach lub stojakach.

Do czyszczenia metalowych szpikulców, rożnów, kratek i innych akcesoriów nadają się wszelkie szczotki. Można się nimi posługiwać w połączeniu z nowoczesnymi środkami chemicznymi – żelami i piankami, które pomagają szybko i dokładnie usunąć nie tylko sadzę, ale również przypalone resztki mięsa i tłuszczu. Często butelki z taki środkami produkuje się razem ze szczoteczkami lub gąbkami.                                                                                            

Wybór grilla warto dobrze przemyśleć, aby kupić urządzenie, które będzie nam dobrze służyło. I pamiętajmy, że nie wszędzie można grillować!

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Iwona Czarkowska

Iwona Czarkowska

dziennikarka, pisarka oraz copywriter. Specjalizuje się między innymi w tekstach poradnikowych dotyczących wyposażenia oraz wystroju wnętrz. Warszawianka co prawda nie z racji urodzenia, ale z zamiłowania. Mieszkała niemal w każdej ze stołecznych dzielnic, więc warszawski rynek nieruchomości zna od podszewki. Obecnie ursynowianka i tak już pewnie zostanie, bo tutaj znalazła swoje miejsce na ziemi.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: