placement placeholder
placement placeholder

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.09.2022

W wyniku podwyżek cen energii elektrycznej rosną miesięczne rachunki za gaz i prąd. Jak obniżyć ich wysokość? Przeczytaj porady ekspertów GetHome.

Polacy są już przyzwyczajeni do ciągłych podwyżek cen energii elektrycznej. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie będą one rosły bardzo gwałtownie. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się, jak obniżyć rachunki za prąd. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście ograniczenie jego zużycia, co ma zarówno aspekt ekonomiczny, jak i ekologiczny. Dowiedz się więcej!

Energooszczędne sprzęty

Zużycie prądu w domu czy firmie w znacznej mierze zależy od używanych sprzętów. Warto upewnić się, że są one energooszczędne. Dotyczy to szczególnie urządzeń, które są w ciągłym użytku i których eksploatację nie bardzo da się ograniczyć – np. domowej lodówki czy biurowego komputera. Obecnie producenci dbają o zachowanie jak najlepszych parametrów energetycznych. Dlatego wymiana przestarzałego sprzętu na nowy może skutkować znaczącą różnicą w wysokości rachunków. Jeśli energia podrożeje zgodnie z zapowiedziami i przewidywaniami, oszczędność będzie jeszcze większa!

Jak wybierać nowy sprzęt elektryczny? Należy kierować się oznaczeniami producentów. Każde urządzenie musi mieć etykietę efektywności energetycznej z oznaczoną klasą i innymi danymi. Czasami warto zapłacić trochę więcej, aby uzyskać znacznie lepsze parametry w zakresie zużycia prądu. Warto bowiem pamiętać, że sprzęt elektryczny kupuje się raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Dobra jakość zapewnia więc długofalowe oszczędności – tym większe, im droższy będzie prąd.

Sprzęty energooszczędne

Zmiana codziennych nawyków

Nie należy też przeceniać wartości codziennych nawyków. Nawet te z pozoru niewinne mogą Cię już teraz sporo kosztować, a w przyszłości ich wartość będzie jeszcze większa! Podstawowa rzecz to wyłączanie zbędnego oświetlenia. Wiele osób ma z tym problem, a włączone światło generuje niepotrzebne zużycie prądu. Masz elektryczną kuchenkę? Nie zapominaj o pokrywkach! Pozwalają one zatrzymać ciepło wewnątrz garnka, skracając czas gotowania i umożliwiając stosowanie mniejszej mocy.

W ten sposób można ograniczyć zużycie prądu do gotowania nawet o 30%! Warto także powstrzymać się od otwierania piekarnika podczas pieczenia. Przy korzystaniu z czajnika elektrycznego pamiętaj natomiast o uzupełnianiu go tylko taką ilością wody, jaką aktualnie potrzebujesz. Są to urządzenia o wysokiej mocy, które nadużywane mogą generować spore wydatki.

Dobrze też nauczyć się rozsądnie korzystać ze sprzętów ułatwiających codzienne życie takich jak pralka czy zmywarka. Powinno się je uruchamiać tylko po całkowitym zapełnieniu. Należy jednak unikać przepełniania, ponieważ generuje to większe zużycie prądu i wody, pogarsza rezultaty działania i może prowadzić do awarii. Należy dbać także o czystość tych urządzeń – jeśli ich elementy pokryte są kamiennym osadem lub brudem, podczas pracy mogą być zużywane większe ilości zasobów.

Korzystając z elektrycznego ogrzewania, zdecydowanie warto je przykręcić. Ustawienie temperatury choćby o 1 stopień niższej może mieć duże znaczenie dla rachunków. Zamiast przegrzewać pomieszczenia zimą, lepiej założyć sweter lub przykryć się kocem. Znakomitym rozwiązaniem są też systemy do inteligentnego sterowania ogrzewaniem, które automatycznie zmniejszają temperaturę, gdy nie ma nikogo w domu – nie są wcale drogie, a pozwalają sporo zaoszczędzić!

Gotowanie pod przykryciem

Żarówki typu LED

Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd, a stale korzystasz z żarówek starego typu, rozpocznij od ich wymiany. LED-y zużywają wielokrotnie mniej prądu, a w dodatku są bardzo trwałe. Wyższą cenę zakupu zdecydowanie rekompensują ogromne oszczędności, jakie zapewniają. Obecnie wybór żarówek LED jest imponujący. Można kupić modele ściemnialne, z regulowaną temperaturą barwową czy kolorem światła, sterowane zdalnie i inteligentne. Pozwalają one zmniejszyć zużycie prądu, a jednocześnie zdecydowanie zwiększają codzienny komfort.

Tryb czuwania

Często pomijanym „pożeraczem” prądu jest tryb czuwania (stand-by mode), w który wyposażone są różne sprzęty elektryczne. To dzięki tej funkcji można np. wygodnie włączyć telewizor pilotem, laptop uruchamia się natychmiast po jego otwarciu, a kawę w ekspresie można przyrządzić natychmiast, po przyciśnięciu jednego guzika. Tryb czuwania potrafi jednak zużywać sporo prądu.

W związku z tym licznik stale się kręci, nawet gdy nie ma Cię w domu, a wszystkie urządzenia są pozornie wyłączone. Warto sprawdzić, ile energii potrzebuje każdy z Twoich sprzętów w trybie czuwania (ta informacja powinna być zawarta w instrukcji). Najlepiej jest zrezygnować z trybu czuwania tam, gdzie to możliwe lub zastąpić urządzenia nowymi, bardziej energooszczędnymi. Dobrym pomysłem jest też podłączenie najbardziej „energochłonnych” sprzętów do inteligentnych gniazdek, które można zdalnie włączać i wyłączać. Dzięki temu można uzyskać naprawdę spore oszczędności!

Warto również wyciągać wszelkie nieużywane ładowarki z kontaktów. Ich stałe podpięcie jest wygodne, ale wpływa na zwiększenie zużycia prądu, a tym samym Twoich rachunków.

Zmiana taryfy lub dostawcy prądu

Dobrym sposobem na to, jak obniżyć rachunki za prąd może być też zmiana taryfy lub dostawcy prądu. Warto dokładnie przeanalizować rachunki oraz nawyki dotyczące zużycia prądu i porównać je z dostępnymi ofertami. Dość często okazuje się, że dostępne są korzystniejsze stawki. Obecnie zmiana taryfy to czysta formalność, którą można załatwić online. Coraz prostsza jest także zmiana dostawcy energii.

Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć rachunki za prąd, świetnym pomysłem może być także montaż instalacji fotowoltaicznej. Obecnie jest to rozwiązanie dostępne głównie dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale dzięki nowym przepisom z całą pewnością coraz częściej będą z niego korzystać również mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: