- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Jak wybrać kostkę brukową?
Kostka brukowa to bardzo istotny element zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Stosowana przy realizacji podjazdów, wejść do budynków, ogrodowych ścieżek, placyków a nawet tarasów, wszędzie zapewnia niezbędne utwardzenie nawierzchni oraz unikatowy klimat otoczenia. O czym warto pamiętać, planując ułożenie tego praktycznego materiału na swojej posesji?
Zgodnie z przeznaczeniem
Na dobry początek zastanówmy się, w jaki sposób będziemy eksploatować wykańczane kostką strefy. Szczególnie istotne jest dostosowanie jej wymiarów do obciążeń, jakie będzie musiała w przyszłości wytrzymywać. Duże i cienkie elementy stanowić będą atrakcyjne zwieńczenie przeznaczonych dla ruchu pieszego ścieżek, ale nie sprawdzą się na podjazdach i parkingach.
W takich sytuacjach stosujmy kostki o grubości 6-8 cm (lekki ruch kołowy), a w przypadku miejsc narażonych na większe obciążenia (ciężkie pojazdy) nawet 8-10 cm. Jeśli spodziewamy się, że na naszą posesję będą czasem wjeżdżać śmieciarki czy samochody dostawcze, zarezerwujmy dla nich przestrzeń z materiałem o wymaganych parametrach odporności.
Komfort użytkowania
Pamiętajmy też, by wszelkie ciągi komunikacyjne były rozplanowane w przemyślany sposób. Zadbajmy o to, by szerokość bramy wjazdowej oraz powierzchnia podjazdu umożliwiały nam swobodne i bezpieczne manewrowanie autem. Również ogrodowe alejki czy tzw. opaska prowadząca wzdłuż elewacji na tyły budynku powinny zapewniać komfort poruszania się. Zbyt wąskie z pewnością uprzykrzą nam codzienne prowadzenie roweru.
Do wyboru, do koloru
Przydomowe nawierzchnie warto tworzyć z uwzględnieniem charakteru wykończenia budynku i klimatu panującego na całej posesji. Przykładowo, w nowoczesnych aranżacjach można postawić na elementy o prostym, minimalistycznym designie, a na posesjach, w których dominuje klasyka i natura, doskonale sprawdzają się propozycje o fakturach z unikatowymi efektami: postarzania, chropowatości czy kolorystycznych melanży.
W każdym przypadku do dyspozycji mamy rozmaite kształty kostek – od standardowych kwadratów i prostokątów, przez ponadczasowe sześcioboki po bardzo abstrakcyjne motywy, często inspirowane światem przyrody.
Ekologia ma znaczenie
Wiele osób zastanawia się, jak w swoim ogrodzie pogodzić korzystanie z funkcjonalności betonu z troską o środowisko. Przy układaniu nawierzchni odpowiedź na te dylematy stanowią kostki i płyty w formie ażurowej lub z charakterystycznymi, dużymi odstępnikami. Zapewniają one oczekiwane utwardzenie ścieżek i podjazdów, umożliwiając jednocześnie naturalny odpływ wody deszczowej do gruntu, a nawet wegetację roślin wypełniających szczeliny w specjalnie zaprojektowanych elementach lub między nimi. Alternatywnie, w przestrzeniach takich możemy umieścić ozdobne kruszywa, które harmonijnie będą współgrać z designem betonu.
Układanie kostki brukowej
Nawet najtrwalsze materiały nawierzchniowe wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, które sprawi, że ich walory będą w pełni wykorzystywane przez wiele lat. Analiza stanu gruntu, korytowanie, wyrównanie terenu, wykonanie podbudowy to niezbędne czynności na tym etapie realizacji inwestycji. Wymagają one nie tylko fachowej wiedzy, ale też odpowiedniego sprzętu.
Również samo układanie nie należy do najłatwiejszych prac. Trzeba uwzględnić tu m.in. konieczność docinania skrajnych kostek, odpowiedniego łączenia elementów o różnych wymiarach oraz zróżnicowanej palecie barw na powierzchni, a czasem też tworzenia niestandardowych (np. kolistych) kompozycji. Najlepiej więc prace zlecić doświadczonym brukarzom.
Przeczytaj także: Jak wykorzystać płyty ceramiczne wokół domu?
Warto też pomyśleć o zamówieniu profesjonalnej usługi projektowej. Dzięki niej otrzymamy kompleksową, szczegółową koncepcję aranżacji otoczenia zawierającą produkty dopasowane zarówno do naszych oczekiwań, jak również do wymogów związanych z warunkami panującymi na posesji. Możemy przy tym postawić na klasyczne projekty 2D lub sięgnąć po trójwymiarowe wizualizacje, dzięki którym znacznie łatwiej wyobrazić sobie, jak finalnie będzie wyglądać planowana inwestycja.
Artykuł napisany przez eksperta serwisu www.e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
01.09.2021, Redakcja
Uprawa warzyw w przydomowym ogródku
Własny ogród to miejsce, które może stać się nie tylko strefą relaksu. Jeśli mamy ochotę, możemy czerpać z ogrodu samodzielnie wyhodowane warzywa, owoce i zioła. Dobry projekt ogrodu umożliwi nam wykorzystanie terenu do maksimum - nawet przy wielkich rozmiarach działki. Utrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecanyUtrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecany