Aranżacja wnętrz – style nowoczesne

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 28.03.2019

Minimalistyczne, surowe, ale i luksusowe - style: nowoczesny, industrialny i loft. Czym się charakteryzują? Sprawdź na GetHome.pl

Style nowoczesne od wielu lat trafiają w gusta osób poszukujących minimalistycznych aranżacji. Obecnie można wyróżnić kilka ich rodzajów, z czego najpopularniejsze są trzy. Jak wybrać najlepszy dla siebie rodzaj wykończenia wnętrz i czym się charakteryzują poszczególne style nowoczesne?

dodatki styl nowoczesny gethome.pl

Zrozumienie, na czym polega nowoczesne zaprojektowanie mieszkania, należy rozpocząć od wytłumaczenia pojęcia aranżacja wnętrz. Jest to proces sprawiający, że poszczególne elementy zaczynają składać się w całość, a ich dobór odpowiada gustom odbiorców, przeznaczeniu pomieszczenia, oświetleniu oraz pozwala korzystać z mieszkania (lub domu) w jeszcze bardziej funkcjonalny sposób.

To z tego powodu aranżacja musi być dobrze przemyślana. Każdy punkt procesu aranżacji będzie decydował o powyższych parametrach. Częścią urządzania mieszkania jest np. dobór odpowiedniego projektu. Coraz popularniejsze stają się style nowoczesne. Nowoczesne mieszkanie to nie tylko funkcjonalność i zaawansowane rozwiązania technologiczne. Współczesna aranżacja pozwala na dostosowanie designu do portfela. Nie trzeba wydawać ogromnych kwot, żeby mieć mieszkanie zaprojektowane w modnym i współczesnym stylu.

Urządzenie mieszkania w stylu nowoczesnym wiąże się z pewnymi wymaganiami. Warto zacząć od sprawdzenia, czy taka aranżacja sprawdzi się w danym mieszkaniu oraz rzeczywiście będzie odpowiadała potrzebom mieszkańców. Kolejnym etapem wydaje się trudność lub łatwość urządzenia mieszkania. Obecnie do stylu nowoczesnego łatwo dobrać paletę barw (wybór jest ogromny), dodatki (np. firany, zasłony), oświetlenie (część wymaga dużych lamp centralnych, inne opierają się na punktowych lampach) lub meble (ważny jest jednak nie tylko ich wygląd, ale również ustawienie). Ale do jego odmian – już niekoniecznie.

A jakie rodzaje stylów nowoczesnych są aktualnie najbardziej popularne? Wyraziste, przejrzyste, przestrzenne i minimalistyczne. Bardzo ważna jest praktyczność i efektywność wykorzystywanych elementów. Co ciekawe – wszystkie typy stylów nowoczesnych wyewoluowały z XIX i XX wieku jako objaw braku zgody na liczne ozdoby i przepych epok poprzednich. Łączyły one w sobie zamiłowania do geometrii i symetrii.

Aktualnie najbardziej pożądane są takie typy, jak współczesny styl nowoczesny, styl industrialny i styl loftowy. Pod tymi nazwami kryją się aranżacje spełniające warunki funkcjonalnego i modnego designu mieszkania lub domu.

Styl nowoczesny – podstawa współczesności gethome.pl

Styl nowoczesny – podstawa współczesności

Projekt mieszkania, który ma oddawać dzisiejsze potrzeby lokatorów i komponuje się z wymaganiami współczesnego designu, powinien być zaaranżowany w stylu nowoczesnym. To protoplasta wszystkich nowoczesnych odmian aranżacji nieruchomości. Choć jego nazwa świadczy o współczesnym pochodzeniu, to styl nowoczesny nie jest produktem dzisiejszej sztuki architektonicznej. Został zapoczątkowany w XIX wieku, a jego prawdziwy „bum” przypadł na XX wiek.

Na początku warto wspomnieć, że nie każde współczesne wnętrze zaaranżowane jest w stylu nowoczesnym. Niektóre nowe produkty dopełniają typy klasyczne lub np. kolonialne. W pospolitym mniemaniu coś rzeczywiście może być nowoczesne, ale niekoniecznie pasuje do koncepcji.

Jaki powinien być więc wyżej wspomniany styl? Funkcjonalny. Każda umieszczona w nim rzecz pełni określoną funkcję i zazwyczaj jest bardzo praktyczna. Nie ma tu miejsca na ozdoby, które mają jedynie „ocieplić wizerunek” pomieszczenia. Rzeczy muszą być przydatne, stąd zamienną nazwą dla nowoczesnego jest styl funkcjonalny. Zatem zamiast figurki, na komodzie lepiej postawić dodatkową lampę.

Styl nowoczesny ma być też przejrzysty i prosty. Zbędne są dodatki i zapchane półki. Minimalna jest również liczba mebli używanych w mieszkaniu. Należy ograniczyć się do niezbędnych elementów. Dużą wagę w stylu nowoczesnym odgrywa kolorystyka. Dominują w nim głównie kolory: czarny, beżowy, szary i brązowy. Intensywniejsze barwy można wprowadzać poprzez dodatki. Tu sprawdzi się złoty, srebrny, kolor fuksji i indygo.

Kuchnia i salon – styl nowoczesny dla wszystkich gethome.pl

Kuchnia i salon – styl nowoczesny dla wszystkich

Architektonicznie bazuje on na liniach prostych. Według takiej reguły warto urządzić salon. Styl nowoczesny opiera się na harmonii i symetrii. Jeżeli projektant chce wykorzystywać figury geometryczne, to powinien bazować na kołach i wielokątach. Wśród tych ostatnich najlepsze będą symetryczne i foremne. Jako przykład można podać mozaiki na ścianach czy geometryczne obrazy.

Ma to swoje zalety. Ze względu na brak ozdób i spokojne kształty styl nowoczesny do maksimum wykorzystuje światło i przestrzeń. Świetnie  sprawdzi się na dużych powierzchniach. Można wprowadzić go w połączeniach dwóch pomieszczeń np. salon-kuchnia. Styl nowoczesny uwielbia takie korelacje. Warto w tym miejscu wspomnieć o meblach. Ich wykonanie powinno przykuwać wzrok i zapewniać długą eksploatację. Zamiast dekoracji wykorzystuje się tu bardzo wysokiej jakości materiały, z których zrobione są np. blat kuchenny, designerski stolik RTV lub nowoczesne szafki.

Wszystkie te atuty należy podkreślić światłem. Warto mieć na uwadze, że powinno ono być głównie naturalne. Z tego powodu styl nowoczesny idealnie sprawdzi się w miejscu z dużymi oknami - np. w salonach z loggią, oknem panoramicznym lub dużymi witrynami. Światło sztuczne nie może dominować, powinno spójnie dopełniać aranżację. Warto więc zainwestować w górne oświetlenie centralne lub ścienne kinkiety. Ich kształt nie powinien być jednak zbyt wyzywający. Trzeba trzymać się zasad całej aranżacji stylu nowoczesnego. Jeżeli chodzi o oświetlenie, to tu powinno dominować szkło i metal.

Przeczytaj także:  Sprzedaż mieszkania - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kolory to kolejny ważny aspekt aranżacji salonu i kuchni. Głównie są to stonowane i nie dominujące barwy. Projektanci stawiają na biel, beż i odcienie szarości. Można wykorzystać kolory srebra, stali lub siwe. Niekoniecznie trzeba trzymać się tylko jednej barwy.

Styl nowoczesny nie oznacza nudy i monotonii. Co więcej – można wprowadzać również inne kolory, ale powinny być tylko podkreśleniem całego projektu. Modne są barwy zielone i niebieskie, które świetnie komponują się z tymi podstawowymi w stylu nowoczesnym. Zamiast nich można też sięgnąć po jeden z jaskrawych odcieni, np. fuksję czy żółć, ożywiające całość.

Dużą wagę trzeba przywiązać też do materiałów, które wykorzystywane są przy urządzaniu nowoczesnego mieszkania. Najważniejsza jest ich jakość. Zamiast najtańszych paneli podłogowych warto postawić na lite drewno. Należy przy tym pamiętać o zasadzie minimalizmu. Taka podłoga nie może być zbyt „pstrokata”, a układ słojów powinien być jednostajny. Bardzo modne są też ściany dekorowane np. w cegle czy tzw. betonie dekoracyjnym. Wybór na rynku jest ogromny, bo coraz więcej firm specjalizuje się w najróżniejszych elementach dekoracyjnych ściany.

kolory styl nowoczesny gethome.pl

Łazienka - styl nowoczesny w pełni funkcjonalny

Styl nowoczesny pozwala zagospodarować każdą przestrzeń, więc mniejszy metraż nie będzie ograniczeniem. Przykładowa łazienka powinna być więc zaaranżowana w odcieniach szarości, z wykorzystaniem betonu dekoracyjnego, drewnianymi szafkami i białą armaturą. Taka kompozycja świetnie połączy się z punktowym oświetleniem.

Łazienka w stylu nowoczesnym jest wręcz polecana do mieszkań w blokach czy na poddaszach, ponieważ kolorystyka i zastosowanie odpowiedniego oświetlenia optycznie powiększają całość. Jeśli chodzi o wybór między wanną a prysznicem –pozostaje on po stronie właściciela. Warto jednak mieć na uwadze, że żaden element nie może być zbyt wymyślny w swojej formie. Sprawdzi się tu przede wszystkim prostota. Łazienkę w stylu nowoczesnym można ożywić dodatkami w kolorze złota, srebra czy np. indygo.

Na koniec trzeba pamiętać, że styl funkcjonalny wcale nie jest drogi. Solidne materiały, dodatki czy meble można znaleźć w sieciówkach, w rozsądnych cenach. Specjaliści ze sklepów doradzą, co warto kupić, urządzając mieszkanie w stylu nowoczesnym.

Styl ten nie jest polecany jednak osobom, które lubią stawiać na półkach pamiątki, ubóstwiają przepych i mnogość rzeczy, a także łączenie wielu intensywnych kolorów, np. jak ma to miejsce w stylu inspirowanym Indiami czy kulturami arabskimi. Niekiedy nie będzie pasował też do małych przestrzeni o ograniczonym dostępie do światła dziennego. Fantastycznie sprawdzi się natomiast w salonach z aneksem lub przedpokojach łączonych z większymi pokojami.

Styl industrialny ubóstwia surowość gethome.pl

Styl industrialny ubóstwia surowość

Styl industrialny nie bez przyczyny kojarzy się z rewolucją technologiczną, fabrykami i magazynami. To właśnie te elementy stały się źródłem jednej z najpopularniejszych odmian stylu nowoczesnego na świecie. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie artyści zasiedlali opuszczone fabryki, by wprowadzać tam nowy porządek w architekturze i aranżacji. Zaczęli oni organizować w nich wystawy, a także  swoje biura oraz pracownie.

Artystyczna jakość stylu industrialnego dotarła również do Polski. Władze wielu miast prywatyzowały w latach 90-tych zamykane, komunistyczne fabryki, a na mieszkania i obiekty handlowo-usługowe przerabiali je architekci zakochani w industrialnym charakterze tych obiektów. Świetnym przykładem są współczesne centra handlowe, takie jak Bydgoskie Centrum Finansowe “Drukarnia”, Stary Browar w Poznaniu lub Manufaktura w Łodzi.

Industrialny styl to surowa odmiana nowoczesnego designu i z tego względu wiąże się ze ścisłymi zasadami, których należy przestrzegać. Przede wszystkim industrialne domy lub mieszkania musżą być przestrzenne. Najlepiej, żeby miały też bardzo wysoki sufit. Wykluczone jest stawianie ścianek działowych lub obniżanie sklepienia. Industrialny salon powinien charakteryzować się dużą powierzchnią, najlepiej połączyć go z jadalnią i kuchnią.

Trzeba zapomnieć o barierach, bo taki sposób aranżacji nie pasuje do omawianego tu stylu. Styl industrialny uwielbia za to światło. Wskazane są ogromne okna, witryny i przeszklone ściany. Wynika to również z  potrzeby doświetlenia dużego metrażu. Jednak styl industrialny to nie tylko przestrzeń. Dążenie do odwzorowania dawnych fabryk powinno skupiać się na takich aspektach, jak ogromna surowość i odpowiednio dobrana barwa. W tym wypadku najważniejsze będą odcienie szarości, biel i beż.

Przeczytaj także:  Kupno mieszkania - to musisz wiedzieć!

Styl industrialny – salon w fabryce gethome.pl

Styl industrialny – salon w fabryce

Szary, biel i beż to podstawowe i bardzo stonowane kolory, dodadzą pomieszczeniom charakteru manufaktur i fabryk. Świetnie sprawdzą się wspomniane już wcześniej materiały, takie jak surowy beton lub cegła. Również podłoga powinna być wykończona w podobnym odcieniu. Warto pamiętać, że wszystkie zasady obejmują salon industrialny, jak i pomieszczenia typu łazienka, sypialnia czy kuchnia.

Styl industrialny nie lubi różnorodności, przestrzenie powinny być ze sobą bardzo spójne. Pocieszeniem dla osób, które lubią surowość, ale jednocześnie chciałyby wprowadzić trochę kolorów i złagodzić ton, okazuje się fakt, że drobnymi dodatkami można przełamać „fabryczność”. Może to być np. poduszka. Ważne jest jednak wyczucie. Wspomniana wyżej surowość to główna zasada aranżacji w stylu industrialnym i według tego klucza należy dobierać materiały wykończeniowe. Najlepszym wzorem w takim przypadku będzie drewno. Nie trzeba jednak kłaść najdroższych paneli drewnianych. Wystarczą płytki imitujące słoje lub panele bardzo przypominające lite deski. Drewno świetnie komponuje się z surowym betonem.

Industrialny salon z betonowym sufitem, cegłą i drewnem będzie wyglądał wyjątkowo. W marketach budowlanych można znaleźć wysokiej jakości betony ozdobne, które nadają efekt surowości, ale są bardziej przyjazne niż surowy, zimny składnik budowlany.

Mówiąc o stylu surowym, nie można zapomnieć o metalu. Orurowane wykończenie i stelaże dopełniają efektu „fabryczności”. Krzesło z metalowymi nogami, stół, który zamiast nóg ma rurki czy biurko w całości z metalu nie są niczym nadzwyczajnym. Poza meblami, taki charakter mogą mieć też dodatki. Lampa z metalowymi wstawkami, która będzie świetnie pasowała do tego stylu, to kinkiet industrialny. Na półkach w sieciówkach widać coraz więcej ozdobnych oprawek z dołączoną żarówką.

Regał industrialny przypomina natomiast połączenie mebla z fabryki z garażowymi półkami. Wykonany jest z pełną surowością, ale zapewnia świetną używalność. Takie meble nie są też drogie – regał industrialny można kupić w każdym popularnym sklepie meblowym. Niektórzy decydują się na jego samodzielne wykonanie – materiały pozyskują choćby z targu ze starociami.

Należy pamiętać, że industrialny salon to nie tylko regał czy kinkiet, ale ogólne urządzenie wnętrza. Warto mieć na uwadze wykorzystanie wszystkich składowych, czyli metalu, betonu i drewna. Druciane lampy czy metalowe dodatki stworzą z betonowymi ścianami i drewnianą podłogą naprawdę wyjątkowe połączenie.

kuchnia w stylu industrialnym inspiracje

Łazienka i kuchnia - styl industrialny

Jak powinny wyglądać w takim przypadku łazienka i kuchnia? Styl industrialny w tych pomieszczeniach można zaaranżować za pomocą płytek w odcieniach betonu lub drewna. Warto wykorzystywać figury geometryczne i prostotę. W kuchni idealnie sprawdzi się kanciasty okap, dostępny w sklepach sieciowych.

Aby mocniej zaakcentować pofabryczny styl w pomieszczeniu kuchennym, można zastosować sprzęt AGD do zabudowy lub kupić zestaw specjalnie zaprojektowany pod styl industrialny. To drugie rozwiązanie może być jednak droższe. Do stylu industrialnego będą pasować zarówno ścienny kinkiet, jak i górna lampa. Niektóre metalowe stoliki mają drewniane wykończenia, co dobrze komponuje się ze ścianami i sufitem.

W łazience świetnie wyglądać będą proste grzejniki i wieszaki. Warto postawić na wannę bez zabudowy i podobnie zaprojektowane umywalki. Toporne szafki można zastąpić blatami wykonanymi z metalu, wyposażonymi w szuflady. Całość warto okrasić surowym oświetleniem. Lustro, koniecznie bez ramy, powinno być duże, co optycznie jeszcze bardziej powiększy przestrzeń łazienki w stylu industrialnym.

Styl industrialny – meble z nutą surowości i duszą gethome.pl

Styl industrialny – meble z nutą surowości i duszą

Wstępnie wspomniany wyżej temat mebli to jedna z najważniejszych części stylu industrialnego. Umeblowanie fabryk miało kiedyś swój specyficzny klimat. Właściciele (ze względu na brak takiego wyboru jak dziś) kupowali wszystkie możliwe produkty, które akurat były dostępne. Z tego względu meble w stylu industrialnym muszą mieć duszę. Poza zakupami z sieciówek warto pomyśleć o przejściu się do antykwariatów i przeszukaniu aukcji internetowych. Wśród wielu szaf, regałów i biurek można znaleźć takie, które będą dopełniały industrialny obraz mieszkania lub domu.

Warto sprawdzić również swoje dotychczasowe zbiory. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, nowe hobby i oryginalność będzie odnowienie starych mebli, które posiada właściciel mieszkania czy domu. W krzesłach można zamontować metalowe nóżki i zmienić tapicerkę, surowe regały z piwnicy nadadzą się do odmalowania i zamontowania drewnianych półek, a biurko kreślarskie na strychu będzie idealnym dopełnieniem całości.

Braki w umeblowaniu można nadrobić w sieciowych sklepach. Styl industrialny jest bardzo modny i praktycznie wszędzie dostępne są różnorakie wersje surowych sprzętów. Przykładem może być stół industrialny, który charakteryzuje się sporym drewnianym blatem i metalowymi nogami. Dostępny jest w wielu miejscach. Można go szybko zauważyć, ponieważ wyróżnia się spośród wielu dostępnych produktów właśnie połączeniem metalu i drewna. Oryginalność to jedna z najlepszych cech stylu industrialnego - sprawia, że wielu projektantów doradza wykorzystanie takiej aranżacji.

Na koniec warto wspomnieć o dodatkach. To one są klamrą spinającą wszystkie elementy stylu industrialnego. Ich waga jest ogromna, bo przekształcają surowość i chłód w miejsce przyjazne dla mieszkańców. Przy doborze dodatków trzeba pamiętać oczywiście o minimalizmie i prostocie.

Przeczytaj także:  Balkon – jak urządzić?

Podstawa stylu industrialnego to oświetlenie. Świetnie prezentować będzie się np. lampa kreślarska na biurku. Można wstawić również jej większą wersję. Druciany lub metalowy klosz to ostatni krzyk mody, który podbija salony industrialne w całej Polsce. Świetlówki industrialne dostępne są w sklepach budowlanych i meblowych. Najczęściej nawiązują do pierwotnych żarówek. Widać na nich spiralkę a ich barwa to nasycona pomarańcz. Industrialny styl lubi też kable. Nie trzeba ich chować. Kable od urządzeń RTV będą stylowym dodatkiem. Uzupełnieniem są pozostałe rzeczy kojarzące się z przemysłem i fabrykami.

W kącie można postawić drabinę lub urządzenie do kreślenia. Świetnie wyglądają stare mapy i globus. Odpowiednio ułożone rury mogą okazać się kapitalnym regałem na książki. Dodatkowo warto całość dopełnić np. maszyną do pisania, maszyną do szycia. Stary gramofon i płyty winylowe będą nadawać klimat i zachęcać do przyjemnego spędzania wieczorów. Widać więc, że styl industrialny nie jest dla wszystkich. Dobrze będą się w nim czuły osoby lubiące surowość i chcące odwzorować poprzednią epokę. Nie każdy odnajdzie się w mieszkaniu industrialnym. Ograniczeniem z pewnością nie będzie jednak stan portfela. Kreatywna osoba urządzi mieszkanie w industrialnym stylu bez inwestowania wielkich kwot.

Loft - nowoczesna jaskinia gethome.pl

Styl loftowy – nowoczesna jaskinia

Styl „loft” kojarzył się do niedawna z awangardą i bogactwem. Loftowe mieszkania były synonimem ogromnej przestrzeni i wielkich hal magazynowych zagospodarowanych przez zamożnych na mieszkania. Niekiedy loftami nazywa się mieszkania o wysokim suficie, bardzo dobrze oświetlone, urządzone w stylu industrialnym. Podobieństwo tych stylów jest zauważalne, ale różnice widać już na pierwszy rzut oka. Styl loftowy to „nowoczesna jaskinia”, co wynika z położenia mieszkań. Są one głębokie, przestrzenne i ogromne. To z tego powodu styl loft uważa się za spory luksus.

W Polsce mieszkania loftowe dostępne są głównie w większych miastach: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Gdańsku. Stolicą kierunku loft jest jednak Łódź. Przemysłowe miasto daje ogromne perspektywy wszystkim lubującym pomagazynowe przestrzenie. Z pewnością główną zaletą stylu loft jest oryginalność. Pofabryczna zabudowa pozwala na unikalność i wyjątkową aranżację wnętrza. Nie do końca prawdą jest jednak twierdzenie, że styl loftowy można wprowadzić tylko w industrialnym budownictwie. Nawet bloki z wielkiej płyty dają możliwość przearanżowania mieszkania na styl loft.  Wymaga to jednak większego nakładu pracy i dużo większych kwot.

Głównym założeniem loftów jest przestrzeń. Ciężko będzie urządzić małe i ciasne mieszkanie w stylu loftowym. Nurt wykorzystuje każdy kawałek metrażu. Po pierwsze, pozwala to na ogromną swobodę działania. Wykorzystanie wszystkich zalet loftów polega na wyciągnięciu tego, co w pofabrycznych lokalach jest najpiękniejsze. Wiele osób nie tylko w nich mieszka, ale również prowadzi tam działalność gospodarczą.

Styl loft kojarzy się z luksusem, jednak nie powinien wprowadzać do mieszkań przepychu. Warto spojrzeć na wszystkie elementy budowy takiego lokalu i przekuć je w zalety. Styl powinien być tu wyważony, surowy i gustownie dobrany. Jeżeli lokal to prawdziwy loft, warto dokładnie przemyśleć wszelkie planowane zmiany. Najczęściej wszystkie budynki znajdują się na liście bardziej lub mniej chronionych zabytków, nad którymi pieczę ma lokalny konserwator. To on musi wydać wszelkie zgody i upewnić się, że nic nie zagraża zabytkowemu charakterowi lokalizacji.

Loftowy styl nie lubi tynku, gładkości. W dobrym guście jest tu lekki chaos, spontaniczność i zapach starości. To wszystko sprawia, że tego typu aranżacja utożsamiana jest z męskim, ciemnym i tajemniczym klimatem. Klasa, przepych oraz wyrafinowanie to najważniejsze cechy stylu loftowego.

Styl loftowy – salon jak z marzeń gethome.pl

Styl loftowy – salon jak z marzeń

Aranżacja największego pokoju w lofcie to wyzwanie. Warto przyjrzeć się wymaganiom, jakie w takim wypadku stawia styl loftowy. Salon powinien być zaaranżowany surowo. Musi wykorzystywać wszystkie zalety. Budowa takiego pomieszczenia powinna wytyczać linię projektową. Jeżeli sufit podtrzymują  belki, należy je zostawić i odpowiednio doświetlić. W przypadku braku takich aranżacji, można pomyśleć o położeniu na suficie drewnianych paneli. To nada odpowiedniego stylu i klasy. Oczywiście takich punktów jest więcej – od gołej cegły, przez ogromne witryny okienne. Nie warto zmieniać oryginalnego klimatu loftu.

Jakie meble wykorzystywać w takim salonie? Industrialny styl zalecał okrojone i magazynowe wersje. W stylu loftowym można iść w stronę bardziej masywnych i ciężkich elementów. Sprawdzą się duże kanapy i fotele, ogromne drewniane stoły czy szafki z drewna (lub części drewnopodobnych). Czego jeszcze wymaga styl loftowy? Salon powinien być odpowiednio doświetlony. Fantastycznie pasują tu lampy zabudowane, w surowym stylu lub z dużym kloszem, z którego może wystawać kawałek żarówki. Warto pamiętać też o dodatkach. Dobrze prezentować będzie się spory zegar na ścianie. Popularne są zegary przyklejane, które stanowią jedność z elewacją.

Jakie wprowadzać barwy? Styl loft to sztuka industrialna. Stawia zatem na surowe i spokojne kolory. Wśród nich są odcienie szarości, czarny, biały i beżowy. Bardzo dobre będą też barwy naturalnego drewna. Kolory biały i czarny uzupełnione meblami okraszonymi słojami to idealnie loftowe połączenie.

Styl loftowy – salon gethome.pl

Styl loftowy – kuchnia

Kuchnia stanowi w loftach część salonu. Jej aranżacja opiera się zazwyczaj na zabudowaniu meblami jednej ściany. Blat roboczy zastępuje natomiast wyspa kuchenna. Właściciele mieszkań urządzonych w stylu loftowym mogą sobie  pozwolić nawet na dość dużą wyspę, bo pomieszczenia te nie są małe. Boki ścian kuchennych można aranżować w cegle. Na suficie sprawdzi się beton dekoracyjny.

W stylu loftowym kuchnia nie powinna dominować, a jedynie uzupełniać salon. Przed aranżacją kuchni można zainspirować się starymi, przemysłowymi pomieszczeniami do gotowania. Fabryczny klimat nadaje np. odpowiednio dobrany okap, najlepiej kanciasty. Meble powinny mieć metalowe dodatki, a na wierzchu warto pokazać rury. Lampy mogą przypominać ogromne reflektory znane z magazynów. Podczas projektowania stylu loftowego nie warto ukrywać śrub i nakrętek. One też są składową charakteru pomieszczeń zaaranżowanych w ten sposób.

Zaletą stylu loftowego jest więc spora swoboda aranżacyjna i możliwość wykorzystania tego, co najlepsze. Niestety, wymaga on większych nakładów pieniężnych. Lofty są drogie same w sobie. Natomiast przerobienie zwykłego mieszkania wymaga pracy i zakupu droższych elementów. Co ważne – małe mieszkania wykluczają możliwość aranżacji w stylu loftowym.

Style nowoczesne gethome.pl

Style nowoczesne nie trafią w każdy gust!

Fani większej swobody i kształtów współczesnych mogą wybrać klasyczny styl nowoczesny. Jest on na tyle popularny, że nie obciąży portfela, a jego minimalizm będzie zaletą przy utrzymaniu porządku i harmonii. Nadaje się zarówno do małych mieszkań, jak i ogromnych apartamentów. Nie wymaga też wielkiego zaangażowania i pracy. Styl industrialny to jeszcze surowsza odmiana nowoczesności. Wkomponowuje się w starsze wnętrza, ale też współczesne mieszkania. Wykorzystuje metal, beton i drewno. Zaletą też jest dostępność – coraz więcej ludzi decyduje się na aranżacje w takim wydaniu, na co odpowiadają sieciówki. Nietrudno znaleźć tam surowe regały czy druciane lampy.

Dobrze będzie poświęcić jednak trochę czasu i pozwiedzać antykwariaty, bo industrializm lubi trochę antyków i rozwiązań wyprodukowanych w poprzedniej epoce.

Odmianą stylu industrialnego jest natomiast styl loftowy. Najczęściej wykorzystuje się go w dużych, pofabrycznych lokalach i utożsamiany jest z luksusem. Wymaga największego nakładu pieniędzy i pracy. Podobnie jak industrializm opiera się na surowości. Korzysta on z architektonicznych zalet lokali. Można zaaranżować w tym stylu nie tylko stare lofty, ale też mieszkania współczesne czy z wielkiej płyty. Warunkiem jest jednak ich wielkość, bo ten typ wystroju wymaga sporej przestrzeni. Małych lokali nie da się zaaranżować w loft. Styl trafi do osób chcących się wyróżnić, szukających klasy i ciemnej aranżacji.

Warto nadmienić, że wszystkie powyższe aranżacje wykreowane zostały bardzo dawno temu. Ich rosnąca popularność przyczynia się do obniżenia cen asortymentu. Coraz łatwiej elementy potrzebne do zaaranżowania stylu nowoczesnego i jego odmian spotkać można też w sklepach sieciowych. Każdy zakup trzeba jednak przemyśleć – cały układ musi stanowić spójną całość, w pełni wykorzystującą dużą przestrzeń oraz zachowującą minimalizm.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: