Rodzaje i zastosowanie ścieżek w ogrodzie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 26.11.2019

Nie wiesz, z czego wykonać ścieżki w ogrodzie? Na GetHome poznasz wady i zalety każdego z materiałów oraz sposoby pielęgnacji ścieżki ogrodowej.

Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, z czego zrobić ścieżki w ogrodzie. Obecnie wybór materiałów nawierzchniowych jest ogromny. Ma to swoje wady i zalety.

Ścieżki w ogrodzie można ułożyć z materiałów naturalnych lub syntetycznych. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, natomiast drugie występują w najróżniejszych kolorach i kształtach. Żeby ogród cieszył swoim pięknem, bezustannie trzeba go pielęgnować. Aby prace były łatwe i nie zajmowały zbyt wiele czasu, warto dokładnie przemyśleć jego projekt. To gdzie powstaną ścieżki w ogrodzie, podjazd czy taras - jest bardzo istotne. Tak samo jak to, jaki materiał wybierzesz do ich wykonania.

Od projektu ogrodu zależy nie tylko jego estetyka, ale i funkcjonalność. Pamiętaj, że ścieżki powinny prowadzić do każdego garażu, śmietników i wszystkich miejsc rozrywki. Jeśli źle je rozmieścisz, z czasem twój trawnik będzie nadawał się do renowacji. Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie tak, aby były trwałe i ładne? To pytanie nurtuje niejednego posiadacza domu z działką. W naszym artykule znajdziesz mnóstwo wskazówek na ten temat.

Materiały, z których można wykonać ścieżki w ogrodzie

Aby móc wygodnie poruszać się po ogrodzie warto wykonać w nim ścieżki. Jeśli się postarasz, niewielkie dróżki będą pełniły nie tylko funkcje praktyczne, ale i estetyczne. Ścieżki w ogrodzie powinny być wykonane z trwałego materiału. W końcu często się po nich chodzi czy jeździ taczką. W ogrodach można spotkać ścieżki zrobione:

Czym charakteryzują się te materiały oraz jak je pielęgnować? 

Ścieżki z kostki brukowej

Przed wyborem materiału nawierzchniowego, warto zorientować się jakie ma on wady i zalety. Poniżej kilka porad i wskazówek, na temat tego jak zrobić ścieżki w ogrodzie z bruku oraz jak o nie dbać, by zawsze zachwycały swoim wyglądem. Jeśli dodatkowo zastanawiasz się czym wysypać podjazd, czym zwalczyć mech na kostce brukowej, jak pozbyć się trawy czy jak pozbyć się koniczyny z trawnika, koniecznie czytaj dalej.

Rodzaje kostki brukowej

To jak będą wyglądały ścieżki w dużej mierze zależy od tego, z jakiej kostki wykonasz nawierzchnię. Jednym z najpopularniejszych rodzajów bruku jest ten prostokątny. Łatwo ułożyć z niego wzory, poza tym jego cena jest stosunkowo niska. Ciekawie wygląda również kostka sześciokątna. Znacznie trudniej jest ją jednak ułożyć.

Rodzaje bruku ze względu na kształt:

 • kostka brukowa puzzle,
 • kostka brukowa koniczyna,
 • prostokątna,
 • kwadratowa
 • sześciokątna.

Jeśli chodzi o materiał wykonania nawierzchni, można wyróżnić kostkę betonową, a także kamienną (najpopularniejsza z nich to granitowa).

Ścieżka z kostki brukowejŹródło zdjęcia: http://regiodom.pl/

Kostka brukowa – wady i zalety

Kostka brukowa produkowana jest w wielu kolorach i wzorach, przez co popularnie wykorzystywana jest w ogrodach. Przy odpowiednim ułożeniu, ścieżka z bruku będzie cieszyła swoim wyglądem nawet przez kilkanaście lat. Niestety, posiadacze kostki muszą jednak ciągle głowić się, jak pozbyć się mchu oraz jak wypalić chwasty.

Bruk łatwo porasta wszelką roślinnością, zwłaszcza, jeśli położony jest blisko trawy. Jak pozbyć się mchu raz na zawsze? Co na chwasty będzie najlepsze? Jaki preparat na mech w trawie i kostce jest skuteczny? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto ułożyć ścieżkę z kostki brukowej?

 • Kostka jest wytrzymała na zmienność warunków atmosferycznych.
 • Ścieżki wyłożone kostką nie są podatne na uszkodzenia.
 • Środki do czyszczenia kostki brukowej z mchu można kupić w większości sklepów ogrodniczych.
 • Kostkę brukową łatwo odśnieżyć.
 • Polbruk produkuje się z różnych materiałów i w wielu wzorach.
 • Fugi do bruku są niedrogie.
 • Możliwa jest produkcja kostki brukowej domowym sposobem.

Dlaczego nie warto wykonać ścieżki z kostki brukowej?

 • Nieodpowiednio położona ścieżka może się zapadać.
 • Jest dość trudna do samodzielnego ułożenia.
 • Zwalczanie mchu na kostce brukowej jest uciążliwe (domowe sposoby na mech na betonie nie zawsze są skuteczne).
 • Ręczne usuwanie chwastów spomiędzy polbruku jest czasochłonne.
 • Usuwanie trawy z kostki brukowej wymaga zakupu dodatkowego sprzętu.

Niestety, bruk ma jedną poważną wadę - szybko porasta mchem. Co więcej, fugi do kostki brukowej często zarastają chwastami. Ścieżka, która nie jest pielęgnowana wygląda bardzo nieestetycznie. W związku z tym warto wiedzieć jak i czym czyścić kostkę brukową. Wiele osób ma problemy z tym jak usunąć mech z betonu. Niewielu z nich wie również jak z kostki brukowej usunąć chwasty. Poniżej przydatne wskazówki na ten temat.

Po co i czym fugować kostkę granitową i betonową?

Aby ułatwić sobie czyszczenie kostki granitowej czy brukowej, warto ją wyfugować. Zamiast piasku, między szczeliny można nalać zaprawy cementowej. Efekt nie będzie jednak zadowalający. Najlepsza fuga do kostki granitowej, a także najlepsza fuga do kostki brukowej to ta epoksydowa. Jej największą zaletą jest trwałość. Zanim wyfugujesz ścieżkę zastanów się, czy ta jest dobrze poprowadzona. Mechaniczne usuwanie fug jest niezwykle pracochłonne.

Dobrym rozwiązaniem do ogrodu jest także hydrofuga, która umożliwia bezpośrednie odprowadzenie wód opadowych do podłoża. Można wypełnić ją żwirem, grysem, a nawet obsadzić trawą.

Jak zwalczyć mech na kostce brukowej z hydrofugą? Tutaj nie każdy sposób na chwasty będzie dobry. Pomóc może preparat na mech w trawie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jego skład. Środki na bazie soli i substancji żrących mogłyby uszkodzić kostkę. Ponieważ czyszcząc bruk łatwo zniszczyć też trawę, preparat na chwasty i mech musi mieć odpowiedni skład. Lepiej nie stosować środków domowej roboty.

Pielęgnacja kostki brukowej

Czym wyczyścić kostkę brukową z mchu? Jak pozbyć się mchu z kostki? Niestety, nie jest to proste zadanie. Jednak przy odrobinie wytrwałości czyszczenie kostki brukowej z mchu może okazać się sukcesem.

Co najczęściej stosuje się na chwasty? Ocet i środki chemiczne takie jak roundup. Na mech warto wybrać ekologiczny środek na chwasty. Ten w swoim składzie nie będzie miał substancji toksycznych. Jeśli preparat do kostki brukowej tego typu nie podziała, można pokusić się o popularny randap. Jakie proporcje będą odpowiednie, żeby pozbyć się zielska?

Randap - jak użyć go prawidłowo? 1 litr koncentratu powinien wystarczyć na przygotowanie od 30 do 50 litrów roztworu. Jako środek przeciw chwastom świetnie sprawdza się także żel o nazwie randap. Proporcje tutaj nie obowiązują, gdyż nakłada się go na rośliny bez rozcieńczania. Co w składzie ma preparat do wypalania trawy stosowany na chwasty? Kwas solny, glifosat i inne substancje, przez wielu specjalistów uznawane za toksyczne.

Jeśli chcesz ograniczyć porost mchu i innej roślinności, możesz potraktować kostkę specjalnym impregnatem. Preparat pozwala uniknąć wnikania w głąb piasku, przez co chwasty nie mają gdzie tworzyć korzeni.

Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu domowymi sposobami?

Nie każdy chemiczny środek na chwasty w kostce brukowej jest bezpieczny dla środowiska. Przykładem jest randap na mech, który składa się głównie z substancji toksycznych. Zdaniem specjalistów te mogą szkodzić nie tylko roślinom, ale także i zwierzętom.

Randap a pies – czy to grozi niebezpieczeństwem? Okazuje się, że tak. Miały miejsce przypadki, w których zwierzę po polizaniu czy zjedzeniu spryskanych chwastów czy też trawy silnie się zatruło. Mówi się, że opryski mogą wywoływać wymioty, a nawet krwotoki. W trosce o środowisko i zdrowie pupili, wiele osób zamienia preparat na mech w kostce na domowe sposoby na chwasty. Tych istnieje naprawdę dużo, więc jest w czym wybierać.

Mech w ogrodzie - jak się go pozbyć? Ocet i sól na chwasty

Pierwszy domowy sposób na chwasty na chodniku to oprysk z octu. Roztwór należy stosować bezpośrednio na mech i pozostałe zielsko, najlepiej w bezwietrzne dni.

Jak skuteczny jest ocet na chwasty? Opinie osób, które próbowały robić naturalny oprysk na mech są raczej pozytywne. Jak się okazuje, ekologiczne środki mogą być równie skuteczne, jak te chemiczne. Do czyszczenia kostki brukowej z mchu należy używać octu rozcieńczonego w wodzie. Najlepiej w proporcji 2:1. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ocet na kostkę brukową może nie podziałać od razu. Zwłaszcza, jeśli chwasty są bardzo rozrośnięte. Dla uzyskania zadowalającego efektu, oprysk octem zaleca się kilkukrotnie powtórzyć.

Co jeszcze można stosować na chwasty? Sól. Chociaż nie jest to odpowiedni środek do usuwania mchu z kostki brukowej. Roztwory zawierające sól szkodzą glebie, a co więcej mogą zniszczyć też bruk.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać płyty ceramiczne wokół domu? 

Soda na chwasty

Zastanawiasz się jak pozbyć się chwastów z trawnika i spomiędzy kostki oraz jak pozbyć się mchu w trawie innym sposobem? Pomocna może być soda oczyszczona. Na chwasty działa ona jednak najlepiej wiosną. Białym proszkiem warto posypywać ziemię, zanim zielsko zdąży urosnąć. Jeśli chwasty już się rozrosły, lepiej zastosować oprysk z sody, który co ciekawe można wykorzystać też, jako środek niszczący trawę czy na szkodniki.

Kwas pelargonowy na chwasty

Domowe sposoby na mech na kostce są bardzo popularne. Poza tym jest ich naprawdę wiele. Jak jeszcze można pozbyć się mchu i jak usunąć trawę z kostki brukowej? Wystarczy na zielsko zaaplikować preparat, który w składzie posiada naturalny kwas pelargonowy. Taki środek na mech na kostce będzie skuteczny, a jednocześnie nietoksyczny.

Boraks na chwasty

Usuwanie mchu z kostki bywa trudnym zadaniem. Wtedy też warto sięgnąć po boraks. Zastosowanie w ogrodzie naturalnego środka jest bardzo szerokie. Boraks nadaje się jako środek do zwalczania trawy, ale można tez stosować go jako środek na mech w kostce. Wystarczy posypać nim szczeliny w ścieżce, najlepiej tuż po zimie.

Mechaniczne usuwanie chwastów z kostki brukowej

Jak usunąć mech z kostki brukowej i jak czyścić kostkę brukową bez używania chemicznych specyfików? Jednocześnie jak pozbyć się chwastów, żeby zbytnio się nie napracować? Na pewno pomocne będzie narzędzie do usuwania trawy z kostki. Niewielka graca czy motyka duńska przyśpieszą pielenie chwastów. Trzeba tylko uważać, by usuwając mech w kostce brukowej, nie uszkodzić samej ścieżki. Ręczne wyrywanie chwastów zajmuje mnóstwo czasu.

Jak usunąć mech z kostki szybciej? Dobrym rozwiązaniem będzie karcher. Niestety, nie jest to najtańszy sposób na usuwanie mchu. Zakup urządzenia o odpowiedniej mocy wiąże się z dość dużą inwestycją. Wiele osób zastanawia się jak czyścić kostkę brukową i jak pozbyć się mchu z trawnika. Forum internetowe to miejsce, gdzie ogrodnicy dzielą się swoimi doświadczeniami. Zdaniem specjalistów likwidacja mchu na kostce brukowej to zadanie trudne, ale nie niemożliwe.

Czym wyczyścić kostkę brukową, żeby efekty były zadowalające? Z pomocą przychodzi elektryczna wypalarka do chwastów. Dzięki niej możliwe jest dokładne usunięcie zielska, a co najważniejsze mchu. Wypalarka gazowa do chwastów działa miejscowo. W związku z tym, na prace w dużym ogrodzie trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Trzeba jednak przyznać, że wypalanie chwastów jest bardzo skuteczne.

Czym usunąć mech z kostki?

Na pewno przyda ci się:

 • palnik do chwastów (inaczej wypalarka do chwastów, opalarka do chwastów),
 • narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej typu motyka duńska,
 • karcher i środek do czyszczenia kostki brukowej z mchu,
 • urządzenie do czyszczenia fug kostki brukowej,
 • elektryczna szczotka do czyszczenia kostki brukowej.

Jak pozbyć się chwastów na zawsze?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak zlikwidować mech na kostce brukowej i jak pozbyć się chwastów na zawsze, tak aby nie odrastały. Nie da się ukryć, że czyszczenie polbruku to dość mozolna i czasochłonna praca. Zwłaszcza, jeśli stosuje się ekologiczny oprysk na chwasty.

Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika i ścieżek? Pomocny będzie palnik do wypalania chwastów. Opinie na temat urządzenia są naprawdę bardzo dobre. Zdaniem osób, które już go wypróbowały, czyszczenie bruku za pomocą urządzenia daje niezwykle trwałe efekty. Spoina spod palnika skutecznie eliminuje nawet najmniejsze chwasty. Dlatego też, te przestają się rozrastać.

Jak się okazuje, palnik do wypalania chwastów to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy zastanawiają się jak pozbyć się mchu z kostki brukowej skutecznie i w sposób względnie ekologiczny. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko estetyka, ale i środowisko. Jeśli i ty zastanawiasz się jak pozbyć się trawy z kostki brukowej pomyśl, czy nie przyda ci się wypalarka do chwastów. Opinie na temat urządzenia są naprawdę dobre.

Roślina mech - jak usunąć?

Wiesz już, czym usunąć mech z kostki brukowej. Niestety, zielsko rośnie nie tylko na ścieżkach lecz także na trawniku, co nie wygląda efektownie. Zanim wykonasz ścieżki powinieneś zadbać o pozostałe elementy ogrodu. Zastanawiasz się jak pozbyć się mchu z trawnika lub jak usunąć z trawnika koniczynę? Pomocny będzie antymech. Kiedy stosować preparat? Najlepiej wiosną, kiedy ten jeszcze intensywnie się nie rozrasta.

Jak pozbyć się mchu z trawy i jak pozbyć się chwastów domowym sposobem? Warto spulchnić pod nim ziemię, aby ta nie była zbyt wilgotna. Można też wysypać podwórko. Czym najlepiej? Żwirem lub kruszywem. Jak usunąć mech z trawy inaczej? Można postawić na wertykulację. Mech to roślina o niezwykle prostej budowie. Kiedy się ją uszkodzi podczas nacinania darni, szybko, więc obumiera. Jakie znaczenie mają mchy? Warto wiedzieć, że wzbogacają warstwę próchniczną gleby.

Usuwanie chwastów z trawnika – najlepsze metody

Jak zlikwidować mech w trawie i jak pozbyć się mleczy z trawnika? Te pytania trapią niejednego ogrodnika. Według wielu osób nie ma nic gorszego niż mech w trawie. Jak się go pozbyć? Można zastosować specjalny preparat lub uciekać się do domowych sposobów, o których już wcześniej czytałeś. Najlepszy środek na mech w trawie to tak zwany antymech. Można go kupić w sklepie ogrodniczym lub przez Internet. Dobrym rozwiązaniem jest także wapno na mech. Trzeba jednak stosować je z umiarem, aby zbytnio nie zakwasić gleby.

Czyszczenie kostki brukowej – forum pełne porad

Plewienie chwastów to nie jedyny sposób na pielęgnowanie ogrodu. Jak się okazuje, sposobów na usuwanie mchu z kostki brukowej, na to jak pozbyć się mchu na trawniku czy na to czym wypełnić szczeliny między kostką jest mnóstwo. Porad na temat ogrodnictwa warto szukać na forach internetowych.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym jaki oprysk na mech w kostce jest najbardziej ekologiczny, jaki domowy sposób na chwasty naprawdę działa, a także czy warto stosować ocet na trawę koniecznie tam zajrzyj. Na forum na pewno znajdziesz przydatne wskazówki i to nie tylko na temat czyszczenia kostki. Wątki dotyczące tego czym sprać trawę z ubrań oraz co zrobić żeby woda w basenie nie zieleniała dla początkującego ogrodnika też będą ciekawe.

Jeśli wiesz już czym wytępić chwasty w trawie, jak usunąć mech z ziemi oraz czym wyczyścić polbruk, poczytaj więcej o pozostałych materiałach, z których możesz wykonać ścieżki w ogrodzie.

Ścieżki z kamienia

Jeśli chcesz postawić na naturalny wygląd parceli, ścieżki w ogrodzie wykonaj z kamienia. W użytkowaniu i pielęgnacji jest on podobny do kostki brukowej, ale zdaniem wielu osób pośród roślinności wygląda dużo lepiej niż bruk. Do zrobienia ścieżki można wykorzystać płaskie płyty kamienne, kamienie polne lub otoczaki.

 • Płyty kamienne – są dość drogie, ale wyglądają bardzo efektownie. Są ciężkie, przez co niełatwo je obruszyć. Śmiało można po nich jeździć nawet rowerem. Ze względu na różną grubość trudno je ułożyć, ale wykonana z nich ścieżka będzie bardzo trwała.
 • Kamienie polne – to jeden z najtańszych materiałów na ścieżki w ogrodzie. Można zebrać je z własnego pola lub dogadać się z zaprzyjaźnionym sąsiadem. Kamienie wyglądają bardzo naturalnie, zwłaszcza, kiedy obrosną nieco mchem. Niestety, ich ułożenie jest niezwykle pracochłonne i wymaga dużego poczucia estetyki.
 • Otoczaki - nie tworzą gładkiej powierzchni, przez co na wykonanej z nich ścieżce trudno jest przejechać taczką. Po opadach deszczu, gładkie kamienie stają się bardzo śliskie, co jest niebezpieczne nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Trzeba jednak przyznać, że ich idealny kształt nadaje alejkom swoistego uroku.

Ścieżka z kamieniaŹródło zdjęcia: https://www.kamienogrodowy.pl/

Kamień – wady i zalety

Przy wyborze materiału nawierzchniowego nie można kierować się tylko i wyłącznie estetyką. Chociaż ta tez jest ważna. Jeśli alejki mają posłużyć w ogrodzie przez lata trzeba wykonać je z materiału, który będzie odporny na zniszczenia.

Pod tym względem kamień nada się idealnie. Trudno go ukruszyć, nawet, jeśli na ścieżkę najedzie się ciężkim sprzętem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nieodpowiednio położony kamień może się obruszać. Wtedy też konieczne jest ponowne osadzenie kilku elementów ze ścieżki, co wiąże się z dodatkową pracą. Zanim zdecydujesz o zakupie kamienia, koniecznie poznaj wszystkie jego wady i zalety.

Zalety ścieżek wykonanych z kamienia:

 • trwałość,
 • naturalny wygląd,
 • odporność zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę,
 • odporność na wilgoć.

Wady ścieżek wykonanych z kamienia:

 • obruszanie się poszczególnych elementów,
 • porastanie mchem i chwastami,
 • trudność w czyszczeniu,
 • tendencja do zapadania się.

Niestety, ścieżki w ogrodzie z kamienia podobnie jak chodniki z kostki brukowej łatwo obrastają mchem. Wszystko przez ich chropowatą powierzchnię, w której odkłada się piasek stanowiący idealne podłoże dla chwastów.

Ścieżki z kamienia - pielęgnacja

W kwestii kamienia pozostaje jeszcze jedno pytanie - jak go pielęgnować? Otóż zaraz po ułożeniu warto go zaimpregnować, tak aby nie zaczął porastać na nim mech. Kiedy mimo wszystko ścieżki zaczynają zielenieć, można wyczyścić je twardą szczotką lub potraktować specjalnym preparatem. Raz na jakiś czas kamienie powinno się płukać. Najlepiej wodą pod dużym ciśnieniem. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić przy tym fug. Istotne są także regularne przeglądy ścieżek, dzięki którym łatwo zauważyć, że płyta czy kamień zostały obruszone.

Ścieżki z drewna

W ogrodzie, który ma wyglądać jak najbardziej naturalnie, można wykonać też ścieżki z drewna. Materiał ten jest bardzo wdzięczny. Na ścieżki w ogrodzie najlepiej wykorzystać drewniane plastry lub tak zwane podkłady. Ważne jest, aby te nie były zbyt cienkie. Najlepiej jeśli plastry mają przynajmniej 20 cm grubości. Można zakupić je w sklepie remontowo-budowlanym lub wykonać samodzielnie. Jeśli posiadasz dużą piłę, na pewno sobie z tym poradzisz.

Koniecznie musisz pamiętać o zabezpieczeniu drewna. W przeciwnym razie już po kilku miesiącach, ścieżki w ogrodzie będą nadawały się do naprawy. Drewno nie jest odporne na wilgoć. Aby zapobiec jego zamakaniu warto je zaimpregnować ciśnieniowo oraz pokryć bejcą.

Kiedy na zewnątrz jest wilgotno, ścieżka staje się śliska, nawet, jeśli jest odpowiednio zabezpieczona impregnatem. Czy można temu zapobiec? Tak, w tym celu należy kupić drewno ryflowane, czyli takie, które na swojej powierzchni posiada niewielkie wgłębienia. Jeśli chcesz, żeby ścieżki z drewna były mniej narażone na wilgoć, odpowiednio przygotuj pod nie podłoże. Najlepiej sprawdzi się przepuszczalna mieszanka ze żwirem, dzięki której po odpadach deszczu na alejkach nie będzie zalegała woda.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Rodzaje nawierzchni drewnianych

Ścieżki w ogrodzie można wykonać z drewna o różnej grubości i kształtach. W zależności od swoich upodobań możesz wykorzystać idealnie równy bruk lub plastry o nieregularnej wielkości i chropowatych brzegach. Pamiętaj tylko, że ścieżka powinna pasować do pozostałych elementów ogrodu.

Spośród drewnianych materiałów nawierzchniowych warto wyróżnić nie tylko plastry i bruk, ale także belki. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

 • Plastry – świetnie wyglądają nawet po kilku latach użytkowania, trzeba tylko pamiętać o ich odpowiedniej impregnacji. Ze względu na różne rozmiary poszczególnych plastrów trudno je ułożyć, co dla laika może stanowić poważny problem.
 • Bruk – najczęściej w kształcie kostek, umożliwia tworzenie ścieżek o różnym kształcie. Wygląda jednak mniej spektakularnie niż plastry. Bruk produkuje się z twardego drewna (przeważnie z buku lub dębu), więc jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Bez przeszkód można jeździć po nim taczką czy kosiarką.
 • Belki – dawniej były stosowane jako podkłady kolejowe, a dziś coraz częściej zdobią ogrody. Ze względu na równy kształt bardzo łatwo je ułożyć. Problemem może być tylko wykonanie z nich ścieżki w kształcie litery S. Tak jak pozostałe materiały z drewna, belki wymagają impregnacji. Można pomalować je także bejcą.

Jakie drewno wykorzystać na ścieżki w ogrodzie?

Aby ogrodowe alejki przez lata pozostały w niezmienionym stanie, trzeba wykonać je z trwałego drewna. Na pewno sprawdzi się bukowina lub dębina. Dobrym wyborem będzie też sosna i akacja.

Najlepiej, aby drewno, które ma zostać przeznaczone na ścieżki było zdrowe. Zanim zaczniesz sam wycinać plastry, upewnij się, więc, w jakim jest ono stanie. Przed położeniem ścieżki, drewno warto okorować. W ten sposób, z upływem lat alejki nie będą się niszczyć. Kora, chociaż nadaje plastrom ciekawego wyglądu, szybko próchnieje. Lepiej więc jest ją dokładnie usunąć. Możesz zrobić to niewielkim dłutem lub szpachlą.

Aby ścieżka z drewna zachowała swój kształt przez długie lata, możesz zabezpieczyć ją obrzeżami. Te najlepiej zrobić z belek, chociaż pasować będą także boki wykonane z betonowych lub kamiennych płyt.

Ścieżka z drewnaŹródło zdjęcia: https://www.bruk-bet.pl/

Drewno – wady i zalety

Zarówno drewno, jak i sama kora to materiał chętnie wykorzystywany w ogrodach. Wygląda bardzo naturalnie i co istotne, jest w pełni ekologiczny. Drewno na ścieżki łatwo przygotować samemu, co pozwala znacznie obniżyć koszty całego przedsięwzięcia. To bardzo ważne szczególnie dla tych, którzy mają do wykonania kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów alejek. Trzeba jednak pamiętać, że drewno ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Poniżej najważniejsze z nich.

Dlaczego warto wykonać ścieżki z drewna?

 • Ścieżki z drewna, zwłaszcza bukowego i dębowego, są odporne na warunki atmosferyczne.
 • Montaż zarówno belek jak i bruku jest bardzo prosty.
 • Poszczególne elementy ścieżki można wykonać samodzielnie.
 • Materiały potrzebne do wykonania alejek są łatwo dostępne.
 • Ścieżki z drewna wyglądają naturalnie.

Dlaczego nie warto wykonać ścieżek z drewna?

 • Drewno jest materiałem mniej odpornym na zniszczenia niż kamień czy betonowe kostki.
 • Twarde drewno bukowe czy dębowe jest stosunkowo drogim materiałem.
 • Ścieżki w ogrodzie wykonane z drewna wymagają regularnej konserwacji.
 • Nieodpowiednio zamontowane belki z czasem mogą się zapadać.

Ścieżki drewniane– pielęgnacja

Warto podkreślić, że najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym drewna jest impregnacja. Do zabezpieczenia drewna najlepiej wybrać środek o dużej wytrzymałości na wilgoć. Zwłaszcza, jeśli ścieżki mają mieścić się na otwartej przestrzeni. Impregnaty są dość drogie, ale tutaj nie wolno oszczędzać. W przeciwnym razie cały wysiłek włożony w ułożenie alejek z czasem pójdzie na marne.

Oprócz impregnacji, drewno można zabejcować. Dodatkowa warstwa ochronna przedłuży żywot poszczególnych elementów, ale przede wszystkim nada im pożądany kolor. Jeśli obawiasz się, że ścieżka z drewna ulegnie zbyt szybkiemu zniszczeniu, do jej wykonania możesz wybrać plastry lub belki, które dodatkowo impregnowane są środkiem grzybobójczym. Aby między poszczególnymi elementami ścieżki nie wyrastały chwasty, można obsypać ją żwirem.

Ścieżki żwirowe

Jeśli jeszcze nie wiesz z czego zrobić ścieżki w ogrodzie, pomyśl o zrobieniu alejek ze żwiru. Materiał ten jest bardzo popularny. Można usypywać z niego alejki o najróżniejszych kształtach. Trzeba je jednak zabezpieczyć, tak, aby z czasem się nie osypywały.

Powinieneś zadbać przede wszystkim o to, aby brzegi ścieżek miały odpowiednie obrzeża. Do ich wykonania możesz wykorzystać drewniane belki, płyty kamienne, kostkę granitową, a nawet cegły. Tu wszystko zależy od tego, czy chcesz, żeby obrzeże się wyróżniało, czy żeby raczej tworzyło ze żwirem spójną całość.

Rodzaje żwiru

Warto wiedzieć, że nie każdy żwir nadaje się do wykonania ścieżki w ogrodzie. Znaczenie przede wszystkim ma jego kształt. Do zrobienia ścieżek nie powinno się używać kamieni o zaokrąglonych brzegach. Dlaczego? Ich gładka powierzchnia sprawia, że nie wpijają się wystarczająco w podłoże. Jeśli chcesz, żeby ścieżki tworzyły stabilną konstrukcję, zrezygnuj ze żwiru rzecznego i zastąp go innym, bardziej ostrym kruszywem.

Do stworzenia ścieżek świetnie nadaje się:

 • grys,
 • tłuczeń,
 • kliniec.

Najtańszą opcją na ścieżki w ogrodzie będzie tłuczeń. Niewiele więcej zapłacisz za grys, zwłaszcza ten drobny. Z kruszyw wykorzystywanych w ogrodach najdroższy jest kliniec, chociaż trzeba przyznać, że wygląda on rewelacyjnie.

Żwir – wady i zalety

Zastanawiasz się z czego zrobić ścieżki w ogrodzie? Jeśli chcesz wykonać je samodzielnie, postaw na żwir. Materiał ten jest łatwy w obróbce, dzięki czemu wykonanie alejek nie zajmie ci zbyt wiele czasu. W przeciwieństwie do drewnianych belek czy kamiennych płyt, żwiru nie trzeba docinać, co znacznie ułatwia tworzenie ścieżek o nietypowym kształcie. Kruszywo wykorzystywane w ogrodzie nie wymaga impregnacji, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i sił.

Zalety wykonania ścieżek ze żwiru:

 • Materiały potrzebne do usypania alejek są niedrogie i łatwo dostępne.
 • Kolor żwiru można dopasować tak, aby nowe konstrukcje pasowały do pozostałych elementów parceli.
 • Prace związane z wykonaniem ścieżek nie wymagają zbyt dużego wysiłku.
 • Na żwirowych ścieżkach można zasadzić sukulenty, niewielkie bukszpany lub rośliny cebulkowe.
 • Z grysu łatwo usypać alejki o fantazyjnym kształcie.

Wady wykonania ścieżek ze żwiru:

 • Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu podłoża, alejki będą podmakać, a kruszywo się brudzić.
 • Na żwirze w jasnym kolorze, z czasem może być widoczny zielony nalot.
 • W ogrodzie ścieżki żwirowe muszą zostać zabezpieczone obrzeżami.
 • Przy intensywnych opadach, nawet dobrze wykonane alejki mogą ulec zniszczeniu.
 • Dość trudno usunąć z nich liście, co jest kłopotliwe zwłaszcza jesienią.
 • Nawet po zabezpieczeniu agrowłókniną rosną na nich chwasty.
 • Zimą ścieżki ze żwiru trudno jest odśnieżyć.

Podłoże pod ścieżki żwirowe w ogrodzie

Żeby ścieżka nie niszczyła się z upływem czasu należy odpowiednio przygotować pod nią podłoże. Po wyznaczeniu granic ścieżki, należy usunąć warstwę żyznej ziemi na kilkanaście centymetrów. Po pierwsze ułatwi to osadzenie obrzeży, a po drugie umożliwi wykonanie tak zwanego drenażu.

Następnie w powstałe wgłębienia należy nasypać kilkucentymetrową warstwę żwiru. Świetnie do tego nada się też tłuczeń. Na tym etapie ścieżkę trzeba ubić. Najlepiej specjalną zagęszczarką wibracyjną. Ubitą warstwę kruszywa należy przykryć agrowłókniną. Zabieg ten ograniczy porastanie ścieżki chwastami czy mchem. Dopiero na tak przygotowane podłoże powinno się wysypać właściwą warstwę kruszywa.

Aby przy opadach deszczu ścieżka nie nasiąkała wodą, warto usypać żwir tak, aby stworzyły się spadki. Jeśli chcesz, żeby żwirowe alejki dłużej cieszyły swoją estetyką, możesz wykonać więcej warstw drenażowych. Pamiętaj tylko, aby każdą głębszą usypywać z grubszego kruszywa.

Ścieżki żwirowe – pielęgnacja

Kruszywo, podobnie jak kostka brukowa czy drewno z upływem czasu może obrastać chwastami i ulegać zniszczeniom mechanicznym. Nawet jeśli ścieżka zostanie wyłożona agrowłókniną, prędzej czy później pojawią się na niej mlecze, źdźbła trawy czy mech.

Jak temu zapobiec? Najlepiej zawczasu stosować herbicydy. Jeśli jednak prowadzisz ekologiczny ogród i nie chcesz używać pestycydów, wyrywaj chwasty zaraz po tym jak się pojawią tak, aby się nie rozrastały. Chwasty ze żwiru możesz też wyeliminować za pomocą sody oczyszczonej lub oprysków z octu, o których już wcześniej była mowa.

Jeśli zdecydujesz się na ścieżki żwirowe w ogrodzie pamiętaj, aby regularnie usuwać z nich nie tylko trawę i zielsko, ale także opadnięte liście. W przeciwnym razie te zaczną gnić, przez co alejki będą wyglądały bardzo niekorzystnie.

Jak zabezpieczyć ścieżkę przed zniszczeniem po opadach i silnym wietrze? Tutaj najprościej będzie raz na jakiś czas dosypywać cienkie warstwy kruszywa. W ten sposób alejki się utwardzą i zawsze będą wyglądały jak nowe. Nie rezygnuj także z montażu obrzeży. To właśnie dzięki nim, ścieżka przez długie lata zachowuje swój kształt.

Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?

Najlepiej z materiału, który będzie komponował się z pozostałymi elementami na twojej działce. Jeśli posiadasz ogrodzenie lub wjazd z kamienia, pomyśl o wykonaniu ścieżek z otoczaków. Do płotu z drewnianych belek, świetnie pasować będą alejki wyłożone plastrami bukowiny lub dębiny. Możesz być pewien, że te posłużą latami.

Jeśli stawiasz na nowoczesne rozwiązania, postaw na szarą kostkę brukową w nietypowym kształcie lub drobny żwir. Oba materiały idealnie wpasowują się w obecne trendy. Bez względu na to jaki materiał nawierzchniowy wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Gotowe alejki koniecznie też zaimpregnuj.

W końcu efekt końcowy w dużej mierze zależy od tego, jak ścieżki są wykonane. Jeśli w projekcie twojego ogrodu znajdują się alejki w kształcie litery S, pomyśl czy nie lepiej byłoby skorzystać z usług fachowców. Zwłaszcza, jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z pracami tego typu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: