1. Blog

Jak wybrać kostkę brukową?

Podziel się

Artykuł gościnny
11.08.2020

Kostka brukowa to bardzo istotny element zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Stosowana przy realizacji podjazdów, wejść do budynków, ogrodowych ścieżek, placyków a nawet tarasów, wszędzie zapewnia niezbędne utwardzenie nawierzchni oraz unikatowy klimat otoczenia. O czym warto pamiętać, planując ułożenie tego praktycznego materiału na swojej posesji?

Zgodnie z przeznaczeniem

Na dobry początek zastanówmy się, w jaki sposób będziemy eksploatować wykańczane kostką strefy. Szczególnie istotne jest dostosowanie jej wymiarów do obciążeń, jakie będzie musiała w przyszłości wytrzymywać. Duże i cienkie elementy stanowić będą atrakcyjne zwieńczenie przeznaczonych dla ruchu pieszego ścieżek, ale nie sprawdzą się na podjazdach i parkingach.

W takich sytuacjach stosujmy kostki o grubości 6-8 cm (lekki ruch kołowy), a w przypadku miejsc narażonych na większe obciążenia (ciężkie pojazdy) nawet 8-10 cm. Jeśli spodziewamy się, że na naszą posesję będą czasem wjeżdżać śmieciarki czy samochody dostawcze, zarezerwujmy dla nich przestrzeń z materiałem o wymaganych parametrach odporności.

Szukasz niewielkiego mieszkania w Poznaniu? Polecamy nasze oferty: kawalerki na sprzedaż Poznań

Komfort użytkowania

Pamiętajmy też, by wszelkie ciągi komunikacyjne były rozplanowane w przemyślany sposób. Zadbajmy o to, by szerokość bramy wjazdowej oraz powierzchnia podjazdu umożliwiały nam swobodne i bezpieczne manewrowanie autem. Również ogrodowe alejki czy tzw. opaska prowadząca wzdłuż elewacji na tyły budynku powinny zapewniać komfort poruszania się. Zbyt wąskie z pewnością uprzykrzą nam codzienne prowadzenie roweru.

Do wyboru, do koloru

Przydomowe nawierzchnie warto tworzyć z uwzględnieniem charakteru wykończenia budynku i klimatu panującego na całej posesji. Przykładowo, w nowoczesnych aranżacjach można postawić na elementy o prostym, minimalistycznym designie, a na posesjach, w których dominuje klasyka i natura, doskonale sprawdzają się propozycje o fakturach z unikatowymi efektami: postarzania, chropowatości czy kolorystycznych melanży.

W każdym przypadku do dyspozycji mamy rozmaite kształty kostek – od standardowych kwadratów i prostokątów, przez ponadczasowe sześcioboki po bardzo abstrakcyjne motywy, często inspirowane światem przyrody.

jak ułożyć kostkę brukową? kostka brukowa jak wybrać

Ekologia ma znaczenie

Wiele osób zastanawia się, jak w swoim ogrodzie pogodzić korzystanie z funkcjonalności betonu z troską o środowisko. Przy układaniu nawierzchni odpowiedź na te dylematy stanowią kostki i płyty w formie ażurowej lub z charakterystycznymi, dużymi odstępnikami. Zapewniają one oczekiwane utwardzenie ścieżek i podjazdów, umożliwiając jednocześnie naturalny odpływ wody deszczowej do gruntu, a nawet wegetację roślin wypełniających szczeliny w specjalnie zaprojektowanych elementach lub między nimi. Alternatywnie, w przestrzeniach takich możemy umieścić ozdobne kruszywa, które harmonijnie będą współgrać z designem betonu.

Zobacz również: dwupokojowe mieszkania na sprzedaż w Poznaniu

Układanie kostki brukowej

Nawet najtrwalsze materiały nawierzchniowe wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, które sprawi, że ich walory będą w pełni wykorzystywane przez wiele lat. Analiza stanu gruntu, korytowanie, wyrównanie terenu, wykonanie podbudowy to niezbędne czynności na tym etapie realizacji inwestycji. Wymagają one nie tylko fachowej wiedzy, ale też odpowiedniego sprzętu.

Również samo układanie nie należy do najłatwiejszych prac. Trzeba uwzględnić tu m.in. konieczność docinania skrajnych kostek, odpowiedniego łączenia elementów o różnych wymiarach oraz zróżnicowanej palecie barw na powierzchni, a czasem też tworzenia niestandardowych (np. kolistych) kompozycji. Najlepiej więc prace zlecić doświadczonym brukarzom.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać płyty ceramiczne wokół domu?

Warto też pomyśleć o zamówieniu profesjonalnej usługi projektowej. Dzięki niej otrzymamy kompleksową, szczegółową koncepcję aranżacji otoczenia zawierającą produkty dopasowane zarówno do naszych oczekiwań, jak również do wymogów związanych z warunkami panującymi na posesji. Możemy przy tym postawić na klasyczne projekty 2D lub sięgnąć po trójwymiarowe wizualizacje, dzięki którym znacznie łatwiej wyobrazić sobie, jak finalnie będzie wyglądać planowana inwestycja.

 

Artykuł napisany przez eksperta serwisu www.e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni. 

Artykuł gościnny

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.