- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kamienie ozdobne w ogrodzie
Aranżacja przydomowej przestrzeni to sztuka umiejętnego dobierania nawet najdrobniejszych detali oraz łączenia ich w jedną funkcjonalną, estetyczną i trwałą całość. Jak w ramach tej całości sprawdzają się kruszywa naturalne? Poznajmy wielki potencjał małych elementów dekoracyjnych.
Do wyboru, do koloru
Kolor, kształt, struktura i oczywiście rozmiar… Zacznijmy od tego, że do dyspozycji mamy rozmaite rodzaje kamieni ozdobnych, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do innych elementów otoczenia, a tym samym stworzyć spójną aranżację. Oto kilka ciekawych propozycji, które z powodzeniem zadomowiły się już w wielu ogrodach.
- Drobne, kanciaste grysy – dostępne w różnych kolorach, idealne do wypełniania wolnych przestrzeni wokół drzew, a także w ażurowych płytach, między ścieżką a trawnikiem, w donicach, kwietnikach itp.
- Subtelne otoczaki wyróżniające się niebanalną kolorystyką, nieco większymi rozmiarami oraz łagodniejszym designem powierzchni (brak ostrych krawędzi) niż w przypadku grysów.
- Efektowne łupki nawiązujące do wyglądu tradycyjnej kory. Ich charakterystyczny design idzie w parze z walorami praktycznymi, jak odporność na gnicie czy wywiewanie przez podmuchy wiatru.
W każdym przypadku bierzmy pod uwagę nie tylko urodę, lecz także planowany sposób wykorzystania. Jeśli chcemy, by kamienie stanowiły np. wypełnienie szczelin między płytami ogrodowej ścieżki, musimy wybrać na tyle drobne frakcje, by się tam zmieściły.
Nawierzchnia z charakterem
Naturalne kruszywa chętnie stosujemy przy wykańczaniu przydomowych nawierzchni ścieżek czy nawet podjazdów. Wspomniane kamienie o mniejszych frakcjach doskonale sprawdzają się jako dopełnienie wolnych przestrzeni w coraz popularniejszych ażurowych kostkach i płytach z betonu. Dzięki połączeniu tych dwóch elementów aranżacji mamy do dyspozycji powierzchnię przepuszczającą wodę w atrakcyjnym wizualnie wydaniu.
Większe frakcje też można stosować bezpośrednio na ścieżkach – szczególnie dobrze prezentują się w projektach, w których płyty ceramiczne lub betonowe są rozmieszczone w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów od siebie.
Blisko domu
Często używa się ich też w celu estetycznego oddzielenia ciągu komunikacyjnego od elewacji budynku lub innych przydomowych stref. Zabezpieczone odpowiednim obrzeżem, tworzą atrakcyjne tło dla kwiatów i krzewów, posadzonych na przysypanym nimi podłożu.
Wokół drzewa
Chcąc ułatwić sobie koszenie trawy wokół drzewa, a jednocześnie mając na uwadze, że niejednokrotnie gorzej jej się rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni, wiele osób odtacza pień niską przegrodą, np. z kostki brukowej. Wytyczone w ten sposób miejsce jest idealne dla urokliwych kamyków ozdobnych. Wystarczy je wyspać, a następnie wyrównać powierzchnię, by szybko i skutecznie stworzyć bardzo efektowny akcent aranżacyjny.
W donicach i kwietnikach
Warto też stosować te urokliwe dodatki w parze z elementami małej architektury ogrodowej. Donice, kwietniki czy wypełnione roślinnością murki wieńczące taras wpisały się już na dobre w krajobraz współczesnych posesji. Bardzo często towarzyszą im właśnie naturalne kamienie ozdobne.
Artykuł napisany przez eksperta serwisu e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
27.08.2021, Redakcja
Oczko wodne w ogrodzie - jak zrobić?
Oczko wodne to popularna forma upiększania ogrodu, która urozmaica aranżację i zwiększa jej funkcjonalność. Oczka wodne mają również wiele zalet, które wpływają na mikroklimat otoczenia, a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy. a także pełnią ważną funkcję. Dlaczego warto i jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.