- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Komu przysługuje dodatek do energii elektrycznej?
Dodatek do energii elektrycznej to jednorazowe wsparcie finansowe. Można je otrzymać w 2023 roku w związku z trudną sytuacją spowodowaną wzrostem cen prądu dla odbiorców. Dowiedz się, komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić.
Dodatek do energii elektrycznej – co warto wiedzieć?
Dodatek elektryczny zostanie wypłacony do 31 marca 2023 roku. Jego kwota jest uzależniona od łącznego zużycia prądu przez gospodarstwo domowe w 2021 roku. Można otrzymać 1500 złotych, jeśli wykorzystanie energii elektrycznej było większe niż 5 MWh. Niższy poziom dofinansowania (1000 złotych) dotyczy gospodarstw domowych, które zużyły poniżej 5 MWh.
Kto skorzysta z dodatku elektrycznego?
Z dodatku elektrycznego mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, których głównym źródłem ogrzewania w gospodarstwie domowym jest pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne (np. grzejniki konwektorowe, maty grzewcze, promienniki podczerwieni czy piece akumulacyjne) lub bojler zasilany prądem.
Jakie warunki należy spełnić, ubiegając się o dodatek?
Dodatek do ogrzewania elektrycznego przysługuje osobom, które ukończyły 18. rok życia, a także mieszkają w Polsce. Wniosek można złożyć pod warunkiem, że do 11 sierpnia 2022 roku właściciel lokalu zgłosił główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Mieszkańcy nie mogą przy tym pozyskiwać prądu z paneli fotowoltaicznych.
Inne warunki otrzymania dodatku:
- żaden członek gospodarstwa domowego nie mógł wcześniej skorzystać z dodatku węglowego ani do innych źródeł ciepła,
- mieszkańcy nie kupili paliwa stałego za kwotę do 996,60 zł – zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw w związku z sytuacją na rynku tych paliw.
Na dane gospodarstwo domowe można otrzymać tylko jeden dodatek do energii elektrycznej, wniosek złożony po raz kolejny nie będzie rozpatrywany. Jeśli inna osoba zamieszkująca pod tym samym adresem już wcześniej złożyła wniosek, wtedy kolejne zgłoszenie również nie będzie brane pod uwagę.
Dodatek do ogrzewania elektrycznego – wniosek
Ostateczny termin złożenia wniosku o dodatek do energii elektrycznej upłynął 1 lutego 2023 roku, a pieniądze mają zostać wypłacone najpóźniej 31 marca 2023 roku. Odbiorcy spełniający warunki uzyskania dodatku miały możliwość złożenia wniosku osobiście w urzędzie gminy lub online – za pomocą profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu.
Wniosek powinien zawierać dane osobowe, adresowe i kontaktowe wnioskodawcy oraz wszystkich członków jego gospodarstwa domowego. Obowiązkowe jest także wskazanie numeru rachunku bankowego, na który zostanie przekazana kwota dodatku elektrycznego. Osoba wnioskująca o podwyższone dofinansowania (1500 złotych) powinna dołączyć do wniosku rozliczenie ze sprzedawcą energii elektrycznej z 2021 roku.
Podsumowanie
Dodatek do energii elektrycznej to jednorazowe dofinansowanie dla gospodarstw domowych, których głównych źródłem ogrzewania jest prąd. Kwota wsparcia może wynieść 1000 złoty lub 1500 złotych – w zależności od zużycia energii energii elektrycznej w 2021 roku. Na jeden adres gospodarstwa domowego przysługuje tylko jeden dodatek. Ostateczny termin składania wniosku minął 1 lutego 2023 roku, a dodatek elektryczny zostanie wypłacony do 31 marca 2023.
Ogrzewasz lokal energią elektryczną? Dowiedz się, jak obniżyć rachunki za prąd. Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, co zawiera czynsz administracyjny i czy obejmuje opłaty za ogrzewanie lokalu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News