- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Kształt, wymiary, powłoki ochronne... 4 podpowiedzi, jak wybrać kabinę prysznicową
Łazienka powinna być jednocześnie estetyczna i funkcjonalna. Wanna, choć wygodna, często okazuje się zbyt duża do danego pomieszczenia. Wówczas wybór pada na kabinę prysznicową. No właśnie, ale jaką…? Bogata oferta produktów nie ułatwia podjęcia decyzji. Jakie parametry wziąć pod uwagę? Jaki kształt kabiny sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu? Czy warto zainwestować w model ze specjalną powłoką? Ten artykuł rozwieje wątpliwości.
Typ kabiny dopasowany do wnętrza oraz potrzeb użytkowników
Kształt kabiny oraz rodzaj brodzika – lub zupełny jego brak – stanowią kluczowe kryteria przy zakupie. W zależności od dostępnej przestrzeni można wybrać zabudowany lub otwarty prysznic typu walk-in. Czym różnią się te dwa typy?
Zamknięta kabina prysznicowa
To najbardziej tradycyjna i wszechstronna opcja. Nie ma wątpliwości, że zabudowana kabina prysznicowa z drzwiami najlepiej zapobiega wyciekaniu wody i jednocześnie zajmuje niewiele miejsca. To zatem idealne rozwiązanie do małej łazienki. Wśród kabin zamkniętych wyróżnia się ze względu na kształt:
- kwadratowe kabiny prysznicowe – ten typ pozwoli zaoszczędzić miejsce, ponieważ można zamontować go w samym rogu łazienki. Co więcej, kwadratowe kabiny są dostępne już w rozmiarze 70 × 70 cm, co czyni je najmniejszymi na rynku;
- kabiny prostokątne – produkt o wydłużonym boku zapewnia więcej miejsca w środku, ale co za tym idzie, wymaga też większego metrażu. Jeśli użytkownik zdecyduje się na głęboki brodzik, otrzyma produkt 2 w 1: prysznic i mini wannę;
- kabiny półokrągłe – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj kabiny ma zaokrąglony przód. Dzięki temu przestrzeń wewnątrz jest zmaksymalizowana, a sama kabina bezpieczna i ergonomiczna. Półokrągłe modele docenią wielbiciele nowoczesnego designu, ponieważ łuk dodaje aranżacji subtelności i optycznie powiększa przestrzeń.
Prysznic typu walk-in
Jeśli budżet na to pozwala, a w łazience da się zainstalować odpływ liniowy, można rozważyć zakup prysznica typu walk-in. W tym przypadku montuje się jedynie taflę szkła bezpośrednio do podłogi lub zostawia się zupełnie otwartą przestrzeń – woda spływa prosto na kafle. Tak minimalistyczna strefa mokra nadaje pomieszczeniu designerski charakter, a łazienka wygląda na bardziej przestronną.
Tego rodzaju prysznic wyjątkowo łatwo się czyści. Wystarczy przetrzeć szybę i gotowe. Nie trzeba szorować ramy, brodzika ani trudno dostępnych zakamarków. Walk-in to także polecane rozwiązanie dla osób z trudnościami w poruszaniu się i seniorów.
Optymalny rozmiar kabiny prysznicowej
Wymiary kabin rozpoczynają się już od 70 cm. Jeśli jednak metraż na to pozwala, warto wybrać większy model. W końcu więcej miejsca pod prysznicem to bardziej komfortowa kąpiel.
Najbardziej uniwersalna kabina to ta o wymiarach 80 × 80 - pasuje ona do większości łazienek. Ten wariant gabarytowy umożliwia montaż dodatkowej półki na kosmetyki, uchwytu czy wstawienie krzesełka. Egzemplarze o długości boku od 90 cm to już duże modele i nadają się one raczej do sporych łazienek. Kabiny w różnych wariantach rozmiarowych są dostępne w Leroy Merlin.
Należy również pamiętać, żeby zachować odpowiednią odległość prysznica od innych sanitariatów. Parametr 30 centymetrów to absolutne minimum, by można było wygodnie korzystać ze sprzętów.
Fokus na drzwi
Wybór typu drzwi prysznicowych będzie zależał przede wszystkim od wielkości i układu łazienki. Przy zakupie warto kierować się tymi prostymi zasadami:
- choć sprawdzają się również w dużych pomieszczeniach, drzwi przesuwne i składane są najlepszą opcją do małych łazienek, w których liczy się każdy centymetr; alternatywą są drzwi otwierane do środka;
- drzwi uchylne na zawiasach idealnie nadają się do przestronnych wnętrz, które pozwalają na swobodne otwarcie skrzydła;
- w dużych pokojach kąpielowych elegancko będą prezentować się również drzwi obrotowe i wahadłowe; w przypadku walk-in można zdecydować się na brak drzwi i pozostawić otwartą przestrzeń.
Inwestycja w powłokę ochronną się opłaca
Dodatkowa powłoka hydrofobowa gwarantuje łatwe czyszczenie oraz długotrwałą ochronę produktu przed szkodliwym działaniem wody, a także eliminuje pleśń. Dzięki niej krople nie utrzymują się na szkle, tylko spływają, nie pozostawiając osadu i nieestetycznych zacieków. W efekcie kabina dłużej zachowa swój nienaganny wygląd i funkcjonalność.
Inwestycja w model z powłoką samoczyszczącą szybko się więc zwróci, a produkt będzie służył użytkownikom latami.
Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością konkretnej kabiny. W pierwszej kolejności zaleca się sprawdzić, na jaki rozmiar kącika prysznicowego pozwala dostępna przestrzeń. Po wytypowaniu modeli, które odpowiadają tym wymiarom, warto upewnić się, czy ich wnętrze jest wystarczająco przestronne, by zapewnić wygodę podczas kąpieli. W przypadku wyboru wersji z drzwiami pozostaje sprawdzić, czy można je łatwo otworzyć i zamknąć. I na koniec: im mniej zakamarków, tym prostsze czyszczenie. Utrzymanie higieny dodatkowo ułatwi hydrofobowa powłoka.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
20.05.2024, Dagmara Osińska
Jak obliczyć metry kwadratowe: pokoju, ściany, podłogi i całego mieszkania lub domu?
Metry kwadratowe to podstawowy parametr przy remoncie, wykończeniu wnętrz, czy budowie domu. Często wiele osób zastanawia się, jak obliczyć metry kwadratowe, kupując farbę do malowania, czy płytki do wykończenia podłogi i ścian. Wyjaśniamy i podajemy wzór, jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.jak obliczyć m2 wraz z przykładami. Dowiedz się, jak obliczyć metr kwadratowy ściany, podłogi, czy jak obliczyć powierzchnię sufitu.
22.12.2023, Artykuł sponsorowany
Jak zamontować baterię umywalkową? Poradnik dla początkujących
Bateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każBateria umywalkowa to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Umożliwia wygodne korzystanie z bieżącej wody, a także pozwala dopełnić wygląd wnętrza. Jej montaż nie jest też specjalnie trudnym zadaniem, dzięki czemu z samodzielnym założeniem baterii umywalkowej poradzi sobie praktycznie każda osoba. Wystarczy tylko wyposażyć się w kilka podstawowych narzędzi oraz wygospodarować odrobinę wolnego czasu. Jak zatem zabrać się za własnoręczny montaż armatury łazienkowej?
13.09.2023, Artykuł sponsorowany
Panele podłogowe laminowane czy winylowe? Zalety i wady obu rozwiązań
Panele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wyPanele podłogowe to produkt, który już od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jego głównym atutem jest duża uniwersalność. Panele podłogowe pasują zarówno do eleganckich wnętrz w stylu glamour, jak i romantycznych aranżacji rustykalnych. Wśród najchętniej wybieranych rozwiązań znajdują się panele laminowane i winylowe. Czym się charakteryzują? Jakie są ich najważniejsze wady i zalety? Wyjaśniamy!
11.09.2023, Artykuł sponsorowany
Jak urządzić przytulną łazienkę?
Każdy z nas marzy o miejscu, gdzie może się odprężyć i odetchnąć po trudach dnia. Łazienka, choć często zapomniana, to idealna przestrzeń, by stworzyć oazę relaksu i komfortu w naszym domu. Wydawać by się mogło, że jest to pomieszczenie wyłącznie użytkowe, ale jak pokazały nasze wcześniejsze rozważaKażdy z nas marzy o miejscu, gdzie może się odprężyć i odetchnąć po trudach dnia. Łazienka, choć często zapomniana, to idealna przestrzeń, by stworzyć oazę relaksu i komfortu w naszym domu. Wydawać by się mogło, że jest to pomieszczenie wyłącznie użytkowe, ale jak pokazały nasze wcześniejsze rozważania, estetyka może iść w parze z funkcjonalnością. Jak zaaranżować przestrzeń, by była przytulna, a jednocześnie praktyczna? W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak połączyć te dwa aspekty w harmonijną całość.
07.07.2023, Marta Gług
Jak urządzić pokój lub mieszkanie dla studenta?
Aranżacja i wyposażenie pokoju lub mieszkania dla studenta powinny uwzględniać specyficzne potrzeby osoby, która spędza dużo czasu na uczelni i potrzebuje wygodnego miejsca do odpoczynku Ograniczony metraż lub spółdzielnie przestrzeni mieszkania z innymi osobami stwarza wyzwania,Aranżacja i wyposażenie pokoju lub mieszkania dla studenta powinny uwzględniać specyficzne potrzeby osoby, która spędza dużo czasu na uczelni i potrzebuje wygodnego miejsca do odpoczynku Ograniczony metraż lub spółdzielnie przestrzeni mieszkania z innymi osobami stwarza wyzwania, z którymi poradzisz sobie za pomocą odpowiedniej aranżacji i funkcjonalnego podziału przestrzeni. Jak urządzić mieszkanie studenckie? Podpowiadamy.