placement placeholder
placement placeholder

Kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 17.11.2022

Jedną z najczęstszych szkód powstałych w budynkach mieszkaniowych jest zalanie. Jego przyczyną może być awaria pralki, zmywarki lub usterka instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bez względu na przyczynę zalania, warto wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody.

Zalane mieszkanie – kto najczęściej odpowiada?


Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych – szeregówkach, blokach, czy bliźniakach, mogą zetknąć się z kwestią zalania mieszkania sąsiada, który mieszka obok, albo niżej. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a następnie szybko ustalić źródło wycieku wody.

Nie zawsze woda spływająca z wyższej kondygnacji oznacza winę sąsiada mieszkającego nad nami. Może być to skutek niezależnej od niego awarii instalacji budynku.

Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi pełną odpowiedzialność jedynie za stan rur poziomych. Natomiast w przypadku awarii instalacji wodnych biegnących w pionie wina leży po stronie spółdzielni, która nie przeprowadziła prawidłowej kontroli okresowej tych elementów. Za zalanie mieszkania może być odpowiedzialny także deweloper, jeśli podczas budowy budynku dopuszczono się niedopatrzeń i to właśnie one doprowadziły do zalania.

Zalane mieszkanie – co należy zrobić?


Wiele osób mieszkających w blokach zastanawia się, co należy zrobić, gdy dojdzie do zalania mieszkania. W pierwszej kolejności należy jak najszybciej zabezpieczyć sprzęty ruchome, zakręcić zawory i udać się do sąsiada w celu ustalenia, kto jest sprawcą zdarzenia.

Następnie warto wykonać zdjęcia ukazujące ogrom zniszczeń. Gdy za zalanie mieszkania odpowiedzialność ponosi sąsiad wyżej, który przyznaje się do winy, najlepszym krokiem jest spisanie oświadczenia. Dokument powinien zawierać opis skutków zalania i wyszczególnienie zniszczeń. Gdy awarii uległa pionowa instalacja wodno-kanalizacyjna należy zgłosić się do właściciela lub zarządcy budynku i w obecności przedstawiciela nieruchomości spisać protokół zalania.

A co jeśli, sprawca zalania nie przyznaje się do winy lub podważa wysokość strat? Wówczas konieczne jest wezwanie rzeczoznawcy. To właśnie on dokładnie oszacuje wartość uszkodzonego mienia oraz określi kwotę odszkodowania.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie od zalania?


Zalanie mieszkania przez sąsiada lub gdy my zalejemy sąsiada -  to przykra sytuacja, która może narazić nas na duże straty. Oprócz uszkodzenia sufitu, zniszczeniu mogą ulec także wartościowe rzeczy oraz sprzęt AGD i RTV. Właśnie dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania oraz  OC w życiu prywatnym. Wykupienie takiej polisy pokrywa koszty napraw zarówno w przypadku, w której to my jesteśmy poszkodowani, jak również gdy szkoda powstała z naszej niefrasobliwości lub zaniedbania.

Wielkość szkody określane jest przez ubezpieczyciela. Jeśli nasze mieszkanie zalał sąsiad, który posiada wykupione OC w życiu prywatnym, to możemy oczekiwać, że koszty szkody zostaną pokryte z jego polisy.  W przypadku gdy nie posiada on ubezpieczenia, musimy zgłosić się do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, które wypłaci nam odszkodowanie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: