placement placeholder
placement placeholder

Ile kosztuje notariusz przy przepisaniu mieszkania, działki, spadku i zakupie nieruchomości?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 10.04.2024

Ile kosztuje notariusz? Ile wynosi opłata notarialna przy kupnie mieszkania? Sprawdź, aktualny cennik opłat przy spadku lub zakupie nieruchomości.

Dokonując transakcji związanych z nieruchomościami, należy dopełnić wielu formalności prawnych. Jedną z kluczowych osób, które uczestniczą w tych procesach, jest notariusz. Jego obecność gwarantuje prawidłowe przebieg transakcji oraz zabezpiecza interesy wszystkich zaangażowanych stron. Dokumenty sporządzone przez notariusza mają charakter urzędowy, a pobierana za nie opłata jest uzależniona od charakteru sprawy. W naszym artykule sprawdzisz, jaka jest wysokość opłat notarialnych w różnych przypadkach, takich jak przepisanie mieszkania lub działki, czy otrzymanie spadku. Jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania? Ile kosztuje porada u notariusza? Kto płaci za notariusza przy zakupie działki? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Koszt notariusza – od czego zależy?

Wszelkie zmiany własności, które wymagają udziału notariusza, rodzą wiele pytań. Ile kosztuje wizyta u notariusza? Ile się czeka na termin u notariusza? Ile bierze notariusz za poszczególne sprawy? No właśnie – cena zależy między innymi od tego, z czym przychodzimy i jakich czynności notarialnych potrzebujemy.

Wpływ na cenę usługi ma przede wszystkim wartość nieruchomości. Im jest wyższa, tym zazwyczaj wyższe koszty usług notarialnych. Jest to związane zarówno z większym ryzykiem dla notariusza, jak i większym zakresem pracy, jaki może być wymagany przy obsłudze transakcji. Dodatkowo trudność danej transakcji również może mieć istotny wpływ na koszt notariusza. Często skomplikowane transakcje, takie jak spadki czy też umowy zawierane między wieloma stronami, mogą generować wyższe opłaty. 

Warto jednak pamiętać, że maksymalne opłaty notarialne, z jakimi się spotykamy, są identyczne w przypadku każdej kancelarii. Granice tych opłat zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku, które ustala maksymalne stawki taksy notarialnej. Wysokość opłat zwiększa się więc wraz z wartością nieruchomości, ale tempo wzrostu maleje i podlega ograniczeniom.

Ile kosztuje notariusz?

Taksa notarialna jest określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Poniżej podajemy wysokość stałych opłat za usługi notarialne:

 • 30 zł – za pełnomocnictwo notarialne w przypadku dokonania jednej czynności lub 100 zł za pełnomocnictwo notarialne w przypadku umocowania zawierającego więcej niż jedną czynność;
 • 50 zł – za oświadczenie dotyczące o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku;
 • 50 zł – za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego testament;
 • 80 zł – za dokumentację zrzeczenia się własności nieruchomości lub do użytkowania wieczystego;
 • 150 zł – to wynagrodzenie notariusza za dokumentację testamentu zawierającego zapis o poleceniu bądź pozbawieniu uprawionego spadku do zachowku;
 • 400 zł – prowizja notariusza za dokumentację małżeńskiej umowy majątkowej.

Ile kosztuje notariusz przy przepisaniu domu jednorodzinnego lub mieszkania, jaki jest koszt notariusza przy zakupie działki? W tych przypadkach wysokość opłat notarialnych zależy od wartości nieruchomości:

 • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
 • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
 • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
 • powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł.

Warszawa mieszkania na sprzedaż

Warto wiedzieć! Maksymalna kwota, którą notariusz pobiera za przepisanie mieszkania, wynosi 10 000 zł. Bez względu na wartość nieruchomości, opłata ta nie może przekroczyć tego limitu. W przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej, czyli bliskiej rodziny, koszty notarialne spadają do 7500 zł i jest to maksymalna kwota, jaką może pobrać notariusz.

Notariusz – ceny i dodatkowe opłaty

Istnieją także opłaty dodatkowe, o których trzeba pamiętać. Notariusz nalicza opłatę za złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej w wysokości 200 zł. Do całkowitej opłaty notarialnej należy również doliczyć koszt sporządzenia wypisów, który wynosi 6 zł za każdą stronę. Wszystkie wymienione opłaty są kwotami netto i podlegają podatkowi od towarów i usług (PTU) w wysokości 23%. Musimy też pamiętać o zapłaceniu podatku od spadków i darowizn. 

Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki?

Koszt wizyty u notariusza będzie taki sam, niezależnie od tego, czy mowa o zakupie mieszkania lub domu, czy o darowiźnie. Przy zakupie działki może jednak wystąpić pewna różnica. Przy ustalaniu wysokości taksy notarialnej istotne jest przeznaczenie działki. W przypadku ziemi budowlanej z przyłączami mediów opłata ta wyniesie połowę maksymalnej stawki taksy notarialnej. Podobnie dzieje się również w sytuacji zakupu działki z domem mieszkalnym.

Ile kosztuje notariusz

Ile kosztuje sprawa spadkowa u notariusza?

Jak wyglądają ceny notariusza, gdy chodzi o nieruchomość otrzymaną w spadku? W przypadku testamentu nie obowiązuje taksa notarialna, a jedynie poświadczenie testamentu przez notariusza (koszt kilkudziesięciu złotych).

Ile kosztuje umowa przedwstępna u notariusza?

Koszty związane z umową przedwstępną nie są ograniczone jedynie do podpisania dokumentu kupna-sprzedaży. Również w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej należy uwzględnić koszty notarialne. 

Przeczytaj też: Kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym? Sprawdź, czy nie jest zadłużona!

Umowa przedwstępna to akt prawny, w którym obie strony transakcji zobowiązują się do zawarcia umowy ostatecznej, stanowiącej dla nich pewnego rodzaju zabezpieczenie. Chociaż możliwe jest sporządzenie tego dokumentu bez udziału notariusza, jego sporządzenie w formie aktu notarialnego zwykle jest preferowane, jako najlepsze zabezpieczenie interesów obu stron. Co do zasady koszty notarialne przy umowie przedwstępnej wynoszą 50% stawki maksymalnej.

Ile kosztuje notariusz: podsumowanie

Kupno mieszkania czy domu, ale także darowizna czy spadek, wymagają wizyty u notariusza. Warto więc wiedzieć, jak wygląda taka usługa i ile kosztuje przepisanie domu u notariusza. Taksa notarialna jest określona przez Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości nieruchomości. Nie da się więc jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje notariusz przy przepisaniu działki czy domu. Maksymalna opłata jest jednak łatwa do obliczenia, zatem znając wartość zakupu, będziemy też wiedzieć, ile kosztuje przepisanie działki u notariusza. Oczywiście należy też sprawdzić cennik opłat danej kancelarii, bo te mogą się od siebie nieco różnić. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: