placement placeholder
placement placeholder

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu: czyją własnością jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 19.04.2024

Czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy taka nieruchomość jest warta uwagi? Mieszkanie spółdzielcze własnościowe: wyjaśniamy aspekty prawne.

W kontekście rynku nieruchomości pojęcie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu to istotny element, którego zrozumienie jest kluczowe dla osób zainteresowanych nabyciem lub wynajmem mieszkania w takiej formie. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego wyznacza specyficzną relację między lokatorami a spółdzielnią mieszkaniową, która jest zarządcą nieruchomości. Wyjaśniamy, czy mieszkanie spółdzielcze własnościowe faktycznie należy do lokatora, czy też istnieją inne aspekty prawne, które warto wziąć pod uwagę? Kiedy wygasa spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest spółdzielcze prawo własności,
  • jaka jest różnica między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu a własnością,
  • czy warto kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe z KW (księga wieczysta).

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe: co to znaczy?

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe to forma mieszkaniowa, która opiera się na zasadzie spółdzielczości, gdzie lokatorzy mają udziały lub członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem całej nieruchomości, w której znajdują się mieszkania, a poszczególni lokatorzy posiadają spółdzielcze własnościowe prawa do konkretnych lokali na podstawie umowy zawartej ze spółdzielnią.

W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego lokatorzy nie są bezpośrednimi właścicielami nieruchomości, lecz posiadają prawo do użytkowania określonego mieszkania na podstawie umowy spółdzielczej. W ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lokatorzy płacą czynsz lub opłaty miesięczne do spółdzielni, która zarządza nieruchomością i odpowiada za utrzymanie budynku oraz zapewnienie niezbędnych usług.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących stabilnego miejsca zamieszkania, zwłaszcza tam, gdzie rynek nieruchomości jest ograniczony lub ceny mieszkań są wysokie. 

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a pełna własność: różnice

Istnieją istotne różnice między pełną własnością a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, którym warto się bliżej przyjrzeć. W przypadku mieszkania własnościowego to mieszkaniec – właściciel lokalu – posiada całkowitą kontrolę nad swoim mieszkaniem, włączając w to możliwość sprzedaży, wynajmu czy też zmiany przeznaczenia lokalu. Jest to kluczowa cecha, która determinuje autonomię właściciela w podejmowaniu decyzji dotyczących jego nieruchomości. Właścicielem budynku, jak i gruntu, na którym się znajduje, jest osoba fizyczna lub prawna, która nabyła nieruchomość na własność. Zarządzaniem nieruchomością zajmuje się wspólnota mieszkaniowa, a właściciele mieszkań mają realny wpływ na decyzje podejmowane w sprawie nieruchomości. Właściciel mieszkania posiada również księgę wieczystą, co stanowi potwierdzenie jego pełnej własności.

Przeczytaj też: Jak sprawdzić księgę wieczystą (wpis, numer, po adresie)

W przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego, właścicielem budynku, jak i gruntu, na którym się znajduje, jest spółdzielnia mieszkaniowa. Lokal pozostaje w zarządzie spółdzielni, przez co właściciel mieszkania ma niewielki wpływ na podejmowane decyzje dotyczące nieruchomości. Właściciel posiada jedynie ograniczone prawo rzeczowe do korzystania z lokalu, który formalnie wciąż należy do spółdzielni mieszkaniowej. Decyzje dotyczące nieruchomości, takie jak zmiana przeznaczenia lokalu czy wyburzenie ściany działowej, wymagają zgody spółdzielni. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe nie musi mieć przypisanej księgi wieczystej, ale można ją w każdej chwili utworzyć, na przykład na potrzeby udzielenia kredytu hipotecznego.

Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność

Czy możliwe jest przekształcenie mieszkania spółdzielczego na własnościowe? Jak najbardziej, ale aby uzyskać prawo odrębnej własności lokalu, konieczne jest spełnienie określonych warunków oraz złożenie stosownych wniosków do spółdzielni. Procedura ta zazwyczaj jest skomplikowana i wymaga zaangażowania zarówno mieszkańców, jak i samej spółdzielni. Zwykle przekształcenie składa się z kilku głównych etapów, włączając w to: zwołanie zgromadzenia członków celem omówienia przekształcenia, uzyskanie zgody spółdzielni po złożeniu stosownego wniosku i uregulowaniu wszelkich zobowiązań wobec spółdzielni, sporządzenie aktu notarialnego oraz założenie księgi wieczystej.

Czy warto kupić lokal ze spółdzielczym prawem własnościowym?

Decyzja o zakupie lokalu ze spółdzielczym prawem własnościowym wymaga dokładnego zastanowienia się nad różnymi czynnikami. Pomimo że tego rodzaju mieszkania często są dostępne w atrakcyjnych cenach, towarzyszy im pewna specyfika i ograniczenia. Z jednej strony, korzyścią może być niższa cena zakupu oraz możliwość szybszego znalezienia lokalu w atrakcyjnej lokalizacji. Z drugiej strony, posiadanie spółdzielczego prawa własnościowego ogranicza autonomię właściciela w zarządzaniu nieruchomością oraz może skutkować koniecznością uzyskania zgody spółdzielni na pewne działania. Zanim podejmie się decyzję o zakupie takiego lokalu, ważne jest dokładne zrozumienie zasad funkcjonowania spółdzielczego prawa własnościowego oraz zbadanie indywidualnych potrzeb i preferencji dotyczących nieruchomości.

Nie przegap: Jak negocjować cenę mieszkania lub domu? 

Warto też pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać z kredytu hipotecznego, możemy rozważać głównie zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego z KW (księga wieczysta). Zakup lokalu bez księgi wieczystej jest możliwy tylko w pewnych sytuacjach. Jeśli bank wyrazi zgodę, będzie wymagał jej założenia po podpisaniu aktu notarialnego i wpisaniu hipoteki.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu: podsumowanie

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu to forma mieszkaniowa, gdzie lokatorzy posiadają prawa do konkretnych mieszkań na podstawie umowy ze spółdzielnią. Choć nie są bezpośrednimi właścicielami nieruchomości, mogą korzystać z mieszkania, płacąc czynsz. Decyzja o zakupie takiego lokalu wymaga zrozumienia jego specyfiki i ograniczeń, jak brak pełnej kontroli nad nieruchomością oraz konieczność zgody spółdzielni na pewne działania. Warto też znać różnice pomiędzy mieszkaniem spółdzielczym a własnościowym. Pomimo ograniczeń lokal spółdzielczy z księgą wieczystą może być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących stabilnego miejsca zamieszkania.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: