- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Urządzamy ogród zimowy
Przeszklona strefa relaksu, zadaszony ogródek na cały rok, oryginalny gabinet, a może po prostu subtelne przejście z salonu na posesję? Ogrody zimowe to ciekawy sposób na zagospodarowanie przydomowej przestrzeni. Ich konstrukcja powinna opierać się na sprawdzonych, solidnych materiałach i przemyślanym projekcie.
Na szczęście obecnie do dyspozycji mamy całą gamę profesjonalnych, kompleksowych systemów zabudowy. Zanim zlecimy ich instalację, weźmy też pod uwagę kilka kwestii decydujących o charakterze tworzonego miejsca, z którego będziemy pewnie często korzystać.
Ogród zimowy - czy warto?
Zwolennicy ogrodów zimowych zwracają uwagę na fakt, że łączą one funkcjonalność z walorami estetycznymi. Z jednej strony stanowią sposób na uprawianie wymagających gatunków roślin, umożliwiają dodatkową termoizolację budynku, a z odpowiednim wyposażeniem mogą stać się np. strefą spa. Z drugiej, wypełnione zielenią i atrakcyjnymi detalami przeszklone, designerskie konstrukcje wprowadzają wyjątkowy klimat do architektury budynku i całego otoczenia.
Nie brakuje też oczywiście osób, które po prostu nie potrzebują takiej formy zabudowy. Dla nich klarowny jest podział na domowe miejsce relaksu w salonie oraz otwarte przestrzenie tarasu i ogrodu, wolne od dodatkowych budowli.
W dobrym miejscu
Umiejscowienie ogrodu zimowego tylko z pozoru wydaje się prostą sprawą sprowadzającą się do tego, by zapewnić sobie jak najlepszy dopływ promieni słonecznych. Nie w każdym przypadku są one przecież pożądane przez cały dzień, nie zawsze mamy też możliwość postawienia konstrukcji dokładnie tam, gdzie chcemy. Na wybór lokalizacji wpływ mogą mieć takie czynniki, jak:
- Plan budynku, umiejscowienie salonu lub innego miejsca z wyjściem do przyszłej oranżerii,
- Rozmiar dostępnej przestrzeni użytkowej przy domu,
- Planowany charakter użytkowania, w tym wymagania (światło, temperatura) roślin, które zamierzamy uprawiać,
- Oczekiwania związane z termoizolacją.
Zobacz również: Kwiaty balkonowe i ogrodowe
Solidne podstawy
Niezwykle ważnym elementem inwestycji w ogród zimowy jest zapewnienie mu solidnego i stabilnego podłoża. Powinno być równe i przygotowane do przyjmowania większych obciążeń, dlatego należy zadbać o profesjonalną jego realizację. Niejednokrotnie zdarza się, że instalacja stawiana jest na dotychczasowym tarasie wykonanym z kostki brukowej, płyt ceramicznych itp. W takiej sytuacji sprawdźmy wcześniej, czy nawierzchnia jest w dobrym stanie.
Pamiętajmy też, by zasięg zabudowy był dopasowany do rozmiarów takiego tarasu. Dzięki temu całość będzie dobrze się komponować. Jeśli dysponujemy zbyt mała powierzchnią, zastanówmy się, czy jest sens realizacji inwestycji – nie chodzi bowiem o stworzenie ciasnego ganku.
Ogród zimowy - zadbajmy o detale
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Przeszklone ściany (a nawet dach) zapewniają wspaniałe doznania, ale zbyt duże nasłonecznienie może być uciążliwe dla domowników. Pomyślmy więc o roletach lub innych przesłonach.
- Zadbajmy, by wyjście do ogrodu miało wystarczającą szerokość, a drzwi (np. przesuwne) zapewniały komfortową komunikację.
- Oświetlenie wewnątrz i w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu zimowego to nie tylko praktyczny dodatek umożliwiający swobodne spędzanie czasu przy domu po zmroku. To także sposób na stworzenie wyjątkowego klimatu całego otoczenia. Dlatego warto stawiać na kompleksowe systemy opraw świetlnych.
- Odpowiedzmy też sobie na pytanie, czy potrzebujemy dodatkowej instalacji grzewczej. Weźmy przy tym pod uwagę, jak i kiedy chcemy ogród wykorzystywać oraz, jakie rośliny zamierzamy hodować.
I jak przy każdym przedsięwzięciu aranżacyjnym – wprowadzając wszelkie elementy wykończenia (meble, ozdoby, wazony itp.), zadbajmy o spójność wizualną przestrzeni oraz wygodę korzystania z niej. Przesyt sprzyja odprężającemu, ogrodowemu klimatowi.
Artykuł napisany przez eksperta serwisu www.e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.05.2024, Artykuł sponsorowany
Jakie lampy ogrodowe wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
Japonia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do oJaponia może poszczycić się wieloma dokonaniami architektonicznymi, które znacznie odbiegają od europejskich projektów. Finezyjne kształty i nietypowe rozwiązania goszczą także w ogrodach, a wzorowane na nich aranżacje coraz częściej spotyka się nawet w Polsce. Jak dopasować lampy do otoczenia domu inspirowanego krajem kwitnącej wiśni?
13.06.2022, Redakcja
Basen ogrodowy - jaki wybrać?
Własny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? CzyWłasny basen w ogrodzie to najprzyjemniejszy sposób na ochłodę w upalny dzień. Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań różniących się konstrukcją, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jakie rodzaje basenów ogrodowych można znaleźć w sklepach? Które z nich są godne uwagi? Czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy.
24.05.2022, Redakcja
Przedogródek - jak zaaranżować?
Teren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? SprawdźTeren znajdujący się od frontu domu, tak zwany przedogródek, to wizytówka nieruchomości. Wraz z elewacją i całą strefą wejściową tworzy reprezentatywną strefę, o którą warto zadbać. Jak zaaranżować przedogródek – niezależnie od jego formy i rozmiarów? Sprawdź!
02.09.2021, Artykuł gościnny
Oświetlenie parków i ogrodów
Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności. Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele:
01.09.2021, Redakcja
Uprawa warzyw w przydomowym ogródku
Własny ogród to miejsce, które może stać się nie tylko strefą relaksu. Jeśli mamy ochotę, możemy czerpać z ogrodu samodzielnie wyhodowane warzywa, owoce i zioła. Dobry projekt ogrodu umożliwi nam wykorzystanie terenu do maksimum - nawet przy wielkich rozmiarach działki. Utrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecanyUtrzymanie kilku zagonów z warzywami nie jest dużym wysiłkiem, a wyhodowane samodzielnie rzodkiewki przynoszą wiele radości. Na początek polecany