placement placeholder
placement placeholder

Podstawowe informacje na temat rolet okiennych

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.12.2019

Jakie są rodzaje rolet okiennych? W jaki sposób montować i czyścić rolety? Sprawdź na GetHome.

Nowoczesne rolety okienne zapewniają prywatność, komfortowy sen, a także zatrzymują promienie słoneczne w letnie. Stanowią również bardzo ważny element dekoracyjny każdego mieszkania czy też domu. Decyzja o zakupie rolet powinna być dobrze przemyślana. Sytuacji nie ułatwia fakt, że producenci oferują dziś ogromną liczbę rozwiązań i możliwości.

W tym artykule podpowiemy, jakie są wady i zalety poszczególnych z nich. Rolety stanowią ważny element dekoracji wnętrza, a dodatkowo spełniają wiele zadań praktycznych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet okiennych - każdy z nich sprawdzi się w innym pomieszczeniu. Jakie są rodzaje rolet okiennych? Sprawdź koniecznie.

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby zainteresowane ich zakupem jest to, czy rolety okienne mają być umieszczone na zewnątrz, czy też wewnątrz budynku. Co wyróżnia oba rozwiązania? Jakie są najpopularniejszy typy rolet wewnętrznych i zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne

Elementy tych rolet umieszczane są od zewnętrznej strony budynku. Markizy montowane są do stolarki okiennej, a same rolety w otworze okiennym. Rozwiązanie doskonale sprawdza w pomieszczeniach, które chcemy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się. Powłoka umieszczona na elewacji budynku skutecznie blokuje przedostanie promieni słonecznych do wnętrza, zapewniając tym samym większy komfort przebywania w środku podczas upalnych dni. Zimą stanowią z kolei barierę dla ogrzanego powietrza, co pozwala zredukować rachunki za ogrzewanie.

Rolety zewnętrzne doskonale sprawdzają się przy pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu w ciągu dnia, jak gabinet, salon, czy też sypialnia. Doskonale spełnią swoje zadanie również w biurach i miejscach pracy, gdzie prócz ochrony przed promieniami zapewnią również ochronę przed hałasem z zewnątrz, a nawet stanowią barierę dla włamywaczy, którym trudno jest sforsować okno z roletą zewnętrzną.

Rolety zewnętrzne

Źródło zdjęcia: http://asstyle.pl/

Rodzaje rolet zewnętrznych

Które rodzaje rolet zewnętrznych cieszą się największą popularnością? Poniżej przedstawiamy ich wady i zalety, dzięki czemu podjęcie decyzji będzie prostsze.

Rolety elewacyjne

Wyróżniają się aluminiową obudową z pokrywą rewizyjną, która jest umieszczona od przodu kasety. Istnieją dwa rodzaje montażu rolet elewacyjnych:

 • na murze - bez ingerencji w światło okna,
 • we wnęce okiennej - wymagana jest ingerencja w światło okna.

Rolety naokienne

Wyposażone są w skrzynkę z PVC oraz pokrywę rewizyjną, która jest umieszczona od tyłu lub dołu. Rolety naokienne montowane są we wnęce razem z oknem. To właśnie dlatego ten rodzaj rolet znajduje swoje zastosowanie zarówno w nowo budowanych domach, jak i podczas remontu starszych mieszkań.

Rolety naokienne możemy również zainstalować w obiektach będących w stanie surowym, w których nie uwzględniono rolet zewnętrznych na etapie projektu. Po ich zamontowaniu, skrzynki rolety cały czas będą ukryte pod okładziną elewacyjną. Tego rodzaju rolety doskonale chronią przed słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń w gorące dni. Zimą z kolei stanowią barierę, przez którą nie wydostaje się ciepło. Pozwala to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Rolety natynkowe

Cieszą się ogromną popularnością, ze względu na dużą wytrzymałość oraz funkcjonalność. Ich montaż może nastąpić na każdym etapie budowy. Jednak jeśli nie chcemy ingerować w wygląd elewacji, lepiej zrezygnować z tego rodzaju rolet.

Rolety sterowane ręcznie

To ciągle najpopularniejszy system sterowania. Elementy rolet podnoszone są i opuszczane przy pomocy sznurka. Przy cięższych modelach stosuje się zwijacze korbowe, które są w stanie podnieść rolety nawet o wadze przekraczającej 10 kg.

Rolety ręczne doskonale sprawdzą się w oknach tarasowych, a także małych oknach, które są stosowane np. w łazienkach. Zaletą tego rozwiązania jest prosty mechanizm, a także brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z obsługą. Przy nowych roletach można być pewnym również ich niezawodności.

Niewątpliwym minusem rolet sterowanych ręcznie jest ich estetyka. Wiszący sznureczek, czy też większa skrzynka, w której znajduje się zwijacz nie wyglądają zbyt elegancko. Szczególnie mało atrakcyjnie wygląda to w przypadku nowego budownictwa.

Rolety sterowane automatycznie

Za tym rozwiązaniem przemawia wygoda, a także komfort użytkowania. Rolety automatyczne pomału stają się standardem, szczególnie w nowo budowanych domach i mieszkaniach. Ich mechanizm działania opiera się o elektryczny silnik, który jest sterowany przy pomocy klawiszy lub pilota.

Nowoczesne rolety elektryczne dostosowane są do wymogów inteligentnych domów. Producenci proponują rozbudowę systemu o dodatkowe włączniki centralne, jednostkowe czy też grupowe. Istnieje również możliwość sterowania roletami przy pomocy telefonu. Przy wyborze rolet z automatycznym sterowaniem trzeba liczyć się z większymi kosztami zakupu - przy kilkunastu sztukach może to być kwota nawet kilkaset złotych większa. Wybierając tańsze rozwiązania narażamy się na możliwość ich uszkodzenia podczas użytkowania.

Rolety termoizolacyjne

To stosunkowo nowy produkt na polskim rynku, który bardzo szybko zyskuje na popularności. Rolety termiczne zabezpieczają pomieszczenia przed promieniami słonecznymi i nagrzewaniem się - specjalna emulsja sprawia, że światło jest odbijane.  Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu cały czas utrzymuje się na stałym poziomie.

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się na oknach zlokalizowanych od zachodniej strony. W przypadku takich pomieszczeń, temperatura w miesiącach letnich może być wysoka. Specjalna powłoka rolet termicznych zapewnia odpowiednie wychłodzenie, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniach jest przyjemniejsze. Takie rolety doskonale sprawdzą się w pokojach dziecięcych, salonach oraz sypialniach.

Przy zakupie termoizolacyjnej rolety należy liczyć się z większym wydatkiem, niż w przypadku klasycznych modeli. Dodatkowo większość oferowanych modeli odbiega różnorodnością wzorów od innych typów rolet. Należy zatem poświęcić więcej czasu na dobór odpowiedniego koloru, czy też rodzaju.

Rolety antywłamaniowe

To specyficzne rolety, które nie tylko chronią przed słońcem, hałasem, czy też wścibskimi spojrzeniami, ale również zabezpieczają dom przed potencjalnymi włamywaczami. Obudowa takiej rolety jest dodatkowo wzmocniona, a stabilny pancerz stanowi skuteczną barierę przed złodziejami.

Rolety antywłamaniowe wykonane są z masywniejszego, a co za tym idzie również twardszego materiału, który jest trudny do sforsowania. Na rynku dostępne są różne modele rolet antywłamaniowych – ich wyróżnikiem jest poziomem bezpieczeństwa, jaki gwarantują. Najbardziej zaawansowane technologicznie - wydają alarmujący dźwięk podczas próby włamania. Skutecznie odstrasza to potencjalnych złodziei i lepiej chroni domowników.

Skuteczna ochrona przed niechcianymi gośćmi to nie jedyna zaleta rolet antywłamaniowych. Zaliczyć do nich można również skuteczną ochronę przed promieniami słońca, a także wychładzanie pomieszczeń w gorące dni. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Największą jest oczywiście cena, ponieważ tego rodzaju rolety są nawet kilka razy droższe od klasycznych rozwiązań. Jedna sztuka może kosztować kilkaset złotych - przeciętna cena oscyluje jednak na poziomie 200 zł.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Decydując się na zakup rolety zewnętrznej, trzeba liczyć się z wydatkiem od kilku do nawet kilkuset złotych za sztukę. Najtańsze, ręcznie sterowane rolety, których pancerz wykonany jest z aluminium kosztują około 150 zł – oczywiście w zależności od wymiarów okna. Za taką samą roletę z opcją antywłamaniową trzeba zapłacić nawet 400 złotych. Najwięcej zapłacimy za rolety automatyczne, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Koszt jednej takiej rolety może osiągnąć nawet 1000 zł.

Rolety wewnętrzne

Duży szerszy wybór oferują producenci rolet wewnętrznych. W zależności od wybranego typu, ich elementy montowane są w ścianie, suficie lub ramie okna. Rolety wewnętrzne zabezpieczają przed promieniami słońca, ale - w odróżnieniu od rolet zewnętrznych - nie gwarantują ochrony przed nagrzewaniem się pomieszczenia. Nie chronią również przed hałasem, co może być uporczywe w przypadku mieszkań, czy też domów położonych blisko ruchliwych ulic.

Rolety wewnętrzne mają jednak ogromną liczbę zalet. Przede wszystkim ich montaż jest stosunkowo prosty i co najważniejsze - można wykonać go samodzielnie. Dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych. Poniżej charakteryzujemy najpopularniejsze z nich.  

Rolety wewnętrzne

Źródło zdjęcia: http://www.rolety-olsztyn.pl/

Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety dzień/noc

Rolety dzień/noc składają się ze specjalnych pasów, pokrytych tkaniną materiałową. Jedne z nich gwarantują zaciemnienie (noc), inne prześwit (dzień) - ułożone są w sposób naprzemienny. Taka budowa pozwala na łatwą regulację stopnia zaciemnienia - w prosty sposób można wpuszczać do wnętrza więcej promieni, częściowo przesłonić okno lub całkowicie je odsłonić.

Tego rodzaju rolety sprawdzą się we wszystkich typach pomieszczeń - od salonu, aż po sypialnie. Dodatkowo uniwersalny wzór sprawia, że nie ma potrzeby zakładania dodatkowych elementów dekoracyjnych w postaci zasłon lub firan.

Żaluzje drewniane

Drewniane elementy wystroju coraz częściej znajdują zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach mieszkań, biur oraz domów. Również w przypadku żaluzji, które wyróżniają się nieprzeciętną estetyką i same w sobie mają charakter dekoracyjny. Potrafią przy tym stworzyć przytulny klimat we wnętrzu.

Żaluzje drewniane idealnie sprawdzają się w salonach, gabinetach i biurach. Zasłonięte zapewniają praktycznie stuprocentową ochronę przed promieniami słońca. Drewno jest również doskonałym izolatorem ciepła, dlatego w pomieszczeniach, gdzie zastosowane są tego rodzaju rolety, czuć przyjemny chłód w letnie dni.

Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Drewniane rolety są dużo droższe od ich aluminiowych odpowiedników - przeciętna cena przekracza 200 zł za sztukę. Dodatkowo ich powierzchnia bardziej przyciąga kurz, który jest widoczny podczas słonecznych dni. Wymusza to na właścicielu częstsze dbanie o ich czystość.

Rolety bambusowe

Do nowoczesnych wystrojów mieszkań coraz częściej zaglądają naturalne materiały. Zaliczyć do nich można również bambus, z którego tworzone są ekologiczne rolety. Wbrew pozorom, nie będą one pasowały tylko do wnętrz zaprojektowanych w orientalnym stylu. Pasować będą również do innych aranżacji.

Rolety bambusowe sprawdzą się w kuchni, sypialni i salonie. Rolety bambusowe są jednak stosunkowo mało wytrzymałe. Dotyczy to przede wszystkim uszkodzeń mechanicznych, dlatego nie jest dobrym pomysłem powieszenie ich np. w pokoju dziecięcym. Nie każdemu do gustu może przypaść również ich design.

Żaluzje verticale (rolety pionowe)

Rolety pionowe kojarzone są przede wszystkim z dużymi powierzchniami biurowymi. Składają się z prostych płacht materiału, które ciągną się od sufitu, aż po podłogę. W prosty sposób można obrócić te pionowe elementy, tak aby zasłoniły całą powierzchnię okna. Rozwiązanie to sprawdza się nie tylko w biurach, ale również poczekalniach, czy też obiektach magazynowych. To stosunkowo tanie rozwiązanie, przy pomocy którego można pokryć dużą powierzchnię.

Rolety materiałowe

To jeden z najtańszych rodzajów rolet wewnętrznych. Wykonane z lekkiego materiału kosztują znacznie mniej, niż żaluzje, czy też zasłony materiałowe, dzięki czemu bez zbędnych kosztów można skutecznie zabezpieczyć swoje pomieszczenia przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Na rynku dostępna jest ogromna liczba rozwiązań, które różnią się między sobą tkaniną, z której wykonane są rolety, przepuszczalnością światła, a także fakturą i kolorem. Szeroki wybór sprawia, że łatwo dopasować je do indywidulanych wymagań.

Warto jednak wspomnieć, że rolety materiałowe stosunkowo szybko się brudzą. Ich powierzchnia przyciąga kurz, dlatego niezbędne jest ich regularne czyszczenie. Dodatkowo nie wszystkie modele gwarantują 100% ochronę przed promieniami słonecznymi.

Rolety plisowane

Plisowane rolety wyposażone są w innowacyjny system sterowania, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne. Pojedynczy plisowany element materiału zwija się w jak roleta harmonijkowa, niczym wachlarz. Ich system mocowania można dowolnie przesuwać, co pozwala zasłonić całą powierzchnię okna lub tylko jego fragment.

Wygodne i proste w obsłudze rolety plisowane sprawdzą się idealnie jako rolety do kuchni. Wysokość ich rozmieszczenia można dowolnie regulować - w zależności od miejsca, w którym znajduje się słońce. Rolety zaciemniające sprawdzą się również w sypialni, czy też pokoju dziecięcym.

Rolety plisowane mają jednak kilka wad. Przede wszystkim materiał, z którego są wykonane, jest materiałem stale pracującym. Kiedy roleta, która przez dłuższy czas pozostaje opuszczona, może w pewnym stopniu odkształcić się. Dodatkowo, ze względu na bliskie położenie względem szyby, rolety plisowane narażone są na wilgoć, która pojawia się na oknach.

Rolety rzymskie

To absolutny hit ostatnich lat. Zachwycają nie tylko elegancją, ale również nowoczesnością, dzięki czemu są bardzo uniwersalne. Rolety rzymskie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w klasycznym stylu, jak i tych bardziej współczesnych. Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest szeroki wybór tkanin, z jakich są wykonane. Większość z nich dostępna jest jako roleta na wymiar, co pozwala dostosować wygląd, kolor i fakturę do własnego pomysłu na aranżację.

Ze względu na dużą możliwość modyfikacji, rolety rzymskie sprawdzą się również w oknach łukowych. Takie rolety sterowane są z pomocą prostego w użyciu i bardzo eleganckiego mechanizmu łańcuszkowego. Ze względu na fakt, że w zdecydowanej większości rolety rzymskie przygotowywane są pod zamówienie, ich koszt jest znacznie wyższy od pozostałych modeli. Sam mechanizm łańcuszkowy również jest stosunkowo drogi, a zwinięta roleta potrzebuje dużo miejsca.

Co więcej, tkaniny, z których wykonywane są rolety szybko łapią kurz, dlatego wymagają specjalnego czyszczenia. Bardzo podobne do rzymskich, są rolety weneckie oraz rolety austriackie, które również wykonywane są z ozdobnych tkanin.

Ile kosztują rolety wewnętrzne?

Średnia cena za rolety wewnętrzne przeciwsłoneczne jest niższa niż za rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne. Najtańsze rozwiązania można nabyć już za około 30 zł za sztukę. Trochę więcej należy zapłacić za rolety kasetowe, czy też rolety z prowadnicami, których ceny rozpoczynają się od 60 zł.

Większość tanich modeli produkowana jest w standardowych rozmiarach. To właśnie dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę i wybrać model, który będzie idealnie pasował do rozmiaru okna. Nieco więcej należy zapłacić za rolety dzień/noc, które składają się z charakterystycznych pasów o różnym stopniu zaciemnienia. Cena takich rozwiązań zaczyna się już od 70 zł. Na podobny wydatek trzeba się przygotować przy zakupach rolet drewnianych, czy też rolet bambusowych.

Najdroższe będą rolety materiałowe (rolety rzymskie, rolety weneckie, rolety austriackie). Przygotowywane są one na indywidualne zamówienie, dlatego trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie 150 zł. za sztukę. Cena oczywiście może wzrosnąć, w zależności od tego, jaki rodzaj tkaniny wybraliśmy.

Przeczytaj także: Farby do wnętrz – rodzaje i zastosowanie

Rolety dzień/noc

Źródło zdjęcia: https://alena-firany.pl/ 

Jak zamontować rolety?

Wbrew pozorom montaż rolet okiennych nie jest zadaniem trudnym. Można z powodzeniem wykonać go samodzielnie. Potrzebne będą jedynie podstawowe narzędzia jak:

 • wiertarka,
 • śrubokręty,
 • poziomica,
 • miarki,
 • śruby i kołki.

Montaż rolety w kasecie do ściany

Ten rodzaj montażu polecany jest przede wszystkim przy roletach klasycznych - sprawdzi się przede wszystkim przy dużych powierzchniach i oknach wnękowych. W przypadku tego rozwiązania roleta powinna być szersza od ościeżnicy o około 4 centymetry. Przy montażu na zewnątrz wnęki okiennej, szerokość rolety musi być większa o nawet 20 cm od szerokości okna.

Jak krok po kroku wykonać montaż takiej rolety?

 1. Wyznacz miejsca montażu dołączonych do zestawu rolet uchwytów.
 2. Zachowaj równe odległości rolety po obu stronach okna.
 3. Przyłóż kasetę rolety, żeby sprawdzić, czy nie będzie przeszkadzała w otwarciu okna.
 4. Wywierć otwory, a następnie włóż w nie kołki.
 5. Za pomocą śrub i śrubokręta, przykręć uchwyt do ściany. Korzystaj przy tym z poziomicy oraz linijki, by właściwie ocenić miejsce montażu.
 6. Umieść kasetę w wyznaczonych miejscach.
 7. Na łańcuszku lub sznurku umieszczamy górne i dolne blokady.
 8. Montaż rolety do skrzydła okiennego

Montaż rolety bezpośrednio na skrzydle okna to idealnie rozwiązanie przy roletach mini oraz klasycznych. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość swobodnego otwierania okna, nawet przy zasłoniętej rolecie.

Jak krok po kroku wykonać montaż rolety na skrzydle okiennym?

 1. Przed montażem dokładnie oczyść powierzchnię skrzydła okiennego.
 2. Zamontuj na ramię najpierw uchwyty. Można użyć do tego specjalnych taśm oraz nakładek, dzięki którym demontaż rolety będzie bardzo prosty.
 3. Po zamontowaniu uchwytów umieść w rurce z jednej strony mechanizm, a z drugiej plastikową końcówkę.
 4. Dopasuj roletę do uchwytów, a następnie zabezpiecz ją odpowiednim elementem.

Jak czyścić rolety?

Jedną z największych wad większości rodzajów rolet jest fakt, że łatwo przyciągają kurz. Wymagają zatem odpowiedniego czyszczenia, które powinno być dostosowane do konkretnego typu rolety. Jak prawidłowo czyścić rolety?

Czyszczenie rolety z tkanin

Rolety oraz żaluzje wykonane z tkanin nie są przeznaczone do prania na mokro. Tego rodzaju tkaniny posiadają zazwyczaj specjalną apreturę - właściwość, dzięki której materiał jest mniej brudzący, nie płowieje, czy nie chłonie wilgoci. Wymusza to również konkretny sposób ich czyszczenia.

Żeby usunąć zabrudzenia z tkaninowych rolet, wystarczy użyć wilgotnej szmatki oraz specjalnej gumki do ścierania. Należy zachować przy tym dużą ostrożność, aby nie zdeformować tkaniny, a także nie zostawić na niej plam, czy też odbarwień. Po zakończonym czyszczeniu, wystarczy - przy pomocy suchej szmatki - przetrzeć jej powierzchnię, a następnie pozostawić do całkowitego wysuszenia.

Czyszczenie rolet rzymskich

W przypadku tego materiału możliwe jest czyszczenie w pralce przy użyciu programu do tkanin delikatnych, bez wirowania. Warto przy tym pamiętać o użyciu odpowiedniego proszku, który zalecany jest przez producentów. Po zakończonym czyszczeniu wystarczy rozłożyć rolety, żeby mogły wyschnąć.

Czyszczenie rolet dzień/noc

Rolety dzień/noc wykonane są ze specjalnego materiału, który ułożony jest w pasy przezroczyste i ciemne. Absolutnie nie można ich prać w pralkach, a także czyścić przy pomocy chemicznych środków. Najlepszym sposobem na usunięcie z nich kurzu jest zastosowanie odkurzacza, przy pomocy którego delikatnie usuniemy zabrudzenia.

Żeby je lekko odświeżyć, powierzchnię można delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Ważne, żeby nie stosować przy tym detergentów, które mogą odbarwić tkaninę.

Czyszczenie rolet plisowanych

Plisy wykonane są z materiału, który powstaje na skutek splisowania termicznego. Ich delikatny wygląd może być bardzo złudny, ponieważ tkanina jest bardzo wytrzymała. Wystarczy zdjąć rolety z ramy, a następnie moczyć je przez około 15 minut w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Po zakończonej płukance można wyjąć plisy, a następnie je opłukać, przy pomocy strumienia wody.


Zapewnienie dyskrecji, bezpieczeństwa oraz możliwość pełnej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia – to tylko niektóre zalety rolet. Mnogość możliwości i rozwiązań, jakie dają klientom producenci rolet zewnętrznych i wewnętrznych sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne. Jednak wybór odpowiednich rolet będzie zdecydowanie łatwiejszy po przeczytaniu tego poradnika.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: