- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Ogrzewanie klimatyzacją – jak to działa?
Klimatyzacja nieodmiennie kojarzy się z chłodzeniem pomieszczeń w upalne, letnie dni. Coraz częściej jednak jest również wykorzystywana do ich ogrzewania, gdy temperatury zaczynają spadać. Nowoczesne urządzenia pomagają w zachowaniu komfortu termicznego, niezależnie do pory roku.
Na czym polega ogrzewanie klimatyzatorem?
Najnowsze klimatyzatory typu split czy mutlisplit, które posiadają jednostkę (lub jednostki) wewnętrzne oraz zewnętrzne, działają na zasadzie powietrznej pompy ciepła. To oznacza, że proces klimatyzowania można odwrócić i urządzenie może pracować w trybie grzania. Wówczas, w chłodne dni, klimatyzatory zamiast powietrza zimnego, będą wdmuchiwać do pomieszczeń powietrze ogrzane, a na zewnątrz wydmuchiwać to zimne. Zamiana funkcjonalności jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie czy na samym urządzeniu. Podobnie jak w przypadku chłodzenia, także i dla grzania, można ustawić oczekiwaną temperaturę.
Taka możliwość doskonale sprawdza się w okresie przejściowym: na wiosnę i jesienią. Rozwiązanie to jest nie tylko bardziej wydajne niż w przypadku przenośnych grzejników elektrycznych, ale również znacznie bezpieczniejsze dla domowników. W przypadku zaawansowanych urządzeń z filtrami i systemami jonizującymi, klimatyzacja ogrzewająca pomieszczenie będzie dodatkowo oczyszczać powietrze oraz poprawiać jego jakość.
Klimatyzacja do ogrzewania – co warto wiedzieć
Jeżeli rozważasz zakup klimatyzacji, która będzie również ogrzewać pomieszczenia w domu czy mieszkaniu, zwróć uwagę na parametry techniczne urządzeń. Przede wszystkim bardzo istotny jest współczynnik SCOP, który określa, ile energii cieplnej może wyprodukować klimatyzator z 1 kWh i równocześnie informuje, w której klasie energetycznej on się znajduje. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej wydajny klimatyzator i mniejsze zużycie energii elektrycznej zarówno w lecie, jak i w okresie grzewczym.
Tak samo ważne, jak parametry, są możliwości montażowe. W przypadku jednostek wewnętrznych, w zależności od funkcji, parametrów i sposobu montażu, wyróżnia się kilka rodzajów klimatyzatorów. Najpopularniejsze wśród nich są ścienne i podsufitowe oraz kasetonowe i kanałowe, które jednak, w domach spotykane znacznie rzadziej. Co bardzo ważne, urządzenia typu split i multisplit wymagają instalacji jednostek zewnętrznych na elewacji budynku. Z uwagi na to, w przypadku budynków wielorodzinnych czy zabytkowych, konieczne będzie uzyskanie zgody od jednostki zarządzającej.
Kolejnym istotnym aspektem jest właściwa instalacja całej klimatyzacji. Jej bezpieczne i bezawaryjne działanie w dużej mierze zależy od tego, czy montaż został przeprowadzony profesjonalnie. Kiedy podejmujesz decyzję o zakupie systemu, warto skorzystać z usług specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu uda się uniknąć prostych błędów, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z klimatyzacji.
Ogrzewanie mieszkania czy domu z użyciem klimatyzacji to temat złożony i wart przeanalizowania. Jak każde inne źródło ciepła, także i to ma swoje zalety oraz wady. Z tego względu, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poszukać informacji, by zgłębić temat. Dowiedz się więcej o ogrzewaniu klimatyzacją na lepiej.tauron.pl.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
13.03.2023, Redakcja
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Koszty ogrzewania
Wysokość czynszu w dużym stopniu zależy od kosztów ogrzewania lokalu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, aby wydatki na ogrzewanie były jak najniższe. Z czego wynika ostatni wzrost kosztów za ogrzewanie lokali? Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.Z początkiem roku rachunki za ogrzewanie mieszkań wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Wyższe koszty ponoszą zarówno osoby korzystające z ciepła systemowego, ogrzewania centralnego w budynku, jak i wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną.
07.11.2023, Edyta Wara-Wąsowska
Jaki kominek wybrać? Wybór komina, kominka i paliwa
Kominek wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Może być też dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Odpowiednio dobrany zadba o przyjemną temperaturę we wnętrzach i przytulny klimat. Wybór w tej dziedzinie jest dość szeroki. Sprawdź, na jaki kominek się zdecydować i jak właśKominek wprowadza do wnętrza niesamowitą atmosferę. Może być też dodatkowym lub głównym źródłem ciepła. Odpowiednio dobrany zadba o przyjemną temperaturę we wnętrzach i przytulny klimat. Wybór w tej dziedzinie jest dość szeroki. Sprawdź, na jaki kominek się zdecydować i jak właściwie obliczyć jego moc grzewczą.
30.01.2020, Redakcja
Ogrzewanie podłogowe, gazowe czy elektryczne – które wybrać?
Obecne technologie podążają z duchem czasu i proponują optymalne metody zmierzające nie tylko w kierunku oszczędności, ale też ekologii. Wczesna jesień to idealny moment, by dokładnie zapoznać się z tematem i bliżej przyjrzeć się wszystkim możliwościom. Ogrzewanie domu jednorodzinnego nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że nie musi być skomplikowaną sprawą, pod warunkiem, że