placement placeholder
placement placeholder

Jaką osłonę na balkon wybrać?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 11.01.2021

Osłona na balkon zapewnia nam poczucie komfortu oraz chroni przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Sprawdź, jaką osłonę wybrać.

Każdy, nawet mały balkon, kryje w sobie duży potencjał. Balkon urządzony z pomysłem, szybko stanie się ulubionym miejscem wypoczynku.

Osłona na balkon to jedno z modnych i funkcjonalnych elementów wyposażenia balkonu. Stosując osłonę na balkonie, tworzymy miejsce sprzyjające wypoczynkowi, które chroni naszą prywatność, pozwalając maksymalnie się zrelaksować. Dodatkowo osłona pełni wiele innych funkcji, które poprawiają wygodę wypoczywających.

Osłona na balkon potrafi znacznie zmienić funkcjonalność i atrakcyjność balkonu, dlatego tak ważne jest, jaką osłonę wybierzemy. Jakie rodzaje osłon mamy do wyboru?

Osłona na balkon - funkcje i zastosowanie

Osłona na balkon stoi na straży naszej prywatności. Ochrona przed przypadkowym wzrokiem to główna przyczyna, z jakiej poszukujemy osłony na balkon. Wypoczywając, chcemy czuć się swobodnie i komfortowo.

Dodatkowo osłona na balkonie wpływa na poprawę warunków wypoczynku, stając się barierą dla wielu niesprzyjających czynników atmosferycznych takich jak silny wiatr, zacinający deszcz, czy palące słońce. Bogaty wybór osłon na balkon pozwala dopasować je do każdego stylu i upodobań, dzięki czemu osłona balkonowa często staje się też istotną dekoracją.

Osłona na balkon - rodzaje

Osłona na balkon musi spełniać wygórowane wymagania i wiele istotnych funkcji. Jakie rodzaje osłon na balkon mamy do wyboru?

Osłony na balkon z technorattanu

To najpopularniejsza grupa, która ze względu na liczne zalety, została doceniona przez znaczny procent posiadaczy balkonu. Osłony z technorattanu są bardzo odporne na czynniki atmosferyczne - nie ma także potrzeby ich impregnować. Czyszczenie jest proste i ogranicza się do przemywania maty wodą z płynem do naczyń. Również montaż osłony z technorattanu nie jest kłopotliwy, z powodzeniem wykonamy go samodzielnie, wykorzystując zaciskowe trytki.

Osłony balkonowe z technorattanu są dostępne w wielu rodzajach, dzięki czemu możemy dopasować go do mebli balkonowych. Technorattan to gęsta plecionka, która jest praktycznie nieprześwitująca, a tym samym skutecznie nas osłania. Osłony technorattanowe możemy kupić dokładnie na wymiar naszego balkonu, zamawiając taką ilość, jakiej potrzebujemy, dopasowane indywidualnie do naszych potrzeb.

osłona na balkon z technorattanuOsłony z technorattanu, dzięki licznym zaletom, są bardzo cenione.

Osłony na balkon z wikliny

Osłony na balkon z wikliny zachwycą miłośników naturalnego tworzywa, jest to bowiem osłona wykonana z witek wierzby. Naturalny design jest niepowtarzalny, ale niestety ma swoje wady, a największą z nich jest mała trwałość. Osłona z wikliny jest osłoną na 2-3 lata. Po tym czasie (a czasami wcześniej, zależnie od warunków atmosferycznych), osłona zaczyna się kruszyć i nie wygląda już tak atrakcyjnie, nie spełnia też tak dobrze swoich funkcji, gdyż prześwituje. Montaż osłony z wikliny jest prosty, w tym wypadku możemy również wykorzystać zaciskowe trytki.

osłona na balkon z wiklinyOsłony z wikliny mają mniejszą trwałość, ale są naturalne.

Osłony na balkon z drewna

Osłony na balkon z drewna to solidne osłony, które mogą również samodzielnie pełnić funkcję balustrady balkonowej. Naturalne tworzywo, jakim jest drewno, ładnie prezentuje się w każdej ogrodowej scenerii. Jednak drewno ma pewne ograniczenia.

Jeżeli chcemy, aby osłona wyglądała atrakcyjnie, musimy regularnie ją malować i dokładnie impregnować - nawet co dwa lata. Jest to dość kłopotliwe, gdyż za każdym razem konieczny będzie demontaż osłony (wychylanie się przez balustradę może być niebezpieczne). Również montaż drewnianej osłony wymaga więcej pracy - konieczne będą narzędzia i druga osoba do pomocy.

Czytaj również: Ogród zimowy - jak urządzić? 

osłona na balkon z drewnaOsłony drewniane są solidne, ale wymagają pielęgnacji.

Osłona na balkon - jak dobrać do balkonu?

Osłona na balkon powinna dekorować tę strefę, komponować się z pozostałym wyposażeniem, a także pasować do takich elementów jak styl i kolorystyka elewacji, oraz miejsce, gdzie znajduje się budynek.

Jak dobrać osłonę do naszego balkonu? Warto wiedzieć, że tworzywa naturalne lepiej prezentują się w miejscach o charakterze rustykalnym. Natomiast w  nowoczesnych przestrzeniach, lepiej wykorzystać tworzywo sztuczne. Technorattan w kolorze szarym, czarnym i ciemnobrązowym to propozycja dla nowoczesnych balkonów. Technorattan dzięki temu, że imituje naturalny materiał, można zastosować też w innych miejscach. Osłona w kolorze beżowym, sprawdzi się na balkonie w stylu rustykalnym i prowansalskim.

Aby zakup osłony na balkon przebiegał bez zakłóceń, a efekt był satysfakcjonujący, musimy dokładnie zmierzyć balkon. Mierzymy go po balustradzie, pamiętając, że istotna jest zarówno długość, jak też wysokość.

Jeżeli chcemy zamontować osłonę, przeplatając ją przez tralki balustrady, do zmierzenia długości osłony możemy wykorzystać sznurek, przeplatając go w ten sposób, jak planujemy założyć osłonę. Bardzo ważne jest, aby uwzględnić sposób montażu osłony, gdyż w tym sposobie potrzeba jej więcej, niż dla tradycyjnego mocowania.

Osłona na balkon sprawi, że strefa ta stanie się miejscem sprzyjającym relaksowi. A balkon stanie się najlepszym miejscem do relaksu!

 

Wpis powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: