Style: rustykalny i prowansalski

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.04.2019

Uwielbiasz naturę w domu i nie stronisz od dużej ilości dodatków? Lubisz wiejski klimat lub francuską elegancję? Poznaj style rustykalny i prowansalski!

W obecnych czasach wszędzie spotykamy się z tworzywami sztucznymi i zimnymi materiałami, które choć są praktyczne, to jednak pozbawiają wnętrza swoistego klimatu i ciepła domowego ogniska. Nic więc dziwnego, że lite drewno coraz częściej wraca do łask i jest przez nas wykorzystywane przy aranżacji pomieszczeń. Choć style minimalistyczne i nowoczesne w dalszym ciągu są bardzo popularne, przybywa zwolenników naturalnych, bogatych w dodatki wnętrz. Może nie są one aż tak praktyczne, ale posiadają swój wyjątkowy urok.

Zalety drewna w budownictwie gethome.pl

Zalety drewna w budownictwie i wystroju wnętrz

Drewno zawsze było cenionym materiałem w budownictwie. Mimo upływu lat, wiele w tym aspekcie się nie zmieniło. Odpowiednio przygotowane jest trwałe i bezpieczne dla mieszkańców. Zapewnia doskonałą izolację ciepła i dźwięków. Nie można również nie wspomnieć o walorach estetycznych. Sprawia, że pomieszczenia wydają się cieplejsze, jest przyjazne i miłe w dotyku.

Zastosowanie drewna jest również wyrazem chęci powrotu do natury i korzystania z dobrodziejstw, które od niej otrzymujemy. W czasach, kiedy coraz częściej sięgamy po tworzywa sztuczne, w domach chcemy cieszyć się naturalnością.

Style przesiąknięte drewnem

Wiele stylów aranżacyjnych jest opartych o wykorzystanie drewna lub sklejki drewnianej, np.:

 • klasyczny,
 • skandynawski,
 • ludwikański,
 • retro.

Style te jednak czasem wydają się bardzo „sztuczne” i mimo wykorzystania ciepłych materiałów i barw, mogą nadać wnętrzu efekt monumentalności. Osoby, które nade wszystko cenią sobie domowe, wiejskie wnętrza – takie, jakie mają nasze babcie mieszkające za miastem - mogą zdecydować się na jeden z dwóch, bardzo ciepłych i przyjemnych stylów: rustykalny lub prowansalski.

Przeczytaj również, czym charakteryzuje się meksykański styl aranżacji wnętrz

Czym charakteryzują się te style?

Oba te style są skupione przede wszystkim na tym, by mieszkanie wyglądało naturalnie i ciepło. Wyobrażając sobie wnętrze o takiej charakteryzacji, na myśl nasuwa nam się wiejski dom – zawsze otwarty, z drewnianymi sprzętami i muślinowymi firankami powiewającymi w oknach. Z pewnością są to wystroje proste, których – przynajmniej na pozór – nie tworzył profesjonalny architekt czy dekorator. Nie ma również znaczenia, gdzie znajduje się nasze mieszkanie. Aranżację w stylu prowansalskim czy wiejskim możemy bez problemu wdrożyć nawet w centrum miasta – w bloku, kamienicy czy domu.

Czym różni się styl prowansalski od rustykalnego?

Oba te style są do siebie bardzo zbliżone – wywodzą się ze słonecznych terenów wiejskich. Zasadniczą różnicą jest jednak kolorystyka. Styl prowansalski bazuje na takich kolorach, jak:

 • biel,
 • błękit,
 • żółć,
 • oliwkowa zieleń.

Jest bardziej ozdobny, podczas gdy styl rustykalny ma na celu swoisty powrót do przeszłości i odwzorowanie wiejskich domów naszych dziadków i pradziadków. Z pewnością jednak żadna z tych aranżacji nie przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu i nowoczesności. Wszędzie powinny znajdować się rękodzieła, zabytkowe przedmioty i rzeźbione meble.

salon w stylu rustykalnym inspiracje

Źródło zdjęcia: Agata Meble

Styl rustykalny – jak to wygląda?

Styl rustykalny zwany jest również wiejskim. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się nasze mieszkanie czy dom, wnętrza powinny przypominać wiejskie zagospodarowania – pełne pamiątek, historii i ozdób. Pamiętajmy, że nie mogą być one zaniedbane. Wszędzie króluje drewno w najprostszej odsłonie. W całym pomieszczeniu znajdziemy wiele przedmiotów, które miłośnicy minimalizmu nazwaliby niepotrzebnymi:

 • haftowane obrusy,
 • malowana ceramika,
 • ludowe rzeźby,
 • stare przedmioty codziennego użytku – np. młynki do kawy czy moździerze.

Przedmioty te jednak mają swoistą rolę – nie są może praktyczne, ale nadają klimat rustykalnego domu naszych dziadków, w których jako dzieci codziennie odnajdywaliśmy nowe skarby. Dzięki nim każde pomieszczenie możemy urządzić w stylu rustykalnym – kuchnię, pokoje czy nawet łazienkę.

meble w stylu rustykalnym

Źródło zdjęcia: Agata Meble

Jak powinny wyglądać meble w rustykalnym domu?

Oczywiście muszą być drewniane, ale także proste i stabilne. Zrezygnujmy z zakrzywionych kształtów czy nadmiernych zdobień. Meble powinny charakteryzować subtelne ozdoby – nieco roślinnych ornamentów czy ciekawe uchwyty w szafkach. Kolejną, bardzo ważną cechą jest ucharakteryzowanie ich na stare i używane. Nie powinny nam przeszkadzać zadrapania czy miejscami odchodząca farba – wręcz przeciwnie. Stanowi to cały urok stylu rustykalnego.

I tak, stół rustykalny powinien być wykonany ze zbitych, dobrze oheblowanych desek, między którymi znajdują się niewielkie przerwy. Krzesła niech będą proste, bez poręczy. Wystrój lekko ocieplimy za pomocą lnianego obrusa i poduszek na siedziska w podobnym charakterze. W wiejskich domach zawsze brakuje miejsca na niezbędne przedmioty, stąd i wewnątrz znajdziemy wiele rodzajów mebli:

 • komody,
 • szafy odzieżowe,
 • biblioteczki,
 • regały.

Nie bójmy się całkowicie gospodarować dostępnym miejscem – również w rustykalnych salonach. W bardziej minimalistycznych aranżacjach właśnie w tym pomieszczeniu z reguły dominuje pusta przestrzeń. Styl rustykalny proponuje zaś znacznie ją wykorzystać, nie pozostawiając za wiele wolnej przestrzeni.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w rustykalnym domu?

Jeśli chcemy otrzymać efekt prawdziwego domu rustykalnego, powinniśmy przejść się po sklepach z antykami czy pchlich targach. Przypomnijmy sobie, co znajduje się u naszych babć i dziadków, lub co mieliśmy okazję oglądać, zwiedzając różnego rodzaju skanseny. Szukajmy m.in.:

 • starych maszyn do szycia,
 • wiklinowych koszy na bieliznę,
 • starych zegarów z kukułką.

Pamiętajmy, że w salonie rustykalnym warto tak zaprojektować jedną strefę, aby stanowiła ona centrum życia tego pomieszczenia. Dawniej był to np. stół ze starą maszyną do szycia, wokół którego wieczorami zbierała się cała rodzina, by posłuchać opowieści, które snuła babcia w czasie pracy. Wszystkie wymienione wyżej elementy wyposażenia powinny być doskonale widoczne – niech stanowią dekorację i pamiątkę minionych czasów.

styl rustykalny dodatki gethome.pl

Styl rustykalny – dekoracje, które muszą się u nas znaleźć

Wyżej wymienione elementy, choć efektowne, mogą być trudno dostępne. Styl rustykalny wcale nie oznacza, że musimy dniami i nocami szukać staroci po pchlich targach. Jakie inne elementy warto wykorzystać w stylu rustykalnym? Dekoracje, które są najpopularniejsze, to:

 • ozdobne słoje wypełnione łakociami, przetworami czy suszonymi owocami,
 • suszone kwiaty wieszane na ścianach czy pod sufitem,
 • zdjęcia rodzinne w ramkach charakteryzowanych na stare,
 • ozdobne poduszki i kapy, które przypominają te ręcznie haftowane.

Dużą zaletą tego stylu wnętrzarskiego jest to, że możemy praktycznie dowolnie wybierać dodatki, byle by przypominały nam przyrodę i były związane z prowadzonym przez nas domem, rodziną czy przyjaciółmi. Rustykalny styl jest mocno związany z wartościami rodzinnymi – nie omieszkajmy tego wykorzystać. W kuchni stylu rustykalnego mogą znaleźć się nawet takie dekoracje, jak często używane naczynia czy garnki – wystarczy je wystawić w reprezentacyjnym miejscu.

salon w stylu rustykalnym jak zaaranżować

Źródło zdjęcia: Agata Meble

Salon rustykalny – jak zaaranżować?

W salonie rustykalnym musi królować drewno – również na ścianach czy podłodze. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy lite drewno zamiast klejonego. Dominować powinien kolor biały, przeplatany jasnymi barwami w odcieniach szarości, zieleni czy żółci. Stawiajmy na prostotę – i tak, w centrum salonu rustykalnego powinna znaleźć się sofa bez zbędnych dekoracji, omijajmy też te o dziwnych kształtach.

Najlepiej sprawdzi się obicie z naturalnych materiałów – lnu czy filcu, ale równie dobrze możemy ją „ucharakteryzować” za pomocą odpowiedniej narzuty lub poduszek haftowanych ręcznie. Wszystkie meble powinny być postarzałe – najciekawszy efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy poszczególne elementy z różnych kompletów. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać najlepszą drogą do uzyskania miszmaszu, to w rustykalnym stylu jest to całkowicie dozwolone.

W końcu w domach rustykalnych przedmioty gromadzi się przez wiele pokoleń. Nic więc dziwnego, że komoda będzie z innego zestawu niż regał czy biblioteczka. Nie bójmy się również lekkich uszkodzeń czy obtarć mebli – nada to im tylko wyjątkowego charakteru. Kawowy stół rustykalny możemy natomiast samemu stworzyć – chociażby ze starej skrzyni czy ławy.

Jeśli natomiast chcemy w rustykalnym salonie umieścić strefę jadalną, pamiętajmy, że musi być stosunkowo duża. Przy stole powinna zmieścić się cała rodzina! Nie ma chyba bardziej rodzinnego wystroju wnętrza niż to w stylu rustykalnym. Salon jest miejscem, gdzie powinni zbierać się wszyscy domownicy po męczącym dniu pracy czy szkoły.

Szukasz inspiracji do aranżacji swojego nowego mieszkania? Z pewnością zainteresuje Cię również nasz poradnik na temat wnętrz w stylu nowoczesnym

Styl rustykalny – salon musi mieć kominek!

Innym, bardzo ważnym elementem salonu rustykalnego, jest kominek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego pokoju w opisywanym tu „babcinym” stylu. Najlepiej, by był palony drewnem, choć w blokach czy kamienicach musimy zadowolić się kominkiem elektrycznym. Nikt nam jednak nie zabrania trzymania w rustykalnym domu ozdobnie ułożonych drewienek, które będą nadawać charakter wnętrzu. Szczególnie w zimowe wieczory docenimy ciepło paleniska.

Ponadto kominek rustykalny powinien być również odpowiednio przyozdobiony. Choć możemy zostawić go w stanie surowym, to jednak niewielka ramka czy ręcznie szyta serweta nadadzą mu bardziej rustykalnego charakteru.

Co zrobić z nowoczesnym wyposażeniem pokoju?

W stylu rustykalnym dodatki i elementy wyposażenia jasno wskazują na swoisty powrót do przeszłości. Jak poradzić więc sobie z nowoczesnymi sprzętami, takimi jak telewizor, wieża grająca czy konsola do gier? Możemy je dość prosto ukryć w starych meblościankach czy chociażby wykorzystać zasłony. Z drugiej strony nie musimy się wcale bać akcentów nowoczesności. Wieś również idzie z duchem czasu i jeśli nie planujemy aranżować wnętrza na staropolski dworek, możemy zestawić nowoczesny telewizor ze starą szafką RTV w stylu rustykalnym. Salon powinien być atrakcyjny dla wszystkich domowników, a bez niektórych sprzętów byłoby to niemożliwe.

Sypialnia styl rustykalny gethome.pl

Styl rustykalny – sypialnia

Zachowajmy jednolite zasady, urządzając pomieszczenia w stylu rustykalnym. Sypialnia, choć niewidoczna dla gości, nie powinna być wyjątkiem. Przede wszystkim urządźmy to pomieszczenie jako ciepłe i przytulne. Centralnym punktem wnętrza zawsze okazuje się tu łóżko – drewniane i masywne. Urządzając w stylu rustykalnym sypialnię, powinniśmy postawić na naturalne barwy:

 • brąz,
 • biel,
 • szarość,
 • zieleń,
 • beż.

Dzięki temu nie tylko będziemy bliżej natury, ale również lepiej się wyśpimy. Są to kolory uspokajające i wyciszające. Wybierając meble, należy kierować się podobną zasadą, co w przypadku salonu rustykalnego. Wszystkie elementy powinny nosić ślady użytkowania, ale mimo to muszą być proste, stabilne i wykonane z litego drewna. Na podłodze mogą znaleźć się nie tylko deski, ale również kamień czy cegła. Przytulny klimat uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na puszysty dywanik lub rozłożoną na ziemi niedźwiedzią skórę – sztuczną oczywiście. Niektórzy wolą mieć również kominek w urządzonej w stylu rustykalnym sypialni. Dzięki temu dodatkowo ocieplają wnętrze.

Ponadto, nie ma nic przyjemniejszego, niż wpatrywanie się w ogień (nawet ten sztuczny) zimą, z kubkiem gorącej herbaty w ręce, leżąc w łóżku pod kołdrą. Urok kominków rustykalnych powoduje, że stają się one coraz popularniejsze.

Styl rustykalny – kuchnia gethome.pl

Styl rustykalny – kuchnia

Bardzo ważnym pomieszczeniem w domu rustykalnym jest kuchnia. To tam nasze babcie przygotowywały wspaniałe potrawy ze świeżych, wiejskich produktów. Nic więc dziwnego, że to pomieszczenie może konkurować z rustykalnym salonem o miano centrum życia rodzinnego. Poza oczywiście blatem, okapem rustykalnym i stołem jadalnym – koniecznie masywnym i drewnianym – w oczy rzuca się również wielki, przeszklony regał, charakteryzowany na styl rustykalny.

Kuchnia powinna być wyposażona przynajmniej w jeden w taki mebel, w którym zazwyczaj trzyma się talerze czy kubki, ale również elementy dekoracyjne, o których wspomnieliśmy wcześniej – ozdobne słoje czy suszone kwiaty. Ciekawym rozwiązaniem jest zakamuflowanie nowoczesnych płyt indukcyjnych czy kuchni elektrycznej za pomocą zabudowy. Nikt nie mówi również, że nie możemy mieć wiekowego pieca grzewczego na drewno, choć niestety w kamienicach czy blokach będzie stanowić jedynie nieużywaną ozdobę.

Idealnym kolorem w kuchni w stylu rustykalnym jest oczywiście biel, choć możemy również zdecydować się na kilka dodatków w kolorze metalicznym czy szarym. Wykorzystajmy przestrzeń i nad blatem typu wyspa zawieśmy chochle, patelnie i inne elementy wyposażenia kuchennego.

Nie zapominajmy również o okapie rustykalnym. Obowiązkowo powinien być pomalowany na kolor biały, kremowy lub kości słoniowej. W wiejskich wnętrzach okap rustykalny ma zazwyczaj drewniane obramowanie, które podkreśla charakter wnętrza. Kuchnia w stylu rustykalnym jest miejscem przytulnym, ale i zachęcającym do gotowania czy spędzania w niej czasu na podejmowaniu gości przy popołudniowej kawie.

Styl rustykalny – kuchnia gethome.pl

Łazienka – styl rustykalny

Jeśli chodzi o łazienkę, styl rustykalny szczególnie widoczny powinien być w elementach białego montażu. Należy zapomnieć o prysznicu – obowiązkowa jest wanna wolnostojąca. Czasem jednak zdarza się, że z powodu braku miejsca trzeba zamontować kabinę prysznicową, aby zachować pełną funkcjonalność łazienki. Postarajmy się, aby jej wygląd był delikatny i nie rzucający się w oczy.

Umywalki powinny przypominać stare misy, w których nasze prababcie odświeżały się każdego poranka. Obowiązkowe jest również wielkie lustro w drewnianej ramie – najlepiej bogato zdobionej. W stylu rustykalnym dekoracje łazienkowe są dość subtelne. Mogą to być:

 • kwiaty w wazonie,
 • rzeźbione haki na ręczniki,
 • wiklinowy kosz na bieliznę.

Musimy być jednak uważni, wybierając meble do łazienki. Styl rustykalny wymaga zastosowania drewna. By wyposażenie służyło nam przez wiele lat, powinno zostać ono odpowiednio zaimpregnowane. Zrezygnujmy również z popularnego drewna sosnowego na rzecz dębu, buku czy drzew egzotycznych, które są trwalsze.

Styl zakopiański – specyficzna odmiana stylu rustykalnego

Styl zakopiański jest stosunkowo młody – powstał w połowie XIX wieku, a stworzył go Stanisław Witkiewicz. Można śmiało powiedzieć, że jest to specyficzna odmiana rustykalnego stylu, choć w znacznej części dotyczy bardziej wyglądu zewnętrznego budynku. Jeśli kiedykolwiek byliśmy na Podhalu, domyślamy się, że chodzi o rustykalne domy z drewna o bardzo spadzistych dachach i zdobieniach folklorystycznych.

Styl zakopiański jest jednak również obecny wewnątrz pomieszczeń. Co do zasady, nie różni się znacząco od rustykalnego, aczkolwiek wszystkie dekoracje są przesiąknięte góralskim folklorem.

styl zakopiański aranżacji

Styl prowansalski

Styl prowansalski niejako wywodzi się z rustykalnego i jest do niego bardzo podobny. To również wystrój typowo wiejski, ale w przeciwieństwie do poprzednio opisanego, nie wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a ze słonecznej Prowansji we Francji. Dlatego też, choć w wielu aspektach zauważymy znaczne podobieństwa, w prowansalskim stylu będziemy używać nieco innej kolorystyki i elementów dekoracyjnych.

Jest on również bardziej ozdobny i miejscami nawiązuje do stylu ludwikańskiego. Widać to szczególnie w przypadku aranżacji w stylu prowansalskim salonu, który powinien być najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym domu.

aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim

Źródło zdjęcia: Agata Meble

Kolorystyka stylu prowansalskiego

Tutaj również króluje biel, choć w klasycznym rustykalnym stylu mieliśmy nieco większą swobodę w dobieraniu kontrapunktów barwnych. W aranżacji prowansalskiej powinniśmy skupiać się na bardzo jasnych odcieniach szarości. To wcale jednak nie znaczy, że jest to styl zimny i sterylny – wręcz przeciwnie. Wnętrze nabiera przytulnego charakteru dzięki licznym dodatkom:

 • miękkim zasłonom,
 • lnianym serwetkom,
 • haftowanym poduszkom,
 • ozdobnym zawiasom i uchwytom przy meblach.

Zawsze wybierajmy jednak delikatne, pastelowe odcienie – charakterystyczne dla stylu prowansalskiego. Salon również powinien zostać tak urządzony, choć z reguły jest on najżywszym wnętrzem w całym domu. Nie bójmy się używać bieli i jej różnych odcieni.

Meble stylu prowansalskiego gethome.pl

Meble stylu prowansalskiego

W stylu prowansalskim również króluje drewno, choć powinno wyglądać na mniej zużyte i bardziej zadbane niż w aranżacji rustykalnej. Możemy pozwolić sobie na delikatne zdobienia – najlepiej roślinne. Elementem dekoracyjnym z pewnością są jednak ciężkie, kute zawiasy i uchwyty.

Meble stylu prowansalskiego również powinny być solidne, ale możemy pozwolić sobie na lekkie krągłości w aranżacji – zakrzywione nóżki i poręcze krzeseł trochę mocniej dążą do stylu francuskiego i starają się upodobnić wnętrze do dworków z czasów ludwikańskich. Możemy przez to napotkać większe trudności ze znalezieniem odpowiedniego wyposażenia, dlatego warto wykorzystać to, co już mamy. Z poniższego rozdziału dowiemy się, jak pomalować meble na styl prowansalski.

Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Najlepiej sprawdzi się emalia do drewna, która bardzo dobrze kryje i zapobiega konieczności wielokrotnego nanoszenia. Niezwykle ważny jest również dobór koloru. Standardowo możemy wybrać biel, ale warto przemyśleć nieco ciemniejsze barwy szarości, pastelowej zieleni czy delikatnego fioletu. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem malowania rozkręcić wszystkie łączenia i maksymalnie pozbyć się starej farby czy tłustych zabrudzeń.

Jak pomalować meble na styl prowansalski, jeśli mają one bardzo ciemny kolor lub zabrudzenia trudne do usunięcia? Jeżeli obawiamy się, że sami nie poradzimy sobie z przemalowaniem krzeseł czy stołu, udajmy się do stolarza. Posiada on narzędzia do fachowego usuwania niechcianych elementów typu stara farba i zabrudzenia. Usługa ta nie powinna kosztować zbyt dużo. Cechą charakterystyczną prowansalskiego stylu jest domowy charakter wnętrza i przytulny klimat – nie musimy więc szczególnie martwić się, jeśli nasze malowanie nie będzie idealnie równe lub pozostaną miejsca, w którym będzie przebijało się naturalne drewno. To, w jaki sposób pomalujemy meble na styl prowansalski, nada charakteru całemu wnętrzu – miejmy to na uwadze.

Salon – styl prowansalski gethome.pl

Salon – styl prowansalski

Projektując salon w stylu prowansalskim, musimy skupić się na naturalnych materiałach:

 • drewnie,
 • lnie,
 • kamieniu,
 • płótnie,
 • wiklinie.

W tym wnętrzu naturalność powinna łączyć się z lekką nutką romantyczności i szczyptą francuskiego przepychu. W centrum salonu w stylu prowansalskim powinien znaleźć się stolik, wokół którego ustawione zostaną wygodne fotele i sofa. Ta strefa służy mieszkańcom do codziennego i wspólnego spędzania czasu, co jest bardzo ważnym zastosowaniem tego pomieszczenia. Tutaj również swoje miejsce znajdzie kominek rustykalny, który wprowadzi ciepło do wnętrza. Do najczęściej stosowanych stylowych dekoracji należą:

 • ceramiczne doniczki,
 • suszone kwiaty,
 • haftowane poszewki na poduszki,
 • finezyjny żyrandol,
 • świeczniki,
 • zegar z kukułką,
 • obrazy w stylowych, starych ramach.

Nie należy przesadzać z ilością zdobień i ornamentów, ale jeśli już chcemy jakieś wykorzystać, preferowane są wzory roślinne w stylu prowansalskim. Salon powinien być jasny, przestronny i przesiąknięty naturą. Nie zapominajmy również o dekoracjach okien – muślinowe, ozdobne firanki są wręcz elementem obowiązkowym. Zrezygnujmy jednak z ciężkim kotar charakterystycznych dla stylu ludwikańskiego. Do pomieszczenia powinno wpadać bardzo dużo naturalnego światła.

Styl prowansalski – sypialnia gethome.pl

Styl prowansalski – sypialnia

Projektując w stylu prowansalskim sypialnię, musimy nastawić się na wszechobecną biel. Czasem może wydać się ona nazbyt zimna i nieprzyjemna, ale z powodzeniem można to zmienić za pomocą ciekawych i miłych dla oka dodatków. W centralnym punkcie wnętrza musi znaleźć się oczywiście łóżko – wielkie i drewniane, z ciekawymi roślinnymi ornamentami na ramie. Możemy pozwolić sobie na nieco zakrzywione nóżki, które jasno wskazują na francuski rodowód stylu prowansalskiego.

Do tego narzuta z naturalnych materiałów oraz kilka dekoracyjnych poduszek sprawią, że mebel przestanie wydawać się zimny i nieprzyjemny. Obowiązkowe są również szafka nocna oraz wygodny fotel, oczywiście w stylu prowansalskim. Sypialnia powinna być przestronna i służyć przede wszystkim do odpoczynku.

Kuchnia w stylu prowansalskim gethome.pl

Kuchnia – styl prowansalski

Kuchnia w stylu prowansalskim jest lekko kobieca – jasna, delikatna, pełna różnego rodzaju drobiazgów i bibelotów. Miejscami bardzo czysta i sterylna, a miejscami zabałaganiona. Do wszechobecnej bieli warto dodać żywsze punkty kolorystyczne:

 • fioletowe,
 • żółte,
 • oliwkowe,
 • beżowe.

Możemy zaaranżować wnętrze zarówno na francuski dworek sprzed kilku stuleci, jak i w bardziej nowoczesnym stylu. Kuchenne meble w stylu prowansalskim powinny być lekko postarzane, z ciekawymi wycięciami czy ornamentami, jeśli zdecydujemy się na pierwszy z wariantów. Delikatne rzeźbienia dodadzą wnętrzu uroku. Charakterystyczną cechą pomieszczenia w tym stylu jest podłoga z długich desek, ewentualnie kamienna lub ceramiczna. W przeciwieństwie do kuchni w stylu rustykalnym, spotykamy tu nieco większy porządek – choć nie jest to regułą. Warto również zadbać o to, by we wnętrzu znalazła się przeszklona komoda, w której umieścimy suszone kwiaty czy ozdobne słoje.

Na ścianie obowiązkowo powinien znaleźć się duży zegar – niekoniecznie z kukułką, ale pasujący do stylu prowansalskiego. Kuchnia jednak, jak i inne pomieszczenia w domu wcale nie muszą nawiązywać tylko do XVII wieku. Jeśli projektujemy wystrój pasujący do nieco nowszych czasów, bez problemu możemy zawiesić i nowoczesny, płaski model.

Jak połączyć styl prowansalski z nowoczesnym?

Aranżacja w stylu prowansalskim kuchni czy salonu wcale nie oznacza, że musimy zrezygnować z dobrodziejstw współczesnego wyposażenia wnętrz. Oczywiście pozostawiamy dominację koloru białego, ale elementy w innych barwach mogą pojawiać się częściej. Wybierzmy zatem jasnożółte fotele, ciemne lampy sufitowe czy oliwkowy dywanik w salonie.

Elementem łączącym styl prowansalski z nowoczesnym mogą być ściany wykonane z odkrytej cegły. To materiał chętnie wykorzystywany w obu tych rodzajach aranżacji. Liczba dekoracji również powinna być nieco mniejsza. Zdecydowanie wystarczą:

 • małej wielkości obrazki lub zdjęcia w minimalistycznych ramach zawieszonych na ścianie,
 • pojedynczy wazon z kwiatami w centralnym miejscu wnętrza,
 • nowoczesna i funkcjonalna lampa podłogowa z ciekawym kloszem,
 • kilka ozdobnych kubków wystawionych w gablocie w kuchni w stylu prowansalskim.

Możemy zrezygnować ze sztucznego postarzania mebli lub zakupów na pchlim targu. Łączenie stylu prowansalskiego z nowoczesnym może polegać na scaleniu ze sobą francuskich barw, naturalnych materiałów i wiejskiej prostoty z nowoczesnymi sprzętami oraz lekko minimalistycznym wystrojem. Jest to szczególnie przydatne, jeśli aranżujemy w stylu prowansalskim kuchnię. Z reguły wolimy mieć w niej porządek i najnowocześniejsze urządzenia. Nie zawsze przecież możemy łatwo ukryć nową płytę indukcyjną czy lodówkę wyposażoną w najnowsze cuda techniki.

mieszkanie w stylu prowansalskim gethome.pl Agata MebleŹródło zdjęcia: Agata Meble

Wiejska sielanka

Style rustykalny i prowansalski stają się coraz popularniejsze w naszych domach i mieszkaniach. Nie ma tu znaczenia miejsce, w którym mieszkamy, a to, co chcemy naszym wnętrzem pokazać. Po okresie wyjątkowo wysokiego popytu na aranżacje nowoczesne, które wykorzystują tworzywa sztuczne i zimne, połyskujące powierzchnie, nastał trend powrotu do natury i wyrażenia wdzięczności za jej dobra, co widać choćby we wzroście popularności styli rustykalnego i prowansalskiego.

Są one przesiąknięte drewnem, płótnem i roślinnością. Biel pozwala w pełni wykorzystać zalety promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Wszechobecne drewno jest trwałe i elegancko się prezentuje. Co ciekawe, by zaaranżować wnętrze w stylu rustykalnym lub prowansalskim, nie są potrzebne duże nakłady finansowe. Wystarczy odrobina chęci i czasu, by znaleźć idealne komplety mebli czy ozdób.

Choć oba te style są podobne w wielu aspektach, to jednak właśnie detale sprawiają, że każdy z nich jest wyjątkowy.

rustykalny styl aranżacji wnętrz porady i inspiracje

Styl rustykalny, czyli odrobina nieporządku w wiejskim domu

Styl rustykalny kojarzy nam się z wiejskim domem dziadków, gdzie przez muślinowe firanki możemy obserwować wschody słońca, a na śniadanie dostaniemy od babci mleko prosto od krowy.

Takie właśnie jest wnętrze rustykalne – zachwyca swoją prostotą i naturalnością, a jednocześnie panuje w nim właśnie taki domowy, charakteryzowany nieporządek. Nieco obdarte meble i widocznie używane sprzęty gospodarstwa domowego są cechą charakterystyczną tego wystroju. W stylu rustykalnym dekoracji jest bardzo dużo - również one powinny nawiązywać do natury i spokojnego, wiejskiego życia. Chwalmy się tym wszystkim, co jest ważne dla członków naszej rodziny:

 • wspólnymi zdjęciami,
 • ceramicznymi naczyniami, które możemy wykonać ręcznie,
 • słojami z łakociami dla dzieci,
 • laurkami wykonanymi przez wnuki.

Styl rustykalny jest idealny dla wszystkich tych, którzy uwielbiają domową, rodzinną atmosferę.

salon w stylu prowansalskim

Źródło zdjęcia: Agata Meble

Styl prowansalski, czyli jak we francuskim dworku

Styl prowansalski jest nieco bardziej poukładany, a swoim wyglądem nawiązuje do francuskich dworków znajdujących się na wsi w południowej Francji, gdzie prawie zawsze świeci słońce, a łąki są niesamowicie zielone.

Te wnętrza powinny być przepełnione zapachem ziół i roślin, ale jednocześnie zachwycać elegancją i lekko ludwikańskim stylem. Pojawiają się delikatne rzeźbienia, ornamenty czy krzywizny, których nie ma w stylu rustykalnym prawie wcale. Wnętrza powinny być jeszcze jaśniejsze, by umożliwić doskonałe odbijanie się promieni słonecznych w pomieszczeniu. Stanowi to również wyznacznik przytulności i wygody.

Wykorzystujmy wiele różnych dekoracji, które stanowią o przepychu, ale jednocześnie nie przytłaczają wnętrza i nie powodują, że staje się ono zagracone.

To, czy wybierzemy styl rustykalny, czy styl prowansalski, który niejako wywodzi się z tego pierwszego, zależy tylko od nas i od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Oba wystroje są przytulne i naturalne, a przede wszystkim przesiąknięte drewnem. Będą stanowić doskonałą alternatywę dla wystrojów współczesnych i stylu nowoczesnego, w których nie mamy zbyt dużego kontaktu z naturą.

 

Źródło głównego zdjęcia: Agata Meble

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: