placement placeholder
placement placeholder

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 22.10.2019

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w łazience? Jaką barwę i natężenie światła wybrać? Sprawdź na GetHome.

Łazienka to pomieszczenie, w którym oświetlenie pełni bardzo ważną rolę, szczególnie w sytuacji, kiedy nie ma w niej dostępu do światła dziennego. Nawet, jeśli w Twojej łazience jest okno, zapewne bardzo często zasłaniasz je roletą bądź żaluzjami. W końcu w łazience każdy chce się czuć swobodnie, bardzo ważne jest też poczucie bezpieczeństwa i intymności. Jak widzisz, dobre oświetlenie jest tutaj niezbędne. Jak więc wybrać je tak, by spełniało wszystkie swoje funkcje?

Oświetlenie centralne w łazience

To właśnie do centralnego oświetlenia łazienki wykorzystywane są lampy sufitowe. Jest to najlepszy wybór z wielu względów. Przede wszystkim zajmują one mało miejsca i nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu łazienki. Wyobraź sobie, że podczas zarzucania ręcznika na głowę zahaczasz o lampę wiszącą. Nie byłoby to zbyt komfortowe.

Oczywiście możesz zdecydować się na taki rodzaj lampy lub klasyczny żyrandol - to rozwiązanie jest coraz bardziej modne, pamiętaj jednak, że sprawdzi się ono tylko w wysokich i przestronnych łazienkach. W małych pomieszczeniach takie oświetlenie może przytłoczyć wnętrze i optycznie jeszcze bardziej je zmniejszyć.

Jak wybrać odpowiednią lampę sufitową?

Musisz pamiętać o tym, że oświetlenie łazienki ma pełnić funkcje nie tylko dekoracyjne, ale przede wszystkim powinno być funkcjonalne. Właśnie dlatego warto pamiętać o kilku aspektach:

  • Łazienka powinna być oświetlona równomiernie. To ważne przede wszystkim podczas codziennego makijażu, golenia, czy sprzątania. Właśnie dlatego światło powinno być bardzo dobrze rozproszone. Wybieraj oprawy, z zamkniętym kloszem, najlepiej z mlecznego szkła, które doskonale poradzi sobie z równomiernym oświetleniem łazienki. Jeśli nie lubisz szkła, na rynku jest mnóstwo opraw z mlecznych tworzyw, które w piękny sposób imitują mleczne szkło.

  • Kolor oprawy – wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt. Bardzo często łazienki to niewielkie pomieszczenia, które potrzebują dużej ilości światła, a ciemne oprawy mogą zabrać jego dużą część. Dobrym rozwiązanie jest wybranie oprawy z metalu, który dodatkowo odbije promienie. Chrom lub modne ostatnio złoto to dobry, łazienkowy wybór.

  • Unikaj efektu oślepienia. Wybierz lampę z zamkniętym kloszem. Dzięki temu zniwelujesz ryzyko punktowego odbijania się światła w lustrze czy oślepienia w trakcie relaksacyjnej kąpieli. Jeśli jednak podoba Ci się lampa z otwartym kloszem, dobierz do niej odpowiednią żarówkę, na przykład w mlecznej oprawie, która rozproszy światło równie skutecznie, co klosz lampy.

  • Oświetlenie dobierz do powierzchni łazienki. Ogólne zasady mówią o tym, że w łazience mającej ok. 6 metrów kwadratowych wystarczy jedna lampa sufitowa z żarówką o mocy 75W. Jeśli jednak Twoja łazienka ma powierzchnię większą niż 10 metrów kwadratowych, na suficie powinno znaleźć się kilka punktów świetlnych z żarówkami o mocy 50W. To pozwoli na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

    Oczywiście jest to moc tradycyjnych żarówek, wybierając ledowe źródła światła należy wybrać odpowiedniki o mniejszym poborze światła z podobną efektywnością. Spokojnie, nie trzeba być znawcą. Na opakowaniach żarówek ledowych dostępne są informacje o tym, jakiej mocy tradycyjnej żarówki odpowiada model LED. Na opakowaniu znaleźć też można informację o barwie światła - do centralnego oświetlenia łazienki lepiej wybrać te o chłodniejszym zabarwieniu.

Lampa sufitowa do łazienkiŹródło: http://modernlightingdesign.com

Strefy łazienki – pamiętaj o nich przy oświetleniu

Łazienka to pomieszczenie stale narażone na wilgoć, dlatego niezmiernie ważne jest to, by oświetlenie było dokładnie zaplanowane i zamontowane z precyzją. To gwarancja bezpiecznego użytkowania łazienkowego oświetlenia.

Czym należy sugerować się przy planowaniu? Przede wszystkim strefami, na jakie podzielona jest łazienka oraz stopniem ochrony lamp przed czynnikami zewnętrznymi. Im bliżej wody, tym bardziej odporna powinna być lampa. Poniżej kilka informacji dotyczących stref łazienki oraz stopnia ochrony lamp.

Przeczytaj także: Klimatyzacja w mieszkaniu - czy warto?

Oświetlenie do małej łazienkiŹródło: http://www.bellacor.com

Stopień ochrony lamp w łazience - jaki wybrać?

Zacznijmy od tego, czym jest stopień ochrony IP. Najprościej ujmując, to wartość, która pokazuje, jak bardzo lampa odporna jest na czynniki zewnętrzne, takie jak kurz czy woda. Pierwsza wartość to ciała stałe, druga to woda. Im wyższe wartości, tym mocniejsza odporność lampy. Do domowego użytku wystarczają lampy o oznaczeniu IP20. Lampy narażone na wilgoć lub delikatne zachlapanie powinny mieć oznaczenie IP44, natomiast lampy zewnętrzne, na które może padać deszcz powinny mieć oznaczenie IP54 lub wyższe.

Warto wspomnieć o tym, że wybieranie do łazienki wszystkich lamp o stopniu IP44 jest zbędnym wydatkiem. Dlaczego? Ponieważ w odpowiednio zaprojektowanej łazience, z dobrą wentylacją, nie panuje aż tak duża wilgoć. Owszem, lampy IP44 warto wybrać do łazienki, ale tylko w strefy najbardziej zagrożone parą czy zachlapaniem. Gdzie są takie strefy? To przede wszystkim miejsca tuż nad kabiną prysznicową, obok wanny (ok. 60 cm wokół wanny i 220 cm w górę), a także przy umywalce (ok. 60 cm nad umywalką).

Pozostałe lampy, takie jak plafony zamontowane w centralnej części łazienki lub kinkiety umieszczone wysoko nad lustrem mogą mieć stopień ochrony IP20.

Barwa i natężenie światła

Światło w łazience powinno być jasne i wyraźne. Takie przy którym poranna toaleta nie będzie problemem. Właśnie dlatego najlepiej wybrać oświetlenie o barwie neutralnej lub zbliżonej do zimnej. Taki kolor światła jest bardziej aktywizujący. To ważne szczególnie rano, kiedy światło pomaga w szybszym rozbudzeniu. Chłodne światło to również lepsza ostrość widzenia i realniejsze kolory, co jest bardzo przydatne szczególnie podczas wykonywania makijażu czy porannego golenia.

Ważny jest nie tylko kolor światła, ale również jego natężenie. Oświetlenie powinno być jasne i wyraźne, dlatego powinno mieścić się w granicach 200-500 LX. Ciepłe, bardziej nastrojowe żarówki można wybrać do oświetlenia dodatkowego, na przykład dekoracyjnego kinkietu czy lampy wiszącej nad łazienkowym blatem. 

Dodatkowe oświetlenie pomieszczenia

Centralne oświetlenie łazienki to kluczowy element aranżacji łazienki. Nie można jednak zapominać o tym, że łazienka jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Owszem, do porannej toalety potrzebujemy jasnego i wyraźnego światła, ale wieczorem miło jest zrelaksować się w aromatycznej kąpieli, wtedy przydałoby się delikatne, klimatyczne światło, które ułatwi wypoczynek.

Warto też pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem lustra lub wnęk, jeśli takie w łazience są. Dodatkowe oświetlenie jest prawie tak samo ważne, jak te sufitowe. Dopiero w takim zestawie łazienka będzie odpowiednio oświetlona. W dodatkowym oświetleniu warto wykorzystać inne natężenie oraz barwę światła. W tym przypadku ważne jest też zamontowanie kilku odrębnych obwodów, by móc z nich niezależnie korzystać według aktualnych potrzeb. To podniesie atrakcyjność oraz funkcjonalność Twojej łazienki.

Dodatkowe oświetlenie do łazienkiŹródło: http://www.lampsplus.com

Trendy w oświetleniu łazienkowym

Oświetlenie dodatkowe to też dobry sposób, aby dać się ponieść panującym w designie trendom. Taki element oświetlenia może stać się ciekawą dekoracją łazienki. Jakie trendy oświetleniowe panują w tym sezonie?

Lampy wiszące zamiast kinkietów

To trend, który bardzo mocno wpisał się w nowoczesne aranżacje łazienkowe. Projektanci oraz inwestorzy coraz częściej zastępują klasyczne kinkiety designerskimi lampami wiszącymi. Częstym wyborem są smukłe lampy ze szklanymi kloszami, a nawet same zawieszenia uzupełnione o dekoracyjne żarówki. Lampy wiszące szczególnie chętnie montowane są w łazienkach z długim blatem. W tym przypadku jednak nie zastępują kinkietów, a uzupełniają je. Kinkiet nad lustrem dający chłodne światło jest dopełniany dekoracyjną lampą wiszącą zamontowaną z boku umywalki.

Ledowe oświetlenie lustra

Koniec z tradycyjnymi kinkietami z klasyczną żarówką. Te zostają wyparte przez proste lampy ledowe o zdecydowanie dłuższej żywotności. Inwestorzy coraz chętniej przekonują się do lamp z wbudowanymi panelami LED, które zachwycają swoją minimalistyczną formą.

W łazienkach najlepiej sprawdzają się proste, poziome listwy z taśmami led, zarówno w formie kinkietów, jak i lamp wiszących umieszczanych nad umywalką. Panie z kolei coraz częściej decydują się na specjalne lustra make-up, umieszczane na wysięgnikach, z dodatkowym powiększeniem i rozświetlone efektywnymi diodami led.

Spoty i oczka sufitowe

Owszem,  oczka sufitowe goszczą w łazienkach już od jakiegoś czasu, ale teraz przybierają zupełnie nowe formy. Nie jest to już oświetlenie, które ma wtopić się w tło. Oczka i spoty to także dekoracja, dlatego coraz częściej wybierane są modele kontrastujące z kolorem sufitu lub nawiązujące do wiodącego koloru aranżacji. Nie brakuje też ciekawych kształtów, które "wystają" z sufitów i zwracają na siebie uwagę.

 

Materiał przygotowany przez eksperta portal Ardant.pl.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: