placement placeholder
placement placeholder

Podstawowe zasady aranżacji łazienki

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 19.11.2019

Masz problem z aranżacją łazienki? Nie wiesz, jakie oświetlenie wybrać? Na GetHome dowiesz się, o czym warto pamiętać planując remont łazienki.

Kupując nową nieruchomość albo remontując istniejącą, bardzo często spotyka się problem z odpowiednią aranżacją łazienki. Pomieszczenia te są nierzadko niewymiarowe, małe, niskie lub wymagają sporych nakładów finansowych. Jak powinna być rozplanowana łazienka i w jaki sposób wyremontować ją mniejszym nakładem pieniędzy przy zachowaniu zachwycającego efektu?

Aranżacja łazienki - zasady

Łazienka to nie tylko pomieszczenie do mycia. Bardzo często pełni rolę pralni, suszarni, toalety, a niekiedy również charakteryzatorni. Wśród architektów można spotkać się z opinią, że nie ma tak trudnego do projektowania pomieszczenia, jak łazienka. Aranżacje wnętrza – odpowiednio zaprojektowane - są w jej przypadku kluczem do sukcesu. Dlaczego? To pomieszczenie niekiedy bardzo niewymiarowe i ciężko dostępne.

Często jej mikroskopijne wymiary (szczególnie w blokach) muszą udźwignąć masę sprzętów (w ich skład wchodzi nie tylko pralka czy suszarka), a także umywalkę, prysznic lub wannę. Popularne jest też łączenie łazienki i toalety. To sprawia, że na kilku metrach robi się naprawdę ciasno. W czasie remontu mogą pojawić się jeszcze inne problemy, które dość mocno utrudnią prace. Być może konieczna będzie zmiana układu rur.

Ten kłopot dotyka najczęściej kupujących mieszkania w starym budownictwie. Nowe instalacje warto położyć też w momencie zamiany (lub chęci zmiany w przyszłości) wanny na prysznic (i odwrotnie). Z pewnością ułatwi to pole manewru i spokojnie pozwoli na odpowiednie korekty. Podczas gruntownej przebudowy zawsze warto sprawdzić stan rur, gdyż ewentualne przecieki mogą skończyć się później sporymi problemami. Należy przeanalizować też kwestię wykonania instalacji – w łazience najlepiej montować rury miedziane, które mają dużą żywotność oraz są odporne na korozję.

Rury plastikowe nie będą tak trwałe i mogą zmieniać swój kształt pod wpływem ciepła. Tu są jednak wyjątki – są tworzywa (m.in. polipropylen PP, polichlorek winylu PCV i polibutylen PB), które nie odkształcą się pod naporem wysokich temperatur. Nie ma natomiast różnicy pomiędzy średnicą rur dla wanny i kabiny prysznicowej. W obydwu przypadkach wynosi ona 50mm.

Przeczytaj również, jak powinnno wyglądać mieszkanie dla seniora

łazienka inspiracje gethome.pl

Dla osoby, która lubi wyzwania aranżacyjne, nie będzie większego niż łazienka. Inspiracje można znaleźć wszędzie. Jest ich mnóstwo w Internecie. Swoje porady dotyczące tego pomieszczenia udostępniają profesjonalni architekci i projektanci wnętrz. Nie próżnują też popularni blogerzy oraz (szczególnie na forach internetowych) zwykli mieszkańcy stojący przed zadaniem ogarnięcia tak ciasnego i małego miejsca, jakim jest łazienka.

Aranżacja jej to jednak również świetna zabawa. Wymaga ona wiele wyobraźni, pozwala na spore manewry (szczególnie płytkami i wykończeniem), a dodatkowo nie da się (szczególnie w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim) zostawić jej „na później”. To pomieszczenie niezbędne do swobodnego życia i jego podstawowe funkcje muszą być przygotowane na samym początku.

Żadne inne pomieszczenie w mieszkaniu nie jest takim wyzwaniem, jak łazienka. Aranżacje tego miejsca nie są jednak czymś ponad możliwości właściciela nieruchomości – nieważne, czy chodzi o kilka łazienek w dużym domu, czy małą łazienkę w mieszkaniu w bloku.

Przeczytaj także:  Kredyt hipoteczny – czym jest i jak go uzyskać?

Mała łazienka to nie jest wielki problem

Z problemem małych łazienek spotykają się najczęściej właściciele mniejszych domów i mieszkań w blokach (przykładem może być choćby łazienka w bloku z wielkiej płyty). W domu jednorodzinnym to najczęściej łazienka na poddaszu. Jej umiejscowienie sprawia, że ciężko postawić tam większy sprzęt, trudnością jest dobranie odpowiedniej kabiny, a z samym ociepleniem tego pomieszczenia też może być kłopot.

Mała łazienka w bloku wysokość ma wprawdzie odpowiednią, ale wymiary jej powierzchni nie przekraczają niekiedy 6 mkw. Jak więc przy takich trudnościach urządzić odpowiednio pomieszczenie, które ma nie tylko służyć, ale też wyglądać?

pomysły na urządzenie łazienki

Łazienka w bloku – mała łazienka i mnóstwo możliwości

Z problemem aranżacji łazienek w blokach rodem z PRL-u spotyka się wiele osób, w tym również młodzi posiadacze mieszkań. Mała łazienka jest jednak nie tylko domeną starego budownictwa. Deweloperzy budują małe mieszkania, w których nie ma miejsca na ogromne łaźnie. Metraż musi być traktowany oszczędnie. Również większe nieruchomości nie przeznaczają wiele miejsca na pomieszczenia sanitarne – kosztem np. większych salonów.

Posiadacze małej łazienki nie muszą się jednak załamywać. Można ją zaaranżować w sposób atrakcyjny i jednocześnie praktyczny. Podstawą planowania jest w tym wypadku rozplanowanie sprzętu i wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Uwaga – mała łazienka nie oznacza, że nie może znaleźć się w niej wanna. Z czegoś trzeba jednak zrezygnować. W łazience znajdują się często pralka, umywalka, szafka, kosz na brudną odzież i bieliznę, wanna lub prysznic oraz toaleta. Zakładając, że toaleta połączona jest z łazienką (coraz częściej spotykane rozwiązanie), to w niej muszą znaleźć się sedes, wanna lub prysznic i umywalka. Resztą można manewrować.

Nowoczesnym sposobem będzie coraz częściej spotykane ustawienie pralki w kuchni. Jeżeli użytkownik nie lubi widoku piorących się ubrań podczas gotowania, warto zainwestować w zabudowę tego urządzenia. Wszyscy będą zadowoleni, a w łazience zostanie sporo miejsca. Kosz na ubrania warto schować w wysokiej szafce (na rynku dostępne są różne wersje). Problem miejsca do przechowywania artykułów w łazience rozwiązać można również szafkami pod umywalką.

Praktycznym rozwiązaniem będzie zabudowana toaleta – z pozoru zajmuje więcej miejsca, ale górne partie można zabudować ewentualnymi szafkami przylegającymi do zabudowy sedesu.

Jakie kłopoty jeszcze przyniesie mała łazienka? Na pewno trzeba podjąć decyzję dotyczącą sprawy wanny i prysznica. Jeżeli w łazience ma znajdować się wszystko, to warto zainwestować w prysznic – wtedy możliwe jest zmieszczenie szafek, pralki, umywalki, kosza i sedesu. Pralka przeniesiona do kuchni daje trochę wolnej przestrzeni i dzięki temu w łazience spokojnie zmieści się wanna. Mała łazienka daje więc spore możliwości i warto z nich korzystać.

Łazienka na poddaszu – nietypowe trudności gethome.pl

Łazienka na poddaszu – nietypowe trudności

Ten problem znają posiadacze domów, którzy miejsce na ostatniej kondygnacji zagospodarowali na pomieszczenia sanitarne. Łazienka na poddaszu jest sporym wyzwaniem, bo nie tylko ma ograniczenia metrażowe (nie zajmuje całego poddasza, a jego niewielką część), ale też utrudniające wykorzystanie dostępnych metrów skosy. Na początku należy wykluczyć wszystkie problemy związane z łazienką na poddaszu. Trzeba umiejętnie rozplanować układ sprzętów i ceramiki, tak by wykorzystać do maksimum dostępną przestrzeń.

Jeżeli w łazience ma znaleźć się wanna, to warto zamontować ją przy samym skosie. Do kąpieli nie jest potrzebna wysokość, a wyższą część można zagospodarować na szafki i umywalkę. Wysokość skosu uzależnia też postawienie pralki, choć łazienka na poddaszu jest bardzo często pozbawiona tego urządzenia.  Dlaczego? Powód jest prozaiczny – właściciele boją się samozalania nieruchomości. W przypadku, gdy pralka znajdzie się jednak na piętrze, dobrym sposobem będzie postawienie jej w kącie.

Łazienka na poddaszu – gethome.pl

Szafki i umywalkę (choć do samego jej zamontowania niekoniecznie potrzeba dużo miejsca, to już do jej komfortowego użytkowania wysokość będzie priorytetowa) należy ustawić pod ścianą – frontem do skosu. Ściana bliższa środkowej części dachu powinna zostać zagospodarowana w jak najbardziej efektywny sposób. Uwaga! Jeżeli poddasze jest wyższe, można przy skosach ustawić również sedesy!

Osoby szukające nietypowych rozwiązań mogą bardzo ciekawie wykorzystać swój pozorny pech. Łazienka na poddaszu daje możliwość umieszczenia nietypowej kabiny prysznicowej. Można ją zabudować od dachu po najwyższą ścianę. Efekt? Bardzo oryginalna kabina wykorzystująca projekt domu do maksimum.

Warto pamiętać również o planowaniu takiej łazienki na podstawie projektu. Należy dokładnie przeanalizować projekt, bo metraż może zafałszować istotne informacje. Ważny jest tu kąt ustawienia dachu, ewentualna druga ściana podtrzymująca dach i wysokość najniższych fragmentów łazienki. W planowaniu jej trzeba wykorzystać też takie atuty, jak bardzo dobre oświetlenie. Tylko cały przekrój pomieszczenia odpowie na pytanie, w jaki sposób zaaranżować łazienkę na poddaszu tak, żeby wszystkie wady przekuć w zalety.

Łazienka z wanną czy prysznicem gethome.pl

Łazienka z wanną czy prysznicem?

Powyższe pytanie pojawia się od zawsze. To odwieczny „konflikt” pomiędzy fanami długich i relaksacyjnych kąpieli w wannie oraz ekonomicznego mycia się pod prysznicem. Okazuje się jednak, że jedno nie wyklucza tu drugiego. Co więcej – najlepiej posiadać obydwa te urządzenia. Wanna z prysznicem nieraz okazuje się wybawieniem.

Rozważając wybór wanny i prysznica, warto przeanalizować kilka faktów. Pierwszym jest kwestia ekonomiczna – łazienka z wanną jest często bardziej kosztowna od pryszniców. Wynika to jednak z faktu wygody i relaksu, a nie z rzeczywistych potrzeb. Ważna jest też sprawa miejsca. Mała łazienka z wanną? Oczywiście, to pomysł do zrealizowania, ale wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Nie oznacza to, że prysznic w małej łazience rozwiąże wszystkie problemy. O wyborze powinny decydować również wiek użytkowników i ich stan zdrowia.

Warto pamiętać, że nie każdy może pozwolić sobie na kąpiel pod prysznicem, a i mycie się w wannie sprawia często problemy.

Dlaczego wanna to dobry wybór?

Na wannę z pewnością postawią osoby, które lubią relaks i odpoczynek podczas kąpieli. Łazienka z wanną umożliwia spędzanie czasu w ciszy i spokoju. Bardzo często spotyka się osoby, które w trakcie kąpieli oglądają telewizję lub czytają książki. Jeżeli do tego wanna ma hydromasaż, to łazienka stanie się najcudowniejszym miejscem na świecie. Niestety, mała łazienka z wanną w niewielkich rozmiarach nie da tej satysfakcji – na rynku nie ma ofert z hydromasażem dla takich wanienek.

Wanna w łazience wygrywa, jeżeli w grę wchodzą kwestie zdrowotne. Będzie idealną opcją dla osób wymagających rehabilitacji (szczególnie ta z hydromasażem). Taka kąpiel pozwala poprawić krążenie, pobudza naczynia krwionośne i jest dobrą terapią. Wanny polecane są również osobom, które posiadają małe dzieci – te trudniej jest wykąpać pod prysznicem (szczególnie w kabinach bez brodzika), a dodatkowo starsze dzieci nie zawsze poradzą sobie z obsługą natrysków.

Wanna jest też często bardziej „dystyngowana” i gustowna niż natrysk, choć to oczywiście kwestia gustu. Do niektórych łazienek kabiny jednak nie pasują a wolnostojąca wanna wygląda oszałamiająco. Niekiedy mała łazienka z wanną wymaga poświęceń – trzeba np. przenieść pralkę do kuchni. W wielu wypadkach taki manewr bardzo się opłaca.

jak urządzić łazienkę? wskazówki

Należy określić też typ, jaki ma być zamontowany w łazience. Rodzajów tej armatury jest mnóstwo – wanna może być wolnostojąca (bez zabudowy), zabudowana płytkami, na nóżkach lub podstawie. Wszystkie mogą posiadać hydromasaż. Niektóre różnią się też materiałami, z jakich zostały wykonane. Najbardziej popularne są te akrylowe – lekkie i dźwiękoszczelne ale nie tak trwałe jak żeliwne (coraz rzadziej montowane w łazienkach). Niektórzy producenci oferują też stalowe, miedziane lub szklane produkty, ale te stanowią mniejszość.

Jak dobrać odpowiednią wannę? Wanna bez zabudowy jest ładna, ale nadaje się głównie do dużych łazienek. Dodatkowo dużo trudniej utrzymać ją w czystości, bo brudzi się z każdej strony (szczególnie ta na nóżkach). W hydromasaż warto zainwestować tylko wtedy, kiedy naprawdę będzie używany. W przeciwnym razie kanaliki szybko się zabrudzą, a całość będzie trudno doczyścić.

aranżacja łazienki porady i inspiracje

Może jednak prysznic?

Kabiny prysznicowe również mają wielu fanów. Głównym argumentem jest oszczędność czasu i pieniędzy. Kąpiel trwa kilka minut, a w przypadku wanny trzeba poczekać, aż ta napełni się wodą. Szybkie mycie to również oszczędności w pieniądzach. W opinii użytkowników natrysku (źródło) koszt zużycia wody zmniejsza się o 70% w skali roku. To dużo, choć trzeba wziąć pod uwagę, że użytkownicy wanien napełniają je często po sam brzeg. To trochę tak, jakby pod prysznicem stać godzinę.

Kolejny „punkt” dla natrysków to oszczędność miejsca. Mała łazienka z prysznicem jest rozwiązaniem dla osób, które chcą postawić w niej wszystkie sprzęty – od pralki po kosz na bieliznę. Niektóre kabiny są nawet o połowę mniejsze od ewentualnych wanien. Prysznic to świetne rozwiązanie dla osób, które mają małą łazienkę. Z prysznicem wiążą się też inne udogodnienia – zdecydowanie łatwiej go umyć, szybciej się go wymieni i jest bardziej higieniczny.

Można wyróżnić kilka rodzajów natrysków. Niektóre posiadają brodzik (będą bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku ewentualnego prania ręcznego czy kąpieli z dzieckiem), inne są w całości obudowane (można je montować w miejscu bez płytek, są też najlepiej wyposażone – mogą posiadać np. radio), a niektóre składają się tylko ze skrzydła drzwiowego i natrysku (są obudowane płytkami – warto je wykorzystać w specjalnie wymurowanymi pod prysznic miejscami).

łazienka zasady aranżacji

Wszystko można pogodzić, czyli wanna z prysznicem

Osoby, które chcą w swojej łazience mieć dwa urządzenia, mogą skorzystać z dwóch rozwiązań: jeżeli ich łazienka ma miejsce, spokojnie postawią tam wannę i prysznic. Mała łazienka z prysznicem (albo wanną) w mieszkaniu to jednak rozwiązanie nie do zrealizowania. Czym innym jest wanna z prysznicem.

To świetne połączenie dla osób lubiących szybką kąpiel i dodatkowy relaks. Otoczona jest kabiną i umożliwia kąpiele na stojąco. W momencie przydatności do relaksu umożliwia długą kąpiel na leżąco. Wanna z prysznicem jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, które będzie satysfakcjonujące dla fanów wanien i natrysków. Trzeba mieć na uwadze, że nie ominie to kłopotu z miejscem – jeżeli mała łazienka z wanną jest za ciasna, to należy pomyśleć o instalacji mniejszej wanny.

czarna łazienka pomysły i inspiracje

Nowoczesna łazienka to stylowa łazienka

Łazienka to nie tylko sprzęt i urządzenia sanitarne. Nowoczesna łazienka charakteryzuje się odpowiednim stylem, jakością, kolorami i oświetleniem. Te kilka rzeczy wpływa na chęć powrotu do domu oraz spędzania czasu w łazience. Czym musi się charakteryzować nowoczesna łazienka? Przede wszystkim kolorami. W modzie jest teraz szara łazienka. Projektanci stawiają na odcienie szarości na płytkach i sufitach.

Modny jest wzór surowego betonu, który ma pokazywać minimalizm nowoczesnej łazienki. Szara łazienka to jednak nie tylko ściany – aranżacja pozwala na wykorzystanie szarości w meblach i urządzeniach łazienkowych. Osoby wolące tradycyjne rozwiązania postawią na biały kolor. Biała łazienka jest równie popularna, co szara. Nie warto pozostawać przy jednym odcieniu – łazienka nowoczesna to zabawa barwami. Biały powinien być przełamany ciemnym kolorem.

Można to zrobić przez montowanie ciemnych dodatków, pomalowanie sufitu na czarno (w przypadku wysokich pomieszczeń), wykończenia mebli, ciemną podłogę lub jedną ze ścian. Możliwości jest wiele. Łazienka czarno-biała to już rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymenty i bardziej zdecydowane kontrasty.

Fanów nie traci łazienka w stylu skandynawskim. Surowy styl z połączeniem koloru białego i odcieni drewna jest bardzo szykowną sprawą. Dlaczego tak powinna wyglądać łazienka? W stylu skandynawskim może się odnaleźć fan wielu barw w łagodnych odcieniach. Domieszka drewna nadaje też łazience charakteru łaźni znanych z filmów historycznych czy dokumentów geograficznych. Oczywiście nie tylko tym powinna charakteryzować się piękna łazienka. Nowoczesna aranżacja skupia się na kolorach ścian i wykończeniu mebli i dodatków.

Przeczytaj także:  Spadek a darowizna

Jakie dodatki do stylów?

Szara łazienka daje spore możliwości manewru. Eksperci polecają urozmaicenie takiej łazienki mocniejszymi barwami lub wzorami. Te mogą poważnie różnić się od ścian – nowoczesna łazienka będzie wyglądać świetnie np. z cytrynowym pasem LED-owym czy imitującą drewno podłogą. Duża i dobrze oświetlona łazienka pozwala na wykorzystanie czarnych mebli i całego wyposażenia. Mniejsze i ciemniejsze pomieszczenia lepiej wyposażyć w jasne dodatki.

Biała łazienka powinna zostać przełamana inną kolorystyką np. mebli. W przeciwnym razie taki styl oznacza sporą monotonię. W modzie są drewniane dodatki czy panel prysznicowy w czarnym kolorze. Warto pamiętać, że obraz łazienki mogą zmienić nawet ciemne ręczniki – nie trzeba więc bardzo kombinować.

Nowoczesna łazienka pozwala na zabawę z dodatkami i montaż różnych kolorów grzejnika (inox) lub klapy od sedesu (czarny). Daje też szansę wykorzystania wzoru na jednej ze ścian (np. słoje drewna), które będą bardzo eleganckim połączeniem z całym projektem! Grzejnik to punkt, o którym wiele osób przy aranżacji łazienki zapomina, a jego barwą również można odpowiednio operować. Z połączenia tych dodatków i białych ścian wychodzi bardzo efektowna łazienka czarno-biała.

aranzacja łazienki porady i inspiracje

Oświetlenie łazienki 

Należy pamiętać, że bez odpowiedniego oświetlenia nawet piękna łazienka w stylu skandynawskim straci swój urok. Oświetleniem można zmienić barwę pomieszczenia, delikatnie je powiększyć i sprawić, że będzie dużo cieplejsze. Jak to wykonać w najbardziej dostępny sposób?

Ułatwioną sytuację mają posiadacze łazienki z oknem. Okna nie powinno się bardzo zasłaniać (jeżeli jest to okno dachowe, to najlepiej w ogóle zrezygnować z firan, rolet itd.). Do takiego typu pomieszczenia oświetlenie powinno być delikatne i subtelne. W zupełności wystarczy kinkiet nad umywalką (lub umywalkami) i dodatkowe oświetlenie wanny lub kabiny prysznicowej. Można pobawić się też w montaż listwy LED na podłodze łazienki.

Zupełnie inną sprawą jest brak naturalnego światła. Tu już trzeba kombinować. Nowoczesna łazienka wyposażona jest najczęściej w podwieszany sufit. Świetnym sposobem będą podwieszane boki sufitu lub przestrzeń nad konkretnymi miejscami. Oświetli to ważne punkty w łazience, pozwoli zaoszczędzić na energii a dodatkowo nie zmniejszy optycznie łazienki. Bardzo dobrym rozwiązaniem na rozświetlenie pomieszczenia będą też fototapety i naklejki na ścianach. Mają jeszcze jedną funkcję - ochronną (szczególnie, gdy korzystają z niej małe dzieci).

Nowoczesna łazienka to też efektowne i świetnie oświetlone lustro. Niekiedy włączenie samych lamp w pobliżu tego miejsca nastraja i poprawi humor. Dobrze oświetlone lustro pomaga też w codziennych czynnościach, takich jak golenie czy makijaż. Do oświetlenia lustra warto wykorzystać ozdobne lampy z żółtym światłem lub łazienkowy kinkiet. W przypadku instalacji świetlnej w łazience najczęściej proponowanym przez projektantów oświetleniem jest żółty odcień światła. Najlepiej odwzorowuje on naturalną barwę.

Do dodatków można użyć LED-ów. Taki sposób jest bardzo energooszczędny, umożliwia oświetlenie wielu zakamarków i nietypowych kształtów (za pomocą listwy LED-owej) oraz daje szansę na szybką i wyjątkowo efektowną zmianę barw. Taśma jest również niedroga, a więc pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Łazienka nowoczesna to łazienka dobrze oświetlona.

łazienka też może być piękna gethome.pl

Podsumowanie – łazienka też może być piękna!

Powyższe przykłady pokazują, że łazienka to pomieszczenie, które daje wiele możliwości aranżacji. Nieważne, czy jest mała, połączona z toaletą, czy na poddaszu – każda ma wyjątkowe zalety, które należy wykorzystać. Najważniejszym zadaniem przed aranżacją łazienki jest wykluczenie jej wad (takich jak metraż czy umiejscowienie) i skupienie się na odpowiednim wykorzystaniu atutów pomieszczenia.

Przed przystąpieniem do aranżacji łazienki warto zastanowić się też nad efektem końcowym i celem remontu. Jeżeli nowy wystrój ma służyć latami, to konieczny będzie większy budżet i zaangażowanie. Takie pomieszczenie musi wytrzymać spore obciążenie, a nadgryzione zębem czasu powinno zachować swoje walory.

Tworzenie łazienki na wynajem nie będzie wymagało tak dużych nakładów finansowych, ale jednocześnie w takim wypadku trzeba pamiętać o wygodzie użytkowników – wynajmujący (ze względów higienicznych) będą woleli używać prysznica. Przygotowanie łazienki do sprzedaży mieszkania to już bardziej lifting niż remont, ale w tym wypadku trzeba pomyśleć o szczegółach – oświetleniu, farbie lub dodatkach. Dzięki nim można pomieszczenie zmienić nie do poznania.

W takim pomieszczeniu jak łazienka każdy element jest ważny. Aranżacje łazienki są czynnością pracochłonną i wymagającą uwagi oraz skupienia. Efekt końcowy z pewnością będzie zachwycający.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: