Klimatyzacja w mieszkaniu

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 02.07.2019, Data aktualizacji: 31.05.2023

Z jakim kosztem wiąże się zakup klimatyzacji do mieszkania? Na jaki rodzaj klimatyzacji się zdecydować? Sprawdź na GetHome.

W upalne dni, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, nie ma nic lepszego niż poczuć przyjemny chłód i odetchnąć w swoim mieszkaniu. Klimatyzacja stała się nieodłącznym elementem wielu domów i mieszkań, zapewniając ulgę w gorące, letnie dni. Coraz więcej osób zastanawia się, co daje takie rozwiązanie. Pojawiają się również pytania, ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu, czym jest urządzenie typu split i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Sprawdź, czy warto montować klimatyzator do mieszkania w bloku!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy klimatyzacja w bloku to dobry pomysł,
  • jak zainstalować klimatyzację w mieszkaniu,
  • jaki jest koszt klimatyzacji w mieszkaniu.

Klimatyzacja w mieszkaniu – czy warto?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja do mieszkania w bloku nie była popularnym rozwiązaniem. Jednak coraz częściej upalne dni dają się we znaki również mieszkańcom bloków. Wysokie temperatury w salonie mogą skutecznie zepsuć popołudniowy relaks, a nagrzana sypialnia może nawet powodować problemy ze snem. Założenie klimatyzacji w mieszkaniu warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy budynek ma złą izolację, a okna lokalu wychodzą na południe i zachód. W tej sytuacji montaż klimatyzatora dla wielu okaże się zbawieniem. Tym bardziej że wpływa pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach, filtrując zanieczyszczenia i alergeny.

Koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu nie należy do najniższych, a to nie jedyne wydatki, które trzeba ponieść. Mimo wszystko warto zastanowić się, czy podniesienie komfortu życia nie jest warte tych pieniędzy. Kluczowe będzie też zebranie ofert od różnych firm i wybranie najkorzystniejszej.

Czytaj również: Aranżacja sypialni

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Kluczowe przy wyborze klimatyzatora będą przepisy i ograniczenia nałożone przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Najpopularniejsze są urządzenia typu split (z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną) lub klimatyzatory multisplit (z jednostką zewnętrzną i kilkoma klimatyzatorami wewnątrz pomieszczeń). To najbardziej efektywne rozwiązanie, jednak wspólnota lub spółdzielnia może nie wyrazić zgody na ich montaż. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, co zamiast klimatyzacji w mieszkaniu. Odpowiedzią może być klimatyzator okienny lub klimatyzator przenośny. Są to jednak urządzenia dużo mniej praktyczne.

Zwykle jednak udaje się uzyskać zgodę na montaż klimatyzatora split. Jak wybrać klimatyzator? Warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak: cena, klasa energetyczna i zużycie energii elektrycznej (w kw), generowany hałas, moc klimatyzatora oraz możliwość ogrzewania. Dla wielu osób ważnym elementem może być także wygląd jednostki wewnętrznej. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych kolorach i designie. 

Jak zamontować klimatyzację w mieszkaniu?

Klimatyzatory split lub multisplit składają się z jednostki zewnętrznej i jednej, lub kilku urządzeń wewnętrznych. Klimatyzator zewnętrzny często jest wieszany na ścianie, jednak zarządca budynku może nie wyrazić na zgody na klimatyzator ścienny na elewacji budynku, a warunkiem montażu może okazać się umiejscowienie jednostki na posadzce balkonu. Ta musi mieć gdzie odprowadzać skropliny oraz wypuszczać ciepłe powietrze. Klimatyzator do mieszkania wewnętrzny musi być powieszony w takim miejscu, by zapewnić równomierne rozprowadzenie powietrza w pomieszczeniu, musi mieć także zasilanie prądu. Obie jednostki muszą być ze sobą połączone przewodami i rurą. 

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu wymaga fachowej wiedzy, dlatego warto zlecić prace profesjonalistom. Firmy oferują różny zakres prac – niektóre zajmują się jedynie montażem klimatyzatorów, a to po stronie inwestora jest wykonanie bruzdy w ścianie na przewody i rurę czy doprowadzenie prądu. 

Ile trwa montaż klimatyzacji w mieszkaniu?
Czas na zainstalowanie urządzeń zależy od wielu czynników. Przede wszystkim jest to liczba jednostek, zakres pracy firmy czy poziom skomplikowania montażu. Znaczenie ma również materiał, z którego wykonana jest ściana zewnętrzna między jednostkami. W przypadku np. żelbetu przewiercenie się może zająć nieco więcej czasu. Mimo to nawet biorąc pod uwagę trudne warunki i kilka jednostek, zakładanie klimatyzacji w mieszkaniu powinno zamknąć się w 2-3 dniach. 

Sprawdź również: Wykończenie mieszkania - co musisz o nim wiedzieć?

Jaki jest koszt założenia klimatyzacji w mieszkaniu?

Jednym z podstawowych pytań związanych z klimatyzacją, jest: ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu? I tu trudno wskazać jedną odpowiedź, bowiem cena zależy od kilku czynników jak: parametry techniczne urządzenia, w tym rodzaj czynnika chłodniczego, poziom hałasu czy to, ile prądu zużywa klimatyzacja w mieszkaniu (wyrażane w kw); marka urządzenia; liczba jednostek. Koszt montażu klimatyzacji w mieszkaniu jest często wliczony w cenę urządzenia. Może się jednak zdarzyć, że w sytuacjach niestandardowych trzeba będzie dodatkowo zapłacić za usługę montażu klimatyzacji w mieszkaniu. Cena jest uwarunkowana np. odległością jednostek od siebie, liczba przewierceń przez ściany żelbetowe czy koniecznością zastosowania nietypowej konstrukcji wsporczej przy klimatyzatorach zewnętrznych wieszanych na ścianie. 

Najtańsze urządzenia, które są w stanie schłodzić do 30 m2, to koszt 3500-4000 zł wraz z montażem jednostki. Droższe klimatyzacje typu split do 50 m2 będą kosztować około 6000-7000 zł. Na rynku dostępne są też urządzenia do dużych pomieszczeń o metrażu 70 m2, a także jednostki o nietypowym, atrakcyjnym wyglądzie. Koszt takich klimatyzatorów zaczyna się w okolicach 8000 zł, a kończy nawet na 20 000 zł, choć z pewnością można znaleźć i droższe produkty. Cena wzrośnie, jeśli zdecydujemy się na montaż multisplit lub klimatyzator o mocy dużo większej niż standardowa. Droższa będzie też klimatyzacja kanałowa w mieszkaniu – choć ta jest zwykle wykorzystywana w biurach, sklepach czy budynkach użyteczności publicznej.

Trzeba również pamiętać o stałych opłatach związanych z eksploatacją – należy regularnie zlecać przeglądy fachowcom, którzy zadbają o odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji. 

Czytaj również: Aranżacja salonu – praktyczne inspiracje

Klimatyzacja w mieszkaniu: podsumowanie

Klimatyzacja może być wartościowym dodatkiem do mieszkania w bloku, zapewniając przyjemny chłód i komfort w gorące dni. Na pewno warto rozważyć jej montaż, szczególnie gdy lokal jest wystawiony na promienie słoneczne przez większość dnia. Zanim wybierzemy urządzenie, należy upewnić się, czy zarządca budynku wyrazi zgodę na montaż – być może pozostanie nam zakup klimatyzatora przenośnego. Warto też zorientować się, ile kosztuje założenie klimatyzacji w mieszkaniu w bloku i spośród jakich jednostek możemy wybierać. Dobry klimatyzator i właściwa instalacja zapewnią komfortowe warunki w mieszkaniu przez wiele lat.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Dominika Perkowska

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: