placement placeholder
placement placeholder

Oświetlenie parków i ogrodów

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 02.09.2021

Jak powinno wyglądać oświetlenie parku lub przydomowego ogrodu, by było praktyczne i przyjazne środowisku? Sprawdź na GetHome.pl

Parki i ogrody stają się bardzo zachęcające do spędzania czasu także w godzinach wieczornych. Wieczorami jednak przestrzenie te pozbawione są nasłonecznienia i wymagają doświetlenia. Projektując park lub ogród pamiętajmy, jak będzie on wyglądał w ciemności.

Oświetlenie parków i ogrodów ma realizować trzy cele: 

  • Bezpieczeństwo;
  • Piękno;
  • Oszczędność energii.

Ludzie czują się bezpieczniej w dobrze oświetlonych parkach oraz ogrodach. Bardziej atrakcyjne dla zwiedzających są dobrze i równomiernie oświetlone przestrzenie. W takich miejscach ludzie czują się bezpieczniej i chcą spędzać tam więcej czasu. W środku nocy nikt nie chce przecież przechodzić przez ciemny park. Należy zainstalować dobrze dobrane oświetlenie, szczególnie w strefach pieszych w parku i ogrodu, aby ludzie czuli się bezpiecznie.

Czytaj również: Oświetlenie podwórka - jakie lampy wybrać?

Oświetlenie parku

W przypadku ścieżek spacerowych, ścieżek rowerowych i innych stref dla pieszych o dużej intensywności w parku zaleca się montowanie oświetlenia na poziomie co najmniej 10 luksów. W całym parku najlepszą opcją będą oprawy oświetleniowe o temperaturze barwowej 3000K. Odpowiednia lampa uliczna LED może sprawić, by parki miejskie stały się bezpiecznym i przyjemnym miejscem spotkań. Oprawy oświetleniowe są często montowane na słupach na wysokości 4-6 metrów.

Ścieżki spacerowe można również wytyczyć za pomocą lamp stojących - słupków oświetleniowych. Oświetlenie drzew można z kolei uzyskać za pomocą wpuszczanych reflektorów punktowych lub naświetlaczy. Oświetlenie nie powinno przeszkadzać osobom korzystającym z parku. Należy więc unikać olśnienia, dobierając i montując oprawy oświetleniowe. Ponieważ odblaski utrudniają dostrzeżenie szczegółów w ciemnych sceneriach, wpływają w dużym stopniu na komfort.

Wysokowydajne oprawy oświetleniowe LED ze źródłem światła są odpowiednią alternatywą dla tradycyjnych opraw w celu osiągnięcia znaczących oszczędności energii w oświetleniu parkowym. Światła te obejmują inteligentne systemy oświetleniowe, które mogą stopniowo zmniejszać poziom oświetlenia w miarę upływu nocy. Pomoże to zaoszczędzić jeszcze więcej energii elektrycznej.

Polecamy także: Jak podłączyć taśmę LED?

Oświetlenie ogrodowe

Dom to stałe lub sezonowe miejsce zamieszkania, które daje wspaniałe możliwości do samorealizacji. Należy pamiętać, że znaczącą ilość czasu spędzamy na terenach zewnętrznych domu. Oświetlenie krajobrazowe odnosi się do oświetlenia miejsc takich jak chodniki, tereny zielone, place zabaw, parking, miejsce do grillowania i zbiorniki wodne. Jak w projektowaniu krajobrazu stworzyć oświetlenie?

Oświetlenie krajobrazu ma dwojaki cel: jest zarówno użyteczne, jak i estetyczne. Oprawa oświetlenia krajobrazowego LED powinna podkreślać najlepsze widoki z okien i oznaczać strefy prywatne. Następnie analizujemy przydatność punktów rozmieszczenia konstrukcji oświetleniowej i z góry określamy, jak mocne powinny być w nich światła. Umożliwia to również określenie ilości i rodzaju potrzebnych opraw oświetlenia krajobrazu, a także kolorystyki ich odcieni i kierunku świecenia.

Odpowiednio dostosowując oświetlenie, można wytworzyć doskonały artyzm w projektowanym obszarze. Podczas projektowania oświetlenia musimy podkreślić główne elementy i aspekty tła ogólnego obrazu, ustalić punkty centralne, a następnie stworzyć płynne przejścia między nimi.

Oświetlenie ogólne ogrodu

Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi na plan terenu, m.in. poprzez wskazanie lokalizacji kluczowych obiektów, podjazdów, altan i budynków. Do oświetlenia krajobrazu można wykorzystać latarnie ogrodowe, reflektory, lampy wiszące i słupki.

Oświetlenie architektoniczne posesji

Planując oświetlenie architektoniczne w projektowaniu krajobrazu, należy wziąć pod uwagę kształt, wymiary i projekt domu, a także aspekty przejścia jednych form architektonicznych w inne oraz kolorystykę dekoracji elewacji. Ta technika oświetlenia ma na celu podkreślenie piękna architektury budynku. Podkreślono indywidualne elementy architektoniczne domu, fakturę ścian i oryginalne pokrycie dachowe.

Budynki mają systemy oświetleniowe wbudowane na dachach, ścianach lub wkopane w ziemię. Kombinację podświetleń można wykorzystać do zwiększenia atrakcyjności całej instalacji. Dobrze dobrane oświetlenie budynku sprawia, że wieczorami dom wygląda niezwykle atrakcyjnie.

Podejście reflektorowe skutecznie oświetla całą konstrukcję. Wydajne oprawy oświetlenia krajobrazu, takie jak reflektory montowane na ziemi lub na okolicznych budynkach oraz latarnie ogrodowe, wydobywają obiekty z cienia. W ich promieniach widać kształt obiektu, a także wszystkie dostępne oryginalne cechy jego zdobienia.

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ogrodowe to piękno, ale także duże bezpieczeństwo wszystkich domowników oraz ich gości. Nowoczesne oświetlenie LED nie nadwyręża przy okazji budżetu domowego przeznaczonego na funkcjonowanie oświetlenia zewnętrznego.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: