placement placeholder
placement placeholder

Piekarnik elektryczny czy gazowy? Wady i zalety obu rozwiązań

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 22.02.2023

Piekarnik jest jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni. Jaki piekarnik wybrać? Gazowy czy elektryczny? Poznaj ich wady i zalety na Gethomer.pl

Piekarnik to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Jeszcze na początku XXI wieku w wielu polskich domach można było spotkać piekarniki gazowe. Obecnie dużo większą popularnością cieszą się sprzęty elektryczne. Jedne i drugie mają swoje wady oraz zalety. Różnice pomiędzy modelami elektrycznymi i gazowymi nie ograniczają się wyłącznie do rodzaju zasilania. W różnych piekarnikach nieco inaczej przygotowuje się potrawy. Żeby dokonać optymalnego wyboru, należy poznać plusy oraz minusy modeli elektrycznych i gazowych.

Piekarnik gazowy – czym jest i jak działa?

Piekarnik gazowy jest urządzeniem zasilanym gazem – z butli lub z sieci. To urządzenie pod każdym względem tańsze niż piekarnik elektryczny: modele gazowe mniej kosztują, są tańsze w serwisowaniu oraz eksploatacji, nawet pomimo rosnących cen gazu. Dużą zaletą piekarników gazowych jest również fakt, że można z nich korzystać wówczas, gdy dojdzie do awarii zasilania. To o tyle istotne, że przerwy w dostawach energii mogą się zdarzać w momentach największego obciążenia sieci przesyłowej (np. w godzinach wieczornych, w weekendy, przed świętami).

Oczywiście piekarniki gazowe mają także wady. To urządzenia proste w obsłudze, ale mało uniwersalne. Grzałka znajduje się tylko w dolnej części komory. W porównaniu z modelami elektrycznymi piekarniki gazowe mają niewiele trybów pieczenia, są też pozbawione innych udogodnień. Poza tym trudniej jest je utrzymać w czystości. Wszelkie zabrudzenia użytkownik musi usuwać samodzielnie, tymczasem piekarniki elektryczne często mają funkcję automatycznego czyszczenia.

Istnieje też pewne ryzyko związane z ulatnianiem się gazu. Jeśli instalacja okaże się nieszczelna, w kuchni może dojść do groźnego wybuchu. Na szczęście producenci piekarników gazowych wyposażają je w tzw. zabezpieczenia przeciwwypływowe, które po zgaśnięciu płomienia odcinają dopływ gazu.

Zalety piekarników gazowych:

  • są tańsze w zakupie, eksploatacji i serwisowaniu
  • są proste w obsłudze;
  • można z nich korzystać, gdy dojdzie do awarii zasilania.

Wady pierkarników gazowych:

  • są mniej wszechstronne;
  • mają tylko jedną grzałkę (na dole komory);
  • mają ograniczoną liczbę dodatkowych funkcji;
  • wymagają regularnego, ręcznego czyszczenia;
  • mogą być niebezpieczne, jeśli dojdzie do rozszczelnienia instalacji gazowej.

piekarnik gazowy
Piekarnik elektryczny – czym jest i jak działa?

Obecnie w większości domów znajduje się piekarnik elektryczny, ale nie zawsze można go zamontować. Wiele urządzeń tego typu wymaga napięcia 400 V (to tzw. siła). W nowoczesnych mieszkaniach i domach „siła” jest standardem. Jednak w starszych budynkach konieczne może być przerobienie instalacji na trójfazową. W przypadku napięcia 230 V wystarczy licznik jednofazowy.

Piekarniki na prąd kosztują więcej od gazowych i są droższe w eksploatacji, szczególnie w dobie szybko rosnących cen energii. Duże znaczenie ma jednak klasa energetyczna urządzenia. Energooszczędne piekarniki są droższe, aczkolwiek ich eksploatacja kosztuje mniej.

Dużą zaletą piekarników elektrycznych jest komfortowa obsługa. Zwykle są wyposażone w termoobieg, który równomiernie rozprowadza ciepło w komorze. Dodatkowe udogodnienia to m.in. pieczenie za pomocą grzałki górnej lub dolnej (lub obu naraz), funkcja grillowania, gotowanie na parze. Zaletą piekarników elektrycznych jest także fakt, że wiele z nich ma program automatycznego czyszczenia. Usuwanie zanieczyszczeń może się odbywać na podstawie zjawiska pyrolizy lub katalizy. Alternatywą jest czyszczenie przy użyciu pary. 

Zalety piekarników elektrycznych:

  • mają funkcję termoobiegu (równomiernego pieczenia);
  • są wyposażone w wiele dodatkowych programów (np. pieczenie od góry, od dołu, grillowanie, gotowanie na parze);
  • zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa;
  • mają timer (regulację czasu pieczenia);
  • szybciej pieką;
  • cechują się estetycznym designem;
  • mają funkcję automatycznego czyszczenia;
  • obsługuje się je intuicyjnie, za pośrednictwem panelu dotykowego lub pokręteł;
  • można nimi sterować z poziomu aplikacji na telefon/tablet (dot. tylko niektórych modeli).

Wady piekarników elektrycznych:

  • są droższe od modeli gazowych i w zakupie, i w eksploatacji;
  • wiele piekarników elektrycznych wymaga napięcia 400 V;
  • muszą być podłączone do sieci elektrycznej;
  • ich naprawy są droższe;
  • dla niektórych osób trybów i funkcji może być zbyt wiele.

piekarnik elektryczny

Jaki piekarnik wybrać – gazowy czy elektryczny?

Wybór konkretnego urządzenia jest kwestią indywidualną. Piekarnik gazowy idealnie nadaje się do sporadycznego użytkowania. Zadowoli osoby, które nie potrzebują wielu trybów. Piekarniki elektryczne są zdecydowanie bardziej zaawansowane technicznie i wszechstronne, pozwalają m.in. precyzyjnie ustawić temperaturę. Z ich możliwości skorzystają osoby, które lubią przygotowywać różne, nawet wymyślne potrawy. Muszą jedynie upewnić się, że w ich domu lub mieszkaniu znajduje się trójfazowa instalacja elektryczna, choć niektóre piekarniki działają w oparciu o jednofazową.

Mimo wszystko, nawet jeśli piekarnik będzie użytkowany sporadycznie – i nie ma przeciwwskazań technicznych – lepiej zdecydować się na model elektryczny, ze względu na praktyczne funkcje (m.in. termoobieg i samoczyszczenie). Niezależnie od rodzaju zasilania, ważne jest to, aby wybrać model dopasowany do kuchenki. Piekarniki do zabudowy są estetyczne, poza tym można je umieścić na wysokości blatu, dzięki czemu wyjmowanie i wkładanie potraw stanie się łatwiejsze. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Wskazówki i głos największych marek związanych z branżą nieruchomości. Doradzamy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - podpowiadamy przy wyborze odpowiedniej oferty, finansowaniu i finalizowaniu transakcji.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: