- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Plac Grunwaldzki z bogatą historią Wrocławia
Plac Grunwaldzki to jedno z najpopularniejszych osiedli stolicy Dolnego Śląska, które położone jest we wrocławskiej dzielnicy Śródmieście. Osiedle łączy atuty wynikające z bliskości centrum, ciekawej architektury i świetnej komunikacji. Jaka jest jego historia osiedla i dlaczego warto tu zamieszkać?
Osiedle rozciąga się wzdłuż ulicy plac Grunwaldzki, między Mostem Szczytnickim na Starej Odrze, a Mostem Grunwaldzkim nad Odrą. To właśnie rzeki wyznaczają naturalną granicę osiedla od części południowo-wschodniej, z drugiej strony otaczają je ulica Sienkiewicza oraz Wyszyńskiego.
Centrum osiedla stanowi Plac Grunwaldzki z Rondem Reagana, które jest istotnym punktem komunikacyjnym całego Wrocławia. Plac Grunwaldzki to miejsce z bogatą historią oraz ważnymi obiektami, które przyciągają wielu nowych mieszkańców, a także turystów. W pobliżu placu znajdują się m.in.:
- Zabytkowy Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela;
- Muzeum Odry - Fundacja Otwartego Muzeum Techniki;
- Wyspa Szczytnicka;
- Park Szczytnicki;
- Muzeum Panorama Racławicka;
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu;
- ZOO Wrocław.
Oferty na tym osiedlu:
Historia Placu Grunwaldzkiego
Plac Grunwaldzki ze ścisłym Centrum Wrocławia łączy historyczny Most Grunwaldzki, który został otwarty w 1910 roku. Jest to najpopularniejszy most Dolnego Śląska, którego konstrukcja przeżyła obie wojny światowe. Most Grunwaldzki był również ważnym punktem działań wojennych, tak samo jak plac Grunwaldzki. Podczas II wojny światowej Niemcy postanowili wybudować lotnisko wewnątrz miasta i w tym celu wyznaczyli trasę placu Grunwaldzkiego do budowy pasów startowych. Aby poszerzyć ulice, wyburzono pobliskie budynki i zadbano o odpowiednie wyprofilowanie trasy.
To właśnie z powodu prac budowlanych zburzono słynny kościół ewangelicki z ówcześnie najwyższą wieżą we Wrocławiu (95 m wysokości). Przy pracach brało udział kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, z czego wielu zapłaciło swoim zdrowiem i życiem. Ostatecznie, z lotniska zdążyło skorzystać jedynie kilka samolotów, a po wojnie stworzono tu największy targ handlowy we Wrocławiu.
Dynamiczna odbudowa tego terenu przyciągała wielu nowych mieszkańców. Wśród nich była m.in. rodzina Grycanów, która otworzyła tu pierwszą budkę z lodami w powojennej Polsce.
Przebudowy Placu Grunwaldzkiego we Wrocławiu
Przez te lata Plac Grunwaldzki przechodził liczne transformacje, jednocześnie w jego okolicy powstawała gęsta zabudowa. W trakcie pospiesznych prac nad nowym budynkiem Wyższej Szkoły Rolniczej w 1966 roku doszło do tragicznej katastrofy budowlanej, która wstrząsnęła całą Polską. Wypadek ten zmienił standardy i zabezpieczenia panujące na wrocławskich budowach, a obszar osiedla dynamicznie rozrastał się.
W 2008 r. zakończono ostatnią przebudowę Placu Grunwaldzkiego, udostępniając mieszkańcom do użytku rondo w kształcie elipsy z zadaszonymi przystankami tramwajowymi i autobusowymi oraz przejściami podziemnymi. Jest to aktualnie bardzo ważny punkt komunikacyjno-drogowy oraz serce całego osiedla otoczone licznymi punktami usługowymi.
Polecamy także: działki Wrocław
Plac Grunwaldzki osiedlem studentów?
Wrocław nazywany jest miastem mostów (jest ich tu ponad 100), a także miastem studentów. Nie jest to przypadek, bowiem oprócz doskonałych warunków do życia i stale rozwijającego się rynku pracy, młodzi ludzie mają tu dostęp do wielu najlepszych uczelni. W samym Wrocławiu funkcjonuje w sumie około 30 uczelni publicznych i prywatnych, a liczbę studentów szacuje się na około 120 tysięcy. To właśnie Plac Grunwaldzki jest jednym z osiedli, które na swoim terenie gromadzi kilka kluczowych szkół wyższych. Są to: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Wydziały i Instytuty Uniwersytetu Wrocławskiego na Kampusie Grunwaldzkim.
Ponadto znajdują się tu liczne akademiki, do których należą m.in: Dwudziestolatka, Słowianka, Parawanowiec, Kredka, Ołówek. To właśnie te 2 ostatnie budynki mieszkalne, czyli Kredka i Ołówek są jedną z wizytówek wrocławskiego osiedla, ze względu na swoją wyjątkową budowę, której zawdzięczają swoje nazwy. Ze względu na tak dużą liczbę uczelni, ogromną popularnością cieszą się mieszkania na wynajem na Placu Grunwaldzkim. Ludzie często decydują się na zakup mieszkania we Wrocławiu, by móc je wynajmować w całości lub zaoferować wynajem pokoju. To jednak nie jedyne zalety wrocławskiego osiedla, które przyciągają nowych inwestorów i lokatorów.
Dobre warunki życia na Placu Grunwaldzkim
Plac Grunwaldzki to przede wszystkim dogodne położenie względem centrum miasta oraz doskonale rozwiniętą sieć lokali usługowych. Punktem głównym w zakresie usług jest Pasaż Grunwaldzki, czyli nowoczesne centrum handlowe z kinem i strefą gastronomiczną. Jego położenie w centralnej części osiedla ułatwia dojazd wszystkim mieszkańcom, szczególnie, dzięki pobliskim przystankom Placu Grunwaldzkiego.
Studencki charakter osiedla sprawia, że w najbliższej okolicy nie brakuje lokali gastronomicznych oraz klubów. W pobliżu placu znajdują się także dwie duże biblioteki oraz placówki Uniwersytetu Medycznego. Na terenie osiedla znajdują się sklepy spożywcze oraz lokale usługowe. Mieszkańcy mogą także korzystać z licznych terenów zielonych jak Park Szczytnicki, ZOO, czy wybrzeża Odry z możliwością wypożyczenia kajaka lub łódki. Popularnym miejscem pikników jest także Wyspa Szczytnicka.
Doskonała komunikacja
Całe osiedle jest doskonale skomunikowane, zarówno pod względem ruchu wewnętrznego, jak i w połączeniach z pozostałymi osiedlami i dzielnicami Wrocławia. Mieszkańcy Placu Grunwaldzkiego mogą w szybki sposób przemieszczać się po mieście ze względu na liczne przystanki tramwajowe i autobusowe, które należą do MPK Wrocław. Na przystanku Plac Grunwaldzki zatrzymują się linie autobusowe 111, 131, 145, 149 i D oraz linie tramwajowe 10, 2, 33. Do dyspozycji mieszkańców są także liczne ścieżki rowerowe oraz infrastruktura przystosowana do ruchu pieszego.
Szybki transport jest możliwy również za pomocą samochodów, dzięki kluczowej drodze nr 98, która rozdziela osiedle na 2 równe części. To właśnie tą drogą mieszkańcy wschodniej części Wrocławia i pobliskich miejscowości najczęściej przedostają się na drugą stronę Odry i mogą dotrzeć do ścisłego centrum miasta. Okolica zachęca także do odbywania spacerów.
Osiedle z potencjałem
Ze względu na bogatą ofertę usługową osiedla oraz doskonałe warunki powstają tu ciągle nowe inwestycje, co świadczy o ciągłym rozwoju dzielnicy. Przykładem mogą być inwestycje jak Starter I oraz Starter II. Tendencja wzrostowa dotyczy także cen mieszkań i domów, które należą do jednych z najdroższych we Wrocławiu. Stabilny wzrost wartości, atrakcyjna lokalizacja oraz łatwość najmu studentom i turystom, zachęcają do zakupu nieruchomości, zarówno na własne cele mieszkalne, jak i pod wynajem mieszkania we Wrocławiu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.10.2021, Redakcja
Kępa Mieszczańska - zielone serce Wrocławia
Kępa Mieszczańska to miejska wyspa położona w centrum Wrocławia - wyjątkowe miejsce, które od setek lat współtworzy bogatą historię stolicy województwa śląskiego. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc na wrocławskim rynku nieruchomości. Dlaczego Kępa Mieszczańska jest taKępa Mieszczańska to miejska wyspa położona w centrum Wrocławia - wyjątkowe miejsce, które od setek lat współtworzy bogatą historię stolicy województwa śląskiego. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc na wrocławskim rynku nieruchomości. Dlaczego Kępa Mieszczańska jest tak wyjątkowa? Co wyróżnia ją spośród innych wysp Wrocławia? Poznaj Kępę Mieszczańską z GetHome.
12.10.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Wrocławia!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem, lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać we Wrocławiu?
Wrocław to wyjątkowe miasto na mapie Polski, nie tylko ze względu na bogatą historię, niezwykłą architekturę czy dogodne warunki mieszkaniowe. Jest to również jedno z najpopularniejszych miast do studiowania w Polsce, a także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jako duży ośrodek miejski, kt&Wrocław to wyjątkowe miasto na mapie Polski, nie tylko ze względu na bogatą historię, niezwykłą architekturę czy dogodne warunki mieszkaniowe. Jest to również jedno z najpopularniejszych miast do studiowania w Polsce, a także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Jako duży ośrodek miejski, który stale się rozwija, Wrocław ma także bardzo zróżnicowany rynek nieruchomości. Znalezienie tu idealnego mieszkania często stanowi duże wyzwanie dla nowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, którzy właśnie zostali przyjęci na wrocławskie uczelnie.
11.05.2021, Redakcja
Partynice - przedmieście Wrocławia z wyjątkowym klimatem
Partynice to osiedle położone w południowej części Wrocławia, na jego obrzeżach. Osiedle należy do wrocławskiej dzielnicy Krzyki, która rozciąga się od centrum po południowe krańce miasta. To właśnie tu - na końcu Wrocławia - znajdują się Partynice, które w dużej mierze słyną z wyścig&Partynice to osiedle położone w południowej części Wrocławia, na jego obrzeżach. Osiedle należy do wrocławskiej dzielnicy Krzyki, która rozciąga się od centrum po południowe krańce miasta. To właśnie tu - na końcu Wrocławia - znajdują się Partynice, które w dużej mierze słyną z wyścigów konnych oraz z wyjątkowego klimatu.
19.08.2022, Redakcja
Czym charakteryzuje się Nowy Dwór?
Nowy Dwór to wrocławskie osiedle, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób szukających własne mieszkania. Do zakupu nieruchomości zachęcają korzystne ceny, atrakcyjna lokalizacja i bogata infrastruktura. Czym charakteryzuje się osiedle i jakie udogodnienia Nowy Dwór to wrocławskie osiedle, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób szukających własne mieszkania. Do zakupu nieruchomości zachęcają korzystne ceny, atrakcyjna lokalizacja i bogata infrastruktura. Czym charakteryzuje się osiedle i jakie udogodnienia czekają na mieszkańców? Przedstawiamy najważniejsze informacje.