Śródmieście Wrocław

Redakcja

Redakcja

13.02.2020

Co warto wiedzieć na temat wrocławskiego Śródmieścia? Sprawdź kompleksowy przewodnik po dzielnicy na GetHome.pl

Śródmieście to rdzenna część Wrocławia, słynące z klimatycznej XIX-wiecznej zabudowy i licznych parków. Ze względu na bliskość ośrodków kulturalnych i rozrywkowych oraz wygodny dojazd do innych części miasta, miejsce to wybierają do zamieszkania zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Śródmieście jest również zagłębiem nauki, administracji i biznesu - to tutaj znajdują się Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Wrocławska.

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż we wrocławskim Śródmieściu

oferty domów na sprzedaż we wrocławskim Śródmieściu

1. Informacje ogólne

Położenie Śródmieścia na mapie Wrocławia

Śródmieście jest jedną z dawnych dzielnic Wrocławia, które zostały zniesione w latach 90 XX wieku. Obszar ten położony jest na terenach Wielkiej Wyspy oraz Przedmieścia Odrzańskiego, które słyną ze swoich licznych terenów zielonych i spokojnych okolic. Od południa sąsiaduje bezpośrednio z wrocławską dzielnicą Stare Miasto oraz Psim Polem od zachodu. Obecnie jego terenach znajdują się osiedla takie jak:

 • Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice – zajmuje południową część Wielkiej Wyspy. Odwiedzając osiedle, można zauważyć, że jest przyjazne każdemu bez względu na wiek. Znajdują się tam spokojne tereny zielone, jak również wszelkiego rodzaju centra aktywności czy restauracje.
 • Zacisze-Zalesie-Szczytniki – stanowi północną część Wielkiej Wyspy, na której znajdują się piękne parki. Osiedle posiada również bogatą ofertę edukacyjną, sakralną oraz rekreacyjno-sportową.
 • Ołbin – znajduje się na północ od Ostrowa Tumskiego i należy do najstarszych osad Wrocławia. Na terenie osiedla dominuje zabudowa z przełomu XIX I XX wieku, która szczęśliwie przetrwała wojnę.
 • Nadodrze – zostało wydzielone ze wschodniej części Ołbina. Osiedle sąsiaduje również od północy z Kleczkowem, a także ze Starym Miastem od zachodu. Jest to miejsce pełne zielonych skwerów oraz klimatycznych XIX i XX-wiecznych kamienic.
 • Kleczków – dawniej należał do dzielnicy Psie Pole i sąsiaduje bezpośrednio z Nadodrzem. Osiedle jest traktowane jako peryferia miasta, dlatego umieszczono tam ważne placówki, które wymagają spokojnej okolicy. Ponadto na jego terenie znajduje się również część portu miejskiego.
 • Plac Grunwaldzki – nazwa tego osiedla pochodzi od położonego w jego centralnym punkcie placu. Jest to małe osiedle, ale niezwykle rozwinięte. W jego sąsiedztwie znajduje się wiele terenów zielonych, kameralnych miejsc oraz szkół wyższych, co sprawia, że jest idealnym osiedlem dla studentów.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: Kto mieszka na Śródmieściu?

Osiedla Śródmieścia mają łączną powierzchnię ok 16 km2, a liczba mieszkańców wynosi ponad 106 tys. osób. Z tego względu gęstość zaludnienia pozostaje stosunkowo duża, ponieważ kształtuje się na poziomie ok. 6 638 os/km2. Na terenie dawnej dzielnicy znajdują się liczne tereny zielone, różnego rodzaju placówki edukacyjne oraz wiele atrakcji. Ponadto funkcjonuje tam wiele sklepów. Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego dzielnicę tę wybierają do zamieszkania zarówno seniorzy, jak i studenci. 

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Każde z osiedli mieszczące się na terenie dawnego Śródmieścia jest bogate w atrakcje, które dostarczają wiele radości swoim mieszkańcom oraz turystom. Rady osiedlowe bardzo dbają o to, by zapewnić mieszkańcom wszystko, czego potrzebują, by móc się rozwijać i aktywnie spędzać czas niezależnie od wieku.

Na terenie Śródmieścia znajdą się kluby seniora, biblioteki osiedlowe, hale sportowe i wiele innych obiektów, z których może skorzystać każdy. Dlatego w Śródmieściu miejsce dla siebie znajdą rodziny z dziećmi, seniorzy, młode małżeństwa oraz studenci.

Czy Śródmieście to styl życia Wrocławia?

Mieszkańcy Śródmieścia nie mogą narzekać na brak aktywności. W licznych parkach można komfortowo spędzić czas z rodziną. Ponadto, na terenie dawnej dzielnicy mieści się wiele restauracji oraz siłowni, a dzięki przeróżnym inicjatywom sąsiedzkim, takim jak kluby seniora, malucha czy wspólne granie w gry planszowe, miejsce to zrzesza ze sobą wielu ludzi, którzy na co dzień nie mają okazji uczestniczyć w życiu wspólnoty.

Planowany rozwój dzielnicy

Wrocław stawia w dużej mierze na nowe inwestycje mieszkaniowe dające możliwość zakupu mieszkania w wyjątkowej dzielnicy, która dba o każdego swojego mieszkańca. W Śródmieściu plany inwestycyjne obejmują m.in.:

 • Dokończenie budowy Obwodnicy Śródmiejskiej – na odcinku od ulicy Kamieńskiego do ulicy Krzywoustego.
 • Remont ulic – m.in. Żeromskiego, Słowiańskiej czy Wróblewskiego.
 • Renowację mostów – takich jak Most Piaskowy czy Most Grunwaldzki.
 • Rewitalizację linii tramwajowych – jak ta mieszcząca się na ulicy Bolesława Drobnera.

Śródmieście – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Poza swoją niesamowitą historią i piękną okolicą do zamieszkania, Śródmieście ma do zaoferowania również wiele atrakcji turystycznych, które można podzielić na trzy rodzaje: zabytkowe, rozrywkowe, refleksyjne. Dzięki temu każda osoba chcąca zwiedzić okolice znajdzie coś dla siebie.

Atrakcje, które warto zobaczyć to:

 • Brama Kluskowa – znajduje się między kościołem św. Idziego, pochodzącego z pierwszej połowy XIII wieku, a Domem Kapituły. Nazwa wzięła się z legendy o mężczyźnie kochającym kluski śląskie swojej żony. Zabytek mieści się na zachód od Placu Grunwaldzkiego.
 • Ogród Zoologiczny – mieści się przy ul. Wróblewskiego 1-5, gdzie działa nieprzerwanie od 1865 roku, będąc przy tym najstarszym ogrodem w Polsce. Można tu zobaczyć ponad 1100 gatunków zwierząt. Ponadto na terenie ZOO znajduje się cała paleta innych atrakcji, które umilają czas odwiedzającym, niezależnie od wieku.
 • Ogród Japoński – położony jest w Parku Szczytnickim. Założony został w 1913 roku z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Miejsce to jest fuzją kilku typów ogrodów japońskich, dzięki czemu ma niepowtarzalny klimat.

Czy Śródmieście to bezpieczna dzielnica?

Śródmieście jest uznawane za stosunkowo bezpieczną dzielnicę. Według statystyk, z roku na rok liczba przestępstw spada. Dużą rolę w tym odgrywa zachowanie środków zapobiegawczych, takich jak patrole uliczne. Dlatego miasto wyznaczyło wielu funkcjonariuszy w Śródmieściu, którzy nie tylko dbają o zachowanie porządku na swoim obszarze, ale udostępniają bezpośredni kontakt do siebie, by w razie konieczności móc interweniować.

Atrakcje na Śródmieściu – oferta dla dzieci

Śródmieście jest miejscem, które dba o wszystkich swoich mieszkańców. Dlatego zapewnia wiele obiektów, które gwarantują aktywność, rozwój umiejętności i rozrywkę każdemu, nawet najmłodszemu obywatelowi miasta.

Do takich atrakcji należą m.in.:

 • Place zabaw – w Śródmieściu jest ich kilka i wszystkie starają się zagwarantować bezpieczne miejsce do zabaw, uprawiania sportów oraz spędzania czasu z rodziną. Przykładem może być teren przy ul. Mikołaja Kopernika 19, gdzie plac zabaw jest ogrodzony i posiada wiele atrakcji przeznaczonych do zabawy zarówno dla najmłodszych, jak i trochę starszych dzieci.
 • mSzkrab – mieści się przy Politechnice Wrocławskiej. Jest to idealne miejsce dla najmłodszych, ponieważ oferuje kompleksową opiekę, gwarantując świetną zabawę i możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych zajęciach dodatkowych.

Oczywiście, poza miejscami dedykowanymi wyłącznie dzieciom, miasto posiada bogatą ofertę kulturalną, kina i teatry, które w swoim programie przewidują przedstawienia oraz projekcje przeznaczone dla swoich najmniejszych odbiorców.

Zapoznaj się również z informacjami o innych wrocławskich dzielnicach:

most piskowy
Most Piaskowy

2. Komunikacja

Ile trwa dojazd z Śródmieścia do centrum?

Śródmieście jest położone w bliskim sąsiedztwie centrum miasta, dlatego dojazd do niego zajmuje stosunkowo niewiele czasu. W zależności od miejsca zamieszkania, czas ten wynosi od 10 do 30 minut, w zależności od wybranego środka transportu.

By dostać się do centrum, można skorzystać z bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, w której skład wchodzą autobusy, tramwaje, oraz pociągi. Rozkłady jazdy są dostosowane do potrzeb mieszkańców i uwzględniają najlepsze trasy, jednak warto pamiętać, że czas podróży w godzinach szczytu może się wydłużyć nawet do godziny.

Tramwaje w Śródmieściu

Przez Śródmieście przebiega wiele tras tramwajowych, które prowadzą bezpośrednio do centrum miasta. Spośród wielu linii tramwajowych warto wyróżnić:

 • Linia tramwajowa nr 4 – Biskupin – Fat – kursuje przez: Tramwajową, Zoo, Pl. Społeczny,
 • Linia tramwajowa nr 9 – Sępolno – Zajezdnia Gaj – kursuje przez: Stadion Olimpijski, Grunwaldzką, Halę Targową, Dworzec Główny,
 • Linia tramwajowa nr 15 – Park Południowy – Poświętne – kursuje przez: Kleczkowską, Pl. Staszica, Pomorską, Rynek,
 • Linia tramwajowa nr 24 – Osobowice – Fat – kursuje przez: Most Osobowicki, Kleczkowską, Pl. Staszica, Rynek.

Autobusy w Śródmieściu

Na terenie Wrocławia kursuje prawie 100 linii autobusowych, wśród których można wyróżnić dzienne, nocne, podmiejskie oraz szczytowe i specjalne. Przez Śródmieście przejeżdża ich wiele, m.in.:

 • Linia autobusowa nr 142 – Zajezdnia Obornicka – Nowy Dwór – kursuje przez: Kleczkowską, Pl. Staszica, Pomorską, Rynek,
 • Linia autobusowa nr 145 – Sępolno – Iwiny – kursuje przez: Okrzei, Tramwajową, Pl. Grunwaldzki, Pocztę Główną,
 • Linia autobusowa nr 149 – Plac Grunwaldzki – Kuźniki – kursuje przez: Pl. Grunwaldzki, Most Grunwaldzki, Pl. Społeczny,
 • Linia autobusowa nr 240 – Dworzec Nadodrze – Dworzec Autobusowy – kursuje przez: Dworzec Nadodrze, Wyszyńskiego, Pl. Grunwaldzki, Urząd Wojewódzki.

Dworce/Zajezdnie

W Śródmieściu znajdują się 2 dworce kolejowe i autobusowe:

 • Stacja kolejowa – Wrocław Nadodrze,
 • Dworzec autobusowy – Dworzec Nadodrze

Śródmieście – ścieżki rowerowe

Trasy rowerowe na Starym Mieście zostały zaprojektowane tak, by uwzględnić potrzeby zarówno pieszych, jak i kierowców. Mapy ścieżek rowerowych są ogólnodostępne, dzięki czemu każdy może sprawdzić aktualne trasy z umieszczonymi na nich sygnalizacjami świetlnymi oraz przejściami dla pieszych.

Na terenie Śródmieścia nie brakuje tras rowerowych, dzięki którym można dostać się praktycznie wszędzie, w tym m.in., do centrum. Warto wyróżnić kilka z nich:

 • Ołbin – przez: Prusa, Górnickiego, Polaka, Rynek,
 • Nadodrze – przez: Kleczkowską, Dubois, Rynek,
 • Zalesie/Zacisze – przez: Moniuszki, Kochanowskiego, Pl. Grunwaldzki, Rynek

Ponadto są jeszcze trasy turystyczne takie jak R-9 zwana również EuroVelo9, której szlak biegnie przez prawie 2000 km, licząc od Gdańska, aż do Chorwacji. We Wrocławiu przebiega m.in. przez Zacisze.

Komunikacja w Śródmieściu – główne ulice

Śródmieście posiada wiele ważnych ulic, jednak spośród nich warto wyróżnić: DK 98 – droga krajowa, która przebiega m.in. przez Zacisze i Plac Grunwaldzki. Innym ważnym elementem wrocławskiej komunikacji są drogi wodne. Śródmieście może pochwalić się niezwykle rozbudowanymi trasami, które swój początek mają w Bartoszowicach. Na różnych śródmiejskich osiedlach można zobaczyć kanały wodne, zwane przekopami, które są częścią Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Komunikacja w Śródmieściu – inwestycje drogowe

Poza dokończeniem budowy Obwodnicy Śródmiejskiej, na terenie Śródmieścia planowanych jest kilka inwestycji drogowych, takich jak:

 • Rewitalizacja ulic: Szczytnickiej i Pomorskiej,
 • Budowa węzła przesiadkowego na skrzyżowaniu ulic Dubois i Drobnera,
 • Remont Mostu Grunwaldzkiego.

Ocena redakcji

Komunikację miejską w Śródmieściu można uznać za dobrze rozwiniętą, jednak warto mieć na uwadze zapowiadane inwestycje dotyczące remontów dróg oraz mostów, które znacząco mogą utrudnić mieszkańcom przemieszczanie się po okolicy.

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola w Śródmieściu

We Wrocławiu działa blisko 240 żłobków i klubów dziecięcych, z czego zaledwie kilkanaście znajduje się w Śródmieściu. Wśród publicznych żłobków można wyszczególnić:

 • Żłobek nr 9 przy ul. Józefa Marii Hoene-Wrońskiego 13d,
 • Żłobek nr 10 przy ul. Henryka Brodatego 17,

Natomiast niepubliczne to m.in.:

 • Rybki z ferajny przy ul. Józefa Mianowskiego 15,
 • Klub Kolorowe Misie przy ul. Stefana Jaracza 71e,
 • Żyrafka przy ul. Stefana Jaracza 82b/3,
 • Tulli Lulli przy ul. Bernarda Belotta Canaletta 25,
 • Piraci z Parkowej przy ul. Parkowej 9,
 • Bonjour Bebe Odona przy ul. Bujwida 34,
 • Wesołe Żabki przy ul. Mariana Smoluchowskiego 24/26/1A,
 • Familijny Żłobek przy ul. Partyzantów 12b,
 • Klub Kolorowe Misie przy ul. Ignacego Daszyńskiego 50a,
 • CRD BEREK! Przy ul. Bolesława Prusa 9,
 • Żłobek Kropka przy ul. Promień 4,
 • Hocki Klocki Iwona Szczepaniak przy pl. Stanisława Staszica 15,
 • Żłobek Łobuziaki przy ul. Jana Matejki 2c/4,

W przypadku przedszkoli publicznych, ich liczba wynosi aż 111, z czego na terenie Śródmieście znajduje się ich ponad 20, a wśród nich:

 • Publiczne Przedszkole nr 54 przy ul. Wittiga 3,
 • Przedszkole nr 6 przy ul. Braci Gierymskich 89,
 • Przedszkole nr 97 przy ul. Składowej 2/4,
 • Przedszkole nr 79 przy ul. Piwnej 14,
 • Przedszkole nr 77 przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 4,
 • Przedszkole nr 74 przy ul. Krzywej 3,
 • Przedszkole nr 48 przy ul. Bartla 3,

Natomiast do przedszkoli prywatnych można zaliczyć:

 • Przedszkole Sióstr św. Józefa przy ul. Prusa 28,
 • Przedszkole Sióstr Jadwiżanek Ziarenko przy ul. Piwnej 2,
 • Przedszkole Montessori Perełka przy ul. Rodakowskiego 13,
 • Przedszkole Zdrój przy ul. Fryderyka Pautscha 9,
 • Przedszkole Językowe Ente przy ul. Elizy Orzeszkowej 80a.

Szkoły podstawowe: edukacja w Śródmieściu

Śródmieście oferuje na swoim terenie 14 publicznych szkół podstawowych, a wśród nich:

 • Szkoła Podstawowa nr 108 im. Juliana Tuwima przy ul. Bolesława Chrobrego 3,
 • Szkoła Podstawowa nr 107 przy ul. Prusa 64,
 • Szkoła Podstawowa nr 78 im. M. Kopernika przy ul. Jedności Narodowej 195,
 • Szkoła Podstawowa nr 66 przy ul. E. Dąbrowskiego 39,
 • Szkoła Podstawowa nr 12 im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Janiszewskiego 14

oraz 7 prywatnych, do których można zaliczyć:

 • Szkoła Podstawowa Iskry przy ul. Fryderyka Pautscha 9,
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa ProFuturo przy ul. Jedności Narodowej 117,
 • Salezjańska Szkoła Podstawowa przy ul. Świętokrzyskiej 45-55.

Czy łatwo się dostać do żłobka i szkoły podstawowej w Śródmieściu?

Śródmieście zamieszkuje ponad 100 tys. mieszkańców, gdzie znaczna część to dzieci w wieku szkolnym. Biorąc pod uwagę ilość miejsc w szkołach publicznych i prywatnych, dostanie się do wymarzonej placówki, może stanowić pewną trudność. Dlatego warto już wcześniej interesować się warunkami rekrutacji, ponieważ w dużej mierze to właśnie czas odgrywa kluczową rolę podczas akceptacji wniosków.

Licea i technika w Śródmieściu: szkoły średnie dzielnicy

W Śródmieściu funkcjonuje 6 szkół średnich. Każde z liceów ma swoje określone profile, dlatego przyszły uczeń może wybrać szkołę, która pozwoli mu na rozwijanie swoich zainteresowań.

Wśród nich znajdują się:

 • I LO przy ul. Ks. J. Poniatowskiego 9,
 • II LO im. Piastów Śląskich przy ul. Parkowej 18-26,
 • III LO im. Adama Mickiewicza przy ul. Składowej 5,
 • XVI LO przy ul. Mikołaja Reja 3,
 • Katolickie Liceum Ogólnokształcące przy ul. Paulińskiej 14,
 • Publiczne Liceum Salezjańskie przy ul. Bolesława Prusa 78

Niestety, w okolicy nie ma żadnego technikum.

Popularne szkoły w Śródmieściu

Wśród szkół w śródmieściu warto wyszczególnić jedną, która znalazła się na drugim miejscu w rankingu najlepszych liceów Wrocławia - jest to III LO im. Adama Mickiewicza mieszczące się przy ul. Składowej 5.

Ocena redakcji

Oferta szkół w Śródmieściu jest niezwykle atrakcyjna - można w niej znaleźć placówki artystyczne, alternatywne, wyznaniowe, a nawet międzynarodowe. Można zatem uznać, że spełnia wymagania uczniów, którzy pragną się realizować na różne sposoby, niekoniecznie korzystając z utartych ścieżek edukacyjnych.

4. Jak się mieszka na Śródmieściu? Parki i rekreacja w dzielnicy

Śródmieście słynie z wielu terenów zielonych, które są ważnym elementem krajobrazu. Z tego powodu Wielka Wyspa objęta jest ochroną indywidualną w ramach Szczytnickiego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Dzięki temu, na wyspie można zaobserwować, jak łączą się ze sobą kultura, historia i architektura, a wszystko to przy dbałości o środowisko naturalne.

Dodatkowo można wyróżnić takie parki jak:

 • Park Szczytnicki,
 • Park Stanisława Tołpy,
 • Park Staszica,
 • Park św. Edyty Stein,
 • Park Dąbski,
 • Park Biskupiński,
 • Park Wroni.

Warto wspomnieć, że na terenach parków funkcjonują place zabaw, siłownie plenerowe oraz wybiegi dla psów. Dzięki czemu całość składa się na idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jednak to nie wszystko, czym może pochwalić się Śródmieście, które posiada inne miejsca takie jak:

 • Wyspa Słodowa,
 • Wyspa Przygody Opatowicka,
 • Park Linowy Zoolandia,
 • Ludkoland,
 • Górka Słowiańska.

ogrod botaniczny wroclaw
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

5. Gastronomia i kultura

Miejsce, które jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Wrocławia, powinno posiadać nie tylko bogatą historię i architekturę, ale również ofertę gastronomiczną. Śródmieście ma w swojej ofercie wiele ciekawych miejsc, które cieszą się sporą popularnością. Można jednak wyszczególnić kilka, które mają wyjątkowo dobre opinie:

 • OkWineBar – restauracja mieszcząca się przy ul. Księcia Witolda 1. Miejsce to słynie z przepysznej kuchni śródziemnomorskiej. Restauracja jest również przyjazna zwierzętom oraz ma bogatą ofertę dań wegetariańskich.
 • Mango Mama – zlokalizowana jest na ul. Św. Mikołaja 77. Restauracja jest przyjazna zwierzętom, a także oferuje dostawy do domu. Klienci chwalą sobie świeże produkty i wysokiej jakości dania.
 • Przystań – mieści się przy ul. Księcia Witolda 2. Restauracja słynie z kuchni polskiej, włoskiej oraz śródziemnomorskiej. Jest wyposażona w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, posiada menu przeznaczone dla wegetarian i jest przyjazna dzieciom oraz zwierzętom. Klienci cenią to miejsce za jakość obsługi oraz smaczne potrawy.

Śródmieście jest miejscem, które dba o budowanie świadomości kulturowej mieszkańców oraz gości. W jego granicach można znaleźć miejsca związanych zarówno z kulturą wyższą, jak i niższą. Idealnym przykładem są:

 • Zielona Latarnia. Teatr im. I. Rzeszowskiej – zlokalizowany przy ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 4,
 • DFK Politechnika – kino znajdujące się na wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego 27
 • Młodzieżowy Dom Kultury – mieści się przy ul. Stanisława Dubois 5. Jest to miejsce niezwykle ważne dla mieszkańców Śródmieścia, ponieważ oferuje bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci już od najmłodszych lat.
 • Muzeum Narodowe – zlokalizowane w Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie odwiedzający mają okazję zobaczyć wyjątkową wystawę sztuki polskiej z XX i XXI wieku.
 • Galeria Sztuki Współczesnej – znajduje się przy ul. Bolesława Chrobrego 24. Miejsce to w sposób niekonwencjonalny przedstawia swoje dzieła, które powinien zobaczyć każdy interesujący się sztuką.

catedra sw jana chrzciciela

Widok na Katedrę św. Jana Chrzciciela

6. Zdrowie w Śródmieściu

Śródmieście stara się stworzyć swoim mieszkańcom przyjazną i zdrową przestrzeń, stawiając na rozwój komunikacji miejskiej, czy tworzenie nowych ścieżek rowerowych. Dba również o tereny zielone, które zapewniają wypoczynek i dobre samopoczucie. Dodatkowo miasto stale monitoruje jakość powietrza i szuka rozwiązań, które poprawią jego stan. Na chwilę obecną powietrze w Śródmieściu jest umiarkowane, ale dzięki nowym działaniom takim jak stawianie paneli słonecznych na budynkach, z czasem będzie lepsze.

Kolejnym istotnym aspektem jest woda. Śródmieście stawia na najwyższą jej jakość, spełniając najsurowsze normy polskie i europejskie. Dzięki czemu można pić śródmiejską kranówkę, ponieważ zawiera cenne składniki takie jak magnez, sód czy wapń. Dodatkowo na terenie całego Śródmieścia można znaleźć blisko 20 aptek oraz około 20 centrów zdrowia, w skład których wchodzą szpitale, przychodnie i kliniki specjalistyczne. Wszystko to powoduje, że mieszkańcy nie muszą się martwić o brak odpowiedniej opieki zdrowotnej.

7. Śródmieście - sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

W Śródmieściu mieszkańcy bardzo cenią sobie jakość produktu, dlatego niezwykle ważne są dla nich miejsca, gdzie mogą zrobić zakupy, bez obaw o ich pochodzenie. Na jego terenie można trafić na targowiska osiedlowe jak to przy ul. Ptasiej. Ponadto na terenie Śródmieścia znajduje się ponad 20 sklepów wielobranżowych oraz supermarketów, które położone są w strategicznych miejscach dawnej dzielnicy. Dzięki temu każdy ma łatwy dojazd i możliwość zrobienia zakupów w ulubionym miejscu.

8. Wady i zalety mieszkania w Śródmieściu

Zalety:

 • Bogata oferta kulturalna,
 • Dobrze rozwinięta komunikacja miejska,
 • Dużo terenów zielonych,
 • Atrakcyjna oferta handlowa,

Wady:

 • Niedostateczna ilość miejsc parkingowych,
 • Hałas,
 • Korki,

Czy dzielnica Śródmieście jest przyjazna dla zwierząt?

Do niewątpliwych zalet Śródmieścia należy duża dostępność terenów rekreacyjnych również dla zwierząt. Do parków można przyprowadzić pupila, by ten skorzystał ze specjalnych wybiegów. Ponadto można znaleźć wiele restauracji, które są przyjazne zwierzętom. Mieszkańcy mogą tam delektować się posiłkiem w towarzystwie ukochanego czworonoga. Dodatkowo w Śródmieściu są zlokalizowane ośrodki pomagające zwierzętom i fundacje, które działają w ich obronie.

9. O tym się mówi w Śródmieściu

Śródmieście może pochwalić się m.in. działaniami wrocławskiego ZOO, które aktywnie walczy o dobro zwierząt nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Ponadto, rady osiedlowe Śródmieścia tworzą różne centra aktywności takie jak „Gniazdo”, gdzie mieszkańcy osiedla mogą poćwiczyć pilates, bądź pograć w brydża, czy gry planszowe. Założono również Klub Bobasa i Juniora, gdzie można zabrać swoje pociechy, by zapewnić im nie tylko wspaniałą zabawę, ale i rozwój w towarzystwie rówieśników.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: