placement placeholder
placement placeholder

Promesa na rynku nieruchomości

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.04.2022

Promesa to dokument udzielany na podstawie złożonego wniosku o kredyt hipoteczny i dokumentów finansowych. Kto może wnioskować o promesę? Czytaj na GetHome.

Zakup mieszkania wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Szczególnie wtedy, gdy staramy się o kredyt hipoteczny. Czym jest promesa? Do czego się przydaje? Ile trzeba zapłacić za wydanie promesy bankowej? Sprawdź z GetHome, kto może ją otrzymać!

Promesa – definicja

Podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny kluczowe jest udowodnienie bankowi wiarygodności finansowej. Potwierdzeniem uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej jest tak zwana promesa. Dokument ten stanowi zobowiązanie do wykonania konkretnej czynności, czyli udzielenia kredytu w określonej wysokości po spełnieniu określonych warunków. Promesa jest wydawana w formie pisemnego zaświadczenia opatrzonego pieczęcią instytucji finansowej, w którym chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Daje większą pewność, że bank nie wycofa się z udzielenia finansowania.

Promesa jest zwykle udzielana na podstawie uzupełnionego wniosku o kredyt hipoteczny oraz dokumentów finansowych. Stan majątkowy potencjalnego kredytobiorcy bank ustala po otrzymaniu zaświadczenia o zatrudnieniu oraz dochodach. Najczęściej sprawdza też dotychczasową historię kredytową wnioskodawcy w BIK. Aby otrzymać promesę, wnioskodawca musi dostarczyć również dokumenty związane z nieruchomością, którą planuje kupić na kredyt. W niektórych przypadkach bank może wycofać się z zobowiązania udzielenia pożyczki na określoną kwotę.

Promesa bankowa – na czym polega?

Przede wszystkim stanowi rzetelną informację na temat maksymalnej wysokości kredytu. Promesa bankowa jest potwierdzeniem zdolności kredytowej na wnioskowaną kwotę, ale po wypełnieniu przez klienta konkretnych warunków umowy. Ma charakter wiążący w momencie, gdy wnioskodawca dostarczy do banku dokumentację dotyczącą nieruchomości wraz z wpisem do księgi wieczystej. W znacznym stopniu ułatwia też poszukiwania mieszkania do określonej wartości. Może być kartą przetargową w negocjacjach ze sprzedawcą lokalu.

Promesa na rynku nieruchomości zabezpiecza interesy obu stron – zarówno kupującego, jak i osoby sprzedającej mieszkanie. Przydaje się zwłaszcza przed podpisaniem umowy przedwstępnej, m.in. w sytuacji, gdy właściciel lokalu wymaga potwierdzenia posiadania odpowiedniego kapitału. Pozwala też wzmocnić pozycję negocjacyjną kupującego i obniżyć zadatek wpłacany na poczet zakupu mieszkania. Promesa ma określony termin ważności. Najczęściej jest ważna przez 30 dni. Czas oczekiwania na dokument wynosi średnio 2 tygodnie.

Kto może wystąpić o promesę?

Każdy potencjalny kredytobiorca, który planuje w najbliższym czasie zakup nieruchomości. Na potwierdzeniu zdolności kredytowej i promesie bankowej zależy wielu osobom starającym się o kredyt hipoteczny. Dzięki niemu mogą zrealizować marzenie o posiadaniu własnego M.

W treści promesy sporządzonej przez bank znajdują się istotne kwestie, między innymi: informacje o przeznaczeniu środków pieniężnych, deklaracja wypłacalności kredytobiorcy czy rodzaj kredytu, na jaki może liczyć wnioskodawca. Ze względu na dość krótki termin ważności dokumentu, najlepiej zamknąć całą procedurę kredytową w ciągu 30 dni.

Promesa bankowa – jak wygląda procedura?

Wniosek o jej wydanie można złożyć w wybranej placówce banku. Istotne znaczenie ma indywidualny stan majątkowy wnioskodawcy oraz polityka wewnętrzna danej instytucji. Promesa nie zostanie przyznana w przypadku niskiej wiarygodności finansowej lub niespełnienia warunków umowy. Może się tak zdarzyć w momencie, gdy wnioskodawca utraci zdolność kredytową na skutek utraty pracy albo zostanie ona realnie zagrożona w wyniku pogorszenia się sytuacji materialnej potencjalnego kredytobiorcy.

We wniosku o wydanie takiego dokumentu znajdują się informacje, takie jak:

  • dane banku – nazwa, siedziba czy nr KRS oraz osoby ubiegającej się o kredyt – imię, nazwisko, adres;
  • określenie wysokości kredytu;
  • przedmiot finansowania;
  • okres obowiązywania;
  • klauzula określająca, kiedy będzie bezskuteczna.

Opłata za promesę – ile wynosi?

Wysokość należności uzależniona jest od oferty banku. Do niedawna klienci instytucji finansowych musieli się liczyć z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych. Opłata za promesę była naliczana za czas poświęcony na dokładaną analizę wniosku. W dzisiejszych czasach analitycy korzystają z aktualnych baz danych typu BIK lub KRD. Obecnie wiele placówek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które nie chcą ponosić dodatkowych kosztów i nie nalicza opłaty za wystawienie promesy. W większości banków dokument ten można otrzymać bezpłatnie.

Promesa bankowa występuje w kilku wariantach. Najczęściej zawiera informacje o zdolności kredytowej klienta i potwierdza możliwość zaciągnięcia przez niego zobowiązania finansowego we wnioskowanej wysokości. Istnieje też opcja ubiegania się o promesę bankową w odniesieniu do wybranej nieruchomości. Wymagana jest wówczas pełna dokumentacja dotycząca konkretnego mieszkania lub domu. Warto mieć na uwadze, że szacunkowa promesa nie stanowi gwarancji uzyskania kredytu na zakup nieruchomości.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: