Ogrodzenie domu - rodzaje i montaż

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Data publikacji: 26.08.2020

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń domu. Jakie wybrać i jak je zamontować? Sprawdź na GetHome.pl

Ogrodzenie to nieodłączny element krajobrazu współczesnych osiedli z domkami jednorodzinnymi, niejednokrotnie wprowadzany też do większych, deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Wykonać je można m.in. z kompleksowych zestawów betonowych bloczków. Co warto wiedzieć o konstrukcjach z tego materiału?

Wybieramy ogrodzenie

Ogrodzenia stanowią naturalną zaporę i dodatkową ochronę przed intruzami, wydzielają teren posesji, zwiększają poczucie prywatności mieszkańców, a ponadto stanowią atrakcyjne dopełnienie otaczającej architektury oraz wizytówkę całej posesji. Dlatego wybór odpowiedniego budulca wiąże się zarówno z jego funkcjonalnością, jak i z estetyką. Możemy postawić np. na gotowe przęsła o klasycznym designie wykonane z drewnianych sztachet lub stalowych prętów.

Ciekawym sposobem zwieńczenia przydomowej zabudowy są też, wypełnione kamieniami ozdobnymi, gabiony oraz oczywiście betonowe bloczki i cegły tworzące stabilne, solidne konstrukcje. Wybór tego ostatniego materiału może oznaczać praktyczny kompromis między dostępnymi opcjami, ponieważ wspomnianymi metalowymi czy drewnianymi przęsłami często wypełnia się właśnie bryły z betonu (słupy, podmurówka), tworząc w ten sposób niebanalne, ażurowe powierzchnie. Od naszego projektu zależy, w jakim stopniu osłonimy sobie przestrzeń wokół działki.

Dlaczego warto?

Betonowe systemy ogrodzeń oferują nam obecnie bogactwo możliwości kreacyjnych, składając się z zestawów elementów o rozmaitych wymiarach, kształtach, kolorach, a także fakturach. Dzięki temu niezwykle łatwo dopasować je do wyglądu otaczanego budynku. Przykładowo, możemy postawić na nowoczesny design gładkich, prostych bloczków lub wybrać wyjątkowy klimat specjalnie postarzanych kostek.

Ponadczasowy naturalny efekt osiągniemy dzięki charakterystycznej, nieregularnej fakturze uzyskanej w procesie tzw. łamania, a stosując pustaki z wystającymi w różnych miejscach fragmentami ścianek bocznych, wprowadzimy do otoczenia wyjątkowy motyw 3D. W każdym przypadku mamy do czynienia z trwałymi materiałami, przystosowanymi do funkcjonowania w warunkach zewnętrznych. Niezwykle ważne jest jednak prawidłowe przeprowadzenie prac montażowych.

Szukasz małego mieszkania pod inwestycję w centrum Krakowa? Sprawdź nasze propozycje: kawalerki na sprzedaż Stare Miasto Kraków i znajdź idealną nieruchomość.

ogrodzenie domu - jakie są rodzaje i sposób montażu?

O czym pamiętać?

Stawianie konstrukcji nie ogranicza się w tym przypadku do przyklejania do siebie ogrodzeniowych bloczków wg przyjętej koncepcji. Aby efekt był trwały, a przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników, niezbędne jest m.in. profesjonalne wykonanie solidnych fundamentów z uwzględnieniem zbrojenia oraz hydroizolacji.

Układanie, klejenie, wypełnianie (w przypadku pustaków), uszczelnianie czy łączenie z innymi instalacjami również wymagają odpowiednich kwalifikacji. Realizację najlepiej więc zlecić fachowcom, którzy zajmą się poszczególnymi etapami montażu. Warto jednak pamiętać o omówieniu z nimi kilku kwestii, które zdecydują o zakresie i przebiegu inwestycji oraz o osiągniętym efekcie. Przed rozpoczęciem prac, ustalmy m.in.:

  • liczbę oraz rozstaw przęseł
  • usytuowanie, szerokość i mechanizm otwierania bram wjazdowych oraz furtek
  • wysokość słupków i podmurówki
  • dodatkowe elementy zabudowy, np. wokół śmietników
  • rozmieszczenie i sposób montażu instalacji elektrycznych związanych np. z dzwonkiem, domofonem czy oświetleniem
  • sposób mocowania dodatkowych detali, jak skrzynka na listy.

Zobacz również: dwupokojowe mieszkania na sprzedaż Kraków Stare Miasto.

Nie tylko wokół posesji

Pamiętajmy też, że betonowe elementy ogrodzeniowe sprawdzają się nie tylko na skraju posesji. To doskonały sposób na zagospodarowanie i uporządkowanie przestrzeni w jej obrębie. Możemy więc wprowadzić do aranżacji niewielkie murki wydzielające poszczególne strefy użytkowe. W przypadku sporych różnic w wysokości terenu warto wykorzystać cegły jako sposób na estetyczne zabezpieczenie skarp. Znakomicie sprawdzają się też one jako budulec kwietników, siedzisk oraz innych elementów małej architektury ogrodowej. Dzięki nim stworzymy kompleksową przestrzeń, która służyć na będzie przez wiele lat.

 

Artykuł napisany przez eksperta serwisu www.e-otoczenie.pl oferującego online materiały do aranżacji przestrzeni. 

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: