Jak segregować śmieci? Lista problematycznych odpadów

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 25.05.2020, Data aktualizacji: 27.10.2022

Do którego pojemnika wyrzucać odpady konkretnego typu? Przeczytaj porady eksperta na GetHome.

W 2017 roku weszło w życie rozporządzenie zobowiązujące samorządy do wprowadzenia nowych zasad segregacji odpadów. Obecnie obowiązuje podział na 5 frakcji: bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady zmieszane. Nowe zasady wzbudzają wiele pytań i wątpliwości. Gdzie wyrzucać najbardziej problematyczne produkty? Zapytaliśmy Karolinę Gałecką, Rzecznika Prasowego Urzędu m. st. Warszawy, gdzie i dlaczego wyrzucać najbardziej problematyczne produkty.

Gdzie wyrzucić ręcznik papierowy?

Zużyty ręcznik papierowy wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeśli zabrudzone, tłuste lub mokre ręczniki papierowe trafią do papieru, mogą zanieczyścić całą frakcję odpadów. Ta sama zasada dotyczy chusteczek higienicznych, papieru toaletowego czy serwetek. Włókna celulozowe w tych produktach są już tak krótkie, że niemożliwy jest ich recykling.
gdzie wyrzucać ręcznik papierowy? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić paragon?

Paragony są wykonane z papieru termicznego (zawierającego domieszki substancji chemicznych), który nie nadaje się do recyklingu. Zakłady, które przetwarzają makulaturę, nie pozyskują surowca z paragonów, papierów woskowanych i pokrytych tworzywem sztucznym. Paragon wrzucamy zatem do pojemnika na odpady zmieszane.gdzie wyrzucać paragony? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić pudełko po przesyłce z etykietą?

Kartony i tekturowe pudełka przed wyrzuceniem zgniatamy. Muszą one trafić do papieru. Jeżeli jest to możliwe, zerwijmy z nich etykietę i wyrzućmy ją do odpadów zmieszanych.

gdzie wyrzucać pudełko po przesyłce? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić styropian?

Styropianowe opakowania np. po jajkach, czy tacki po warzywach powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos jest mocno zatłuszczone, powinno trafić do odpadów zmieszanych. Większość form styropianowych podlega recyklingowi, jednak wywóz tego typu odpadów i przetwarzanie ich to mało opłacalny proces - często droższy, niż sama produkcja.

Styropian opakowaniowy (np. po lodówce, pralce, TV), oddajemy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warszawskie PSZOK-i nie przyjmują styropianu budowlanego.
gdzie wyrzucać styropian? do jakiego pojemnika wyrzucić styropian?

Segregacja odpadów to podstawa recyclingu, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego. Kolejnym krokiem, który warto wdrożyć jest filozofia zero waste i wykorzystywanie środków używanych na co dzień. Samodzielnie można wykonać m.in. ekologiczne środki czystości. O przepisach i sprawdzonych patentach przeczytasz w artykule opracowanym przez redakcję portalu RynekPierwotny.pl. 

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju?

Plastikowa butelka po oleju lub oliwie powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Nie trzeba jej myć, ponieważ podczas odzysku jest czyszczona w wysokich temperaturach, ale wyrzucamy ją zakręconą. Pustą szklaną butelkę po oliwie, oleju wyrzucamy do szkła – również nie musimy jej myć, ale wyrzucamy zakręconą i opróżnioną z zawartości.
gdzie wyrzucać butelkę po oleju? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić jajka?

Produkty odzwierzęce (oprócz skorupek jaj) wyrzucamy do zmieszanych. Gdy obieramy jajko, skorupkę wyrzucamy do bio, jednak zepsute białko czy żółtko powinno trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Skorupki jajek są źródłem wapnia, z którego można zrobić nawóz dla części roślin.

gdzie wyrzucać jajka? do jakiego pojemnika wyrzucić jajka?

Gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach?

Styropianowe opakowania po jajkach powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei papierowe, czyste wytłaczanki wyrzucamy do pojemnika na papier.


gdzie wyrzucać wytłaczanki? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić blistry po tabletkach?

Puste opakowania (bez leków) powinny trafić do odpadów zmieszanych. "Listki" to połączenie polichlorku winylu i aluminium – ciężko jest je rozdzielić, dlatego nie nadają się do recyklingu.
Polecamy także: Wyciszenie mieszkania - sprawdzone patenty


gdzie wyrzucać blistry po tabletkach? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Przeterminowane leki, suplementy i wyroby medyczne (tabletki/żele/krople do oczu) należy oddać do specjalnych punktów np. w aptekach (na platformie Warszawa 19115 dostępna jest lista takich miejsc w Warszawie). Można je również oddać do PSZOK-ów.
gdzie wyrzucać przeterminowane leki? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić torebkę po herbacie?

Niestety nie zawsze wiadomo, z czego zrobiona jest saszetka, w której znajduje się herbata; teoretycznie powinno się rozdzielić wszystkie elementy torebki po herbacie: etykietka do papieru, sznurek do zmieszanych, a sama saszetka do bioodpadów. Jednak torebka ta jest tak mała, że w kontekście przetwarzania niewiele się zyskuje. Najrozsądniej wrzucić ją do odpadów zmieszanych. Same fusy po kawie bądź herbacie możemy wyrzucić do pojemnika na odpady bio.gdzie wyrzucać torebkę po herbacie? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić opakowanie po dezodorancie?

Typowy dezodorant składa się ze sprzężonej cieczy, która jest umieszczona w metalowej butelce z plastikową końcówką i nakrętką. Część plastikową można wyrzucić do żółtego do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Jednak pojemniki pod ciśnieniem, np. puszki po aerozolach (dezodoranty, lakiery itp.) nie powinny wylądować w zmieszanych. Wszystko przez zawartość pozostałą w takich zużytych puszkach. Są to odpady niebezpieczne - wyrzucone rozszczelniają się, a ich zawartość przenika do gleby i wód zanieczyszczając je. Dodatkowo puszka, która rozgrzeje się do 50 stopni Celsjusza wybucha, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Tego typu pojemniki powinny trafić do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów.

Dezodoranty w kulce i w sztyfcie są o tyle mniej problematyczne, ponieważ są wykonane z plastiku, dlatego wyrzuca się je do kosza na metale i tworzywa sztuczne.


gdzie wyrzucać dezodorant? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić płytę CD?

Płyty CD wykonane są z kilku warstw surowców i dlatego powinny trafić jako odpady wielomateriałowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
gdzie wyrzucać płyty CD? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić żarówkę?

Żarówkę energooszczędną, ledową, halogenową, reflektorek np. samochodowy można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Z kolei żarówka tradycyjna powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.gdzie wyrzucać żarówki? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić rozbite lustro?

Jeżeli lustro jest duże, to zaliczamy je do odpadów wielkogabarytowych i zabezpieczone należy oddać w wyznaczonym miejscu na max. 24h przed wyznaczonym terminem odbioru tej frakcji lub oddać do PSZOK-ów. Małe zbite lusterko możemy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.


gdzie wyrzucać lustro? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić szklane naczynie żaroodporne?

Szklane naczynia żaroodporne wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane lub oddajemy do PSZOK-ów. Szkło stołowe oraz żaroodporne ma inny skład chemiczny i inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe, np. butelki czy słoiki.
gdzie wyrzucać naczynie żaroodporne? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić porcelanową filiżankę?

Porcelanową filiżankę wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ porcelana ma inny skład chemiczny i inną temperaturę topnienia niż szkło. Do tego samego pojemnika musi trafić też talerz, rozbity dzbanek na herbatę itp.

gdzie wyrzucać porcelanową filiżankę? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić flakon po perfumach?

Szklaną butelkę po perfumach wyrzucamy do pojemnika na szkło. Jeśli ma atomizer, którego nie można usunąć, to również możemy ją wyrzucić do szkła.gdzie wyrzucać butelkę flakon po perfumach? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić zniszczone ubrania?

Tekstylia zaliczamy do odpadów zmieszanych.
gdzie wyrzucać zniszczone ubrania? do jakiego pojemnika

Gdzie wyrzucić karton po mleku?

Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego (w środku jest folia aluminiowa i plastik), dlatego powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. W Polsce są zakłady, które odzyskają z niego część papieru.gdzie wyrzucać karton po mleku? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić zapisany zeszyt?

Zapisane zeszyty wyrzucamy do papieru. W przypadku zeszytów spiralnych, kartki wyrzucamy do papieru, a resztę do metali i tworzyw sztucznych.gdzie wyrzucać zapisany zeszyt? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić książkę?

Książki wyrzucamy do papieru, ale pamiętajmy, że twarde okładki usuwamy i wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeśli książka nie jest zniszczona, to można oddać ją np. do Schroniska Książek (Warszawa, ul. Koszykowa 26/28).gdzie wyrzucać książki? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody?

Węglowe filtry do wody wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ nie da się rozdzielić plastiku od reszty materiałów.gdzie wyrzucać zużyty filtr do wody? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić żwirek i trociny z kuwety?

Brudny żwirek, niezależnie od tego, czy jest kukurydziany, bentonitowy, drewniany, silikonowy czy mieszany, zawsze wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane - tak samo, jak pozostałe wyściółki z wybiegów i legowisk zwierząt.
gdzie wyrzucać żwirek i trociny z kuwety? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić ziemię z doniczki?

Ziemię z doniczki należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, ze względu na występowanie w niej m.in. żwiru.gdzie wyrzucać ziemię z doniczki? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić kurz z odkurzacza?

Kurz z odkurzacza wraz z workiem wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane.gdzie wyrzucać kurz z odkurzacza? do jakiego pojemnika?

Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach?

Opakowania po kosmetykach, np. szamponach w plastikowych butelkach, kremach w tubce, muszą znaleźć się w żółtym koszu (na metale i tworzywa sztuczne). Nie trzeba ich uprzednio myć.

Opakowania po kosmetykach

Gdzie wyrzucić zużyte baterie i akumulatory?

Można się ich pozbyć się na kilka sposobów. Najłatwiej jest zanieść je do najbliższego sklepu, który zajmuje się sprzedażą tego typu produktów, ale nie tylko! Coraz więcej marketów i galerii handlowych oferuje możliwość pozostawienia zużytych baterii. Służą do tego specjalnie oznaczone kosze, znajdujące się zazwyczaj obok pojemników na klasyczne odpady. Takie pojemniki znajdziesz również w wielu instytucjach, np. szkołach i urzędach. Wyczerpane baterie i zużyte akumulatory możesz oddać także do lokalnego PSZOK-u.

Baterie i akumulatory

Gdzie wyrzucić zużyty sprzęt?

Elektroodpadów nie należy wyrzucać do klasycznych pojemników komunalnych czy kontenerów. Drobne elektrośmieci, np. telefony komórkowe, ładowarki można wrzucić do specjalnie oznakowanych, niewielkich kontenerków, ulokowanych w coraz większej ilości sklepów czy galerii handlowych. Większe urządzenia, np. lodówkę czy telewizor można oddać w sklepie, podczas kupowania nowego sprzętu.

Co więcej, wszystkie sklepy ze sprzętem rtv i agd, których powierzchnia przekracza 400 metrów kwadratowych, mają obowiązek przyjęcia od nas elektroodpadów o rozmiarach nieprzekraczających 25 centymetrów. Innym rozwiązaniem są zbiórki elektrośmieci organizowane w gminach. Wystarczy, że w konkretny dzień wystawisz niepotrzebne urządzenia przed dom, a odpowiednie służby zajmą się ich odbiorem.Zużyte sprzęty

Gdzie wyrzucić butelki i słoiki po napojach i żywności?

Butelki i słoiki po produktach spożywczych powinny trafić do kontenera na opakowania szklane. Nie przeszkadza, jeśli nie są umyte – to nastąpi w sortowni.

Butelki i słoiki

Gdzie wyrzucić odpady medyczne? 

Jeśli chcesz pozbyć się strzykawek i innych domowych odpadów medycznych, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie ich do PSZOK-u. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, należy wrzucić je do czarnych pojemników, tj. na odpady zmieszane, uprzednio właściwie je zabezpieczając, np. owinąć w kilka warstw papieru i reklamówkę.

Odpady medyczne

Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych – odpowiedzialność ekologiczna  

Prawidłowa segregacja odpadów to zagadnienie, które wraz z upływem lat nabiera coraz większego znaczenia. Od tego, czy zrobimy to właściwie, zależy przyszłość naszej planety. Oddzielając produkty, które trafią do recyklingu, pomagamy w ochronie środowiska i przyczyniamy się do podjęcia działań, które pomagają zmniejszyć produkcję plastiku, emisję dwutlenku węgla oraz ograniczyć powierzchnię wysypisk. Ponadto segregując odpady, unikamy wyższych opłat za ich wywóz – róbmy to zatem prawidłowo.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: