- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Stare Miasto w Krakowie oczami mieszkańców
Stare Miasto w Krakowie to niekwestionowana wizytówka grodu Kraka, podziwiana przez turystów zarówno z Polski, jak również z innych krajów. Wydawać by się mogło, że zamieszkanie w tym magicznym miejscu to szczyt marzeń – kto nie chciałby pić codziennej, porannej kawy w apartamencie z widokiem na Wawel? Z pewnością jest to świetna opcja na wakacje, ale jak żyje się na Starym Mieście na co dzień?
Marzy Ci się apartament na Starym Mieście? Zapoznaj się z naszą ofertą:
W centrum wydarzeń
Stare Miasto w Krakowie obecnie pełni taką samą ważną społeczną funkcję, jak przed wiekami. Tutaj koncentruje się życie metropolii i panuje wyjątkowy klimat, który ciężko byłoby znaleźć na zwykłym, miejskim osiedlu. W otoczeniu odrestaurowanych perełek architektury, łatwo jest ulec urokowi tego miejsca.
Jestem krakowianką z dziada pradziada. Urodziłam się w centrum, dokładnie przy ul. Zwierzynieckiej, tam mieszkałam do drugiej klasy szkoły podstawowej. - opowiada Magda - Mając doświadczenie mieszkania w wielu miejscach mogę stwierdzić, że takiego klimatu jaki ma centrum, nie ma nigdzie. Czy chciałabym wrócić do centrum? Oczywiście, właśnie z powodu tego klimatu, tych kamienic, widoku z okna na dachy budynków.
Jeżeli ktoś raz poczuł ten klimat, tak łatwo z niego nie zrezygnuje. Łatwo przywyknąć do spacerów do ulubionych krakowskich knajpek i spotykania po drodze znanych i szacownych aktorów Starego Teatru. Można uzależnić się od tętniącego tu życia i pomijać wszystkie związane z tym niedogodności. - dodaje Marcin.
Nie bez znaczenia jest wygoda. Stare Miasto w Krakowie to miejsce, z którego można łatwo wszędzie dotrzeć. Mieszkańcy mają w zasięgu ręki sklepy, puby, restauracje i kawiarenki, w tym miejsca kultowe, ściśle związane z historią Krakowa, których nie wypada nie odwiedzić – jak na przykład Piwnica pod Baranami. Stare Miasto to centrum rozrywki – tu zawsze dzieje się dużo i głośno. Czy to może przeszkadzać? Niekoniecznie.
Choć na placu Matejki wciąż zatrzymują się autokary, jest gwarno i pełno turystów, nie słyszę tego hałasu. - zwierza się Marta - Kwestia przyzwyczajenia i kolorytu tego miejsca. Kiedy w środku nocy ktoś zaczyna głośno śpiewać na ulicy, nawet jeśli się obudzę, nie jestem zła. Mam wrażenie, że mam jakieś towarzystwo.
Ciemna strona krakowskiego kolorytu
Chociaż osoby, którym przyszło mieszkać na Starym Mieście w Krakowie, mówią o tym miejscu z rozmarzeniem i nostalgią, to jednak coraz częściej pojawiają się głosy narzekające na turystyfikację tego pięknego miejsca – czyli przystosowywanie przestrzeni miejskiej do potrzeb przybywających tłumnie gości. I faktycznie – obecnie coraz więcej lokali mieszkalnych na Starym Mieście to oferty pod wynajem, najczęściej krótkotrwały. Mieszkańcy dzielnicy skarżą się na hałas związany z imprezami, nieporządek, problemy z parkowaniem, a także brak zieleni i placów zabaw.
Z każdym rokiem Rynek jest coraz mniej przyjazny dla mieszkańców. Na dole widać jaskrawe światła i dym, a u góry, w oknach wieczorami zwykle jest ciemno. Mieszkam tutaj od 1963 roku. Dawniej były krótkie okresy, kiedy sytuacja się poprawiała, szczególnie w PRL-u. Teraz hałas, który przekracza wszelkie normy, utrudnia nam życie. Często organizowane są tu imprezy, które trwają bez przerwy nawet przez 14 godzin. - mówi prof. Ewa Miodońska-Brookes, mieszkanka Starego Miasta.
Utrapieniem Starego Miasta w Krakowie jest również postępująca gentryfikacja. Przestrzeń miejska o ogromnej wartości społecznej zanika, ustępując miejsca komercjalizacji historycznej tkanki. Stare Miasto zaczyna przypominać piękny skansen, którego atrakcyjność podnosi się w oczach turystów, kosztem rdzennych mieszkańców.
Większość turystów chce zobaczyć u nas zabytki, poczuć miasto. Niewielka grupka bezczelnych wpływa jednak negatywnie na wizerunek miasta. W dawnych czasach wielu krakowskich artystów pewnie też się nie zachowywało nazbyt poważnie, zawsze przecież był u nas klimat bohemy. - mówi Małgorzata Popławska, która na Starym Mieście w Krakowie mieszka od 20 lat - Czy komuś doradzałabym przeprowadzkę do centrum? Nie wiem. Wiem natomiast, że osobie, która mieszka tu od lat, ciężko będzie opuścić to miejsce.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
27.09.2024, Artykuł gościnny
Kolejna szansa na mieszkanie, dom lub kredyt na Targach Mieszkań i Domów w Krakowie
Zapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach orgZapraszamy na ostatnią w tym roku, jesienną edycję Targów Mieszkań i Domów na terenie Expo Kraków. 28 i 29 września będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości i projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.
23.09.2021, Redakcja
Targi mieszkaniowe wracają do Krakowa!
Co dalej z cenami mieszkań? To pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele oTo pytanie zadają sobie tej jesieni wszyscy, którzy myślą o kupnie nowego lokum. Oferta deweloperów we wszystkich dużych miastach w Polsce kurczy się z niespotykaną dotąd prędkością. Oprócz popytu konsumpcyjnego umacnia się również popyt inwestycyjny - wiele osób decyduje się na kupno jednego lub kilku mieszkań pod wynajem lub po prostu jako ochronę kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Na dodatek podaż nowych lokali spada. Przy rosnącym popycie i słabnącej podaży nie mamy więc co liczyć na zapowiadane w Internecie spadki cen!
17.07.2023, Dominika Perkowska
Poradnik dla studenta: gdzie zamieszkać w Krakowie?
Kraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studeKraków to jedno z najbardziej dynamicznych i fascynujących miast w Polsce, które przyciąga wielu studentów z różnych zakątków kraju i świata. Wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania jest kluczowy dla komfortu podczas studiów. Jeśli jesteś studentem szukającym idealnego mieszkania w Krakowie, istnieje kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę – od lokalizacji i dostępności uczelni po atrakcje i życie kulturalne miasta, wszystko to może wpływać na Twoją decyzję. Jak się mieszka w Krakowie? Które dzielnice będą najlepsze na studenckie życie? Czym się od siebie różnią? Sprawdzamy!
27.01.2020, Redakcja
Jak się mieszka na Podgórzu Duchackim?
Podgórze Duchackie stało się jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic mieszkalnych stolicy Małopolski. Co warto wiedzieć o tym rejonie, jeśli poszukuje się mieszkania w Krakowie? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności ? W rankingach jest postrzegane jako miejsce spokojne i bardzo bezpieczne, idealne zarówno dla singli, jak i rodzin. Zabudowa mieszkalna składa się ze starszych bloków wybudowanych jeszcze w latach 70-tych, ale powstają tutaj również nowe inwestycje. Co przesądza o popularności Podgórza Duchackiego wśród krakowian?
27.01.2020, Redakcja
Czy warto zamieszkać na Wzgórzach Krzesławickich?
Obszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza KrzesławickiObszar Wzgórz Krzesławickich stanowią niewielkie osiedla poprzedzielane polami i terenami zielonymi. Taka patchworkowy obraz związany jest z tym, że dzielnicę tę tworzą dawne wsie, o odmiennej historii i architekturze. W poprzednim podziale administracyjnym Krakowa Wzgórza Krzesławickie wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, co również w dużym stopniu wpłynęło na tożsamość dzielnicy. Jak się mieszka w tej części Krakowa?