Stare Miasto Kraków

Redakcja

Redakcja

28.11.2019

Co przyszły mieszkaniec powinien wiedzieć o krakowskim Starym Mieście? Poniżej kilka przydatnych informacji!

Stare Miasto w Krakowie to najbardziej reprezentacyjna i zabytkowa dzielnica. Nic dziwnego, że ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym bywają tam astronomiczne. Wpływ na to ma nie tylko bliska obecność wielu miejsc kulturalnych i rozrywkowych, ale i dostępność miejsc pracy czy doskonała komunikacja z innymi rejonami miasta.

Z pewnością to właśnie na Starym Mieście możemy przekonać się, jak wielokulturowy jest Kraków. To miejsce tętni życiem – niestety także po zmroku, co może być uciążliwe dla mieszkańców szukających ciszy i spokoju. Z pewnością jednak jest to dzielnica idealna pod inwestycje. Wpływ na to ma także bliska obecność uniwersytetów i szkół wyższych.

Nie możemy zapominać i o licznych zabytkach, dzięki którym zamieszkanie w tej najstarszej dzielnicy Krakowa jest tak atrakcyjne. Któż nie chciałby widzieć Wawelu z okna własnego apartamentu?

Sprawdź oferty w tej dzielnicy:

oferty mieszkań na sprzedaż na krakowskim Starym Mieścieoferty domów na sprzedaż na krakowskim Starym Mieście

1. Informacje ogólne

Położenie Starego Miasta na mapie Krakowa

Stare Miasto to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która jeszcze niedawno była częścią innej dzielnicy – Śródmieścia. Oznaczona jest rzymską cyfrą „I”. Znajduje się w centralnej części miasta, choć jest odrobinę przesunięta na zachód. Jej położenie od południa wyznacza Wisła, od zachodu – dzielnice V (Krowodrza) i VII (Zwierzyniec), od północy – dzielnica III (Prądnik Czerwony), a od wschodu Grzegórzki oznaczone cyfrą „II”. Powierzchnia Starego Miasta to 556,76 ha, co czyni ją trzecią, najmniejszą jednostką terytorialną tego typu.

W granicach Starego Miasta w Krakowie wyszczególnia się 9 osiedli, przedstawionych poniżej:

 • Kazimierz – to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji Krakowa, w której znajdziemy wiele kościołów i synagog. Dużą część zabudowy zajmuje zabytkowa architektura.
 • Kleparz – osiedle dzieli się na część nową i starą. Stara znana jest jako krakowska Florencja. Nowa część to zabudowa typowo targowa.
 • Nowe Miasto – ma charakter biznesowy i handlowo-usługowy. Mieści się tu Dworzec Główny oraz Galeria Krakowska. Większość nieruchomości mieszkalnych położonych na tym osiedlu to apartamentowce.
 • Nowy Świat – jedno z najstarszych osiedli Starego Miasta. Dominuje tu zabudowa mieszkalna średniowysoka o 3-4 piętrach.
 • Piasek – osiedle znajduje się w ścisłym centrum dzielnicy. Dawniej mieszkali tu garbarze. Dzisiaj znajdziemy tu wiele ośrodków sakralnych, kulturalnych i edukacyjnych.
 • Stare Miasto – to najstarszy obszar Krakowa z Rynkiem Głównym i innymi zabytkami: kościołem Mariackim, Sukiennicami czy Bramą Floriańską.
 • Stradom – na tym osiedlu dominuje zabudowa kamieniczna, choć znajdziemy tu także nowoczesne inwestycje i apartamentowce. Wszystko otoczone jest urokliwymi zabytkami.
 • Warszawskie – osiedle znajduje się częściowo w dzielnicy Stare Miasto, a częściowo w Prądniku Czerwonym. Znajduje się tam jednostka wojskowa 2771.
 • Wawel – najbardziej znane chyba osiedle Starego Miasta, w skład którego wchodzą fortyfikacje zamku oraz średniowieczne zabudowania.

Wszystkie dzielnice Starego Miasta są bardzo atrakcyjne dla potencjalnych kupców i najemców. Wpływ na to ma także prestiż lokalizacji.

Liczba mieszkańców i zagęszczenie ludności: kto mieszka na Starym Mieście?

Mimo, że powierzchniowo Stare Miasto jest jedną z mniejszych dzielnic, to jednak zagęszczenie ludności na kilometr kwadratowy jest jednym z większych. Na dzień 31 grudnia 2018 roku stale zameldowanych osób było tu 31 359. Liczba mieszkańców Starego Miasta jednak systematycznie spada w wyniku suburbanizacji – przenoszenia się mieszkańców do nieco wygodniejszej i bardziej rozwojowej strefy podmiejskiej. Oznacza to, że na koniec roku 2018, zagęszczenie ludności wynosiło tu 5630 osób/km2.

Według danych GUS, największy odsetek mieszkańców stanowią osoby w przedziale wiekowym 35-64 lata (44% w 2016 roku). Następnie są to osoby w przedziale wiekowym 18-34 lata (25%) oraz 65+ (19%). Najmniejszy udział w ogólnej liczbie mieszkańców mają osoby niepełnoletnie – stanowią jedynie 13% ogółu.

Dla kogo ta dzielnica jest rekomendowana?

Na Starym Mieście w Krakowie mieszkają przede wszystkim osoby w wieku produkcyjnym, które nie posiadają dzieci. Nie jest to dzielnica odpowiednia dla rodzin – również z powodu mieszkań o dość małej powierzchni w stylu apartamentów. Dość ścisła zabudowa nie sprzyja powstawaniu placów zabaw i miejsc rozrywki dla najmłodszych. Z pewnością jednak rodziny bezdzietne są zadowolone lokalizacją – bliskość miejsc pracy i centrów rozrywkowych to kryteria często brane pod uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania.

Stare Miasto jest też cenione przez studentów – wysoki standard nieruchomości i bliskość uczelni wyższych to główne aspekty, na które żacy zwracają uwagę. Przez to właśnie co czwarta osoba mieszkająca w tej dzielnicy to osoba pomiędzy 18 a 34 rokiem życia. Niestety, ceny wynajmu lub zakupu bywają tu często zbyt wysokie dla studentów o przeciętnych dochodach.

Z tego też powodu niewielu seniorów zamieszkuje Stare Miasto – z reguły są to osoby, które posiadają tu rodzinne nieruchomości, których się nie wyzbyli przez lata. Seniorzy wolą jednak cichsze i tańsze miejsca, których w Krakowie także nie brakuje.

Czy Stare Miasto w Krakowie to styl życia?

Jak się mieszka w dzielnicy Stare Miasto? Z pewnością bardzo intensywnie. To miejsce, które słynie z dużej ilości barów, klubów i innych miejsc rozrywki. Niektórzy cenią sobie tę lokalizację – inni wręcz przeciwnie, mogą narzekać na ciągły wieczorny gwar i harmider życia studenckiego. Z pewnością sposób, w jaki się żyje w dzielnicy Stare Miasto, jest bardzo dynamiczny. Większość osób rano idzie do pracy lub na uczelnię, by wieczorem oddać się rozrywce lub skorzystać z luksusów mieszkania w zabytkowych kamienicach czy apartamentowcach.

Planowany rozwój dzielnicy

Na krakowskim Starym Mieście prowadzi się wiele inwestycji deweloperskich. Najciekawsza jest chyba Angel Stradom, która znajduje się raptem 150 metrów od Wawelu. Do innych, ciekawych inwestycji można zaliczyć:

 • rewitalizację placu u stóp Wawelu,
 • przebudowę Rynku Kleparskiego,
 • rewitalizację Placu Biskupiego,
 • przebudowę oświetlenia na terenie Starego Miasta.

Stare Miasto uczestniczy także w realizacji projektu „Strategii Rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030.” Zakłada przesunięcie granic centrum miasta w kierunku Kazimierza oraz zapobieganie wyludnianiu dzielnicy.

Stare Miasto – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na Starym Mieście znajdziemy wiele atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić – i to niejednokrotnie. Zwiedzanie trzeba rozpocząć od Rynku Głównego, na którym znajduje się Kościół Mariacki – najbardziej znany symbol Krakowa. Koniecznie trzeba przespacerować się także ulicą Floriańską, gdzie znajdziemy Muzeum Matejki i Muzeum Farmacji. Nie możemy także pominąć najważniejszego Muzeum Czartoryskich. Tam możemy podziwiać Damę z gronostajem da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembranta.

Cały teren Starego Miasta jest wart zobaczenia i stanowi atrakcję turystyczną. To jedna z największych zalet dzielnicy oznaczonej numerem „I” w Krakowie – miejsca, które powstało setki lat temu i stanowi wizytówkę nie tylko całego miasta, ale i Polski.

Czy Stare Miasto to bezpieczna dzielnica?

Czy Stare Miasto to bezpieczna dzielnica? Według przeprowadzonych przez policję badań, Stare Miasto jest najbezpieczniejszą dzielnicą ze wszystkich krakowskich. Niestety, w odczuciu mieszkańców, dzielnica jest nieco mniej bezpieczna. W rankingu zajmuje pozycję gdzieś pośrodku wśród wszystkich osiemnastu dzielnic. W ankiecie przeprowadzanej w 2016 roku problemy z bezpieczeństwem i uciążliwymi zjawiskami zgłaszało 21% mieszkańców.

Najczęściej wskazywane są:

 • włamania do mieszkań – 3% mieszkańców,
 • niebezpieczne poruszanie się po dzielnicy – 3% mieszkańców,
 • duża liczba pijanych osób – 2% mieszkańców,
 • uciążliwe zaczepianie i żebranie – 2% mieszkańców,
 • zachowania nieobyczajne – 1% mieszkańców.

Więc czy Stare Miasto to bezpieczna dzielnica? Możemy tu napotkać dość sporo kradzieży kieszonkowych. W 2015 roku liczba przestępstw sięgała tu nawet ponad 700 na kilometr kwadratowy.

Atrakcje w Starym Mieście: oferta dla dzieci

Dzieci będą szczególnie zachwycone możliwością zejścia do podziemi Rynku Głównego, gdzie znajdziemy pamiątki po średniowiecznych czasach. Oferta dla dzieci przewiduje także możliwość obejrzenia multimedialnych prezentacji, skorzystania z pokoju zabaw czy wzięcia udziału w teatrzyku dla najmłodszych. Nie możemy także przepuścić okazji zaprowadzenia naszych pociech do Smoczej Jamy, która mieści się koło Zamku na Wawelu. Rzeźba ziejąca ogniem to z pewnością niesamowita atrakcja dla dzieci. Raz w roku organizowana jest także Parada Smoków z fajerwerkami i efektami specjalnymi.

Na co dzień warto zaproponować najmłodszym odwiedzenie placów zabaw dla dzieci. Najpopularniejsze na Starym Mieście to:

 • Plantuś przy ul. Kanoniczej 13A,
 • Dzikie Planty przy ul. Świętej Gertrudy 16,
 • Archeologiczny Plac Zabaw przy ul. Senackiej 3.

Warto jednak pamiętać, że 5% mieszkańców Starego Miasta skarży się na zbyt małą liczbę terenów zielonych, takich jak parki czy skwery, wśród których znajdziemy najatrakcyjniejsze place zabaw dla dzieci. Taki stan rzeczy dość mocno rzutuje na atrakcyjność lokalizacji dla rodzin z maluchami.

sukiennice starowka krakow

Sukiennice na Starym Mieście

2. Komunikacja na Starym Mieście

Ze Starego Miasta do centrum Grzegórzki w godzinach szczytu dotrzemy w od 15 do nawet 40 minut. Wszystko zależy od panujących na trasie korków. Rowerem tę trasę pokonamy w około 10 minut.

Z kolei dojazd do centrum Podgórza, które zostało wyznaczone jako skrzyżowanie Albatrosów i Rybitwy zajmuje w okolicach godziny 16:00 od 20 do nawet 50 minut. Standardowo trasa ta zajmuje do 20 minut. Rowerem trasa ta zajmuje około 30 minut. Komunikacja miejska, nawet w godzinach szczytu, pokonuje tę drogę w czasie około 40 minut.

Tramwaje na Starym Mieście

Przez Stare Miasto przebiega wiele linii tramwajowych – raczej nie zaczynają tam swojej trasy, ale łączą ze sobą wszystkie dzielnice Krakowa. Dzięki temu te okolice są doskonale skomunikowane.

Najważniejsze linie to:

Linii tramwajowych łączących Stare Miasto z innymi dzielnicami jest znacznie więcej i można by wymienić ich wiele. Tramwaje są jednym z kluczowych środków komunikacji w tym rejonie Krakowa.

Autobusy na Starym Mieście

W Krakowie znajdziemy prawie 200 różnych linii autobusowych, które łączą różne części miasta. Kluczowa z pewnością jest linia:

 • 114 – łącząca Pod Fortem z Chełmońskiego Pętlą,
 • 124 – łącząca os. Podwawelskie z Tauron Areną Kraków,
 • 144 – łącząca Rżąkę z Prądnikiem Białym,
 • 152 – łącząca Cmentarz Olszanica z Aleją Przyjaźni,
 • 502 – łącząca Plac Centralny im. Reagana z Cracovią Stadionem.

Przystanki autobusowe, które należy znać to:

 • AGH/UR,
 • Stary Kleparz,
 • Nowy Kleparz,
 • Dworzec Gł. Wschodni.

Z tych przystanków autobusowych dostaniemy się w niemal każdy rejon Krakowa, ale także i miejscowości przyległych, takich jak Wieliczka.

Dworce/zajezdnie na Starym Mieście

Na terenie Starego Miasta znajduje się dworzec kolejowy – Kraków Główny. To jedna z najważniejszych stacji w południowej Polsce. W 2017 roku przez Kraków Główny zostało odprawionych ponad 16 mln pasażerów. Dworzec ma 5 peronów i 10 krawędzi peronowych. Obsługuje połączenia:

 • Kraków Główny – Medyka,
 • Kraków Główny – Kraków Lotnisko,
 • Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny.

Na terenie Starego Miasta nie ma zajezdni tramwajowych i autobusowych.

Stare Miasto – ścieżki rowerowe

Stare Miasto jest bardzo przyjazne rowerzystom. Na terenie ścisłego centrum znajduje się aż 16 punktów bezobsługowej wypożyczalni BikeOne. Po całym Starym Mieście o wiele łatwiej poruszać się na dwóch kółkach niż na czterech. Główne ścieżki rowerowe przebiegają wzdłuż ulic:

 • pl. Matejki – Warszawską – al. Słowackiego – Nowy Kleparz,
 • Krupniczą – Czystą – Reymonta – Buszka – Armii Krajowej,
 • Bernardyńską – Wawel – buwar Czerwieński – most Grunwaldzki.

Dobrze rozwinięte ścieżki rowerowe umożliwiają dotarcie w każde miejsce centrum w ciągu kilkunastu minut. Nie ma potrzeby także poruszać się własnym jednośladem. To duża zaleta korzystania z tego rozwiązania.

Komunikacja na Starym Mieście – główne ulice

Stare Miasto mieści się głównie między ulicami: Pawią, al. Adama Mickiewicza, Dietla i Krakowską. Ruch samochodowy odbywa się głównie właśnie tymi szlakami komunikacyjnymi. Nie można pominąć także ulicy Podwale, Piłsudskiego czy Powiśle. To najbardziej korkujące się miejsca na Starym Mieście, gdzie szczególnie w godzinach szczytu ciężko jest się przebić.

Komunikacja na Starym Mieście – inwestycje drogowe

Na Starym Mieście możemy napotkać kilka inwestycji drogowych, które są związane z przebudową torowisk, jak na przykład przy ul. Starowiślnej, Krakowskiej czy Zwierzynieckiej. W samym centrum także trwają roboty drogowe – stabilizacja podłoża od ul. Basztowej do ul. św. Filipa, która ma się zakończyć w połowie 2020 roku. Zmiany będą także widoczne przy placu Biskupim, gdzie obecnie trwa rewitalizacja.

Ocena redakcji

Komunikacja publiczna na Starym Mieście jest dobrze rozwinięta i przygotowana na przewożenie naprawdę sporej liczby mieszkańców. Nie możemy jednak zapominać, że jak prawie każda Starówka, znajdziemy tam miejsce wyłączone z ruchu samochodowego. Bardzo trudno jest także znaleźć swobodnie miejsce do zaparkowania auta. W godzinach szczytu Stare Miasto staje się dość mocno zakorkowane, co ma wpływ na komfort podróżowania samochodem.

Sprawdź również informacje o innych krakowskich dzielnicach na Gethome:

3. Edukacja

Żłobki i przedszkola na Starym Mieście

Na terenie Starego Miasta znajduje się jeden żłobek samorządowy, oznaczony numerem „1”. Znajdziemy tu też cztery kluby malucha, które dysponują około 60. miejscami. To bardzo niewiele jak na dzielnicę zamieszkałą przez 30 tysięcy osób. Nieco lepiej przedstawia się oferta edukacyjna przedszkoli. Działa tu sześć samorządowych placówek, jedna publiczna, jedna specjalna oraz sześć prowadzonych przez zgromadzenia sióstr. Daje nam to blisko 500 miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Jest też kilka całkowicie płatnych przedszkoli.

Szkoły podstawowe: edukacja na Starym Mieście

Stare Miasto ma bardzo bogatą ofertę nauczania na etapie szkół podstawowych. Znajdziemy tu aż 16 placówek, które dysponują łącznie kilkuset miejscami. Poza publicznymi szkołami, jest tu także:

 • szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi,
 • szkoła specjalna,
 • dwie ogólnokształcące szkoły muzyczne,
 • kilka prywatnych placówek,
 • dwie szkoły prowadzone przez zgromadzenie sióstr.

Szkoły Podstawowe ze Starego Miasta uzyskują bardzo dobre noty. Na podstawie pierwszego egzaminu ósmoklasisty stworzono ranking najlepszych placówek. I tak wśród najlepszych szkół znajdziemy:

 • prywatną ogólnokształcącą szkołę muzyczną przy ul. Śniadeckich, która zajmuje 3. miejsce,
 • katolicką szkołę podstawową im. Świętej Rodziny z Nazaretu przy ul. Pędzichów, która zajmuje 8. miejsce,
 • publiczną szkołę podstawową nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek przy ul. Skałecznej, która zajmuje 10. miejsce,
 • szkołę podstawową z oddziałem dwujęzycznym TSSP przy ul. Michałowskiego, która zajmuje 14. miejsce,
 • społeczną szkołę podstawową nr 4 przy ul. Stradomskiej, która zajmuje 15. miejsce,
 • placówkę nr 4 przy ul. Smoleńsk, która zajmuje 20. miejsce.

To sprawia, że rodzice dzieci w wieku powyżej 7 lat są bardzo zainteresowani ofertą edukacyjną placówek i chętnie posyłają swoje pociechy do wyżej wymienionych szkół.

Czy łatwo dostać się do żłobka i szkoły podstawowej na Starym Mieście?

Na Starym Mieście mieszka około 32 tysiące osób, z czego ok. 4 tysiące stanowią osoby niepełnoletnie. Czy łatwo dostać się do żłobka? Stare Miasto potrzebuje ponad 600 miejsc dla dzieci w wieku żłobkowym, a dysponuje raptem około niecałą setką. Oznacza to, że bardzo trudno dostać się do żłobka.

W przypadku przedszkoli sytuacja jest nieco lepsza – Stare Miasto dysponuje ok. 500 bezpłatnymi lub częściowo refundowanymi miejscami. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt pełnopłatnych miejsc w placówkach prywatnych. Oznacza to, że nie każdy maluch dostanie się do wymarzonego przedszkola.

Czy łatwo dostać się do podstawówki? Szesnaście szkół podstawowych oferuje ponad tysiąc miejsc corocznie na potrzeby siedmiolatków. To dużo więcej niż potrzebuje Stare Miasto, dzięki czemu dzielnica może przyjąć nie tylko pociechy swoich mieszkańców, ale także okolicznych dzielnic.

Licea i technika na Starym Mieście: szkoły średnie w dzielnicy

Na Starym Mieście znajduje się 10 liceów ogólnokształcących. Bardzo ciekawą ofertę edukacyjną posiada:

 • II LO z klasami menadżersko-ekonomiczną i artystyczno-architektoniczną,
 • VI LO z klasami filmową i kilkoma dwujęzycznymi pod patronatem AGH czy UJ,
 • XXVI LO z klasą biologiczno-chemiczną z analizą medyczną i sądową.

Dla młodych szukających ciekawego zawodu, można zaproponować technikum:

 • chemiczne i ochrony środowiska,
 • ekonomiczno-hotelarskie,
 • energetyczno-elektroniczne,
 • kształtowania środowiska,
 • dwa technika mechaniczne.

Wszystkie te placówki znajdują się na Starym Mieście i oferują mieszkańcom Krakowa najwyższej jakości edukację – zarówno w liceach ogólnokształcących, jak i technikach.

Popularne szkoły na Starym Mieście

Na Starym Mieście znajdują się dwa najlepsze licea ogólnokształcące wśród TOP5 szkół publicznych. Mowa o V LO im. A. Witkowskiego, które w 2019 roku zajmuje pierwsze miejsce wśród placówek ponadpodstawowych w Krakowie i trzecie miejsce w całym kraju. Na czwartym miejscu wśród popularnych szkół krakowskich znajduje się II LO im. Sobieskiego.

Na Starym Mieście w Krakowie znajduje się także wiele popularnych szkół wyższych, takich jak:

 • Uniwersytet Jagieloński,
 • Politechnika Krakowska,
 • Uniwersytet Papieski,
 • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

Swoje siedziby mają tu także inne szkoły wyższe i uczelnie prywatne.

Ocena redakcji

Liczba placówek edukacyjnych świadczących usługi edukacyjne ponadpodstawowe jest odpowiednia i dalej duże możliwości rozwoju nie tylko mieszkańcom, ale i przyjezdnym. Gorzej prezentuje się sytuacja żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Jednak w ocenie mieszkańców, jedynie 1% osób zameldowanych na Starym Mieście dostrzega jako jeden z głównych problemów słabą jakość edukacji i opieki medycznej.pomnik adama mickiewicza na rynku glownym

Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym

4. Jak się mieszka na Starym Mieście? Parki i rekreacja w dzielnicy

Zbyt mała liczba terenów zielonych stanowi problem dla ok. 5% mieszkańców Starego Miasta. Kolejne 2% mieszkańców wskazuje problem ze złym stanem okolicznej zieleni. Na terenie całej dzielnicy znajduje się kilkanaście różnych parków i skwerów, jednak ich powierzchnia jest dość znikoma. Do najpopularniejszych terenów zielonych należy:

 • Grazyna Park,
 • Park Jalu Kurka,
 • Planty Dietlowskie,
 • Mini-park na Łobzowskiej.

Mieszkańcy mogą także skorzystać z basenu przy szkole na Krowoderskiej. Na Starym Mieście mamy do wyboru także kilkanaście różnych siłowni i centrów fitness. Najlepsze opinie ma R&K Siłownia, Sauna, Fitness, Treningi przy al. Mickiewicza 5 oraz My Fitness Place przy u. Szlak 77. Osoby szukające innego rodzaju aktywności fizycznej mogą skorzystać z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, gdzie można: pograć w siatkówkę na boisku, pojeździć na łyżwach czy doskonalić się w jeździe na nartach.

Ośrodek organizuje także akcje „Pieszo i rowerem po Krakowie”.

5. Gastronomia i kultura

Stare Miasto w Krakowie to miejsce oblegane przez turystów z całego świata. Oferta restauracyjna musi być więc wyjątkowo rozwinięta. Restauracje są tu podzielone na dwa rodzaje – droższe i bardziej prestiżowe dla przyjezdnych i te domowe, nieco tańsze dla mieszkańców. Gdzie zjeść w dzielnicy? Najlepsze recenzje zyskuje restauracja Padre, które oferuje kuchnię śródziemnomorską. W czołówce dobrych restauracji znajdują się także:

 • Leonardo z kuchnią francuską i śródziemnomorską,
 • Aqua e Vino z kuchnią włoską,
 • Wierzynek z kuchnią polską i europejską,
 • Klimaty Południa z kuchnią polską.

Wśród dobrych restauracji, które oferują kuchnię bardziej domową, znajdziemy Kuchnię u Doroty czy Pierogi MR Vincent. Te miejsca są popularniejsze wśród mieszkańców i przyjezdnych szukających tanich i dobrych posiłków.

Na Starym Mieście nie brakuje także kin, teatrów i muzeów. Znajdziemy tu nie tylko małe i klimatyczne kina, takie jak Agrafka czy Pod Baranami, ale i nowoczesne – takie jak 7D Max & Virtual Reality Kraków. Do wyboru jest także kilkanaście teatrów, w tym najpopularniejsze:

 • Narodowy Stary Teatr im. Modrzejewskiej,
 • Teatr im. Słowackiego,
 • Teatr Współczesny w Krakowie,
 • Scena Teatru Bagatela.

Poza kilkoma filiami bibliotek publicznych możemy skorzystać także z bibliotek i czytelni uczelni wyższych. Stare Miasto to miejsce bogate w centra kulturalne – nie tylko polskie i krakowskie, ale i latynoamerykańskie, żydowskie, katolickie czy japońskie. Każdy chętny znajdzie placówkę dla siebie, która oferuje wiele atrakcji i wydarzeń kulturalnych. Liczne galerie sztuki oferują możliwość zapoznania się z ciekawą twórczością artystów z całego świata.kosciol mariacki

Wnętrze Kościoła Mariackiego

6. Zdrowie na Starym Mieście

Kraków od dawna stara się uporać ze smogiem. Według serwisu aqicn.org, jakość powietrza na Starym Mieście jest bardzo zła – szczególnie od października do marca. W listopadzie wskaźnik PM2.5 pokazuje nawet AQI 205, co oznacza, że dzieci, osoby starsze i z problemami powinny unikać wychodzenia z domu. Jakość powietrza jest lepsza w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zdarzają się wówczas nawet dni o stosunkowo czystym i zdrowym powietrzu bez smogu.

Według MPWiK w Krakowie i przeprowadzonych badań laboratoryjnych, kranówka w dzielnicy jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego i może być spożywana.

Na Starym Mieście znajduje się także kilka przychodni i szpitali publicznych, w tym:

 • Szpital Zakonu Bonifratów,
 • Specjalistyczny Szpital im. Dietla,
 • Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Czerwiakowskiego,
 • NZOZ Szpital na Siemiradzkiego.

Warto także wspomnieć o Uniwersyteckim Szpitalu w Krakowie. Pomoc medyczną możemy także otrzymać w jednej z kilkunastu przychodni – także tych specjalistycznych czy prywatnych. Mieszkańcy nie mają także problemów z dostępem do apteki. Niemal na każdym rogu znajduje się placówka, gdzie kupimy niezbędne leki. W aptece Dr. Max przy ul. Karmelickiej możemy zrobić zakupy przez całą dobę.

7. Stare Miasto: sklepy, hipermarkety i lokalne bazary

Na Starym Kleparzu mieści się lokalne targowisko, gdzie możemy kupić niemal wszystko w doskonałej jakości i świeżości. Nie tylko dostaniemy tu owoce i warzywa, ale i mięso czy nabiał. Sprzedawcy są rozstawieni na rynku Kleparskim. Poza dużą liczbą hipermarketów i supermarketów, znajduje się tu kilka centrów handlowych:

 • Galeria Krakowska,
 • Pasaż 13,
 • Dom towarowy Elefant.

Poza sklepami, Stare Miasto ma bogatą ofertę placówek usługowych. Bez problemu znajdziemy fryzjera czy kosmetyczkę.

8. Wady i zalety mieszkania na Starym Mieście

Jak się żyje na Starym Mieście?

Plusy:

 • bliskość do niemal każdego miejsca w mieście,
 • prestiżowa lokalizacja,
 • duża liczba placówek handlowych i usługowych,
 • bliskość uczelni i miejsc pracy,
 • dobra komunikacja publiczna,
 • duża liczba atrakcji turystycznych.

Minusy:

 • wysokie zanieczyszczenie powietrza,
 • trudności z parkowaniem samochodu,
 • duży hałas,
 • mała liczba terenów zielonych,
 • zbyt wiele głośnych imprez i klubów,
 • korkowanie się ulic.

Ocena redakcji

W godzinach szczytu dobrze jest unikać niemal wszystkich ulic Starego Miasta. Wszystkie z nich korkują się bardzo szybko i utrudniają poruszanie się samochodem. O wiele łatwiej jest poruszać się tramwajem czy autobusem. Nie wszystkim mieszkańcom odpowiada także bliskość miejsc rozrywki, szpitali czy ruchliwych ulic. Wiąże się to z ciągłym hałasem i gwarem. Na szczęście możemy wybrać się na uspokajający spacer w okolice Rynku Głównego i Wawelu.

Czy Stare Miasto jest przyjazne dla zwierząt?

Niewielka liczba parków i skwerów sprawia, że niewiele jest miejsc, gdzie można bez obaw spuścić psiaka ze smyczy. Centrum miasta nie jest także okolicą, w której zwierzęta będą czuły się komfortowo. Warto o tym pamiętać.

Na Starym Mieście znajdziemy kilka lokali przyjaznych dla zwierząt. Jest to:

 • Charlotte przy pl. Szczepańskim 2,
 • Alchemia od Kuchni przy ul. Estery 5,
 • Green Times przy pl. Wolnica 8.

Z psem możemy wejść także do Galerii Krakowskiej, choć nie do każdego sklepu.

9. O tym się mówi na Starym Mieście

Na Starym Mieście mówi się bardzo głośno o przebudowie ul. Krakowskiej – jednak nie ze względu na same prace, ale z powodu znalezisk i reliktów dawnych lat, które są odkrywane w trakcie ich trwania. Remont został wstrzymany decyzją konserwatora zabytków – o jego dalszym losie zdecydują badacze.

Dużo emocji wywołują także konsultacje dotyczące zagospodarowania miejsca pod estakadą łączącą Stare Miasto a Grzegórzki – dzielnicę oznaczoną nr II. Już wkrótce okaże się, co tam powstanie.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: