Style patchworkowe i eklektyczne

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 24.05.2019

Czym się charakteryzują style inspirowane przeszłością? Dowiesz się tego z naszego obszernego artykułu!

Kupując mieszkanie lub dom, stajemy często przed niełatwym wyborem aranżacji naszej nieruchomości. Bardzo podobny dylemat czeka na nas, kiedy podejmujemy się remontu nieruchomości, oczekując powiewu świeżości w naszych wnętrzach. Często jednak nie możemy się zdecydować lub dojść do kompromisu z pozostałymi domownikami. Wtedy pozostaje nam możliwość samodzielnego kształtowania wystroju. Do tego służy styl eklektyczny, który jest bardzo otwarty na wszelkiego rodzaju modyfikacje i zmiany.

Style patchworkowe to wyjątkowe aranżacje

Style patchworkowe kojarzą nam się z domową atmosferą, przytulnością i masą ręcznie robionych dodatków w przeróżnych barwach. Charakterystyczne dla nich są:

 • dekoracyjne poduszki,
 • zdobione kapy i narzuty,
 • dekoracje DIY,
 • kolorowe zdjęcia i plakaty,
 • wiszące ozdoby.

Meble powinny być w stylu lat 70. lub 80. – są bardzo charakterystyczne. W naszych wnętrzach koniecznie musi się znaleźć fotel uszatek z ciekawą i barwną tapicerką oraz znajoma komoda po babci, przykryta ręcznie haftowanymi serwetkami.

Czy jednak te style aranżacyjne będą pasować do każdego domu lub mieszkania? Mimo iż praktycznie każdy zachwyca się pewnymi motywami używanymi w stylach patchworkowych, to niewiele jest osób, które bez obaw zdecydują się na zastosowanie ich w swoich wnętrzach. Ich cechą charakterystyczną jest praktycznie bezkarne łączenie ze sobą różnych elementów i dodatków, które prawie w ogóle do siebie nie pasują. Czy w tym postępowaniu można znaleźć metodę na aranżację wnętrza?

Przeczytaj również: mieszkanie w stylu meksykańskim

Styl eklektyczny to sposób na połączenie wszystkiego

Styl eklektyczny pozwala nam praktycznie dowolnie łączyć ze sobą różne elementy aranżacyjne. Dzięki niemu możemy połączyć nowoczesność z klasycyzmem czy wiele różnych elementów i wystrojów, które spotkamy wśród stylów patchworkowych. Nie musimy z niczego rezygnować, choć tego typu aranżacje muszą być dokładnie przemyślane.

Do bogatych i dekoracyjnych stylizacji, które łączą ze sobą wiele pomysłów, należą:

 • boho,
 • vintage,
 • retro styl,
 • hippie.

Warto jednak dokładnie przemyśleć sposób ich zastosowania. Eklektyczny styl pozwoli nam połączyć szczególne cechy wyżej wymienionych z innymi, które również mogą nam się podobać.

Skąd wziąć inspiracje?

Stylów eklektycznych i patchworkowych nie należy kopiować, a jedynie wzorować się na znajdowanych inspiracjach. Każde wnętrze jest inne, a tego rodzaju stylizacje powinny być projektowane na podstawie naszych upodobań. Musimy również pamiętać, że odzwierciedlenie wnętrza z przeszłości nie jest łatwe, szczególnie w obecnych czasach, kiedy każdy dom wyposażony jest w ogromną liczbę nowych technologii.

Choć styl eklektyczny pozwala nam łączyć ze sobą wiele aranżacji, uważajmy, by nie doprowadzić do niechcianego miszmaszu. Możemy korzystać z blogów internetowych, katalogów meblowych czy pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz. Najważniejszy jest jednak sam pomysł, który powinien być nasz i tylko nasz.

Jeśli chcemy połączyć klasykę z nowoczesnością – szukajmy takich inspiracji. Jeśli wolimy patchworkowe dekoracje, szukajmy możliwości wykorzystania retro czy boho. Style powinny się delikatnie przenikać i łączyć w najważniejszych aspektach.

Styl eklektyczny – możemy połączyć niemal wszystko

Styl eklektyczny powstał, by umożliwić stworzenie dowolnej aranżacji wnętrza na podstawie innych, ogólnie znanych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które uwielbiają tworzyć i odkrywać nowe połączenia. Wydawałoby się więc, że eklektyczny styl nie ma żadnych wyznaczników i panuje w nim duża dowolność. To tylko częściowo prawda. Choć faktycznie nie spotkamy żadnych zasad kolorystycznych czy dotyczących wzornictwa lub materiału wykonania wyposażenia, istnieją inne, dość ważne zasady.

Pilnujmy harmonii w stylu eklektycznym

Najważniejsze są harmonia i równowaga we wnętrzu. Dotyczy to stylu eklektycznego i każdego innego, który chcemy wykorzystać. Nie wystarczy postawić obok siebie dwóch przypadkowych mebli, by uzyskać zachwycający efekt. Te połączenia muszą być ściśle przemyślane, co sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych stylów dekoracyjnych, które są obecnie w modzie.

Tworząc wnętrze eklektyczne, musimy jasno odpowiedzieć sobie, jakie elementy chcemy wykorzystać. Do wyboru mamy niemal wszystko. Możemy jednocześnie wykorzystać  elementy stylu:

 • klasycznego,
 • nowoczesnego,
 • retro lub vintage,
 • boho,
 • industrialnego.

Wydawałoby się to niemożliwe, by z takiego połączenia stworzyć coś pięknego i uniwersalnego. A jednak! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Zasady urządzania wnętrz eklektycznych

Zawsze musimy zdecydować, jaki udział danego stylu chcemy zobaczyć w naszym wnętrzu. Czy ma to być  pokój nowoczesny z ciekawymi dodatkami w stylu boho? A może styl industrialny, który wpada lekko pod glamour? Najprościej eklektyczny styl rozdzielić właśnie wyposażeniem. Główne meble i wystrój ścian i podłóg mogą należeć do jednego, a ozdoby i dekoracje do drugiego. Nieco trudniej jest mieszać ze sobą style za pomocą różnych stref w mieszkaniu. Przykładowo kuchnia może być nowoczesna, a strefa jadalna bardziej retro.

Ważne jest znalezienie jednego wspólnego akcentu wnętrza – na przykład kolorystyki. Postawmy przykładowo na wielką szafę w stylu prowansalskim, komodę po babci i nowoczesny stolik kawowy w kolorze białym. Łącznikiem może być nawet motyw kwiatowy lub jakikolwiek inny.

Styl eklektyczny jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o detale. Wszystko musi doskonale do siebie pasować i posiadać „wspólny język”. Niestety nie wystarczy postawić obok siebie dwóch przedmiotów z innych bajek, by uzyskać styl eklektyczny. Musimy poszukać ich cech wspólnych i starać się je wypromować w naszym wnętrzu.

 

Styl eklektyczny pozwala na powrót do przeszłości

Eklektyczny styl jest używany najczęściej w kontekście łączenia ze sobą różnych stylów klasycznych lub klasycznych i nowoczesnych. Raczej nie występuje w łączeniach nowoczesnych, bo te są do siebie na tyle zbliżone, że nie potrzebują dodatkowego stylu, który je połączy. Stąd też omówimy najpopularniejsze style patchworkowe i nawiązujące do przeszłości, z których możemy stworzyć wyjątkowe perełki aranżacyjne. Pamiętajmy, że wszystko zależy od naszych upodobań. Nie ma dwóch identycznych pomieszczeń eklektycznych. Łączeń możemy dokonywać na każdej płaszczyźnie, która zostanie opisana.

Vintage, retro, boho – style bogate i wymagające

Istnieje kilka stylów, które możemy nazwać patchworkowymi lub bogatymi czy eklektycznymi. Charakteryzują się wszystkim tym, co zostało opisane w powyższym rozdziale. Nie mają jasnych zasad dotyczących projektowania. Możemy użyć praktycznie dowolnej kolorystyki, dowolnych motywów czy dowolnego wyposażenia. Mimo to, każdy będzie wiedział, że znalazł się we wnętrzu o tej, konkretnej aranżacji. Przybliżmy więc trochę najważniejsze z tych wystrojów.

Boho – luzacki powrót do korzeni

Styl boho jest nieco luzacki, nieco zmysłowy, nieco dziewczęcy. Może przypominać indiańskie tipi albo mieszkanie hipisów z lat 60. Charakterystyczne są tu motywy:

 • ekologiczne,
 • etniczne,
 • ludowe.

Wszędzie powinny znajdować się ciekawe i żywe połączenia kolorystyczne. W stylu boho każdy element wyposażenia może mieć inną barwę – byle by była jasna i radosna. Z pewnością nie jest to aranżacja dla każdego – zbyt duży natłok odcieni, dodatków i zdobień sprawia, że miłośnicy minimalizmu raczej nie będą optymistycznie nastawieni do takiego wystroju.

W boho na pierwszy rzut oka nic do siebie nie pasuje, a każdy przedmiot jest z kompletnie innej bajki. I o to właśnie chodzi! Dopiero po nieco głębszym przyjrzeniu się wszystkim elementom, możemy dostrzec w nich pewne wspólne motywy. Sama nazwa również wskazuje powrót do tzw. bohemy, czyli miszmaszu – trochę cygańskiego, trochę wiejskiego, a  trochę hippisowskiego, który jednak ma swój urok. W końcu każdy zachwyca się pięknie zdobionymi sukniami Romek, choć nie każdy miałby odwagę je ubrać.

boho style gethomeŹródło: https://cdn.homedit.com/

Boho – style ręcznie robione

Cechą charakterystyczną boho są ręcznie robione dekoracje – szczególnie bogato zdobione tkaniny. Różnokolorowe wzory stosujemy wszędzie, gdzie to możliwe - na:

 • firanach,
 • kapach i narzutach,
 • poszewkach poduszek,
 • serwetkach i obrusach.

To właśnie dlatego styl boho nazywamy patchworkowym – nie bójmy się zszyć ze sobą wiele skrawków różnych tkanin, by uzyskać jedyną w swoim rodzaju narzutę czy poszewkę. Możemy go wykorzystać również przy projektowaniu ścian. Wybierzmy różnokolorową, wzorzystą i niesymetryczną tapetę. Równie ciekawie może się jednak prezentować wielkie zdjęcie zachodzącego słońca wśród ciągnących się łąk i pól. Dobranie mebli staje się mniej ważne, bo przy boho przestają one dominować nad wnętrzem. „Boho style” to także aranżacja oparta na egzotyce i oriencie. Jeśli lubimy podróżować i przywozić ze sobą różne pamiątki, to tego typu aranżacja będzie dla nas idealna.

Styl boho – wnętrza eleganckie

Pokój w stylu boho może zostać również urządzony bardziej elegancko. Wykorzystanie cygańskich i orientalnych motywów nie oznacza, że nie możemy zdecydować się na nieco bardziej stonowaną odmianę boho. Styl możemy oprzeć na nieco bardziej eleganckich i wysublimowanych elementach, jak chociażby:

 • meblach wykonanych z drzew egzotycznych – bogato zdobionych,
 • dywanach ręcznie tkanych z okolic Indii,
 • autentycznej zastawie glinianej czy złoconej porcelanie o ciekawych motywach.

Spotykamy się z innym wymiarem stylu boho. Wnętrza są szmaragdowe, kobaltowe czy złote i ociekają przepychem, który znajdziemy jedynie w hinduskich pałacach. Urządzenie pokoju w stylu boho daje nam więc wiele możliwości.

Nie tylko boho, więc nieco o stylu retro

Wśród aranżacji patchworkowych mamy nie tylko styl boho. Wnętrza w stylu boho mogą dodatkowo sprawiać wiele problemów. Czy ktokolwiek jednak miał problemy ze stylem retro? Każdy z nas ma w swojej głowie wystrój mieszkania naszych babć i dziadków. Bez problemu podamy cechy charakterystyczne takiego pomieszczenia. Tak właśnie najprościej wyobrazić sobie styl retro – jako aranżację wnętrza z ubiegłego stulecia. To, czy bardziej lubimy lata 20. czy 80., zależy już tylko od nas.

Pamiętajmy tylko, że takie mieszkanie musi nas przenosić w przeszłość. Wydawałoby się, że nie ma tu nic trudnego – wystarczy odkupić wyposażenie mieszkania od starszych osób czy pochodzić po pchlich targach. Tu jednak musimy jeszcze rozróżnić od siebie dwa pojęcia – styl retro od stylu vintage.

styl retro gethomeŹródło: http://cdn.bestdesignideas.com/

Styl retro kontra styl vintage

Czym różni się retro styl od vintage? Podświadomie zdajemy sobie sprawę, że są bardzo podobne. Na czym polega jednak różnica? W stylu vintage używamy wyposażenia, które faktycznie pochodzi z ubiegłego wieku. Przy retro mogą to być elementy jedynie charakteryzowane na stare. To podstawowa różnica, która ma wpływ na cenę stworzenia aranżacji i jakość kupowanego wyposażenia.

Różnica w wyglądzie będzie dość niewielka, ale możemy uzyskać całkowicie inny zapach wnętrza, który wbrew pozorom również jest ważny. W obu aranżacjach najważniejsze są jednak dodatki – podobnie jak w stylu boho. Wnętrza w stylu boho, retro i vintage są pod wieloma względami bardzo podobne, choć musimy pamiętać o pochodzeniu wszystkich elementów w pomieszczeniu.

Styl vintage i styl retro – jak to powinno wyglądać?

Przez długi czas style vintage czy retro nie były bardzo popularne w naszym kraju. Zbyt mocno przypominały nam czasy PRL-u. Obecnie dość mocno się to zmienia i coraz częściej spotykamy we wnętrzach właśnie retro. Styl ten zdobywa popularność, bo coraz mniej osób pamięta te niezbyt miłe dla nas czasy.

Wróćmy jednak do omawiania samych aranżacji. Meble w stylu vintage powinny być ciężkie, lite i drewniane. Jak wspomnieliśmy wcześniej – warto udać się na pchli targ i tam poszukać konkretnych okazów. Nie przejmujmy się ich stanem. Często już za symboliczną złotówkę kupimy ciekawy mebel, który i tak będziemy musieli poddać renowacji. To wówczas właśnie dobierzemy końcową kolorystykę czy stopień zużycia szafy lub komody.

Dodatki są najważniejsze

Podobnie jak w stylu boho, wnętrza charakteryzują się całą masą dodatków i ozdób, choć raczej powinny być to bibeloty pamiątkowe niż wzorzyste i orientalne tkaniny. Ciekawymi dekoracjami z pewnością będą:

 • szklane wazony,
 • porcelanowe figurki z dawnej fabryki,
 • kryształy – misy, cukiernice i karafki,
 • plakaty na ścianach ze wzorami geometrycznymi.

Wnętrza w stylu retro powinny lekko błyszczeć – wybierajmy więc wyposażenie wysoko polerowane i uzupełnijmy je ciekawym światłem z abażurowych kloszy lub z dymionego szkła. Aranżowane w ten sposób pomieszczenia mają swój urok i potrafią być przytulne, mimo dość nieciekawej historii.

Jaki wystrój kocha barwy bardziej niż retro? Styl ten obowiązkowo powinien być pełen żywych i jaskrawych kolorów, dobranych do siebie w niezbyt pasujące – na pierwszy rzut oka – zestawienia. Nie bójmy się więc łączyć ze sobą:

 • pomarańczy,
 • żółci,
 • czerwieni,
 • brązu,
 • zieleni,
 • błękitu.

I to jednocześnie! Nie bójmy się barwnego miszmaszu. Takie właśnie są style patchworkowe – barwne, żywe i kontrastowe.

Styl hippie – coś pomiędzy retro a boho

Stylu hippie, czyli po polsku hipisowskiego, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Każdy zna jego podstawowe założenia – postawmy na miłość, pokój i naturę! Takie też powinny być wnętrza w stylu hippie. Z pewnością żaden prawdziwy hipis nie przejmował się, czy kolorystyka jego ubrań pasuje do siebie. Stąd też wnętrza tego typu bardzo przypominają pokoje w stylu boho – są pełne kolorów, które z początku w ogóle do siebie nie pasują. Mają tylko jedną cechę wspólną – są wesołe, pogodne i przytulne.

Jakie dodatki powinny być obowiązkowe w pomieszczeniach hipisowskich? Z pewnością są to:

 • plakaty i zdjęcia aktorów i piosenkarzy z dawnych lat,
 • wiele kolorowych fotografii,
 • barwne i wzorzyste tkaniny,
 • koraliki i pióra,
 • kwiaty – koniecznie żywe!

Styl hippie oparty jest o miłość do natury, stąd też wszystko, co znajdzie się w takim mieszkaniu, musi być naturalne. Od mebli przez tkaniny tapicerek, aż po dodatki. Postawmy na fotele wiklinowe lub tapicerowane prawdziwym lnem czy płótnem. A jeśli materiał zacznie się przecierać, naszyjmy na nim piękną i barwną łatę, która będzie nawiązywać do stylu pachtworkowego.

Nie zapominajmy o praktyczności. Ta musi być obecna we wnętrzu hipisowskim. Niech więc pufa będzie wyposażona w schowek na pościel, a na co dzień pełni funkcję stojaka na kwiatki. Przenieśmy się do lat 60.!

aranzacja salonu w stylu shabby chicŹródło: http://betterdecoratingbible.com/

Sposoby na wykorzystanie eklektyzmu

Istnieje wiele stylów, które inspirowane są przeszłością. Każdy rejon świata ma swoje charakterystyczne tylko dla niego aranżacje, które co prawda zmieniały się z wiekiem, ale nadal obecny jest w nich duch przeszłości. Stanowią one dla mieszkańców wyznacznik dobrego smaku i gustu. Dziś style inspirowane przeszłością nie są już tak popularne, głównie ze względu na brak praktyczności w wystroju wnętrza i brak możliwości zakupu wyposażenia stylizowanego na daną aranżację. Nie oznacza to jednak, że trzeba się poddać i zrezygnować ze stylu barokowego czy stylu pin-up we własnym domu lub mieszkaniu.

Styl barokowy, czyli perła aranżacyjna

Nie bez powodu nazwaliśmy styl barokowy perłą. Słowo „barocco” oznacza właśnie perłę o nieregularnym kształcie. Ten styl utożsamiany jest z przepychem i licznymi dekoracjami, wykonanymi z najdroższych materiałów. Tutaj królują:

 • perły,
 • marmury,
 • porcelana,
 • złoto,
 • kość słoniowa.

Meble są bogato zdobione, a ich kształt przypomina nieco aranżacje ludwikowskie. Styl ten jest oryginalny i piękny, choć bardzo drogi. Nic dziwnego – styl barokowy służy temu, by zaprezentować swój dostatek. Jeśli jednak chcemy stworzyć wnętrze na miarę prawdziwego dworku czy pałacu, czeka nas dużo pracy.

Styl pin-up, czyli vintage czy nie-vintage?

Oglądając po raz pierwszy aranżację w stylu pin-up, możemy dojść do wniosku, że oglądamy stylizację retro lub vintage. I faktycznie, są one do siebie podobne do złudzenia.

Pin-up wywodzi się z tamtych dwóch, ale skierowany jest do nieco innego grona odbiorców. By zrozumieć ten rodzaj aranżacji, musimy zrozumieć pojęcie „pin-up girl”, co oznacza kobietę zdecydowaną, zalotną, świadomą własnych uroków i zalet. Za każdym razem, gdy widzimy na starym filmie piękną, zadbaną dziewczynę ubraną w sukienkę w groszki, z podwiązanymi frywolnie włosami, która zalotnie się uśmiecha i flirtuje z każdym napotkanym mężczyzną – mamy do czynienia z kobietą pin-up.

Przełóżmy teraz ten styl wizerunkowy na aranżację wnętrza. Jaki powinien być pokój w stylu pin-up? Kobiecy, zalotny, zadbany i wbrew pozorom – o dość niewielkiej liczbie dodatków. To nie one są tu najważniejsze, a całość wystroju i kobieta, która mieszka w takim domu.

Styl kolonialny, czyli podbijamy świat

Styl kolonialny również jest odrobinę orientalny. Ma w sobie wiele cech boho, retro i coś jeszcze. Czy kiedykolwiek wyobrażaliśmy sobie, jak mieszkali koloniści na nowo odkrytym lądzie? Gdy musieli sami zbudować sobie domy i wyposażenie do nich? Gdy dekoracjami było to, co koloniści znaleźli na zewnątrz? Tak właśnie wygląda styl kolonialny. Dominuje tu drewno, bo to z niego najczęściej powstawały meble. Może być to jednak również wiklina. Zamiast szafki nocnej, ciekawie sprawdzi się tu podróżniczy kufer. Nie stawiamy tu wielu bogatych dodatków jak w stylu barokowym. Jedna lub dwie figurki z kości słoniowej czy masy perłowej sprawdzą się idealnie.

Poza tym, postawmy na tańsze dekoracje – ciekawe zdjęcia, rośliny, mapy. Styl kolonialny może też lekko przypominać marynistyczny, jeśli zechcemy odwzorować wnętrze średniowiecznego statku, pływającego po morzach i oceanach.

Styl wiktoriański, czyli Anglia w pigułce

Styl wiktoriański jest bogaty i dekoracyjny, choć bardzo często również ciężki i uniemożliwiający swobodne zaciągnięcie oddechu. Wszędzie powinny królować drogie materiały, a meble niech będą bogato zdobione i pełne ornamentów. W stylu wiktoriańskim dominują ciemne barwy:

 • czerń,
 • ciemna szarość,
 • ciemny brąz,
 • purpura.

Obecnie nieco złagodzono wygląd wnętrza w stylu wiktoriańskim i połączono go z nowoczesnością – również wykorzystując do tego styl eklektyczny. Proste dodatki sprawiają, że pomieszczenie nie jest aż tak przytłaczające. Zamiast całej masy luster czy figurek, wystarczy jedynie kilka. Wybierzmy jedną ścianę, na której zawiesimy zdjęcia w ozdobnych ramach lub tylko jedną półkę, gdzie stanie zabytkowy zegar czy porcelanowe figurki. Tyle z pewnością wystarczy.

Młody Ludwik – styl, który nie przemija

Każdy wie, jak wygląda wnętrze ludwikowskie. Styl ten charakteryzuje się bogactwem i przepychem – podobnie jak styl wiktoriański czy barokowy. Natomiast w przeciwieństwie do nich, jest od razu rozpoznawany nawet przez osoby, które nie mają pojęcia o aranżacji wnętrz. Co stanowi o jego wyjątkowości? Wszystko jest zasługą szczegółów. Należą do nich:

 • złote wykończenia mebli,
 • esowo zakrzywione nóżki stolików i krzeseł,
 • spora masa i stabilność wyposażenia,
 • materiał wykonania – mahoń, palisander, heban czy drzewo różane,
 • fotele typu woler.

Wystarczy jedno spojrzenie, a wiemy, że mamy do czynienia z Ludwikiem. Styl ten jest do tej pory bardzo popularny, choć również już ewoluował, by umożliwić nieco nowocześniejsze aranżacje.

Styl shabby chic, czyli starocie również mogą mieć swój urok

Styl shabby chic ma bardzo podobne założenia do vintage. Styl ten jednak nie odzwierciedla ubiegłego stulecia, a czasy nieco dalsze. Identycznym założeniem jest jednak wykorzystanie starych i najlepiej obitych mebli. Im bardziej zdewastowane – tym lepiej.

To dość kobiece aranżacje – delikatne i subtelne. Styl shabby chic oparty jest o biel. Meble powinny być pobielane, podobnie jak ściany czy sufity. Nie przejmujmy się pęknięciami czy odpadającą farbą – tak właśnie być powinno! Te aranżacje lubią również motywy kwiatowe i jasną kolorystykę pudrowego różu czy błękitu. Nieodłącznymi dekoracjami są ozdobne tkaniny, koronki i falbanki – stąd najbardziej zadowolone z wykorzystania stylu shabby chic będą zapewne panie.

Styl rokoko – Francja przed Ludwikiem XV

Styl rokoko to swoiste połączenie stylu barokowego z ludwikowskim. Nic dziwnego – historycznie jest umiejscowiony dokładnie pomiędzy nimi. Elementem charakterystycznym w tym stylu jest morska muszla. Wszędzie starano się odwzorowywać esowe wygięcie i postrzępione brzegi. Musimy jednak pamiętać, że styl rokoko to nie tylko wystrój wnętrza, ale i sam kształt pomieszczenia. Nie może zabraknąć sztukaterii, kolumn czy arkad. Meble i wyposażenie powinny dawać złudzenie lekkości. Poszczególne elementy łączą się w jedną całość. Ukrywamy widoczną konstrukcję pod płynnymi liniami stylizacji.

Styl rokoko jest bardzo wdzięczną stylizacją do zastosowania w stylu eklektycznym. W połączeniu z glamour, czy nawet z nieco bardziej nowoczesnymi aranżacjami, da nam bardzo ciekawe zestawienie. Dość dużą zaletą stylu rokoko jest również stosunkowo łatwa dostępność mebli i innego wyposażenia. Praktycznie na każdym pchlim targu pełno jest tego typu szaf czy komód.

Styl secesyjny, czyli bunt przeciwko geometrii

Styl secesyjny podbił serca Europejczyków  w XIX i XX wieku. Dominowały w nim:

 • faliste linie,
 • smukłość,
 • roślinne ornamenty,
 • brak geometrii,
 • czerpanie wzorców z natury.

Istnieje kilka cech charakterystycznych dla stylu secesyjnego. Poza zastosowaniem motywów kwiatowych do dekoracji wnętrza, bardzo popularne były również motywy zwierzęce – szczególnie w postaci ptaków. Znajdowały się one na oparciach krzeseł, frontach szafek, nóżkach stolików.

Jeśli zauważymy taki motyw, mamy prawie pewność, że mebel należy do stylu secesyjnego. Drugą, charakterystyczną cechą jest zastosowanie wielu rodzajów materiałów:

 • drewna,
 • szkła,
 • żelaza,
 • tkaniny.

Dość często we wnętrzach pojawiały się również kolorowe i dekoracyjne witraże.

Zobacz również: Minimalizm: styl skandynawski i inne

Styl empire, czy wracamy do czasów Napoleona

Styl empire, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do aranżacji wnętrz w czasach Napoleona. Wtedy bardzo jawnie odwoływano się do motywów starożytnych. Znajdziemy więc w stylu empire dekoracje, które przypominają te, które zostały stworzone przez Starożytnych Greków czy Rzymian. W kolorystyce dominują jasne barwy:

 • biel,
 • żółć,
 • czerwień,
 • szarość,
 • złoto.

Meble swoim kształtem przypominają te ze stylu barokowego, jednak same dekoracje powinny bardziej czerpać z antyku. W naszym wnętrzu nie może więc zabraknąć waz, amfor czy świeczników.

Styl marynarski, czyli wypływamy na pełne morze

Styl marynarski, zwany również marynistycznym, przeszedł  sporą przemianę. Obecnie znamy go jako bardzo modernistyczny typ, choć kiedyś daleko mu było do nowoczesności. Zajmijmy się jednak tym, jak stylizacja ta wygląda obecnie. Dominują te kolory, które możemy znaleźć na morzu:

 • błękitny,
 • granatowy,
 • biały,
 • szary.

Często stosowane są również drewniane dodatki czy meble, które mają odzwierciedlać drewnianą burtę statku, który kołysze się na morzu. Nie tylko kolorystyka jest charakterystyczna dla stylu marynarskiego. Bardzo często używa się motywu, który od razu narzuca nam skojarzenie z marynarskim mundurem – biało-niebieskie pasy. Mogą się znaleźć na ścianach, na kapach lub narzutach, na firanach. Pamiętajmy również, by we wnętrzu znalazło się wiele słońca. Naturalność to podstawa w stylu marynarskim.

salon w stylu etnoŹródło: https://hips.hearstapps.com/

Styl etno - wycieczka dookoła świata

Niemal każdy z nas lubi podróżować. Jeszcze przyjemniej jest przywozić ze sobą pamiątki ze wszystkich miejsc, które odwiedziliśmy. Taki właśnie jest styl etno – opowiada o naszych przygodach i wyprawach. Nigdzie nie znajdziemy dwóch takich samych wnętrz, bo nigdy nie znajdziemy dwójki ludzi, która posiada te same doświadczenia. Sam charakter pomieszczenia dość mocno może przypominać styl boho. Tutaj również inspirujemy się aranżacjami z:

 • Dalekiego Wschodu,
 • Afryki,
 • Ameryki Południowej.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być również polska wariacja dotycząca stylu etno. Zaprezentujmy w naszym wnętrzu podróż w czasie po historii polskiej kultury. Styl etno jest bardzo wymagający – aranżację musimy zacząć już od podłogi, ścian czy sufitu. Drewno z gatunków egzotycznych doskonale sprawdzi się na podłodze. Nad oknami obowiązkowo powinny zawisnąć żaluzje z bambusa, a na ścianach mogą pojawić się roślinne motywy.

Kolorystyka powinna być jak najbardziej naturalna – sprawdzą się tu wszystkie te barwy, które znajdziemy naturalnie w przyrodzie. Nie zapominajmy również o żywej roślinności – palmy, bluszcze i paprocie nie tylko nadadzą pięknego efektu, ale i sprawią, że będzie nam się mieszkać przyjemniej. Styl etno jest jednym z najbardziej zbliżonych do natury i przyrody. Nie bójmy się jej wykorzystywać na naszą korzyść.

style eklektyczne gethomeŹródło: http://cdn.bestdesignideas.com/

Style inspirowane przeszłością zawsze będą miały swój niepowtarzalny urok. Mamy ich bardzo wiele do wyboru, co sprawia, że stworzenie naszej aranżacji domu czy mieszkania nie będzie prostym zadaniem. Do najpopularniejszych stylów należą:

 • barokowy,
 • wiktoriański,
 • kolonialny,
 • secesyjny,
 • rokoko,
 • etno.

Jest ich oczywiście o wiele więcej. Wszystkie mają korzenie w bardzo dawnych czasach, nie wcześniej niż w XIX wieku. Niektóre z nich łączą  elementy wspólne – jak styl rokoko i ludwikowski, a czasem są kompletnie od siebie różne. Musimy jeszcze pamiętać o tzw. stylach patchworkowych, których wygląd jest raczej oczywisty po samym ich opisie. Mowa tu o boho czy vintage,  również stylu hippie. One również inspirowane są przeszłością, choć nieco bliższą. Ciekawe ozdoby i dekoracje, patchworki czy żywe kolory są charakterystyczne dla wnętrz z ubiegłego stulecia.

Każdy z prezentowanych tu stylów jest całkowicie różny od nowoczesnych aranżacji. Czy możliwe jest połączenie ich wszystkich ze sobą bez utraty elegancji i piękna?

Styl eklektyczny – rozwiązanie dla niezdecydowanych

Styl eklektyczny polega na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu różnych stylów, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Również o boho mówimy, że jest eklektyczny, bo polega na zestawianiu ze sobą wielu różnych elementów – nie zawsze pochodzących z jednej bajki. To ciekawe rozwiązanie do łączenia ze sobą klasyki i nowoczesności. Niełatwo jest wykorzystać najnowszej klasy sprzęty AGD czy RTV we wnętrzu stylizowanym na barok lub rokoko. Eklektyczny styl nam w tym pomoże.

Jest również idealny dla osób niezdecydowanych, którym podoba się wiele rzeczy, niezwiązanych ze sobą, ani z konkretnym stylem. Możemy w naszym wnętrzu użyć niemal wszystkiego i nie przejmować się efektem miszmaszu – pod warunkiem zastosowania się do kilku, bardzo prostych zasad. Jeśli więc nie wiemy, co wybrać – wybierzmy wszystko!

Czy patchwork może być interesujący?

A co z samymi stylami patchworkowymi? Czy warto aranżować wnętrza w ten sposób? Choć piękne i kolorowe, to jednak wydają się całkowicie niedobrane i niepasujące do wszystkiego. Czy to prawda?

Boho wydaje się lekko cygański, całkowicie nieprzejmujący się opinią innych na swój temat. Jest bardzo specyficzny –można go albo pokochać, albo znienawidzić. Wybierając założenia stylu eklektycznego, możemy pozwolić sobie na boho nawet w pokoju nowoczesnym czy klasycznym. Podobny dylemat powstaje przy stylach retro lub vintage. A to wcale nie oznacza, że musimy całe mieszkanie wystrajać w sprzęty po babci.

Style patchworkowe i inspirowane przeszłością mają swój niepowtarzalny urok. Ale też dość dużą wadę – zaaranżowanie pomieszczenia z ich pomocą oznacza sztywne przestrzeganie reguł, które w obecnych czasach mogą już nie mieć racji bytu. Nie poddawajmy się jednak. Bierzmy z nich to, co najlepsze, i łączmy ze sobą tak, by otrzymać wnętrza naszych marzeń.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: