Remont mieszkania krok po kroku - najważniejsze kwestie

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.02.2019, Data aktualizacji: 09.11.2022

Od czego zacząć remont mieszkania? Ile kosztuje kompleksowe wyremontowanie łazienki, kuchni? Jaka powinna być kolejność prac remontowych? Czytaj

Remont mieszkania nie jest ani łatwy, ani tani, ani tym bardziej krótkotrwały. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu się go podjął. Bardzo często okazuje się, że oprócz jednej rzeczy trzeba wymienić jeszcze kilka innych, co pociąga za sobą koszty i czas. Samo znalezienie dobrej firmy, która zajmie się remontem mieszkania w bloku, nastręcza trudności.

Problemy z remontem lokalu pojawiają się zwłaszcza na rynku wtórnym, kiedy nowy właściciel nie dysponuje dobrymi planami pomieszczeń i instalacji. Ponadto pozostaje jeszcze kwestia wyboru materiałów, poinformowania sąsiadów i liczenia na ich cierpliwość, a nawet przeniesienia się na jakiś czas gdzie indziej, jeśli właściciel mieszka w remontowanym mieszkaniu. Nerwowa atmosfera, pośpiech, piętrzące się problemy – wszystko to wpływa na podejmowanie złych decyzji.

Jak uniknąć błędów? Na co zwrócić uwagę, decydując się na remont mieszkania? Krok po kroku opisujemy w tym artykule:

 • jak zaplanować kompleksowy remont mieszkania?
 • jaka powinna być kolejność prac?
 • ile kosztuje remont mieszkania?
 • jak obniżyć koszty?
 • na co zwrócić uwagę, przebudowując kuchnię, salon, łazienkę?
 • na co uważać przy zatrudnianiu firmy remontowej?
 • czy remont starego domu się opłaca?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekty finansowe czy logistyczne, ale również przepisy prawne, które regulują możliwości remontowe, zwłaszcza w blokach. Dlatego remont mieszkania to nie czas na spontaniczne decyzje. Warto wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej na ten temat i przed przystąpieniem do prac stworzyć plan, w którym określi się zakres działań, daty rozpoczęcia/wykonania i budżet.

Remont mieszkania krok po kroku gethome.pl

Od czego zacząć remont mieszkania? Zakres prac remontowych

Zanim zacznie się wyrzucanie mebli, zdzieranie tapet i odrywanie płytek z łazienki, warto zastanowić się, co dokładnie zostanie zmienione, jak i na co. Wiele inspiracji na remont starego mieszkania znajduje się w internecie. Oczywiście warto je zderzyć z rzeczywistością, bo nie zawsze można znaleźć w sklepach to, co prezentowane jest w sieci.

Przejrzenie ofert sklepów pomoże również przy określaniu budżetu. Po powyższych czynnościach pora wykonać plan remontu mieszkania. Od czego zacząć? Od wykonania projektu wszystkich pomieszczeń, a następnie ustalenia, co i w jakiej kolejności będzie wynoszone/wyrzucane/niszczone/zmieniane. Istotne są kwestie logistyczne – trzeba wziąć pod uwagę m.in. rozmiary: mebli, drzwi wejściowych, windy, drzwi do klatki… Remont mieszkania w kamienicy często wymaga także pracy na wysokości, co stanowi pewne utrudnienie.

Być może potrzebna będzie pomoc osób trzecich? Jeśli tak, należy uwzględnić ich dyspozycyjność. Następnie warto stworzyć jak najdokładniejszą listę rzeczy, które przy remoncie mieszkania w bloku będą potrzebne: gwoździe, narzędzia, kleje, pędzle, folie malarskie, taśmy, drabiny itp. Ilość niektórych z nich powinno się powiększyć o ok. 15% – mowa o gwoździach, płytkach, terakocie, panelach, parkiecie – wszystkim, co może się zepsuć, połamać, wykrzywić podczas pracy. Duże ułatwienie stanowią również plany instalacji – będzie wiadomo, gdzie można kuć ściany.

Decydując się na samodzielny remont mieszkania, porady od rodziców i znajomych, którzy już przez to przeszli, mogą okazać się cenniejsze niż zawartość internetu. Od nich również można pożyczyć narzędzia, a nawet wykorzystać materiały, które im zostały przy remoncie: resztę folii malarskiej, taśm itp. To jeden ze sposobów często wykorzystywanych, aby przeprowadzić stosunkowo tani remont mieszkania. Im mniej się kupi, tym więcej funduszy zostanie np. na wyposażenie. Do tego może się okazać, że niektóre narzędzia są zbyt drogie lub ich nie ma w pobliskich sklepach. Dlatego właśnie warto podpytać rodziców i znajomych.

Planowany remont mieszkania krok po kroku należy opisać z uwzględnieniem dat wykonania poszczególnych czynności, zrobienia zakupów, dyspozycyjności firmy remontowej czy osób trzecich, a także możliwości czasowych i finansowych właściciela.

Ponadto decydując się na remont mieszkania w bloku, przepisy określają, jakie czynności można wykonać samodzielnie, a jakich nie. Do tych drugich należą przede wszystkim prace, które obejmują części wspólne mieszkańców lub mogą naruszyć konstrukcję budynku: kucie w ścianie nośnej (nie dotyczy ścian działowych), przeniesienie instalacji gazowej itp. Jeśli zaplanowany remont mieszkania uwzględnia tego typu działania, trzeba zdobyć odpowiednie zgody i uprawnienia, np. zgodę budowlaną.

Jak to zrobić? Do starosty należy dostarczyć dokumenty:

 • wniosek o pozwolenie na budowę,
 • cztery egzemplarze projektu budowlanego,
 • opinie i pozwolenia, których wymagają konkretne przepisy prawne,
 • zaświadczenie potwierdzające przynależność osoby, która wykonała projekt remontu, do właściwej izby samorządu zawodowego,
 • oświadczenie potwierdzające prawo właściciela do dokonywania zmian budowlanych w mieszkaniu.

O remoncie mieszkania w bloku należy poinformować spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Powinno się zgłosić również remont starego domu. Same zmiany w lokalu mogą być dokonywane nie wcześniej niż 30 dni po poinformowaniu odpowiednich organów i 14 dni od uzyskania zgody budowlanej. Od momentu zgłoszenia robót ma się 2 lata na wykonanie remontu mieszkania.

Przepisy wyraźnie mówią także o tym, że zakres prac remontowych musi zostać przedstawiony spółdzielni lub wspólnocie, a każdorazowa jego zmiana powinna skutkować kolejną informacją do odpowiednich organów. Dlatego, zanim właściciel wybierze się po zgodę, powinien mieć wszystko dokładnie przemyślane.

Również tu cenne będzie doświadczenie obejmujące remont mieszkania. Porady firmy remontowej, którą warto zaprosić na „oględziny” po dostarczeniu jej projektu nowego wyglądu lokalu, pomogą dostosować ten projekt do rzeczywistości. Oczywiście nie każde działanie w mieszkaniu będzie remontem. Warto zapoznać się z definicjami prawnymi dotyczącymi remontu, przebudowy, bieżącej konserwacji, rozbudowy. Może się okazać, że właściciel nie dokonuje remontu mieszkania w myśl przepisów prawnych i będzie potrzebował złożyć inne dokumenty do odpowiednich organów. Dlatego przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z definicjami poszczególnych czynności.

Po uzyskaniu zgody wypada także poinformować sąsiadów. Można zrobić to osobiście, wrzucić informację do skrzynek pocztowych lub wywiesić kartki na drzwiach. Warto uwzględnić daty rozpoczęcia i zakończenia remontu mieszkania. Porady dotyczące przetrwania prac remontowych również mogą być mile widziane, o ile zostaną zachowane w dobrym guście. Warto pamiętać, że nadmierny hałas jest niewskazany nie tylko w porze ciszy nocnej, ale również w ciągu dnia.

Przeczytaj również, jak powinno wyglądać mieszkanie dla seniora

Ile kosztuje remont mieszkania gethome.pl

Ile kosztuje remont mieszkania?

Zazwyczaj więcej niż obliczy właściciel. Ma na to wpływ wiele aspektów, a z nich najczęstsze są trzy:

 1. Nieprzewidziane wydatki.
 2. Wyższe niż zakładane koszty pracy.
 3. Sytuacje losowe.

Do tych pierwszych należy zaliczyć zwłaszcza konieczność naprawienia szkód, wymiany instalacji/materiałów, których właściciel nie przewidział (np. konieczność wymiany rury odpływu, żeby pasowała do otworu w wannie), zmiana koncepcji remontu mieszkania. Koszty wzrastają również w przypadku napotkania problemów, np. związanych z montażem płytek (konieczność wyrównania podłogi), urządzeń itp.

W większości problemy te wynikają z braku odpowiedniego przygotowania do remontu lub niewiedzy o faktycznym stanie lokalu. Najczęściej wzrastają wtedy koszty remontu małej łazienki i kuchni. Częściej sytuacje takie zdarzają się na rynku wtórnym, gdzie dodatkowo występuje problem uzyskania planów mieszkania. Trudno wtedy obliczyć, ile kosztuje remont mieszkania bez wcześniejszego dokładnego zgłębienia tematu.

Nieprzewidziane wydatki to również problem braku towaru. W większości dotyka osoby chcące przeprowadzić tani remont mieszkania. Szukają one często okazji cenowych i wyprzedaży, na których ilość towaru jest znacznie ograniczona. Może się okazać, że materiały są niedostępne lub zabraknie ich w trakcie wykonywania remontu. Jeśli właścicielowi zależy na czasie, będzie musiał zdecydować się na droższe zakupy.

Wyższe niż zakładane koszty pracy to kolejny punkt zwiększający budżet na remont mieszkania. Koszty te mogą wzrosnąć z powodów, takich jak konieczność wykonania dodatkowych prac lub znalezienia innej firmy remontowej na już, ponieważ poprzednia zrezygnowała. Istotnym problemem są sytuacje losowe: choroby, nagłe problemy finansowe, przypadkowe zalanie sąsiadów i inne. Nie tylko opóźniają one pracę, ale również zwiększają jej koszty, zwłaszcza przy zatrudnieniu firmy remontowej.

Ile kosztuje remont mieszkania w przybliżeniu?

W zależności od wyboru materiałów, firmy remontowej czy ilości zmian i stanu lokalu, to od 10 000 do nawet 100 000 złotych. W sieci można znaleźć wiele kalkulatorów, które w przybliżeniu określą, ile środków finansowych pochłonie odmiana M. Właściciel powinien jednak wykonać własne obliczenia. Po dokładnym ustaleniu budżetu, jaki chce się przeznaczyć na remont mieszkania, koszty warto podzielić na poszczególne etapy, ściśle związane z datami wykonywania poszczególnych zmian. Ponadto dobrym zwyczajem jest doliczenie pewnej kwoty na nieprzewidziane wydatki. Kwota ta powinna stanowić min. 10% kosztów remontu mieszkania.

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Odnowa lokalu to czasem bardzo droga inwestycja. Do tego stopnia, że wiele osób decyduje się na kredyt na remont mieszkania. Można go zasięgnąć niemal w każdym banku. Z tym, że nie zawsze się on opłaca. Mały kredyt jest zazwyczaj wysoko oprocentowany, a im dłużej się go spłaca, tym większe odsetki.

Względnie dobrym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny, ponieważ posiada najniższe oprocentowanie. Jednak można go uzyskać tylko na większe kwoty. Kredyt na remont mieszkania nie jest jedyną opcją, która może pomóc przy braku własnych wystarczających środków finansowych. Z jakich jeszcze rozwiązań opłaca się skorzystać?

1. Zakup na raty w sklepie

W wielu sklepach sprzedających materiały remontowo-budowlane istnieje możliwość zakupu na raty z niskim oprocentowaniem. To rozwiązanie może być bardziej opłacalne przy mniejszym budżecie remontowym niż kredyt na remont mieszkania. Warto wypytać o szczegóły w danym sklepie.

2. Rabaty i wyprzedaże

Zwłaszcza promocje na stare kolekcje płytek, tapet, mebli to dobry sposób na tani remont mieszkania. Trzeba liczyć się z pewnymi ustępstwami, np. stylistycznie niepasującymi do siebie meblami, niewystarczającą ilością płytek danego rodzaju itp. Dlatego zanim remontujący wybierze się na zakupy, powinien mieć dokładnie obliczone ilości potrzebnych materiałów, a pomysł na remont pokoju dostosować do towarów dostępnych w sklepie.

Tanim rozwiązaniem problemów może być pomalowanie wszystkich szaf na jednolity kolor, dobranie płytek innego rodzaju, czy pomieszanie stylów, zachowując odpowiednie wyczucie. Można również pytać o rabaty przy zakupie dużej ilości towaru. Sklepy prowadzą także programy lojalnościowe - zapisanie się do jednego z nich może oznaczać obniżenie kosztów zakupów lub zwrot części wydanej kwoty na kartę lojalnościową.

Dobrą opcją jest zlecenie zakupu towarów firmie remontowej. Często jej pracownicy posiadają wiedzę, gdzie i co można dostać taniej, a ponadto mają również wiele zniżek w sklepach, dzięki czemu można przeprowadzić np. tani remont łazienki.

Dofinansowanie na remont mieszkania gethome.pl

3. Dofinansowanie na remont mieszkania

Dotacje mogą otrzymać zwłaszcza osoby, które zmieniają sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny. Warto zapoznać się w internecie z ofertą wielu fundacji, a nawet programów rządowych i unijnych. Wśród nich znajdują się dopłaty do budowy i remontów domów energooszczędnych, zakupu kolektorów słonecznych czy premia termomodernizacyjna finansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dofinansowanie na remont mieszkania może posiadać pewne obostrzenia oraz wytyczne, które trzeba spełnić, np. zameldowanie na terenie danej gminy. Warto zapoznać się z regulaminami.

4. Zrób to sam

Rezygnacja z usług firm remontowych to popularny sposób na oszczędność. Jeśli chociaż część rzeczy właściciel jest w stanie wykonać sam, może znacznie zmniejszyć koszty remontu mieszkania. Najczęściej samodzielnie wykonywane są czynności, takie jak:

 • wygładzanie, szpachlowanie i malowanie ścian,
 • instalacja urządzeń elektrycznych i sanitarnych,
 • zamawianie i zakup towarów,
 • zakup i dowóz mebli we własnym zakresie,
 • rezygnacja z generalnej odmiany całego M: tani remont kuchni oraz sypialni (np. wymiana mebli i malowanie ścian, bez wymiany instalacji czy podłóg), a droższy w łazience i salonie.

5. Zwrot niewykorzystanego materiału

Wiele sklepów prowadzi politykę zwrotu niewykorzystanego przy generalnym remoncie mieszkania materiału. Dotyczy to np. płytek, paneli, a nawet worków cementu. Dlatego przy zakupie warto spytać nie tylko o gwarancję i zwrot uszkodzonego materiału, ale także o oddanie jego niewykorzystanej części. Oczywiście trzeba posiadać paragon czy fakturę potwierdzające zakup. W ten sposób również można sporo zaoszczędzić.

Przeczytaj także:  Sprzedaż mieszkania - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Remont łazienki

Zazwyczaj jest to najtrudniejszy etap. Jeśli do wymiany jest wszystko, włącznie z rurami, wykonanie nowej łazienki może potrwać nawet dwa miesiące w zależności od projektu i stopnia trudności. Co trzeba wziąć pod uwagę, zanim zacznie się remont łazienki w bloku?

Przed rozpoczęciem prac przede wszystkim należy ustalić:

 • co jest do wymiany?
 • czy potrzebne będzie pozwolenie budowlane?
 • w jaki sposób będzie usuwane obecne wyposażenie (samodzielnie, firma budowlana etc.),
 • czy trzeba będzie wypożyczyć kontener na gruz i inne odpady budowlane?
 • jakie czynności wykonuje właściciel, a jakie firma (jeśli część robót, np. montowanie szafek, podejmie zleceniodawca)?
 • kto zamawia i kupuje towar?
 • dokładną listę materiałów,
 • listę czynności, które należy wykonać,
 • ile kosztuje remont łazienki,
 • terminarz.

Warto zacząć od projektu remontowanej łazienki. Najlepszym sposobem na jego uzyskanie jest zatrudnienie projektanta, a następnie skonsultowanie tej pracy z rzetelną firmą remontową. Można wykonać go również samodzielnie, jednak należy pamiętać o rozmieszczeniu instalacji sanitarnej i elektrycznej. To najtrudniejsza część remontu łazienki.

Koszty naprawy źle poprowadzonej instalacji są bardzo wysokie, dlatego jeśli nie ma się pewności co do swojej wiedzy, warto zlecić to na zewnątrz.

Krok 1: demontaż urządzeń i instalacja wodno-kanalizacyjna

Remont łazienki krok po kroku należy zaplanować w taki sposób, aby jak najmniej utrudniać życie domownikom. Tak naprawdę najlepiej wtedy opuścić mieszkanie na jakiś czas, ponieważ nie można korzystać z urządzeń sanitarnych, trzeba także wyłączyć ciepłą i zimną wodę. Jak przeprowadzić remont łazienki w bloku bezboleśnie? Warto zacząć od podstaw, czyli zrobienia planu pracy. Najlepiej rozpoczynać od demontażu wszystkiego, co jest tam zbędne lub podatne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Odnowienie tego typu pomieszczenia generuje bardzo dużo pyłu i kurzu. Przydałoby się zatem stworzyć korytarz prowadzący od łazienki do np. klatki schodowej lub na dwór, wyściełany folią zabezpieczającą, np. malarską, który wyprowadzałby kurz na zewnątrz. Oczywiście istotne jest, aby nie stwarzać problemów sąsiadom. Jak tego uniknąć, wykonując tani remont łazienki? Można na bieżąco sprzątać, włączyć odkurzacz, albo też zawiesić zasłonę z folii, która zatrzymywałaby osad i kurz.

Następnie, w przypadku wymiany rur, istotnym czynnikiem będzie kucie ścian. Zanim do tego dojdzie, należy upewnić się, gdzie w ścianach znajduje się instalacja elektryczna. Tu przydatne będą wszelkie plany i rzuty mieszkania. Wywołanie zwarcia może właściciela wiele kosztować – od opóźnienia prac remontowych, aż po konieczność wymiany instalacji elektrycznej, jeśli nie było tego w planach. To kolejny powód wskazujący na to, że lepszym rozwiązaniem jest remont łazienki krok po kroku przemyśleć niż zabrać się za to spontanicznie.

Instalację wodno-kanalizacyjną można wymienić samodzielnie. Jest to łatwe zwłaszcza w przypadku wykorzystania istniejących już korytarzy, którymi poprowadzone są rury. Nieco trudniejsza sytuacja powstaje, kiedy właściciel chce urządzenia sanitarne umiejscowić w zupełnie innym miejscu.

Jakie zasady trzeba zachować, wymieniając rury w remontowanej łazience?

 • ścianki działowe, w których chce się umieścić rury, muszą być grubsze niż 12 cm oraz wykonane z mocnych materiałów lub odpowiednio wzmocnione,
 • jeśli chodzi o rury kanalizacyjne, koniecznie należy zachować odpowiedni (2-15%) spadek łączący miskę ustępową z pionem, dlatego najlepiej instalować toaletę w pobliżu pionu kanalizacyjnego – maksymalna odległość to 1 m,
 • remontując łazienkę, trzeba pamiętać, że rury muszą mieć odpowiednią średnicę, zazwyczaj to ok. 110 mm dla kanalizacji i ok. 50 mm dla wody, choć przy instalacji wodociągowej dopuszcza się większą elastyczność. Zbyt mała średnica może powodować zapychanie, zbyt duża natomiast zbytnie napowietrzanie,
 • dobrze jest unikać wszelkich załamań, ponieważ to właśnie w tych miejscach najczęściej zapychają się rury. Zamiast jednego ostrego zakrętu warto zastosować dwa lub trzy mniejsze, zwłaszcza przy remoncie łazienki w bloku,
 • nie wolno łączyć ze sobą stali i miedzi, nawet za pomocą przekładki, ze względu na reakcje doprowadzające do szybkiej korozji. Stosując to rozwiązanie, remont łazienki trzeba będzie powtarzać co roku. Dopuszcza się jednak możliwość, w której woda najpierw przepływa przez stal, a potem przez miedź, ale przy obecnych możliwościach – rurach plastikowych – takie rozwiązanie jest niepotrzebne,
 • można pokusić się o zamontowanie systemu uzdatniania wody. Może być to trudne przy remoncie mieszkania w bloku ze względu na ilość miejsca. Warto zatem obliczyć, czy dysponuje się potrzebną ilością powierzchni, zabudowanie rur powinno nastąpić po pozytywnym przejściu testu ciśnieniowego, który wskazuje na szczelność instalacji, trwałość itp.

Temat instalacji wodno-kanalizacyjnej jest bardzo szeroki, dlatego warto zgłębić go, zanim zacznie się remont łazienki. Krok po kroku trzeba zapoznać się z wymogami prawnymi oraz możliwościami, co pozwoli uniknąć błędów, które mogą słono kosztować właściciela mieszkania. Jeśli zamierza on wymienić również instalację elektryczną, powinien skorzystać z umiejętności fachowców w tym zakresie.

Poleca się także wybieranie materiałów lepszej jakości. Być może wzrosną wtedy wydatki na remont łazienki, koszt ten jednak opłaci się w dłuższej perspektywie. Instalacja dłużej będzie szczelna i trwała.

Krok 2: wybór urządzeń sanitarnych

Wbrew pozorom nie jest to łatwe, zwłaszcza w przypadku remontu małej łazienki. Co ogranicza właściciela?

 • ilość miejsca,
 • konieczność dopasowania odpływów do rur,
 • potrzeby mieszkańców,
 • budżet.

Prysznic czy wanna? Jak duży powinien być zlew? Toaleta z podwieszaną miską czy jako integralna całość? Jaka szafka pod zlewem? Na jakiej wysokości umieścić zlew? Ile żeberek może mieć kaloryfer? Czy czarna armatura będzie praktyczna? Na te i inne pytania trzeba odpowiedzieć sobie przed rozpoczęciem remontu łazienki.

Czym warto się kierować przy wyborze urządzeń sanitarnych?

 • trudnością instalacji urządzenia,
 • rozmiarami urządzeń,
 • potrzebami mieszkańców,
 • jakością w stosunku do ceny,
 • trwałością.

Pierwszy podpunkt odnosi się zwłaszcza do osób, które remontują łazienkę samodzielnie. Im prościej podłączyć urządzenie, tym lepiej. Istotne jest również dobre wymierzenie sprzętu oraz dopasowanie odpływów do rur. Ponieważ urządzenia montuje się po zakończeniu prac nad instalacją wodno-kanalizacyjną, trzeba wiedzieć, w którym miejscu powstanie jej podłączenie do urządzeń sanitarnych, aby uniknąć ponownego kucia ścian i przestawiania rur.

Ponadto warto pamiętać, że np. toaleta z podwieszaną miską wymaga specjalnej instalacji z rusztowaniem i płytami gipsowo-kartonowymi, co może wygląda bardziej estetycznie, ale zmniejsza ilość miejsca, co jest istotne przy remoncie małej łazienki.

Równie ważne są potrzeby mieszkańców – często rodzice decydują się na wannę ze względu na małe dzieci, a inni preferują kabinę prysznicową. Wysokość ustawiania poszczególnych sprzętów powinna być dostosowana do wszystkich członków rodziny i ich możliwości (np. osoby starsze mogą mieć problem z pochylaniem się). Do potrzeb mieszkańców zaliczyć trzeba również ilość szafek oraz inne dodatki, na które trzeba uzyskać miejsce w remontowanej łazience. Ograniczają one bowiem przestrzeń, co ma wpływ na wybór urządzeń sanitarnych.

Innymi istotnymi cechami są jakość oraz trwałość w stosunku do ceny. Wiadomo, że im niższy koszt zakupu, tym powyższe cechy budzą większe wątpliwości. Dobrym pomysłem jest kupno sprzętu z wyprzedaży, co pozwoli zaoszczędzić bez straty na jakości. To opcja korzystna zwłaszcza dla osób, które chcą przeprowadzić tani remont łazienki.

Krok 3: ściany i podłogi

Po zamontowaniu urządzeń sanitarnych oraz zagipsowaniu ścian można śmiało przystępować do ich wyrównywania oraz dekorowania. W pierwszej kwestii warto postawić zwłaszcza na jakość: mokry tynk zamiast suchego na ściany, dobra masa samopoziomująca na podłogę, a także zabezpieczenie miejsc najbardziej narażonych na kontakt z wodą (wokół prysznica/wanny) za pomocą żywicy syntetycznej z wyższej półki. Zapewni to większą trwałość i odporność na wilgoć w pomieszczeniu.

Najpopularniejszymi materiałami dekoracyjno-wykończeniowymi są oczywiście farby i płytki, choć coraz popularniejsze staje się również drewno. Czym kierować się przy wykańczaniu remontowanej łazienki?

 • trwałością materiałów,
 • wodoodpornością,
 • kolorem – aby niepotrzebnie nie zmniejszać / powiększać pomieszczenia,
 • trudnością montażu (płytki),
 • stylistyką.

Jeśli właściciel nie dysponuje odpowiednim sprzętem, np. do ułożenia płytek, warto powierzyć to firmie remontowej. Zazwyczaj posiada ona specjalne piłki do cięcia czy też przyssawki. Płytek i farby powinno się kupić ok. 15% więcej ze względu na straty, np. mogą się połamać przy dostawie, farba może mieć słabe krycie itp. Na samym końcu montuje się wszelkiego rodzaju szafki oraz półki. I tu również warto zwrócić uwagę na ich użyteczność, odporność na wilgoć i rozmiary – tak, aby niepotrzebnie nie zmniejszać optycznie pomieszczenia.

Ile kosztuje remont łazienki?

Ciężko o jednoznaczne oszacowanie, jednak przyjmuje się, że koszt całego remontu wynosi od 5 000 do nawet 40 000 złotych. Wiele zależy od tego, jaki zakres prac remont obejmuje, wyboru materiałów (tanie, ze średniej półki, drogie), kosztów robocizny oraz urządzeń sanitarnych. Można przeprowadzić tani remont łazienki, np. korzystając ze sposobów wymienionych w rozdziale Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Jednak warto pamiętać, że każdy powinien indywidualnie przeprowadzić własne obliczenia i na ich podstawie ustalić budżet. Liczne przykłady w internecie pokazują, że w kwestii remontu łazienki koszty można znacznie obniżyć bez straty na jakości. Średnia cena zamyka się jednak w ok. 15 000 zł. 

remont łazienki gethome.pl

 

Remont pokoju gethome.pl

Remont pokoju

Należy go zacząć od pozbycia się wszelkich sprzętów, mebli i dodatków z pomieszczenia. Przy generalnym remoncie mieszkania, w tym wymianie instalacji elektrycznej, trzeba będzie również utworzyć korytarz na pył, o którym była mowa wcześniej. Po przygotowaniu pomieszczeń do pracy można rozpocząć kucie ścian.

O czym trzeba pamiętać przy wymianie przewodów i innych elementów wchodzących w skład oprawy elektrycznej mieszkania?

 • Bezpieczeństwo – zamiast na siłę samemu wymieniać instalację, warto wynająć do tego fachowca. Brak wiedzy w tym zakresie skutkować może w najlepszym wypadku brakiem możliwości rozbudowy gałęzi przewodów, w najgorszym – porażeniem prądem i pożarem.
 • Trzeba obliczyć ilość potrzebnych obwodów oraz przewodów (tu także długość), gniazdek, włączników, punktów oświetleniowych, wybrać rodzaj tablicy rozdzielczej.
 • Powinno się wliczyć koszt pracy fachowca oraz czas potrzebny na wymianę. Specjalista musi mieć stosowne uprawnienia.
 • Obliczenie budżetu, który warunkuje również jakość użytych materiałów, trzeba wykonać na początku.

Zanim przystąpi się do wymiany instalacji elektrycznej, warto mieć nie tylko jej projekt, ale także projekt przyszłego wyglądu remontowanego pokoju – salonu, sypialni, dziecięcego. Gdzie ustawi się meble? Gdzie lampy? Czy oświetlenie będzie LED-owe? Jest to istotne tym bardziej, że jeśli w którymś z nich chce się zmienić miejsce gniazdek, punktu oświetlenia itp. trzeba tak rozmieścić gniazdka, aby nie zostały zasłonięte przez meble i były łatwo dostępne dla lokatorów.

Ponadto zmiana koncepcji wyglądu skutkować może zaciemnieniem niektórych pomieszczeń, np. remont przedpokoju często wiąże się ze wstawieniem tam dużej zabudowanej szafy. Dlatego należy rozważyć kwestię zamontowania dodatkowego oświetlenia.

Pomysł na remont pokoju

Od niego właśnie powinna się zacząć właściwa praca. Zanim cokolwiek się zmieni, trzeba koniecznie wiedzieć, co chce się zmienić i na co, a także czy będzie się wyburzać lub dobudowywać ścianę. W międzyczasie warto pomyśleć o wymianie okien i zamontowaniu sufitu podwieszanego w przypadku remontu mieszkania w kamienicy. Istotna jest stylistyka – im prostsza i minimalistyczna, tym łatwiej będzie można ją w przyszłości przearanżować.

Równie ważny jest wybór materiałów: na ścianie farba, tapeta czy może cegła w stylu loftowym? Na podłodze parkiet, dywan czy panele? Jaki sprzęt i jakie meble? Remont pokoju to nie taka prosta sprawa. Pomimo że zwykle wychodzi najtaniej i najkrócej, największą trudność stanowi dobranie odpowiednich materiałów i stylu. Inspiracje można czerpać z internetu. Wybór często pada również na firmy zajmujące się aranżacją wnętrz. Problem może stanowić zwłaszcza remont przedpokoju, który niejednokrotnie musi spełniać wiele różnych funkcji, a jest ograniczony niewielkim metrażem.

Większość kosztów oraz ilość czasu potrzebnego do stworzenia nowej aranżacji zależy od wyboru materiałów. Jeśli ma się już pomysł na remont pokoju, to jest to kolejna czynność przy projekcie. Trzeba wziąć pod uwagę np. specyficzne właściwości danego materiału – panele ze względu na wrażliwość na wilgoć muszą być położone na samym końcu, przed wstawianiem mebli; niektóre tapety wymagają specjalnych klejów itp.

Znacznie dłużej niż położenie wykładziny trwa układanie, cyklinowanie parkietu i jego lakierowanie. Podobnie jest ze ścianami: nakładanie tapety czy gipsowych zdobień zajmuje więcej czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o remont salonu – zazwyczaj największego pomieszczenia w domu.

Wspólnymi czynnościami są zawsze:

 • pozbycie się poprzedniego materiału (farby, wykładziny, parkietu),
 • wyrównanie powierzchni (masa samopoziomująca, tynkowanie, szpachlowanie),
 • przygotowanie powierzchni do nałożenia nowego materiału,
 • nałożenie nowego materiału.

Remont salonu czy sypialni można przeprowadzić w pełni samodzielnie poza wymianą instalacji elektrycznej. Tynkowanie i szpachlowanie nie należą do czynności trudnych, jednak warto zgłębić wiedzę na ich temat w celu uniknięcia problemów. Właściciele świetnie radzą sobie zwłaszcza z prostymi pracami wykończeniowymi, np. zwykłym malowaniem ścian i położeniem wykładziny, linoleum, dywanu. Do prac konstrukcyjnych, układania parkietu, paneli, fugowania płytek czy montażu gipsowych cegieł potrzebny będzie specjalista. Na końcu zawsze montowane są listwy i oświetlenie, karnisze, meble, a także lustra po remoncie przedpokoju.

Ile kosztuje remont pokoju? Na czym warto oszczędzać?

Wiele zależy od wyboru materiałów. Warto też pamiętać o kontrolowaniu budżetu przeznaczonego na dodatki do mieszkania. Mogą one wydawać się niewielkie w porównaniu z kosztem renowacji podłogi czy odmalowania ścian, ale realia pokazują, że ich nagromadzenie stanowi pokaźną sumę. I jest to jeden z najtrudniejszych do skontrolowania wydatków. Nie wiadomo kiedy kupuje się większą ilość świeczek, wazonów, poduszek, roślin…

Ile kosztuje remont pokoju? Średnio od 3 000 do nawet 20 000 zł. Zależnie od wielkości pokoju, wykonywanych prac i wyboru materiałów. Częściej większe sumy wydaje się na remont salonu, czyli reprezentacyjnej części mieszkania, a także na pokój dziecięcy, w którym szczególną uwagę zwraca się na wszelkiego rodzaju atesty. W łatwy sposób można ograniczyć wydatki, decydując się na odmalowanie starych mebli lub kupno używanych / z wyprzedaży.

Remont pokoju nie musi być drogi – wystarczy dobrze przemyśleć swoje potrzeby. O wiele mniej kosztuje minimalizm niż style bogate w dekoracje.

Remont kuchni gethome.pl

Remont kuchni

To drugi, zaraz po łazience, najtrudniejszy obszar do wyremontowania. Przede wszystkim dlatego, że po remoncie kuchni w bloku jej układu praktycznie nie będzie można później zmienić.

Dlatego przed jej zmianą koniecznie trzeba:

 • zrobić projekt,
 • obliczyć, ile kosztuje remont kuchni,
 • ustalić, czy wymiana dotyczyć będzie również instalacji elektrycznej, wodociągowej i gazowej,
 • kupić sprzęt elektryczny typu zmywarka, piekarnik itp.
 • ustalić, czy zmieniany będzie sposób wentylacji?
 • zdecydować, czy kuchnia będzie w zabudowie, czy nie,
 • odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zaangażowany zostanie stolarz do wykonania kuchni na wymiar?
 • zdecydować, czy w kuchni będzie się znajdowała jadalnia.

Remont kuchni należy zacząć od ustalenia powyższych kwestii. Projekt musi zakładać nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność. Domownikom powinno być wygodnie robić posiłki oraz sprzątać pomieszczenie. Istotne jest, aby łatwo zachować również higienę, np. umieszczając śmietnik z dala od żywności.

Zanim przystąpi się do projektu i zniszczenia dotychczasowego wystroju, można zrobić listę zalet oraz wad obecnych rozwiązań, a także ilość, głębokość i wysokość potrzebnych półek w szafkach. Remont kuchni często skutkuje również rezygnacją z zasilania gazem na rzecz elektryczności, np. płyty indukcyjnej. Na projekcie warto zaznaczyć umieszczenie poszczególnych sprzętów w taki sposób, aby ograniczyć problemy i zużycie mebli.

Jeśli właściciel decyduje się przeprowadzić tani remont kuchni, może ograniczyć jego koszty poprzez odnowienie lub wymianę frontów mebli zamiast ich kupna.

Remont kuchni w bloku

Generalny remont mieszkania zawsze zaczyna się od pozbycia się obecnej infrastruktury. W tym celu należy wymontować szafki, skuć podłogi i stare płytki, odłączyć i wynieść sprzęt oraz zlew. Jeśli wymieniane będą instalacje, trzeba rozpocząć kucie ścian. Po wymianie, wyrównaniu i wygładzeniu nierównych powierzchni, można przystąpić do działań właściwych.

Przy remoncie kuchni zazwyczaj płytki stare wymienia się na nowe – rzadko kiedy stosuje się na podłogę i ściany drewno, boazerię, tapetę. Wyjątkiem jest ułożenie na starych płytkach nowoczesnych paneli winylowych (LVT) – to rozwiązanie tańsze, ale mało znane. Coraz częściej można spotkać się z malowaniem ścian farbami wodoodpornymi, przeznaczonymi do kuchni i łazienki; są one odporne na trudne warunki atmosferyczne, wilgoć, zatłuszczenia, zabrudzenia. Nie ma dziś konieczności płytkowania łazienek czy kuchni od podłogi do sufitu. Płytki jednak mają tę zaletę, że dają się łatwo wyczyścić bez straty na wyglądzie (np. przetarcia koloru).

Warto wybrać takie, które są:

 • grubsze – mniej podatne na połamania i odpryski po upadku noża itp.
 • w kolorze, na którym brud nie rzuca się w oczy,
 • dobrej jakości (trwałości).

Jeśli będą one znajdowały się również na ścianach, można zrezygnować z ich montażu w miejscach przylegania szaf i urządzeń do ściany. To dobry sposób na oszczędność. W przypadku wyboru drewna czy paneli warto zwrócić uwagę na ich wodoodporność oraz to, czy impregnacja nie będzie wymagająca. Można to sprawdzić w każdym sklepie oferującym panele, a także w internecie.

Podejmując się remontu kuchni, koszt wymiany podłogi zależy nie tylko od materiałów, ale także ceny usługi firmy remontowej. Warto przy tym zwrócić uwagę na jej jakość. Wszelkie szpary powinny zostać załatane, zwłaszcza w blokach, w których występują insekty, takie jak karaluchy i prusaki.
 

Sprzęt i meble kuchenne gethome.pl

Sprzęt i meble kuchenne

Uniwersalnym sposobem na dobre zorganizowanie przestrzeni w kuchni jest utworzenie tzw. trójkąta roboczego, tzn. takiego, na którego wierzchołkach i w niedalekiej odległości od siebie będą się znajdowały: lodówka, zlew i piecyk wraz z kuchenką. Oczywiście dotyczy to najczęściej pomieszczeń w dużych mieszkaniach i domach. Trudno wyobrazić sobie remont kuchni w bloku, który miałby niewielką powierzchnię przystosować do trójkąta roboczego.

W małych pomieszczeniach zazwyczaj układ jest albo jednorzędowy, albo w kształcie skróconej litery L. Wygląda to w ten sposób, że wzdłuż ściany ustawione są wszystkie meble i sprzęty - układ jednorzędowy, albo dodatkowo z boku na kolejnej ze ścian, pod kątem niemal 90 stopni, znajduje się dodatkowa szafka czy lodówka - tworzy się w ten sposób skrócona litera L.

Zanim właściciel zdecyduje się na któreś rozwiązanie i przystąpi do remontu kuchni, warto pomyśleć również o tym, gdzie będą stały poszczególne sprzęty, które trzeba podłączyć do instalacji, np. zmywarka obok zlewu, a lodówka oddzielona od piekarnika i płyty grzewczej szafkami. Warunkuje to układ mebli. W tej kwestii trzeba również wybrać zabudowę lub z niej zrezygnować. Jej największą zaletą jest estetyka - bez względu na wybór sprzętu wszystko będzie miało jednolite fronty. Minusy są trzy:

 • przy niewielkim remoncie kuchni, koszt zabudowy może okazać się zbyt wysoki,
 • problem z dostaniem się do instalacji z powodu braku możliwości odsunięcia poszczególnych elementów,
 • szpary między okleiną i drzwiczkami zmywarki oraz lodówki. Często gromadzą się w nich kurz i brud, które trudno jest wyczyścić.

Zmiana zdania w trakcie remontu kuchni jest oczywiście możliwa, ale nastręcza problemów. Zwłaszcza, jeśli firma remontowa już zaczęła przystosowywać pomieszczenie do konkretnego umeblowania. Warto również zastanowić się nad kwestią samych szaf. Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, jest zastosowanie szafek typu cargo. To nietypowych rozmiarów, zazwyczaj wąskie szafki, którymi można zabudować szpary powstałe między meblami. Zmieszczą się w nich przyprawy, ocet, oliwa…

Kolejnym dobrym przykładem rozwiązań oszczędzających miejsce są szafki narożne, zwłaszcza jeśli w środku posiadają wysuwane szuflady (cargo), dzięki którym można wygodnie wyciągnąć garnki. Patelnie i rondle są idealne do zawieszenia, o ile posiadają dziurkę w rączce. Dzięki temu nie zostaną obite w kontakcie z innymi rzeczami, zniweluje się ryzyko powstania na nich odprysków.

Remont kuchni to idealny moment na zwiększenie jej funkcjonalności, pojemności i wygody domowników. Podobnych rozwiązań, jak opisane wyżej, można znaleźć wiele w internecie i sklepach meblowych.

Ile kosztuje remont kuchni?

Podobnie jak w pozostałych przypadkach, wiele zależy tu od tego, czy przeprowadza się generalny remont mieszkania, czy tylko się je odnawia. Znaczenie ma ilość sprzętu i szafek, co jest wymieniane, wybór materiałów, kupno ze sklepu lub zamówienie u stolarza itp. Szacunkowo remont kuchni wraz z wymianą instalacji kosztuje ok. 10 000 - 20 000 zł. Konieczne jest samodzielne stworzenie budżetu, ponieważ nawet szacunkowe obliczenia znalezione w internecie nie są w stanie oddać rzeczywistości. Trzeba wziąć pod uwagę chociażby to, że ceny usług firm remontowych stale wzrastają. Oprócz tego warto sprawdzić aktualne promocje i zastanowić się, co właściciel jest w stanie zrobić samodzielnie, jeśli zależy mu na tanim remoncie kuchni.

Ponadto można zdecydować się na wiele rozwiązań znacznie obniżających koszty. Przykłady to: kupno używanych mebli, przemalowanie dotychczasowych, tańsze płytki zamiast droższych. W zależności od tego, co właściciel ma na myśli, decydując się na remont kuchni, koszty mogą być wysokie lub dość niskie. Samo przemalowanie ścian i płytek to niewielki wydatek.

Jak wybrać firmę remontową gethome.pl

Jak wybrać firmę remontową?

Wybór odpowiedniej firmy, w której ręce właściciel powierza swój dom, może okazać się sporym problemem. Największą barierą jest brak wiedzy osoby chcącej rozpocząć współpracę z taką firmą. Wykorzystują to oszuści, którzy podstawiają materiały złej jakości w miejsce tych lepszych, albo przekonując, że “tak ma być” zamiast poprawić źle wykonaną czynność.

Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy na remont mieszkania?

 • dane firmy świadczącej o tym, że istnieje: nazwę, adres, nr KRS, NIP, REGON itp.,
 • opinie o firmie - na forach, social mediach i w innych tego typu miejscach,
 • poprzednie prace - można poprosić o zdjęcia,
 • rzetelność firmy na podstawie referencji od poprzednich osób współpracujących z firmą,
 • warunki, na podstawie których zostanie zawarta umowa o remont mieszkania: okres wypowiedzenia, ile osób będzie liczyć ekipa remontowa, jaka jest dyspozycyjność robotników.

A co bezwzględnie należy zrobić?

 • podpisać umowę, w której szczegółowo będą opisane wszelkie czynności remontowe, których podejmie się ekipa remontowa,
 • określić w umowie daty wykonania poszczególnych usług,
 • umówić się na stopniowy sposób zapłaty - płacić za dobrze wykonane zadanie, a nie według określonego terminu. Nie płacić za złą realizację, ani też z góry za całość,
 • ustanowić kary pieniężne za zniszczenie przez firmę rzeczy należących do właściciela, których zniszczenie było niepotrzebne i niewskazane, a także za nieterminowe wykonywanie usług,
 • dodać do umowy kosztorys prac,
 • bezwzględnie ustalić w umowie na remont mieszkania całościową kwotę, która zostanie zapłacona firmie w ratach po wykonaniu poszczególnych usług,
 • zawrzeć zapis informujący o tym, że wszelkie dodatkowe czynności remontowe należy konsultować ze zleceniodawcą i zakazane jest ich samodzielne wykonywanie przez firmę bez zgody oraz wiedzy właściciela pod groźbą zerwania umowy,
 • zapisać w umowie na remont mieszkania, że obydwie strony decydują się na każdorazowe ustalanie opłaty za dodatkowe czynności, ustalenia te będą dołączane do umowy w formie aneksu,
 • uwzględnić punkt, w którym firma i właściciel mieszkania zobowiązują się pokryć koszty wynikłe z opóźnień leżących po ich stronie,
 • żądać poprawek, jeśli wady pojawiły się z winy pracy firmy remontowej,
 • ustalić, czy to właściciel, czy firma remontowa zobowiązuje się do kupna i dostarczenia niezbędnych materiałów. Jeśli wybrana zostanie druga opcja, zamawiający usługę powinien bezwzględnie żądać okazania wszelkich faktur i rachunków potwierdzających zakup danego materiału, i na ich podstawie się rozliczać,
 • ustalić i wpisać w umowę o remont mieszkania wysokość wszelkiego rodzaju zaliczek,
 • zażądać przedstawienia potrzebnych uprawnień, np. do wymiany instalacji elektrycznej,
 • uwzględnić w umowie okres gwarancji - czasu, w ciągu którego firma remontowa zobowiązuje się do wykonania poprawek po zakończeniu współpracy.

Umowę można podpisać również z osobą prywatną. Także w tym przypadku zleceniodawcę chroni kodeks cywilny. Warto oczywiście popytać znajomych - być może znają oni dobrą firmę remontową. W tym przypadku jakość niekoniecznie może oznaczać wysokie koszty usług. Jeśli szuka się przedsiębiorstwa na własną rękę, można poprosić kilka firm o wycenę poszczególnych usług - najlepiej mieć ją na papierze, ponieważ często zdarza się, że przy ustalaniu kosztorysu firma podnosi ceny bez powodu, co jest oszustwem.

Równie istotne jest sprawdzenie komunikacji z głównym wykonawcą. Problemy ze wzajemnym zrozumieniem będą rodzić niepotrzebne kłótnie i frustracje.

Czy remont mieszkania się opłaca gethome.pl

Czy remont mieszkania się opłaca?

Tu wiele zależy od kontekstu. Zupełnie inaczej problematyka wygląda w przypadku remontu mieszkania w kamienicy lub bloku oraz remontu starego domu.

Opłacalność warto obliczać zwłaszcza, kiedy chce się kupić lokal na rynku wtórnym. Nieraz bowiem okazuje się, że koszty remontu znacznie przewyższają wartość nabytej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza starego budownictwa, w którym wymienić trzeba wszystko - od instalacji, poprzez okna i podłogi, aż po meble. Pomocne będą wszelkie plany lokalu, a jeśli ich brak - warto zastanowić się nad ryzykiem kupna w ciemno.

Remont mieszkania to z pewnością ogromny wydatek, który należy dokładnie przemyśleć. Warto sprawdzić dostępne rozwiązania i dokładnie obliczyć koszty. Pracę można wykonywać również etapami - w jednym roku łazienka, w następnym kuchnia. Na taki sposób decydują się zwłaszcza osoby dysponujące ograniczonym budżetem i czasem.

Trzeba również przygotować się mentalnie - remont mieszkania wymaga opanowania, cierpliwości i rozsądku, a także nabycia odpowiedniej ilości wiedzy o tym, jak, co i w jakiej kolejności powinno się wykonywać. Przedłużające się zmiany uprzykrzają życie wszystkim domownikom, dlatego tak istotny jest plan ich wykonania. Jednak dobrze przeprowadzony remont mieszkania daje dużo satysfakcji mieszkańcom. Nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym i w dłuższej perspektywie finansowym, jeśli wymieniona została nieszczelna instalacja lub słabej jakości ogrzewanie. Jest on dobry także dla samego lokalu - podnosi jego wartość i przedłuża trwałość.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: