- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Tanie projekty domów
Dużą popularnością cieszą się też przedmieścia, które zlokalizowane są niedaleko metropolii, ale jednak pozwalają dawać namiastkę wsi i bliskość z terenami zielonymi. Ile kosztuje nas budowa domu? Wszystko zależy od inwestycji w działkę, jakie projekty domu interesują inwestora oraz z jakich materiałów budowlanych chce korzystać. Warto przy tym dodać, że dzisiaj coraz częściej stawia się na domy pasywne, które chociaż nieco droższe na poziomie realizacji, to później już w czasie eksploatacji generują spore oszczędności finansowe.
Koszty nieruchomości a projekty domów
Polskie społeczeństwo się wzbogaca, co wpływa na coraz częstsze inwestowanie w nieruchomości. Nie da się jednak ukryć, że nadal największym powodzeniem cieszą się tanie projekty domów. Te kwestie można jednak rozważać w dwóch aspektach. Jedni wybierają projekty domów, które nie kosztują wiele. Są to głównie gotowe projekty domów z kosztorysem, ale już sama budowa zakłada materiały dobrej jakości. Inni nie patrzą na cenę samego projektu nieruchomości, ale raczej dobierają go tak, by sama budowa nie generowała dużych kosztów. Coraz większą popularnością cieszą się między innymi projekty małych domów szkieletowych.
Te są powszechne, na przykład w Stanach Zjednoczonych, ich budowa jest ekspresowa i nie pochłania ogromu finansów. Wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji inwestorów, ich potrzeb oraz możliwości finansowych. Pamiętajmy, że nadal najczęściej budowa wolnostojącego domu wymaga zewnętrznego finansowego wsparcia ze strony instytucji bankowych. Sama decyzja o takiej inwestycji jest nierzadko jedną z najważniejszych w życiu, warto więc dobrze ją przemyśleć.
Ile zapłacimy za projekty domów?
Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że projekty domów generują koszty w granicach od 100 do 200 złotych za metr kwadratowy. Te ceny dotyczą projektów gotowych, ogólnodostępnych. Można je znaleźć w sieci, w specjalnych katalogach, jakie udostępniają architekci. To podstawowe projekty domów, ale zawsze można dobrać takie, które spełniają potrzeby przyszłych domowników. Co ciekawe, nawet gotowe projekty udaje się modyfikować, by jeszcze lepiej spełniały indywidualne oczekiwania. Te najtańsze projekty są zazwyczaj proste i uniwersalne. Zakładają spełnianie tych podstawowych wymagań, jakie dotyczą komfortu codziennego funkcjonowania we własnej nieruchomości.
Znacznie więcej trzeba zapłacić za projekty domów na zlecenie indywidualne. Ich ceny zaczynają się od 300 złotych za metr kwadratowy. Takie projekty kosztują więcej, ponieważ architekt pracuje wtedy na zlecenie, tworząc dom od początku do końca. Uwzględnia oczekiwania inwestora, daje praktyczne sugestie. Na takie projekty domów decydują się przede wszystkim właściciele tzw. trudnych do aranżacji działek budowlanych, na których nie jest możliwa budowa standardowego budynku mieszkalnego. To także najbardziej wymagający klienci o specyficznych potrzebach. Należy jednak wiedzieć, że budowa nieruchomości według projektu indywidualnego jest zwykle droższa niż realizacja typowego projektu gotowego.
Projekty domów parterowych czy piętrowych?
Czy znaczenie dla kosztów projektu domu ma wielkość samej nieruchomości? Oczywiście, że tak, dlatego tak dużą popularnością cieszą się projekty domów parterowych. Każdy inwestor musi jednak wiedzieć, że oszczędności na etapie wyboru projektu domu wcale nie muszą być korzystne. Pamiętajmy, że projekt domu parterowego musi być realizowany na rozległej działce, która przecież będzie kosztować więcej.
Eksperci rynku nieruchomości potwierdzają, że projekty domów należy dobierać zgodnie z potrzebami, natomiast cena powinna mieć drugorzędne znaczenie. Co więcej, przecież koszty nabycia projektu domu w porównaniu do wydatków na budowę domu są znikome.
Gdzie znaleźć tanie projekty domów?
Najlepiej szukać w internecie. To prawdziwa skarbnica, patrząc na różnorodne projekty domów. Udostępniają je architekci na swoich stronach www. Funkcjonują także tematyczne portale ze specjalnymi katalogami projektów według indywidualnych potrzeb. Projekty domów dobrze wybierać przez wyszukiwarkę. Tam można wybierać konkretne kategorie, przybliżony metraż, kubaturę, kształt czy ilość pięter danej nieruchomości.
Tutaj mowa oczywiście o gotowych projektach domów, natomiast te na indywidualne zlecenie tworzą architekci. Ci fachowcy także oferują swoje usługi w sieci. Dopiero po wstępnej selekcji warto umówić się na spotkanie, by omówić szczegóły. W przypadku projektów indywidualnych takich spotkań będzie sporo, zanim powstanie projekt wymarzonego domu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
01.09.2023, Artykuł sponsorowany
Gdzie szukać murarzy: prace murarskie jako podstawa dobrej budowy
Nie można postawić ani wyremontować budynku bez pomocy murarzy. Aby użytkowanie domu było bezpieczne, prace murarskie muszą być wysokiej jakości, toteż zatrudnić należy specjalistów dysponujących odpowiednim wiedzą, doświadczeniem zawodowym, narzędziami oraz materiałami. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
05.01.2023, Redakcja
Ile kosztuje i co zawiera projekt domu?
Jak zbudować idealny dom? Podstawą jest oczywiście dobry projekt. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych koncepcji, a wymagający inwestorzy mogą zamówić projekt indywidualny. Zastanawiasz się, który wariant wybrać? Sprawdź, ile kosztuje projekt domu w zależności odJak zbudować idealny dom? Podstawą jest oczywiście dobry projekt. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych koncepcji, a wymagający inwestorzy mogą zamówić projekt indywidualny. Zastanawiasz się, który wariant wybrać? Sprawdź, ile kosztuje projekt domu w zależności od tego, czy jest już gotowy, czy też sporządzany „na miarę”. Wyjaśniamy również, co powinien zawierać.
13.10.2022, Redakcja
Jak obliczyć kubaturę budynku?
Do celów projektowych czy instalacyjnych może być konieczna znajomość nie tylko dokładnej powierzchni, ale również kubatury budynku. Jej obliczenie nie jest trudne, choć należy wziąć pod uwagę warunki techniczne, które precyzują, co się do niej wlicza, a co nie. Dowiedz się, co Do celów projektowych czy instalacyjnych może być konieczna znajomość nie tylko dokładnej powierzchni, ale również kubatury budynku. Jej obliczenie nie jest trudne, choć należy wziąć pod uwagę warunki techniczne, które precyzują, co się do niej wlicza, a co nie. Dowiedz się, co to jest kubatura budynku i jak ją obliczyć.
27.01.2022, Artykuł gościnny
Domy bez pozwolenia do 70m2 - jak wybrać idealny projekt domu?
Własny dom, spokój i odpoczynek na tarasie wśród otaczającej przyrody to marzenie, na którego realizację decyduje się wiele osób. Gotowe projekty domów kuszą swoim wyglądem, różnorodnym rozkładem pomieszczeń i funkcji oraz stylem. Wybierając projekt domu, należy Wybierając projekt domu, należy