- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Termomodernizacja domu: możliwości budynków jednorodzinnych
Termomodernizacje domów jednorodzinnych będą jednym z największych wyzwań właścicieli w perspektywie kolejnych lat. Jak podejść do termomodernizacji budynków jednorodzinnych? Jak wygląda termomodernizacja starego domu? Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić udaną termomodernizację domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest termomodernizacja i jak wpływa na koszty ogrzewania,
- czy wymiana dachu to termomodernizacja i jakie prace obejmuje,
- ile kosztuje termomodernizacja domu jednorodzinnego.
Jaki jest cel termomodernizacji domu?
Przedsięwzięciom termomodernizacyjnym poświęca się coraz więcej uwagi. I nic dziwnego - dodatkowe ocieplenie budynku (zarówno ścian zewnętrznych, jak i ścian od wewnątrz), wymiana stolarki czy docieplenie dachu skutkują likwidacją ewentualnych mostków termicznych, a tym samym zmniejszeniem zapotrzebowania na energię i wyższą efektywnością energetyczną. A w efekcie - niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Oprócz tego poprawia się także komfort termiczny mieszkańców domu. Termomodernizacja zapobiega również wychłodzeniu lub przegrzaniu wnętrza budynku mieszkalnego. Dzięki dobrej izolacji i właściwym materiałom nie dochodzi do sytuacji, gdy latem budynek nagrzewa się zbyt mocno, a zimą - ciężko go ogrzać.
Czy termomodernizację wykonuje się wyłącznie w starych domach?
Przeprowadzenie termomodernizacji często jest konieczne w przypadku starych budynków. Modernizacja nie tylko zapobiega uciekaniu ciepła z budynku, ale umożliwia też ostateczne pozbycie się pleśni i grzybów, jeśli taki problem występował już wcześniej. W źle ocieplonym bloku czy domu, z którego ucieka wytwarzane ciepło, łatwiej o wilgoć i warunki sprzyjające nawrotom toksycznych mikroorganizmów.
Warto jednak podkreślić, że mostki termiczne (czyli miejsca, przez które ucieka ciepło) występują nie tylko w starych domach - prace termomodernizacyjne często trzeba wykonywać również w przypadku nowszych budynków, w których wykonawcy nie zadbali np. o właściwą izolację i ocieplenie przegród zewnętrznych.
Co obejmuje termomodernizacja domu?
Kompleksowa termomodernizacja budynku obejmuje kilka rodzajów działań. Najważniejsze jest ocieplenie przegród zewnętrznych i dachu, a w razie potrzeby - także ścian od wewnątrz. To jednak nie wszystko; w ramach termomodernizacji wykonywane jest również uszczelnienie systemu grzewczego (w tym często wymiana źródeł ciepła) oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.
Na jakie etapy dzieli się termomodernizacja budynku?
Pierwsza faza termomodernizacji obejmuje zazwyczaj ocieplenie budynku - poprzez wspomniane już ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę drzwi oraz okien (jeśli stan stolarki tego wymaga) oraz docieplenie dachu. W wielu przypadkach to właśnie ten etap termomodernizacji jest najważniejszy, ponieważ znacząco przyczynia się do ograniczania strat ciepła, a w konsekwencji - do sporych oszczędności, jeśli chodzi o rachunki za ogrzewanie.
Druga faza termomodernizacji polega na modernizacji systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła. Oprócz uszczelnienia systemu grzewczego większość osób decyduje się też na wymianę źródła ciepła - najczęściej na bardziej ekologiczne, takie jak choćby pompa ciepła.
Ostatni etap obejmuje dodatkowe prace, takie jak m.in. inwestycja w odnawialne źródła energii (w tym np. panele fotowoltaiczne). Jest to jednak opcjonalne i nie każdy chce z tego rozwiązania skorzystać.
Warto jednocześnie zaznaczyć, że termomodernizacja budynków jednorodzinnych powinna zawsze być poprzedzona audytem energetycznym budynku - tak, by właściciel nieruchomości wiedział, czy ocieplenie domu w ogóle jest potrzebne, a jeśli tak, to jak najlepiej ograniczyć straty ciepła.
Ile kosztuje termomodernizacja domu?
Koszty termomodernizacji domu będą różnić się w zależności od tego, co przewiduje projekt termomodernizacji domu jednorodzinnego, a także od rozmiaru budynku, jego wieku czy stanu technicznego. Na wycenę ekipy dokonującej prac modernizacyjnych będzie mieć też wpływ lokalizacja domu. Do kosztów termomodernizacji należy wliczyć zresztą nie tylko robociznę czy koszt materiałów budowlanych użytych m.in. do prac ociepleniowych, ale też - sporządzenie projektu termomodernizacji budynku, którego stworzenie poprzedza zazwyczaj audyt energetyczny (za który również trzeba zapłacić).
Ile zatem kosztuje termomodernizacja domu w 2023 r.? Samo ocieplenie domu, by nie uciekało z niego wytwarzane ciepło, to koszt (w zależności m.in. od powierzchni) od ok. 40 do nawet 90 tys. zł. Jeśli właściciel budynku zdecyduje się na modernizacje związane z ogrzewaniem (np. wymianę źródeł ciepła), koszty mogą wzrosnąć o kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele zależy też od tego, czy właściciel budynku skorzysta z programu Czyste Powietrze (czyli będzie ubiegać się o dotację lub preferencyjną pożyczkę).
Jak sfinansować termomodernizację domu?
Obecnie funkcjonują różne programy dofinansowania termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce. Najważniejszym z nich jest program Czyste Powietrze.
W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać kredyt na termomodernizację oraz ubiegać się o dotację na jego spłatę. Kwota wsparcia jest uzależniona od zakresu prac oraz dochodów osiąganych w gospodarstwie domowym. Należy jednak pamiętać, że dopłata nie pokrywa 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Inną opcją jest zaciągnięcie kredytu na termomodernizację w ramach oferty banku komercyjnego. Niektóre banki oferują kredyt na wykonanie prac termomodernizacyjnych na korzystniejszych warunkach niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego.
Warto wiedzieć, że można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie domu materiałami o wysokich właściwościach izolacyjnych, wymiana kotłów na paliwo stałe np. na pompę ciepła, instalacja paneli fotowoltaicznych - to wszystko zalicza się do termomodernizacji. Tym samym wydatki poniesione w tym celu można odliczyć od podatku właśnie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł (limit dla małżeństwa wynosi 106 tys. zł).
Czytaj więcej: Ulga na termomodernizację: jak korzystać w 2023 r.?
Termomodernizacja domu: podsumowanie
Dzięki termomodernizacji można nie tylko zlikwidować mostki termiczne i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie - termomodernizacja pozwala też zwiększyć komfort termiczny i zapobiegać szkodliwym zjawiskom takim jak występowanie grzybów i pleśni. Dobra wiadomość jest taka, że na termomodernizację domów jednorodzinnych w Polsce można otrzymać spore dofinansowanie (w ramach programu Czyste Powietrze) oraz skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
Subskrybuj „Gethome” na Google News