- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wzór pozwu o eksmisję do pobrania za darmo
Pozew o eksmisję to pismo procesowe, którego celem jest wydanie przez sąd orzeczenia o obowiązku opuszczenia i opróżnienia przez pozwanego lokalu mieszkalnego.
Co powinno znaleźć się we wzorze pozwu o eksmisję?
Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów pozwu o eksmisję wraz z ich omówieniem.
Miejscowość i data
Wskazanie miejsca i terminu złożenia wniosku.
[miejscowość], [data] r.
Organ właściwy do złożenia pozwu
Wskazanie organu właściwego do złożenia wniosku wraz z podaniem adresu.
Sąd Rejonowy w [miejscowość]Wydział Cywilny
[adres sądu]
Strony pozwu
Określenie stron pozwu (powód/pozwany) wraz z podaniem danych osobowych (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL).
Powód: [imię i nazwisko][adres zamieszkania]
[PESEL]
Pozwany: [imię i nazwisko][adres zamieszkania]
Kwota wartości przedmiotu sporu
Wskazanie kwotowej wartości sporu.
w.p.s.: [należy wskazać kwotowo wartość przedmiotu sporu] zł(słownie: [należy wskazać słownie wartość przedmiotu sporu])
opłata od pozwu w kwocie 200,00 zł
Treść właściwa pozwu o eksmisję
Nakaz opuszczenia i opróżnienia wszystkich rzeczy będących własnością pozwanego, wskazanie daty wymagalności roszczenia, opis próby rozstrzygnięcia sporu przed postępowaniem sądowym.
POZEW O EKSMISJĘDziałając w imieniu własnym, z przyczyn, o których mowa poniżej, wnoszę o:
1. nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia ze wszystkich rzeczy będących jego własnością [należy opisać dokładnie nieruchomość, np. lokalu mieszkalnego nr … położonego przy ul. ………………… nr ……….. w ………………….. ] (dalej jako „Nieruchomość”) i wydania Nieruchomości powodowi;
2. ustalenie, że pozwanemu przysługuje/nie przysługuje* prawo do otrzymania lokalu socjalnego;
3. zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu;
4. przeprowadzenie rozprawy także pod nieobecność powoda;
5. wydanie wyroku zaocznego w razie zaistnienia przesłanek, o których mowa w art. 229 i n. k.p.c.;
6. przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu niniejszego wniosku na wskazane w nim okoliczności.Wypełniając dyspozycję z art. 187 § 1 pkt 1 k.p.c., oświadczam, że dochodzone przez stronę powodową roszczenie stało się wymagalne z dniem [należy wskazać datę wymagalności roszczenia] r.
Jednocześnie, zgodnie z wymogiem przepisu art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c. wskazuję, że w niniejszej sprawie powód podjął próbę pozasądowego sposobu rozwiązania sporu w sposób inny niż mediacja poprzez [opisz w jaki sposób podjęto próbę rozstrzygnięcia sporu zanim wszczęto postępowanie sądowe, np. skierowanie do pozwanego pisemnego wezwania do opuszczenia lokalu, które nie przyniosło oczekiwanego rezultatu].
Uzasadnienie
Uzasadnienie wniosku o eksmisję wraz z przekazaniem dowodów.
U z a s a d n i e n i eJestem właścicielem [należy opisać dokładnie nieruchomość, np. lokalu mieszkalnego nr … położonego przy ul. ………………… nr ……….. w ………………….. ]
W dniu [należy wskazać datę zawarcia umowy, na podstawie której pozwany korzysta z lokalu] zawarłem/am** z pozwanym umowę najmu.
Umowa została zawarta na czas określony do dnia [należy wskazać dzień do jakiego obowiązywała umowa]/czas nieokreślony.**
Poinformowałem/am** pozwanego, że nie mam zamiaru przedłużania umowy na dalszy czas określony.**/Umowa została wypowiedzenia ze skutkiem na dzień [należy wskazać dzień do jakiego obowiązywała umowa].**
dowód: umowa najmu lokalu mieszkalnego, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy**, zeznania powoda
Czas obowiązywania umowy zakończył się z dniem [należy wskazać datę]. Zwróciłem/am** się do pozwanego z prośbą opuszczenie lokalu i opróżnienie go z rzeczy osobistych w terminie [należy wskazać w jakim terminie strony umówiły się na przekazanie lokalu, np. w terminie 3 dni od dnia ustania najmu/w dniu XX.XX.XXXX r.]
Pomimo powyższego ustalenia pozwany nie opuścił lokalu. W dniu [należy wskazać datę] skierowałem/am** do pozwanego pismo, w którym wezwałem/am** do natychmiastowego opuszczenia lokalu, jednakże powyższe nie przyniosło oczekiwanego rezultatu.
dowód: wezwanie do opuszczenia lokalu
Z powyższego wynika, że od dnia [należy wskazać dzień następujący po dniu, w którym pozwany miał obowiązek opuszczenia lokalu] do chwili wytoczenia niniejszego powództwa, pozwany zajmuje lokal będący moją własnością bez tytułu prawnego.
Wartość przedmiotu sporu została ustalona na podstawie art. 23 k.p.c., zgodnie z którym w sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości. Czynsz najmu wynosił [należy wskazać kwotę czynszu miesięcznego najmu]. Mając powyższe na uwadze, wartość przedmiotu niniejszego sporu wynosi [należy wskazać wartość przedmiotu sporu, która odpowiada trzykrotności wartości czynszu] zł.
dowód: umowa najmu lokalu mieszkalnego
Mając powyższe na uwadze uznać należy, że pozew o eksmisję jest w pełni uzasadniony i zasługuje na uwzględnienie.
Podpis
Własnoręczny podpis.
…………………………………………………………….[własnoręczny podpis]
Załączniki
Do wniosku należy dołączyć: potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej, dokumenty wymienione w treści pozwu, odpis pozwu wraz z załącznikami.
ZAŁĄCZNIKI:
1. potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej od pozwu;
2. dokumenty wymienione w treści pozwu;
3. odpis pozwu wraz z załącznikami.
WAŻNA INFORMACJA: Poniższy wzór pozwu o eksmisję ma charakter ogólny i powszechny, co oznacza, że może zawierać stwierdzenia, wnioski oraz informacje, które dla poprawnego zastosowania muszą zostać zweryfikowane ze stanem faktycznym danego przypadku.
Wzór pozwu o eksmisję
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór pozwu o eksmisję, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
14.10.2022, Redakcja
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna orZgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.