- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wzór wypowiedzenia umowy najmu do pobrania za darmo
Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie skonstruować wypowiedzenie umowy najmu, możesz skorzystać z naszego wzoru. Nasi eksperci opracowali specjalną instrukcję, dzięki której wypełnienie wzoru wypowiedzenia umowy najmu nie będzie stanowiło problemu.
Czym różni się wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony i określony?
Umowa najmu zawarta na czas nieokreślony może zostać wypowiedziana w każdej chwili. Jednak w przypadku umowy najmu zawartej na czas określony, rozwiązanie jej jest możliwe tylko wtedy, gdy strony przewidziały taką możliwość w warunkach umowy.
Warunki wypowiedzenia umowy najmu
Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony może nastąpić z inicjatywy jednej ze stron, na warunkach określonych w umowie. W przypadku gdy nie ustalono warunków wypowiedzenia, może ona zostać rozwiązana przy zachowaniu terminów wypowiedzenia określonych w art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego.
Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu umowy najmu?
Wypowiedzenie umowy najmu powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wraz z omówieniem.
Miejsce i data wypowiedzenia umowy
Wskazanie miejsca i daty wypowiedzenia umowy.
[miejscowość], [data wypowiedzenia] r.
Dane stron umowy
Wskazanie imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania stron umowy.
[imię i nazwisko lub nazwa strony umowy najmu, która występuje
z wypowiedzeniem umowy najmu]
ul. [adres zamieszkania/ siedziby/ działalności gospodarczej/
korespondencyjny w zależności od ustaleń stron w umowie]
[imię i nazwisko lub nazwa strony umowy najmu, do której kierujemy wypowiedzenie umowy najmu]
ul. [adres zamieszkania/ siedziby/ działalności gospodarczej/ korespondencyjny w zależności od ustaleń stron w umowie]
Podstawa wypowiedzenia
Wskazanie podstawy wypowiedzenia.
Działając w imieniu własnym/ Spółki [podmiotu będącego stroną umowy najmu] jako podmiot uprawniony do jej reprezentacji na podstawie [należy wskazać podstawę umocowania oraz załączyć dokument potwierdzający umocowanie do niniejszego wypowiedzenia]**, niniejszym oświadczam, że
Przedmiot najmu
Określenie przedmiotu najmu (adres nieruchomości w przypadku lokalu mieszkalnego i użytkowego).
wypowiadam umowę najmu zawartą w dnia [data zawarcia umowy najmu] nr [jeśli umowa najmu ma jeszcze jakieś inne oznaczenie oprócz daty należy je tutaj wpisać], pomiędzy [należy wskazać strony umowy], dot. lokalu użytkowego/ mieszkalnego** położonego w [miejscowość i adres położenia lokalu] (dalej: Umowa najmu)
Określenie terminu, w którym umowa przestaje obowiązywać
Rozróżnienie w zależności od zachowania okresu wypowiedzenia lub trybu natychmiastowego. W przypadku trybu natychmiastowego wymagane jest również uzasadnienie decyzji.
– **z zachowaniem [okres wypowiedzenia zgodny z umową najmu np. miesięczny] terminu wypowiedzenia, ze skutkiem na dzień [data, w której umowa najmu zostanie rozwiązana na skutek złożenia tego wypowiedzenia]. Zastosowany termin wypowiedzenia jest zgodny z postanowieniem umownym wynikającym z § […] ust. [numer paragrafu i ustępu umowy najmu, w którym znajduje się określenie terminu wypowiedzenia] Umowy najmu.
– **z zachowaniem [okres wypowiedzenia zgodny z art. 688 Kodeksu cywilnego[1]] terminu wypowiedzenia ze skutkiem na dzień [data, w której umowa najmu zostanie rozwiązana na skutek złożenia tego wypowiedzenia].
– **w trybie natychmiastowym, bez zachowania terminów wypowiedzenia przewidzianych w Umowie najmu. Przyczyną wypowiedzenia Umowy najmu w tym trybie jest [przyczyny rozwiązania Umowy w trybie natychmiastowym wskazane w Umowie najmu, a w przypadku braku takiej regulacji – można stosować przypadki przewidziane w przepisach Kodeksu cywilnego normujących najem lokalu tj. w art. 680 i kolejnych
Termin opuszczenia lokalu
Wskazanie terminu opuszczenia lokalu.
**Jednocześnie, w związku ze złożonym oświadczeniem, wzywam Panią/Pana/Państwa** do opróżnienia, opuszczenia i wydania przedmiotu najmu w terminie [termin na opróżnienie i wydanie lokalu zazwyczaj określony jest w umowie najmu] dni od dnia rozwiązania stosunku najmu. W przypadku nie zastosowania się do niniejszego wezwania zostanie naliczone wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu i konieczne będzie wystąpienie do sądu z powództwem o eksmisję.
Podpis składającego wypowiedzenie
Podpis powinien być własnoręczny.
[własnoręczny podpis składającego wypowiedzenie]
Wzór wypowiedzenia umowy najmu
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór wypowiedzenia umowy najmu, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
UWAGA: Wzór wypowiedzenia umowy najmu ma charakter ogólny i może zawierać informacje, które należy zweryfikować z treścią umowy najmu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.