- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Wzór zgłoszenia robót budowlanych do pobrania za darmo
Niektóre roboty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę, lecz konieczne jest ich zgłoszenie. Katalog robót wymagających wyłącznie zgłoszenia zawarty jest w art. 29 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Zgłoszenia wymagają m.in.
- wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub na działkach, na których zostały zaprojektowane oraz wolnostojące,
- nie więcej niż dwukondygnacyjne budynki mieszkalne jednorodzinne o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub na działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Zgłoszeniu podlega również rozbudowa wymienionych w przywołanym przepisie obiektów.
Co powinno znaleźć się we wzorze wniosku o zgłoszenie robót PB-2 i PB-2a?
Treść wniosku o zgłoszenie robót budowlanych ogranicza się do określenia rodzaju zamierzenia budowlanego oraz uzupełnienia danych osobowych strony wypełniającej wniosek. Na jakie elementy wniosku warto zwrócić uwagę?
Organ administracji architektoniczno-budowlanej
Organem właściwym do zgłoszenia są co do zasady starostwa powiatowe (lub urzędy miast na prawach powiatu). Wyjątkowo organem właściwym może być urząd wojewódzki (np. w przypadku budowy na terenie zamkniętym lub terenie kolejowym).
1. ORGAN ADMINISTRACJI ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANEJNazwa: [w tym miejscu należy wpisać oznaczenie właściwego starostwa powiatowego/urzędu miasta/urzędu wojewódzkiego]
Dane inwestora
Wniosek składa inwestor (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka nieposiadająca osobowości prawnej) lub jego pełnomocnik.
Jakie informacje należy uzupełnić? Imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP stron.
2.1. DANE INWESTORA1)
Imię i nazwisko lub nazwa: ………………………………………………………………………….Kraj: ………………………………. Województwo: .…………………………………………………
Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..……………………………
Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...…………………….. Email (nieobowiązkowo): ……………………………………………………………………………… Nr tel. (nieobowiązkowo):.………………..………………………….………………………………….
2.2. DANE INWESTORA (DO KORESPONDENCJI)1)
Wypełnia się, jeżeli adres do korespondencji inwestora jest inny niż wskazany w pkt 2.1.Kraj: ………………………………. Województwo: .…………………………………………………
Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..……………………………
Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...…………………..
Adres skrzynki ePUAP2):……………………………………………….…...………...…………………
3. DANE PEŁNOMOCNIKA1)
Wypełnia się, jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika.
□ pełnomocnik □ pełnomocnik do doręczeń
Imię i nazwisko: …………………………………………………………………………………….. Kraj: ………………………………. Województwo: .…………………………………………………
Powiat: ………………………………………….. Gmina: .………………..……………………………
Ulica: ………………………………………………………… Nr domu: ………. Nr lokalu: ……..…. Miejscowość: ………………………….. Kod pocztowy: .……….…… Poczta: ...…………………….. Adres skrzynki ePUAP2): ……………………………………………………………………………….. Email (nieobowiązkowo): ……………………………………………………………………………..
Nr tel. (nieobowiązkowo): .………………..………………………….………………………………….
Rodzaj zamierzenia budowlanego
Określenie rodzaju zamierzenia budowlanego.
4. RODZAJ ZAMIERZENIA BUDOWLANEGO
Należy wskazać właściwe. Jeżeli zamierzenie obejmuje kilka rodzajów robót, należy wskazać wszystkie właściwe.Budowa nowego budynku/nowych budynków
Rozbudowa budynku/budynków
Przebudowa budynku/budynków
Nadbudowa budynku/budynków
Odbudowa budynku/budynków
Planowany termin rozpoczęcia robót budowlanych
Wskazanie daty rozpoczęcia budowy.
5. PLANOWANY TERMIN ROZPOCZĘCIA ROBÓT BUDOWLANYCH
[w tym miejscu należy wskazać datę, w której inwestor zamierza rozpocząć budowę]
Dane nieruchomości (miejsce wykonywania robót budowlanych)
Wskazanie miejsca wykonywania robót budowlanych.
6. DANE NIERUCHOMOŚCI (MIEJSCE WYKONYWANIA ROBÓT BUDOWLANYCH)1)Województwo: .…………………………………………………………………………………………..
Powiat: ………………………………………… Gmina: .………………..……………………………
Ulica: ……………………………………………………………. Nr domu: ………………..……..…..
Miejscowość: ……………………………………………….. Kod pocztowy: .……….…………..…….
Identyfikator działki ewidencyjnej3): ………………………………….………………………………....
Oświadczenie w sprawie korespondencji elektronicznej
Wyrażenie zgody lub nie na doręczenie korespondencji w sprawie.
OŚWIADCZENIE W SPRAWIE KORESPONDENCJI ELEKTRONICZNEJ
□ Wyrażam zgodę □ Nie wyrażam zgodyna doręczanie korespondencji w niniejszej sprawie za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
Załączniki do wniosku o zgłoszenie robót budowlanych
Lista załączników do wniosku jest uzależniona od tego co jest przedmiotem zgłoszenia (jaki rodzaj inwestycji). Do każdego zgłoszenia należy załączyć dokumenty wymienione w pkt. 8 formularza poniżej.
Obowiązek załączenia innych dokumentów zależy od charakteru inwestycji i każdorazowo należy to zweryfikować z wymaganiami zawartymi w ustawie z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przykładowo zgłoszenie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wymaga załączenia dodatkowo oświadczenia, że planowana budowa służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
Dla wersji PB-2a:
8. ZAŁĄCZNIKI
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora (opłacone zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r.
o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546, z późn. zm.)) – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika.Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy
z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.Projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany (w postaci
papierowej w 3 egzemplarzach albo w postaci elektronicznej).Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – jeżeli jest ona wymagana zgodnie
z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym4).Inne (wymagane przepisami prawa):
……………………………………………………………………………………………………………….
Dla wersji PB-2:
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Pełnomocnictwo do reprezentowania inwestora (opłacone zgodnie z ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546, z późn. zm.)) – jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika.
Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej – jeżeli obowiązek uiszczenia takiej opłaty wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
Inne (wymagane przepisami prawa):…………………………………………………………………………………………………………
Wzór wniosku o zgłoszenie robót budowlanych
Eksperci portalu GetHome stworzyli uniwersalny wzór wniosku o zgłoszenie robót budowlanych, który możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Wypełniając go, wystarczy wpisać odpowiednie dane w wykropkowane miejsca.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
03.10.2022, Redakcja
Przedwstępna umowa sprzedaży domu do pobrania za darmo
Przedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przPrzedwstępna umowa sprzedaży domu może być zawarta w zwykłej formie pisemnej albo w formie aktu notarialnego. W przypadku gdy umowa przedwstępna zawarta jest formie aktu notarialnego a druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży domu, możliwe jest dochodzenie zawarcia umowy przyrzeczonej, wbrew woli strony uchylającej przed sądem.
05.10.2022, Redakcja
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę do pobrania za darmo
Pozwolenie na rozbiórkę potrzebne jest do dokonania rozbiórki: budynków i budowli wpisanych do rejestru zabytków oraz objętych ochroną konserwatorską, budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,budynków i budowli o wysokości od 8 metrów i powyżej, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości,
07.10.2022, Redakcja
Wzór umowy dzierżawy nieruchomości do pobrania za darmo
Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas Dzierżawa jest umową konsensualną, co oznacza, że nie wymaga zachowania żadnej formy szczególnej, jedynie dzierżawa nieruchomości zawarta na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie, z tym zastrzeżeniem, że niezachowanie tej formy powoduje, że umowę poczytuje się za zawartą na czas nieoznaczony (art. 660 w zw. z art. 694 k.c.).
12.10.2022, Redakcja
Umowa najmu domu jednorodzinnego do pobrania za darmo
Umowa najmu domu jednorodzinnego zawierana jest między wynajmującym a najemcą. Przedmiotem umowy jest najem domu jednorodzinnego wraz z działką gruntu, w zamian za zapłatę czynszu w określonej i zaakceptowanej przez obie strony wysokości. Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?Co powinno znaleźć się w umowie najmu domu jednorodzinnego?
14.10.2022, Redakcja
Wniosek o zniesienie współwłasności do pobrania za darmo
Zgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna orZgodnie z art. 210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.