- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Biała lista podatników VAT - jak wpływa na najem?
Wiele osób decyduje się na wynajem prywatnego mieszkania w celu uzyskania dodatkowego dochodu. Najem prywatny wiąże się jednak z określonymi formalnościami. Wątpliwości wzbudza m.in. sposób opłacania należności. Czy najemca powinien uiszczać opłaty na rachunek znajdujący się na białej liście podatników VAT?
Biała lista podatników VAT
Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi elektroniczny wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych i przywróconych do rejestru VAT, zwany potocznie białą listą podatników VAT.
W wykazie znajduje się wiele danych – od adresu siedziby firmy, przez NIP, aż po status podatkowy. Podany jest również rachunek rozliczeniowy, na który kontrahent – w określonych przez prawo przypadkach – powinien uiszczać należność z tytułu zakupu usługi lub towaru. W innym wypadku nie będzie możliwe zaliczenie takiego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu.
Pojawia się jednak pytanie, czy osoba która wynajmuje pokój lub mieszkanie, musi uiszczać najem na rachunek podany w białej liście podatników VAT, skoro najem prywatny w rozumieniu niektórych przepisów jest działalnością gospodarczą?
Biała lista a najem prywatny
Prywatny wynajem nieruchomości – w rozumieniu przepisów ustawy o VAT – jest działalnością gospodarczą. Tym samym osoba fizyczna (nawet jeśli nie oferuje innego rodzaju usług i nie sprzedaje żadnych towarów) jest w tym zakresie podatnikiem podatku VAT.
Z kolei zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców, płatności na rachunek znajdujący się w wykazie należy dokonać w sytuacji, gdy stroną transakcji, która ma otrzymać płatność, jest przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty.
Tym samym co do zasady konieczność uiszczenia należności występuje zawsze, gdy obiema stronami transakcji są przedsiębiorcy. Jeśli zatem najemca jest osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, nie ma obowiązku przelewać opłaty za najem na rachunek umieszczony w wykazie. Co jednak w sytuacji, gdy najemca prowadzi działalność?
Rachunek rozliczeniowy
Teoretycznie mogłoby się wydawać, że w takim wypadku najemca powinien przelać należność za najem na rachunek rozliczeniowy umieszczony na białej liście podatników VAT – o ile chce ten wydatek zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że o ile osoba fizyczna wynajmująca swoją prywatną nieruchomość jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o VAT, o tyle w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców – regulującej, kiedy trzeba dokonać płatności na rachunek w wykazie – już nie.
To z kolei oznacza, że jeśli przedsiębiorca wynajmuje pokój czy lokal od osoby fizycznej prowadzącej wyłącznie najem prywatny, to uiszczanie płatności na rachunek z białej listy podatników VAT nie jest konieczne.
Podsumowując, w przypadku najmu prywatnego nie trzeba dokonywać na rachunek znajdujący się na białej liście podatników VAT. Przedsiębiorcę wpłacającego na inny rachunek (uzgodniony między stronami) nie czekają żadne sankcje z tego tytułu.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
02.07.2024, Ewelina Zajączkowska-Klec
Sprzedaż mieszkania z lokatorem: czy syndyk lub właściciel może sprzedać mieszkanie z lokatorem zameldowanym?
Problem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię tenProblem z wynajmującym mieszkanie okazuje się dość powszechnym trendem występującym w naszym kraju. Samodzielna eksmisja niechcianego lokatora nie jest możliwa, ponieważ skutecznie utrudnia to prawo lokatorskie. W jego obecnym kształcie cały proces może potrwać kilka lat, zatem jeśli dotyczy Cię ten problem i chcesz kupić nieruchomość, możesz spotkać się z komplikacjami.
06.05.2024, Dagmara Osińska
Co to jest najem okazjonalny mieszkania?
Wiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czWiele osób wychodzi z założenia, że nieruchomości to opłacalna i długoterminowa inwestycja. Z tego względu bierze pod uwagę zakup mieszkania pod wynajem. Warto przemyśleć, jak zminimalizować ryzyko strat oraz zwiększyć ochronę przed nieuczciwymi lokatorami. Co to jest najem okazjonalny? Na czym polega? Jakie korzyści przemawiają za takim rozwiązaniem? Wyjaśniamy.
07.03.2024, Edyta Wara-Wąsowska
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu
Najem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalneNajem okazjonalny cieszy się rosnącą popularnością wśród właścicieli nieruchomości - i nie bez przyczyny. Umowa najmu okazjonalnego znacznie lepiej zabezpiecza interesy wynajmującego i pozwala, w razie potrzeby, przyspieszyć proces eksmisji. To, co jest charakterystyczne dla najmu okazjonalnego, to m.in. oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu. Co powinno zawierać i co jeszcze trzeba dołączyć do umowy?
04.03.2024, Dagmara Osińska
Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego: za porozumieniem stron i ważnych przyczyn
Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat. Z tego powodu zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą ją rozwiązać w sytuacjach wskazanych w treści lub na zasadach określonych w przepisach prawa. Na co zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzór z komentarzem prawnym znajdziesz poniżej.
22.09.2023, Redakcja
Wynajem krótkoterminowy i najem krótkoterminowy: co to jest?
Wynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem kWynajem krótkoterminowy to dość popularny sposób na zarabianie na nieruchomości, której jest się właścicielem. W ostatnich latach zdecydowanie zyskał on na popularności – zarówno wśród najemców, jak i wynajmujących. Wyjaśniamy, na czym polega wynajem krótkoterminowy.