Współczesne domy - rodzaje, wady i zalety

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.08.2019

Rośnie popyt na domy jednorodzinne. Jakie są rodzaje i zalety współczesnych domów? Sprawdź na GetHome.

Coraz bardziej rośnie popyt na nowoczesne domy. Niektórzy rezygnują ze standardowych mieszkań w miastach i przenoszą się na osiedla jednorodzinne lub szukają swojego miejsca. Jakie są powody takiego wyboru i czy rzeczywiście dom opłaca się bardziej niż mieszkanie?

Jeszcze kilkanaście lat temu poszukujący swojego pierwszego lokum (i nie tylko) opuszczali rodzinne domy w poszukiwaniu mieszkania. Marzeniem były cztery kąty w centrum miasta, blisko zgiełku i rozwiniętych usług i handlu. Dziś tendencja jest zdecydowanie odmienna. Młodzi ludzie zarabiają coraz więcej i szukają dla siebie komfortowych warunków do życia. Chcą odpocząć od pracy, szumu aut i napiętej atmosfery. To z tego powodu tak wiele młodych osób już na starcie szuka miejsca na dom.

Tendencja ta nie dotyczy jednak tylko osób młodych. Niektórzy ludzie są już po prostu zmęczeni miejską atmosferą, która nie do końca pozwala na odpoczynek po pracy. Nieznośny hałas, brak intymności i pełnej swobody ruchu oraz zbyt duże skupisko ludzi w jednym miejscu sprawiają, że ogromne bloki, w których mieszka kilkaset osób, przeszły do lamusa. Na tendencję wpłynęła też ogólna koniunktura i cena. Dziś nie jest trudno znaleźć finansowanie budowy (lub zakupu) domu. Kredyt hipoteczny jest tak samo prosty w uzyskaniu na dom jak i na mieszkanie. Dzięki takiemu finansowaniu łatwiej zdecydować się na pełną swobodę i większą powierzchnię użytkową (z działką), niż mieszkanie w sporym skupisku ludzi.

Ceny też robią swoje – nie ma wielkiej różnicy pomiędzy budową domu a zakupem nowego mieszkania. Warto podkreślić, że niekiedy w tym drugim można uczestniczyć osobiście, a budowa własnego “M” to dużo bardziej skomplikowany proces.

Dom nowoczesny czy tradycyjny gethome.pl

Zalet domu, które przemawiają za jego zakupem lub postawieniem, jest oczywiście więcej. Może być dużo większy niż mieszkanie (dzięki temu świetnie sprawdzi się w przypadku dużej rodziny), nie wymaga opłacania drogiego często czynszu, stoi na działce, która należy do właściciela domu i umożliwia postawienie dodatkowych pomieszczeń służących jako garaż, czy schowek. Za domem będzie przemawiała też przestrzeń użytkowa - letni odpoczynek na trawie przed mieszkaniem nie jest tak komfortowy.

Dom to też świetna enklawa dla osób w średnim wieku i tych starszych. Umożliwia realizowanie wielu pasji (np. ogrodnictwa), pomaga w odpoczynku przy pielęgnacji ogródka, a spory teren pozwala na utrzymanie większego zwierzaka, który będzie przyjacielem całej rodziny.

Oczywiście dom wymaga obowiązkowości i dodatkowego podejścia do kwestii zamieszkania. Niekiedy będzie potrzebny dodatkowy nakład pracy. Zawsze trzeba wiedzieć jednak, że wykonane czynności robi się dla siebie. Nowoczesne domy ułatwiają też wiele czynności. Jaki dom warto postawić lub kupić i na co zwrócić uwagę przy doborze najbardziej nowoczesnych rozwiązań?

Dom - nowoczesność i ułatwienia  gethome.pl

Jesteś zainteresowany zakupem domu? Sprawdź nasze oferty:

lub sprawdź pełną ofertę domów na sprzedaż na portalu Gethome.pl

Dom - nowoczesność i ułatwienia

Czym w ogóle jest dom? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że to budynek przystosowany przez człowieka do zamieszkania. Powinien być skonstruowany zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a do jego budowy powinny zostać użyte materiały najlepszej klasy – wszystko po to, żeby dom był bezpieczny i stabilny. Wyróżnia się kilka rodzajów domów, ale najbardziej komfortowe są wielo- i jednorodzinne.

Wielorodzinne konstrukcje to sporej wielkości budynki, w których mieszka kilka rodzin. Lokatorzy mają dostęp do udogodnień, z których mogą korzystać posiadacze domów jednorodzinnych, ale na mniejszą skalę - ogródki przydomowe są mniejsze, a garaże często nie posiadają osobnych wjazdów. Takie domy mają jednak indywidualne wejścia (w przeciwieństwie do dużych bloków z klatkami schodowymi).

Najbardziej komfortowy jest dom jednorodzinny. To osobny budynek, w którym mieszka tylko jedna rodzina. Oczywiście, jego wielkość wpływa na komfort życia, ale przestrzeń, która przypada na jednego mieszkańca domu jednorodzinnego jest większa niż w przypadku wielorodzinnego i oczywiście mieszkania.

Posiadanie tego typu budynków było do niedawna zarezerwowane dla mieszkańców wsi, ale od pewnego czasu takich rozwiązań mieszkalnych coraz więcej pojawia się w miastach (najczęściej na obrzeżach). Mieszkańcy, którzy zdecydują się wyprowadzić do podmiejskich miejscowości, też nie kupują domów w tradycyjnej formie. Inwestują w nowoczesne domy – bez otaczającej ich ziemi uprawnej.

Nowoczesne domy i sposób ich budowy wpływają na jakość wielu czynników - od ekologii, przez oszczędności, aż do komfortu życia. Nowoczesność budynku zaczyna się już w momencie jego projektowania. Osoba, która planuje wygląd takiej konstrukcji, musi brać pod uwagę zapotrzebowanie mieszkańców na energię, pomieszczenia i ciepło. Projektanci przeprowadzają wywiad, który pomoże w zaspokojeniu potrzeb klientów.

nowoczesne domy z zabezpieczeniami gethome.pl

Nowoczesne domy to również technika budowy i zastosowanie specjalnych materiałów budowlanych. Dom, który aspiruje do miana nowoczesnego, budowany jest z dużą starannością. Odpowiednie użycie technologii pozwala na zaoszczędzenie pracy potrzebnej do jego wykonania, pomaga w umocnieniu go na podłożu i dostosowaniu praktycznie każdej działki (od podmokłych do bardzo suchych) pod budowę.

Materiały potrzebne do stworzenia takiego budynku są wykonane z najwyższej klasy surowców. Te są odporne na skrajne warunki atmosferyczne a dodatkowo bardzo wytrzymałe. Nie pozwalają też na znaczną ucieczkę ciepła, co przyczynia się do oszczędności. Dodatkowo nie trują środowiska i ludzi – nie są rakotwórcze i nie uczulają mieszkańców. Oczywiście nowoczesne domy to nie tylko świetny projekt, profesjonalna budowa i odpowiednie materiały budowlane. To również wyposażenie. Do kategorii “nowoczesny” można wpisać dom inteligentny. Co kryje się pod tym tajemniczym określeniem? Inteligentne domy to rozwiązania, którymi można zarządzać w bardzo intuicyjny sposób.

Domy tego typu same wiedzą, ile ciepła powinny odprowadzić i kiedy uruchomić piec. Potrafią zarządzać energią i współgrają z potrzebami lokatorów. Mieszkańcy mogą zarządzać budynkiem przez wydawanie poleceń głosowych i centralny pilot. Na nowoczesny dom wpływa też wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – takie domy wyposażone są w kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy rekuperatory.

Trzeba pamiętać, że konstrukcje te nie są już czymś z gatunku science-fiction. Rozwój technologii sprawił, że ceny rozwiązań w inteligentnych i nowoczesnych domach nie kosztują tak dużo, a konkurencja na rynku jest coraz większa. Niekiedy już na etapie projektowania okazuje się, że rozwiązania nowoczesne będą na dłuższą metę dużo tańsze niż budowa domu na bazie starych rozwiązań.

Domy, które można określić mianem "nowoczesne", łatwiej sprzedać i nie są tak podatne na spadek ceny. Spada za to cena ubezpieczenia, ponieważ taki budynek jest bardziej odporny na kataklizmy i uszkodzenia, niełatwo też włamać się do niego i go okraść. Jeżeli więc wybieramy dom, to tylko nowoczesny.

Przeczytaj także:  Wynajem mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć

Rodzaje nowoczesnych domów

Zapotrzebowanie na nowoczesne technologie jest tak duże, że dzisiejsze budownictwo musiało wykreować nowe kategorie podziałów w stawianiu domów jednorodzinnych. Każdy z nich klasyfikowany jest osobno i ma swoje przeznaczenie. Jedne adresowane są do rodzin mniejszych, którym zależy na oszczędności energii i ciepła, inne będą idealnym rozwiązaniem dla wszystkich lubiących wygodę i spokojne użytkowanie.

Domy parterowe  gethome.pl

Domy parterowe

Ostatnim krzykiem mody są domy parterowe. Wiele osób rezygnuje już z rozwiązań piętrowych. Dlaczego? Piętra nieużytkowe, nieprzeznaczone np. na pokoje, najczęściej pełnią rolę strychów, które zużywają ogromne pokłady energii. Dodatkowo strychy użytkowe pełnią najczęściej rolę magazynów i składowiska różnego rodzaju śmieci. Dla wielu osób jest to rozwiązanie bardzo niekorzystne z różnych względów - energii, ocieplenia i utrzymywania porządku.

Z tego powodu użytkownicy stawiają na domy parterowe. Mają one wiele różnych zalet – po pierwsze są dużo tańsze w projektowaniu i budowaniu. Nie potrzebują wielu rozwiązań konstrukcyjnych, które wymaga każde kolejne piętro. Ograniczenie do minimum liczby poziomów i postawienie parteru sprawia, że koszt budowy domu parterowego spada nawet o 20%!

Co jednak z osobami, które chcą mieć dom parterowy, ale jednocześnie poszukują powierzchni na przechowywanie ewentualnych przetworów czy dodatkowej elektroniki i elektryki? Rozwiązaniem może być np. użytkowe poddasze, którego konstrukcja nie pozwala na zamieszkanie tej części (niemożliwe jest stworzenie tam np. salonu lub łazienki), ale przy okazji świetnie nadaje się na magazyn.

Można spróbować zbudować dodatkowe pomieszczenie przydomowe (na tym samym poziomie), które świetnie sprawdzi się w roli tradycyjnego strychu. Dla fanów płaskich dachów dobre będzie również rozwiązanie w postaci sporego balkonu na płaskiej powierzchni. Domy parterowe mogą więc służyć jako świetne i bardzo duże tarasy.

Domy parterowe pozwolą też na spore oszczędności przy eksploatacji. Budowla nie wymaga tak rozbudowanych systemów cieplnych i dodatkowych źródeł zasilania energii elektrycznej. Piętro dużo szybciej oddaje ciepło i trzeba je nagrzewać z podwójną intensywnością. Problem znika w przypadku parteru, bo używanie całej powierzchni konstrukcji i nowoczesne techniki budowy sprawią, że koszt eksploatacji spadnie o połowę. Wystarczy jeszcze założyć np. panele solarne i okazuje się, że moc potrzebna do wykorzystania w domu jest obciążeniem minimalnym.

Dla kogo są domy parterowe? Z pewnością nadają się dla osób, które lubią minimalizm i stylowe rozwiązania. Nie chcą też przepłacać za utrzymanie domu, a dodatkowo do maksimum wykorzystują każdy dostępny kąt. Domy parterowe będą też świetną alternatywą dla mieszkania przeznaczonego dla małych rodzin. Budowa około 80 mkw. da więcej komfortu niż drogie lokum w bloku, a przy okazji pozwoli na większe wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

rodzaje współczesnych domów gethome

Domy szkieletowe i domy kanadyjskie

Choć takie rozwiązania, jak domy szkieletowe i domy kanadyjskie, w Polsce dopiero się rozwijają, to dynamika tego raczkującego sposobu budowania będzie z pewnością podbijać serca kolejnych właścicieli nieruchomości. Na czym polega innowacyjność rozwiązania? Standardowa technika budowania domu polega na murowaniu kolejnych części nieruchomości. Dom powstaje długo i jest bardzo masywny. Takie budynki najczęściej wytrzymują całe wieki i - choć nie jest to oczywiście reguła - niekiedy kończą jako zrujnowane pustostany.

Domy kanadyjskie (ich właściwą nazwą są domy szkieletowe - nazwa domy kanadyjskie wzięła się z USA i Kanady, gdzie taki sposób budowania nieruchomości jest codziennością i najpopularniejszą metodą) bardzo różnią się od tradycyjnych budynków murowanych. Oczywiście, są tak samo solidne, ale ich przeznaczeniem nie jest wiekowe użytkowanie i przekazywanie nieruchomości z pokolenia na pokolenie.

Domy szkieletowe nadają się do pełnej eksploatacji przez co najmniej 50 lat (bez remontu). Po tym czasie należy nieruchomość odnowić i dalej można cieszyć się jej walorami. Dlaczego domy kanadyjskie tak bardzo różnią się od murowanych w sposób tradycyjny? Jak sama nazwa wskazuje, domy szkieletowe buduje się na specjalnych szkieletach drewnianych. Ich nacisk na podłoże jest dużo mniejszy niż w przypadku domów murowanych w sposób tradycyjny. Szkielety uzupełniane są materiałem budowlanym w szybki i automatyczny sposób.

Mokre prace związane z budową domu kończą się już na etapie wylania fundamentu, a więc można go stawiać również zimą. Wszelkie części konstrukcji są węższe i lżejsze niż w przypadku standardowego budynku. Warto wspomnieć, że domy kanadyjskie różnią się też sposobem eksploatacji – wnętrza ich konstrukcji  projektowane są tak, aby zachować energooszczędność. Z domów szkieletowych nie ucieka ciepło.

Domy modułowe gethome.pl

Domy modułowe

To rodzaj nieruchomości, który układa się z gotowych modułów. Można śmiało stwierdzić, że to budowanie miejsca do mieszkania... z klocków. Domy modułowe powstają z przygotowywanych wcześniej prefabrykatów, które montowane są do podłoża w specjalny sposób. Do niedawna kojarzone były z budynkami kontenerowymi, stawianymi na tymczasowych budowach i innych inwestycjach. Dziś technologia sprawiła, że dom modułowy to konstrukcja stabilna, rozwinięta i gotowa do długiego i bezpiecznego mieszkania.

Domy modułowe są szczególnie popularne w krajach zachodniej Europy i skandynawskich. Domy z kontenerów buduje się bardzo szybko i można stawiać je na każdego rodzaju działce. Nowoczesne domy modułowe nie mają już wiele wspólnego z dawnymi barakami budowlanymi. To konstrukcje nieodróżnialne trwałością od tradycyjnego budownictwa. Należy pamiętać jednak, że domy z kontenerów są zazwyczaj tylko parterowe. Dom modułowy jest zatem ograniczony pod względem projektów i możliwości. Zaletą tego rodzaju budownictwa jest szybkość powstania, niskie koszty i również możliwość przemieszczania. Domy z kontenerów można bowiem złożyć i przenieść w inne miejsce, co oczywiście nie jest łatwe, ale nie niemożliwe.

nowoczesne domy przykłady

Inteligentny dom – nowoczesny dom

Inteligentny dom wspomniany został wcześniej. To prawdziwie nowoczesny dom, który jest w pełni zsynchronizowany z poleceniami użytkownika. Nie bez powodu wkładany jest do kategorii: domy z wizją. Dlaczego należy do tego zestawienia? Inteligentny dom można rozwijać według własnego uznania i potrzeby. Rozwiązania technologiczne umożliwiają sterowanie nim z jednego miejsca, kontrolę wszystkich parametrów, rozbudowę mechanizmów zarządzania i wiele innych, bardzo ciekawych opcji. Domy z wizją są dla wielu potencjalnych lokatorów wielkim marzeniem - pozwalają urealnić pragnienia dotyczące rozwiązań znanych niegdyś tylko z filmów i książek.

Czy inteligentny dom jest drogi? Wszystko zależy od tego, jakie zapotrzebowanie ma potencjalny mieszkaniec tego typu budynku. Można go świetnie zaprojektować i wykorzystywać. Ceny dotykowych paneli, głosowego zarządzania czy procesorów sterujących są już niskie.

Warto podkreślić, że nowoczesny dom tego typu można zaaranżować nawet w starym budownictwie. Wszystko wymaga jednak pomysłu i przerobienia pewnych starych rozwiązań - pieców, grzejników, podłóg, oświetlenia czy gniazdek z prądem. Inteligentny, a na pewno nowoczesny dom pobudza więc kreatywność. Tym bardziej, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które można wykorzystać. Domy z wizją tworzą również biura architektoniczne – ich najciekawszy przegląd dostępny jest zawsze w międzynarodowych konkursach.

Przeczytaj także:  Najemca a wynajmujący - kto jest kim i co się z tym wiąże?

Szklane domy są realne

Znane z Przedwiośnia szklane domy są dziś bardzo realne. Umożliwiają pełen dostęp do światła, oszczędność na energii oraz duży komfort życia. Szklane domy wykorzystywane są w miejscach, które mają ograniczony dostęp do światła; każdy promień słońca jest na wagę złota. Warto, aby nie były wykorzystywane tylko w działalności gospodarczej (popularne szklarnie). Nie trzeba też całego budynku projektować według kategorii "szklane". Domy, które tworzy się w ten sposób, są często oszklone tylko z mniej widocznej części działki, albo na jednym piętrze.

Co jeszcze można uznać za nowoczesny dom gethome.pl

Co jeszcze można uznać za nowoczesny dom?

Domy energooszczędne, a wśród nich zdecydowanie domy pasywne. To budynki, których powierzchnia projektowana jest tak, żeby pobierały jak najmniejszą ilość energii (idealny przykład do kategorii domy energooszczędne). Domy pasywne wykorzystują energię wiatrową, słoneczną czy wodną. Ich materiał izolacyjny nie wypuszcza natomiast ciepła. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które stawiają na oszczędność i praktyczne wykorzystanie.

Domy energooszczędne są coraz bardziej popularne. Do tej kategorii należą też inne, wspomniane wcześniej – np. szklane domy. Warto wspomnieć, że domy pasywne nie są tak tanie, jednak ich koszt szybko się zwraca w postaci niższych rachunków za prąd, ogrzewania i ciepłą wodę. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych i ciepłolubów.

Osoby samotne lub bez większej rodziny mogą postawić na domy holenderskie. To małe budynki, które przypominają wersje letniskowe, albo przyczepy. Są w pełni funkcjonalne i bezpieczne, ale ich powierzchnia użytkowa jest ograniczona. Domy holenderskie to swego rodzaju kawalerki w kategorii budynków jednorodzinnych. Ich konstrukcja jest lekka, koszt niewielki. Jedynym minusem może być słabsza izolacja. Poza tym domy holenderskie stają się popularnym rozwiązaniem na działkach.

rodzaje współczesnych domów jaki projekt domu wybrać

Domy na sprzedaż - kupię, sprzedam... zamienię?

To jedna z najpopularniejszych kategorii w ogłoszeniach z nieruchomościami. W internecie znaleźć można najróżniejsze domy. Na sprzedaż dostępne są te nowoczesne i tradycyjne, piętrowe i parterowe. To podstawowa pozycja dla każdego serwisu. Czy jednak to, że domy na sprzedaż stanowią coraz większą część nieruchomości na rynku, świadczy, że ciężko jest je zbyć?

Warto zauważyć, że wystawianych jest wiele projektów, które dopiero powstaną. Sprzedający pokazują swoją wizję, którą następnie chcą wykonać. Wchodząc w zakładkę domy na sprzedaż, nie trzeba więc obawiać się zastania jedynie ruin, których nikt nie chce kupić od kilku lat. Oczywiście, wszystko trzeba wcześniej sprawdzić, ale warto zastanowić się nad zakupem.

Dom na sprzedaż oznacza, że nie będzie konieczne inwestowanie w nową konstrukcję, a do nieruchomości można się wprowadzić niemal od razu. Z głowy mamy też konieczność podłączania mediów, kanalizacji itp. Zyskujemy za to dużą przestrzeń, nieraz w cenie znacznie mniejszego mieszkania w dużym mieście. Jakie domy na sprzedaż można aktualnie spotkać?

Czy tanie domy są gorsze?

Panuje przekonanie, że tanie domy nie nadają się do komfortowego użytkowania. Z jednej strony mają być bardzo drogie w eksploatacji, a z drugiej nie wytrzymują pierwszej lepszej wichury. Rzeczywiście, tani dom nie jest wieczną konstrukcją, ale nie można powiedzieć, że nie gwarantuje komfortu. Wyżej zaprezentowane rozwiązania to idealny przykład na to, że takie konstrukcje są dobre i tanie. Domy te wymagają remontu po kilkudziesięciu latach, ponieważ nie buduje się ich z ciężkich i bardzo drogich materiałów budowlanych.

Tani dom, który będzie służył użytkownikowi, to projekt innowacyjny, przeznaczony do pełnego wykorzystania. Dodatkowo określenie „tani” nie musi być równoznaczne z niską ceną zakupu. Budynek taki powinien przede wszystkim pozwalać na niskobudżetową eksploatację - niskie odrzucenie ciepła, małe zapotrzebowanie na energię elektryczną itp. Domy na sprzedaż w serwisach ogłoszeniowych (w wielu wypadkach) też z pewnością takie będą.

Moda na tanie domy (zarówno w eksploatacji jak i cenie zakupu) wynika z rosnących kosztów utrzymania mieszkania. Osoby, które przyzwyczajone są do mieszkania w bloku, opuszczają je, ponieważ miesięczna cena mediów koniecznych do życia rośnie z roku na rok. Tendencja prawdopodobnie się nie zmieni, a to kolejny argument za przeniesieniem się do domu jednorodzinnego.

jak kupić dom

Domy jednorodzinnekupno domu

Na etapie zakupu sprawiają sporo problemów. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy przemyśleć za i przeciw. Przyszli posiadacze decydują się niekiedy na domy jednorodzinne od podstaw. Budowa wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami – dokumentacją itd. Przykładowo, dom bez pozwolenia może narazić przyszłego właściciela na ogromną karę.

Niektóre typy konstrukcji można postawić na działce, ale urzędnicy będą dokładnie sprawdzać taki dom. Bez pozwolenia praktycznie nie da się wybudować garażu, a domy jednorodzinne w Polsce bez tego dokumentu nie przechodzą nawet akceptacji.

Domy jednorodzinne, które dostępne są na rynku wtórnym, można natomiast bardzo łatwo przerobić. Dom z pomysłem, jakimś tematem przewodnim, staje się coraz popularniejszą konstrukcją. Wszystko zależy od wyobraźni osób, które mają plan na taki budynek. O wiele łatwiej bowiem zaaranżować wnętrze (np. w stylu inteligentnych domów) niż zewnętrzną część nieruchomości. Dom z pomysłem to też kwestia zapotrzebowania - zarówno przy zakupie, jak i budowie. A skąd się bierze taka potrzeba?

Niektórzy stawiają dom na wąską działkę i potrzebują rozwiązania, które zagwarantuje im komfort użytkowania oraz poruszania się po własnym terenie. Nieforemny obszar to prawdziwe wyzwanie dla projektantów. Oczywiście, wąska działka to problem (nomen omen) szeroki. Trzeba na wstępie zastanowić się, gdzie i jaki będzie można wybudować dom.

Na wąską działkę z pewnością pasować będą kanadyjki lub domy modułowe. Murowane tradycyjnie konstrukcje mogą okazać się zbyt masywne i problematyczne. Zazwyczaj stawia się również na prostokątny dom. Na wąskiej działce trudno też o dużą przestrzeń, często zatem budynki „rosną” w górę. Tu idealne będą konstrukcje kilkupiętrowe dla rodzin, parterowe sprawdzą się tylko w przypadku singli czy par. Warto pamiętać o odpowiedniej konstrukcji energooszczędnej – np. z południowej strony można postawić przeszkloną ścianę, która zapewni odpowiednią jasność.

Kupno domu to bardzo poważna decyzja, którą trzeba wcześniej dogłębnie przemyśleć. Nie oznacza to jednak, że należy dziś tylko do osób starszych czy majętnych. Budynek taki jest tak naprawdę rozwiązaniem dla każdego użytkownika, który szuka swoich czterech kątów. Oczywiście, kupno domu wydaje się zdecydowanie łatwiejsze, gdy potencjalny nabywca nieruchomości ma już działkę.

Zaletą braku ziemi budowlanej jest jednak możliwość pełnego planowania zakupu - zarówno kształtu samej działki, jak i zakupu domu. Można też pomyśleć o gotowych rozwiązaniach, które świetnie sprawdzą się u różnych użytkowników i na wielu polach.

Należy też pamiętać, że kupno domu to pewien proces. Dotyczy to zarówno nieruchomości stojących, jak i planowanych – w pierwszym wypadku trzeba zorganizować pełne finansowanie i sprawdzić, czy działka lub budynek nie są zastawione pod hipotekę. Budowanie nieruchomości od podstaw będzie wymagało odpowiedniego projektu, szeregu pozwoleń i papierologii. Nie można jednak ukryć, że posiadanie własnego domu jest nobilitacją i daje ogromną satysfakcję.

rodzaje domów jaki wybrać

Warto postawić na dom

Przy dzisiejszych nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązaniach warto postawić na zakup lub budowę domu. Szeroka oferta wykonawców i dostępnych nieruchomości pozwala na spore manewry w tym zakresie. Pamiętać należy jednak o kilku ważnych zasadach, które dadzą komfort i spokój psychiczny od momentu zakupu nieruchomości (lub projektu), aż po same używanie takiego domu.

Po pierwsze - ważne jest rozeznanie. Przytoczone wcześniej przykłady nowoczesnych domów pozwalają na dobranie odpowiedniego rozwiązania dla wszystkich osób. Niektórzy wolą domy, które oszczędzają energię i ciepło, ale są przy okazji trochę droższe od standardowych konstrukcji. Inne osoby stawiają na niewielki metraż. Ludzie, którzy cenią sobie swój czas i komfort, wybiorą z pewnością dom inteligentny, który sam będzie decydował czego potrzebuje, a swoje uwagi użytkownik przekaże np. poprzez komunikat głosowy.

Jak widać - możliwości jest wiele. Z pewnością ważna będzie też kwestia ceny, ale tu należy uważać - standardowy dom, budowany w wiekowej technice, nie będzie wcale tańszy od nowoczesnych rozwiązań. Wszystko przez koszt materiałów budowalnych i to, że takiej konstrukcji nie można stawiać np. zimą. Mitem jest natomiast to, że budowane w innych rozwiązaniach domy nie są trwałe. Konstrukcje te powinny wytrzymać lata i dawać mieszkańcom radość z posiadania.

Po drugie – trzeba przygotować wcześniej odpowiedni kosztorys. Zakup domu (podobnie zresztą jak i mieszkania) to nie tylko przelew na ściany i dach. Ważne będzie też wyposażenie nieruchomości, sprawdzenie, ile pieniędzy będzie kosztować jej utrzymanie i ewentualny remont. Każdy dodatkowy pokój czy dach również generują takie koszty. Tu uwaga – nie na każde rozwiązanie można dostać zgodę.

Przykładem jest dach. Jeżeli osiedle domów jednorodzinnych zbudowane zostało na bazie dachów ukośnych, to ciężko będzie o pozwolenie na budowę nieruchomości z pokryciem płaskim. Już przed rozpoczęciem projektu trzeba zorientować się, jakie pozwolenia mogą, a jakie nie zostaną wydane.

W tym przypadku łatwiej jest więc zakupić postawioną już nieruchomość, ale jednocześnie należy zorientować się, czy nie wymaga ona dodatkowego nakładu pracy. Nie dotyczy to raczej budynków nowych (choć niektóre oddawane są w stanie surowym), a używanych. Niekiedy może pojawić się grzyb, w innych konstrukcjach będzie przeciekać dach, a jeszcze inne zalewa pobliska rzeka. Wszystkie opcje należy przed zakupem domu wykluczyć.

Jasne jest też, że moda na domy jedno- i wielorodzinne w Polsce dopiero raczkuje. Nie stanowi to jednak żadnej przeszkody w wejściu z nowoczesną konstrukcją w kolejny, technologiczny wiek. Wspominając powieść Stefana Żeromskiego, który pisał o szklanych domach, należy pamiętać, że była to tylko wizja pisarza. Dziś każda wizja może okazać się pełną i realną możliwością dla użytkownika o każdym profilu.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Redakcja

Redakcja

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: