1. Blog
  • Dla profesjonalistów
  • Analizy
  • Aranżacje
  • Architektura
  • Baza wiedzy
  • Dzielnice
  • Finanse i prawo
  • Lokalizacje
  • Porady
Tematy

Dom z rynku wtórnego – jak ocenić kondycję dachu?

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

13.10.2021

Chcesz kupić dom z rynku wtórnego i nie wiesz jak ocenić kondycję dachu? Sprawdź artykuł, dzięki któremu dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę.

Dom z rynku wtórnego to rozwiązanie polecane dla osób, którym zależy na szybkim rozpoczęciu użytkowania nieruchomości. Jeśli ogólny stan budynku jest dobry, wystarczy przewieźć niezbędne rzeczy bez konieczności wykonywania dodatkowych prac.
Zakup domu z rynku wtórnego powinien być poprzedzony oceną stanu technicznego najważniejszych elementów budynku. Jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba poddać oględzinom, jest dach obiektu.

Czy warto kupić dom z rynku wtórnego?

Dom z rynku wtórnego to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Na rynku sprzedażowym są dostępne budynki mieszkalne jednorodzinne, których stan pozwala na wprowadzenie się i pełne rozpoczęcie użytkowania bezpośrednio po sfinalizowaniu transakcji.

Gotowe domy w stanie deweloperskim podlegają oficjalnemu odbiorowi przez przyszłego użytkownika. Podobna procedura występuje w przypadku zakupu budynku z rynku wtórnego. Przed sfinalizowaniem zakupu koniecznie trzeba ocenić stan newralgicznych elementów budynku, które mają wpływ na jego ogólną kondycję.

Czytaj również: Współczesne domy - rodzaje, wady i zalety

Na co zwrócić uwagę przed zakupem domu z rynku wtórnego?

Planując zakup domu z rynku wtórnego, warto dokładnie sprawdzić jego najważniejsze elementy, zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Jednym z najistotniejszych miejsc, które dobrze jest poddać dokładnym oględzinom, jest dach, a więc najwyższa przegroda, która chroni wnętrze obiektu przed czynnikami atmosferycznymi. Sprawdzenie stanu technicznego dachu powinno obejmować przede wszystkim ocenę kondycji pokrycia oraz konstrukcji nośnej. Zużyte lub uszkodzone wykończenie dachu jest najczęstszą przyczyną nieszczelności, które powodują przedostawanie się wody i wilgoci do warstw izolacyjnych i wnętrza budynku.

Jeśli stan pokrycia nie jest zadowalający, trzeba zaplanować jego wymianę. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji najlepiej wybrać materiał o takim samym lub mniejszym ciężarze jak istniejące pokrycie. Tylko w takim przypadku można mieć pewność, że konstrukcja nośna dachu nie będzie nadmiernie wytężona. Materiałem wykończeniowym na dach, który charakteryzuje się lekkością, a jednocześnie odpornością i trwałością, są pokrycia stalowe https://balex.eu/produkty/pokrycia-dachowe. Blacha w formie płaskiej lub jako dachówki na dach pasuje do obiektów utrzymanych zarówno w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.

Polecamy również: Dom energooszczędny - przyszłość budownictwa

Jak prawidłowo ocenić kondycję dachu?

Ocena konstrukcyjnych elementów dachu jest możliwa do zrealizowania w przypadku, gdy więźba nie została zabudowana. Taki stan rzeczy występuje zazwyczaj, jeśli funkcja poddasza jest nieużytkowa. Jeżeli pod dachem znajdują się pomieszczenia mieszkalne, krokwie zazwyczaj są przykryte warstwą izolacji termicznej, przeciwwilgociowej oraz płytami suchej zabudowy. W takiej sytuacji warto dokładnie przyjrzeć się powierzchni skosów, a więc sprawdzić, czy jest ona czysta, sucha, równa. W zależności od zastosowanego rodzaju pokrycia elementy nośne dachu można zobaczyć od góry, wchodząc na dach oraz zdejmując fragment wykończenia.

Jeśli elementy konstrukcyjne dachu są odsłonięte, ocenę stanu więźby warto rozpocząć od sprawdzenia twardości drewna. W tym celu należy nakłuć elementy drewniane i ocenić głębokość, na którą ostrze wchodzi w surowiec. Jeśli nie przekracza ona 5 mm, można uznać, że drewno jest wystarczająco twarde, aby efektywnie przenosić obciążenia. W przeciwnym razie można przypuszczać, że elementy uległy zagrzybieniu i spróchnieniu. W trakcie oględzin nośnych elementów dachu trzeba zwrócić uwagę także na ślady obecności gryzoni i owadów (np. otwory wlotowe). Równie istotne jest sprawdzenie, czy na więźbie nie ma śladów wilgoci wksazującej na nieszczelność warstw izolacyjno-wykończeniowych.

Jeżeli stan konstrukcji dachu budzi wątpliwości, dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie wykonania opinii budowlanej. Opracowanie tego typu jest sporządzane przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, która posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Porady ekspertów, przydatne artykuły związane z szeroko rozumianą branżą nieruchomości. Towarzyszymy użytkownikom na każdym etapie procesu zakupowego - doradzamy w kwestiach związanych z zakupem nieruchomości, wyborem odpowiedniej oferty, finansowaniem i finalizowaniem transakcji, aranżacją mieszkania czy domu. Współpracujemy tylko z najlepszymi! Dzięki temu na GetHome znajdziesz merytoryczne artykuły opracowane przez profesjonalistów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić rozmowę z doradcą kredytowym? Szukasz pomysłu na aranżację przestrzeni sypialnianej? Specjalnie dla Ciebie - wspólnie z naszymi Partnerami - opracowaliśmy serię niezbędnych porad i inspiracji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox

Google Chrome

Google Chrome

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Safari

Safari

Opera

Opera