placement placeholder
placement placeholder

Dom energooszczędny: czym jest dom energooszczędny?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 31.03.2021, Data aktualizacji: 07.11.2023

Domy energooszczędne określane są przyszłością budownictwa. Co sprawia, że cieszą się tak dużą popularnością i renomą? Odpowiadamy.

Z roku na rok w Polsce przybywa domów energooszczędnych. To skutek wielu zróżnicowanych czynników, zarówno gospodarczych, jak i społecznych, które wpływają na zwiększającą się rolę tego typu obiektów w polskim budownictwie. Czym dokładnie są domy energooszczędne? Dlaczego są tak popularne i czy warto w nie inwestować?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się domy energooszczędne,
  • czym różnią się domy projektów energooszczędnych od „zwykłych” projektów,
  • ile kosztują gotowe domy energooszczędne.

Co to jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny – co to znaczy? Budownictwo energooszczędne ma na celu zminimalizowanie ilości energii cieplnej, którą zużywa się na ogrzewanie domu. Wykorzystywane są nie tylko nowoczesne technologie, ale również specjalne techniki budownictwa, które pozwalają na minimalizację traconej energii przez budynek. Jak zatem można zdefiniować dom energooszczędny? Określa się tak domy, których zużycie energii wynosi około 70 kWh/m2 w skali roku.

Chcesz kupić dom w Warszawie? Sprawdź oferty domów na sprzedaż!

Jest to miara wykorzystywana przy obliczaniu parametru EUco, który służy do klasyfikacji budynków ze względu na energooszczędność. Określa on zapotrzebowanie budynku na energię wykorzystywaną do ogrzania obiektu i uwzględnia potrzebną w tym celu energię cieplną oraz ilość ciepłej wody. Dla porównania standardowy dom zużywa około 120 kWh/m2 energii rocznie. Wyszczególnia się jeszcze jeden rodzaj domów, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii - są to domy pasywne.

Dom energooszczędny a dom pasywny

Domem pasywnym jest budynek, którego parametr EUco wynosi poniżej 50 kWh/m2, czyli jeszcze mniej niż w przypadku domu energooszczędnego. Z czego wynika ta różnica? Domy energooszczędne w swojej budowie mają za zadanie przede wszystkim ograniczać utratę ciepła. Z kolei domy pasywne nie tylko ograniczają utratę energii, ale również korzystają z licznych urządzeń, które dostarczają energię z alternatywnych źródeł naturalnych.

Tym samym, koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem domu pasywnego są znacznie mniejsze, niż w przypadku domu energooszczędnego, jednak jego budowa ze względu na większe restrykcje i większe zapotrzebowanie w zakresie technologii może być droższa i bardziej skomplikowana. Zarówno energetyczne, jak i pasywne domy uznaje się za formę budownictwa odpowiedzialnego względem środowiska, co sprawia, że ich rola będzie stale rosła.

Zastanawiasz się nad budową domu? Przeczytaj, co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej

Budowa domów energooszczędnych: przyszłość budownictwa

Tak skonstruowane budynki określane są przyszłością budownictwa, nie tylko ze względu na możliwość znacznej oszczędności w ich użytkowaniu, ale przede wszystkim ze względów ekologicznych. Rosnąca świadomość ludzi w zakresie ochrony środowiska sprawia, że coraz większą uwagę skupia się na oszczędzaniu takich zasobów, jak woda czy energia. Rośnie również rola odnawialnych źródeł energii, które pozwalają zniwelować nadmierne wykorzystanie surowców kopalnych zanieczyszczających środowisko. To sprawia, że domy energooszczędne oraz domy pasywne stają się szansą na lepszą przyszłość w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialnego budownictwa. Jednak nie tylko nowe trendy konsumenckie mają wpływ na potencjał tego rodzaju domów, bowiem kluczową rolę odgrywają przede wszystkim aspekty prawne.

Jakie są ceny domów ekologicznych?

Dom energooszczędny - wymagania

Dziś nie wystarczy jedynie kupić działkę budowlaną i rozpocząć na niej niezależną budowę wymarzonego domu. Zanim firma budowlana zacznie swoje prace, należy dopełnić wszelkich formalności, aby uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Co więcej, od 2021 roku zaczęły obowiązywać kluczowe zmiany w zakresie prawa budowlanego. Mowa o regulacjach, które wymagają, by każdy nowo powstały dom w Polsce był jak najbardziej energooszczędny. To następstwo proekologicznej polityki Unii Europejskiej, bowiem pierwsze zmiany w zakresie ekologicznego prawa budowlanego weszły już w 2014 i 2017 roku. Działania te koncentrują się na realizacji pakietu ustaw klimatycznych tzw. "3 x 20". Mowa o 3 najważniejszych celach w zakresie budowy domów w Unii Europejskiej:

  • zmniejszenie zużycia energii o 20%
  • ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%
  • wzrost wykorzystania energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł o 20%

Zmiany w prawie budowlanym w 2021 roku

Zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie w 2021 r., określane są jako standard energetyczny WT2021 lub norma WT2021 i dotyczą wszystkich budynków, których wnioski o pozwolenie na budowę zostały zgłoszone po 31 grudnia 2020 roku. Od tego momentu wszystkie nowe projekty muszą spełniać nowe regulacje, które skupiają się przede wszystkim na trzecg płaszczyznach. Pierwszą z nich jest maksymalne ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię elektryczną. Według przepisów współczynnik EP nie może przekroczyć 70 kWh/m2. Nowe przepisy dotyczą również konkretnych wartości w zakresie warunków technicznych. Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła przegród zewnętrznych i innych elementów konstrukcyjnych to kolejny zakres istotnych zmian w 2021 roku.

Interesują Cię działki budowlane na sprzedaż? Sprawdź oferty działek na GetHome.pl!

Nowe regulacje techniczne określają, że współczynnik przenikania ciepła (U) w nowych budynkach będzie musiał wynosić poniżej 0,2 W/m2K w przypadku ścian zewnętrznych. Co więcej, wskaźnik ten nie może przekroczyć również wartości 0,9 W/m2K dla zwykłych okien i okien połaciowych oraz drzwi balkonowych. Wszystko po to, aby ograniczyć utratę ciepła budynków i zminimalizować zapotrzebowanie energii elektrycznej w zakresie ocieplania lub ochładzania domu. Trzecim celem nowych przepisów jest modernizacja kotłów grzewczych. Nowe wymagania mają sprawić, że obecnie często wykorzystywane kotły węglowe, gazowe czy olejowe mogą odejść w zapomnienie – choć raczej nie w najbliższej przyszłości. Perspektywiczne mają być też technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz urządzenia takie, jak kotły na pellet czy pompy ciepła. Z pewnością nowe przepisy w prawie budowlanym sprawiają, że domy energooszczędne to coraz częściej nie kwestia wyboru, a wręcz konieczność, a to wszystko ze względu na ekologię i ochronę środowiska.

Domy energooszczędne tanie w budowie? Koszt budowy domu energooszczędnego

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, musimy liczyć się przede wszystkim z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości, a także bardzo często z zakupem i wykorzystaniem urządzeń opartych na zaawansowanej technologii. Liczne ograniczenia w przepisach, a także podwyższone wymogi względem technologii, którą należy zastosować, znacząco podnoszą wydatki na materiały i pracę. To wszystko sprawia, że nowoczesne domy energooszczędne są znacznie droższe w budowie niż standardowe domy. Według wyliczeń ekspertów, koszt budowy domu energooszczędnego może być od 10 do 30 proc. wyższy niż koszt budowy domu standardowego.

Chcesz zainwestować w nieruchomość pod miastem? Sprawdź domy w okolicach Warszawy!

Największym obciążeniem finansowym są z pewnością urządzenia z zaawansowaną technologią, które pozwalają ograniczyć utratę ciepła lub wykorzystywane są do alternatywnego pozyskiwania energii i magazynowania jej. Mowa m.in. o energooszczędnym systemie wentylacji nawiewno-wywienej, czy kolektorach słonecznych. Znacznie droższe są także materiały budowlane, które ze względu na przepisy wymagają większych restrykcji w zakresie ich składu i wykonania. Warto nadmienić, że koszt budowy domu energooszczędnego wciąż będzie mniejszy niż w przypadku domu pasywnego. Co więcej, taka inwestycja pozwoli nam zaoszczędzić znacznie więcej w przyszłości. Mowa tu nie tylko o realnej oszczędności finansowej zauważalnej na rachunkach rozliczeniowych, ale także o oszczędności względem środowiska, która pozwoli nam na lepsze warunki życiowe.

Domy energooszczędne – cena pod klucz

Ile konkretnie kosztują gotowe domy energooszczędne? Wiele zależy nie tylko od lokalizacji, ale też (a właściwie przede wszystkim) metrażu oraz zastosowanych materiałów i technologii. Przyjmuje się jednak, że małe domy energooszczędne wymagają ok. 350-400 tys. zł – bez wykończenia. Jeśli inwestor będzie chciał zastosować technologie związane z odnawialnymi źródłami energii, koszt ten może wzrosnąć nawet do 500-600 tys. zł.

Projekt – dom energooszczędny

Aby móc rozpocząć budowę, potrzebny jest projekt. Za projekty domów energooszczędnych płaci się zazwyczaj od 3 do 6 tys. zł; warto mieć jednak na uwadze, że np. projekty domów energooszczędnych z pompą ciepła będą znacznie droższe.

Projekty domów energooszczędne powinny zawierać informacje na temat doboru materiałów budowlanych o podwyższonej izolacyjności termicznej, zastosowanej wentylacji czy systemu ogrzewania. Przy wyborze gotowego projektu należy też zwrócić uwagę na takie kwestie jak energooszczędne podgrzewanie wody w domu czy nawet to, jakie żarówki energooszczędne do domu planuje architekt (jeśli przygotowywany jest również osobny projekt aranżacji wnętrza).

Z czego budować dom energooszczędny?

Domy parterowe energooszczędne (podobnie zresztą jak domy piętrowe) należy budować z materiałów o dużej masie termicznej; z tego względu wykorzystuje się w tym celu cegłę, kamień oraz beton, a unika się drewna czy stali. Projekty domów energooszczędnych muszą również uwzględniać dobrą izolację wszystkich ścian, podłóg i dachu. Zalecana jest również grubsza warstwa termoizolacji w przegrodach.

Dom energooszczędny a ekologia

Z pewnością na zaostrzające się prawo budowlane ma wpływ przede wszystkim rosnąca świadomość w zakresie ekologii. Coraz większa wiedza społeczeństwa na temat negatywnego wpływu ludzkich działań na zmiany klimatu sprawiają, że staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie, czyli w zgodzie z naturą. Dotyczy to każdego aspektu naszej codzienności - od świadomego jedzenia, przez ekologiczny transport, aż do energooszczędnego życia. Ważną kwestią jest również fakt, że znaczna większość (około 90%) energii elektrycznej w Polsce wytwarzana jest w elektrowniach węglowych. Stale rosnący popyt w naszym kraju na energię elektryczną sprawia, że złoża tych surowców szybko wyczerpują się.

Dom ekologiczny to odpowiedź na wyzwania środowiskowe.

Co więcej, prąd produkowany w ten sposób emituje rekordową ilość CO2, która również przekłada się na lokalne i globalne zmiany klimatu. To wszystko sprawia, że ogólnie panujące prawo jest coraz bardziej rygorystyczne i ma na celu wymuszenie i ujednolicenie zmian ekologicznych u wszystkich obywateli. Przykładem jest właśnie zaostrzenie prawa budowlanego, które ma sprawić, że wszystkie nowo powstałe budynki w Polsce od 2021 roku będą energooszczędne. Takie zmiany mają również wymusić zwiększenie świadomości społeczeństwa i pobudzić stałe utrzymanie się ekologicznych trendów w budownictwie.

Dom energooszczędny: podsumowanie

Domy energooszczędne tanie w budowie to przede wszystkim niewielkie domy parterowe; należy jednak przygotować się na to, że budowa domu energooszczędnego ostatecznie i tak będzie kosztować więcej, niż w przypadku zwykłego budynku. Oszczędności pojawią się jednak w perspektywie długoterminowej – i tym warto się kierować.

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Edyta Wara-Wąsowska

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: