1. Blog

Dom energooszczędny - przyszłość budownictwa

Podziel się

Redakcja
31.03.2021

Liczba budowanych domów energooszczędnych w Polsce każdego roku rośnie. To wynik wielu zróżnicowanych czynników, zarówno gospodarczych, jak i społecznych, które wpływają na zwiększającą się rolę tego typu obiektów w polskim budownictwie. Czym dokładnie są domy energooszczędne? Dlaczego są tak popularne i czy warto w nie inwestować? Odpowiadamy.

Szukasz działki pod budowę domu w okolicach Krakowa? Sprawdź: https://gethome.pl/dzialki/okolice-krakowa/

Dom energooszczędny - definicja

Głównym celem budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie ilości energii cieplnej, którą zużywa się na ogrzewanie domu. W tym celu stosowane są nie tylko nowoczesne technologie, ale również specjalne techniki budownictwa, które pozwalają na minimalizację traconej energii przez budynek. Jak zatem można zdefiniować dom energooszczędny? Określa się tak domy, których zużycie energii wynosi około 70 kWh/m2 w skali roku.

Jest to miara wykorzystywana przy obliczaniu parametru EUco, który służy do klasyfikacji budynków ze względu na energooszczędność. Określa on zapotrzebowanie budynku na energię wykorzystywaną do ogrzania obiektu i uwzględnia potrzebną w tym celu energię cieplną oraz ilość ciepłej wody. Dla porównania standardowy dom zużywa około 120 kWh/m2 energii rocznie. Wyszczególnia się jeszcze jeden rodzaj domów, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii - są to domy pasywne.

Zobacz również: działki małopolskie

Dom energooszczędny, a dom pasywny

Domem pasywnym jest budynek, którego parametr EUco wynosi poniżej 50 kWh/m2, czyli jeszcze mniej niż w przypadku domu energooszczędnego. Z czego wynika ta różnica? Domy energooszczędne w swojej budowie mają za zadanie przede wszystkim ograniczać utratę ciepła. Z kolei domy pasywne nie tylko ograniczają utratę energii, ale również korzystają z licznych urządzeń, które dostarczają energię z alternatywnych źródeł naturalnych. Tym samym, koszty eksploatacyjne związane z użytkowaniem domu pasywnego są znacznie mniejsze, niż w przypadku domu energooszczędnego, jednak jego budowa ze względu na większe restrykcje i większe zapotrzebowanie w zakresie technologii może być droższa i bardziej skomplikowana. Zarówno energetyczne, jak i pasywne domy uznaje się za formę budownictwa odpowiedzialnego względem środowiska, co sprawia, że ich rola będzie stale rosła.

Polecamy także: Co warto sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Przyszłość budownictwa

Tak skonstruowane budynki określane są przyszłością budownictwa, nie tylko ze względu na możliwość znacznej oszczędności w ich użytkowaniu, ale przede wszystkim ze względów ekologicznych. Rosnąca świadomośc ludzi w zakresie ochrony środowiska sprawia, że coraz większą uwagę skupia się na oszczędzaniu takich zasobów, jak woda czy energia. Rośnie również rola odnawialnych źródeł energii, które pozwalają zniwelować nadmierne wykorzystanie surowców kopalnych zanieczyszczających środowisko. To sprawia, że domy energooszczędne oraz domy pasywne stają się szansą na lepszą przyszłość w zakresie ochrony środowiska i odpowiedzialnego budownictwa. Jednak nie tylko nowe trendy konsumenckie mają wpływ na potencjał tego rodzaju domów, bowiem kluczową rolę odgrywają przede wszystkim aspekty prawne.

Domy energooszczędne - przepisy

Dziś nie wystarczy jedynie kupić działkę budowlaną i rozpocząć na niej niezależną budowę wymarzonego domu. Zanim firma budowlana zacznie swoje prace, należy dopełnić wszelkich formalności, aby uzyskać pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Co więcej, od 2021 roku zaczęły obowiązywać kluczowe zmiany w zakresie prawa budowlanego. Mowa o regulacjach, które wymagają, by każdy nowo powstały dom w Polsce był jak najbardziej energooszczędny. To następstwo proekologicznej polityki Unii Europejskiej, bowiem pierwsze zmiany w zakresie ekologicznego prawa budowlanego weszły już w 2014 i 2017 roku. Działania te koncentrują się na realizacji pakietu ustaw klimatycznych tzw. "3 x 20". Mowa o 3 najważniejszych celach w zakresie budowy domów w Unii Europejskiej:

  • zmniejszenie zużycia energii o 20%
  • ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20%
  • wzrost wykorzystania energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł o 20%

Zmiany w prawie budowlanym w 2021 roku

Najnowsze zmiany w prawie budowlanym określane są jako standard energetyczny WT2021 lub norma WT2021 i dotyczą wszystkich budynków, których wnioski o pozwolenie na budowę zostały zgłoszone po 31 grudnia 2020 roku. Po tej dacie, wszelkie projekty będą musiały spełniać nowe regulacje, które skupiają się przede wszystkim na 3 płaszczyznach. Pierwszą z nich jest maksymalne ograniczenie zapotrzebowania budynków na energię elektryczną. Według przepisów współczynnik EP nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m2. Nowe przepisy dotyczą również konkretnych wartości w zakresie warunków technicznych. Zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła przegród zewnętrznych i innych elementów konstrukcyjnych to kolejny zakres istotnych zmian w 2021 roku.

Nowe regulacje techniczne określają, że współczynnik przenikania ciepła (U) w nowych budynkach będzie musiał być poniżej wartości 0,2 W/m2K w przypadku ścian zewnętrznych. Co więcej, wskaźnik ten nie będzie mógł przekroczyć również wartości 0,9 W/m2K dla zwykłych okien i okien połaciowych oraz drzwi balkonowych. Wszystko to, aby ograniczyć utratę ciepła budynków i zminimalizować zapotrzebowanie energii elektrycznej w zakresie ocieplania lub ochładzania domu. Trzecim celem nowych przepisów jest modernizacja kotłów grzewczych. Nowe wymagania mogą sprawić, że obecnie często wykorzystywane kotły węglowe, gazowe czy olejowe mogą odejść w zapomnienie. Przyszłością mają być technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz urządzenia takie, jak: kotły na pellet czy pompy ciepła. Z pewnością nowe przepisy w prawie budowlanym sprawiają, że dome energooszczędne to coraz częściej nie kwestia wyboru, lecz wręcz konieczność, a to wszystko ze względu na ekologię i ochronę środowiska.

Koszt budowy domu energooszczędnego

Decydując się na budowę domu energooszczędnego musimy liczyć się przede wszystkim z koniecznością zastosowania materiałów wysokiej jakości, a także bardzo często z zakupem i wykorzystaniem urządzeń opartych na zaawansowanej technologii. Liczne ograniczenia w przepisach, a także podwyższone wymogi względem technologii, którą należy zastosować znacząco podnoszą wydatki na materiały i pracę. To wszystko sprawia, że budowa domu energooszczędnego jest znacznie droższa niż budowa standardowego domu. Według wyliczeń ekspertów, koszt budowy domu energooszczędnego może być od 10 do 30% wyższy niż koszt budowy domu standardowego.

Największym obciążeniem finansowym są z pewnością urządzenia z zaawansowaną technologią, które pozwalają ograniczyć utratę ciepła lub wykorzystywane są do alternatywnego pozyskiwania energii i magazynowania jej. Mowa m.in o energooszczędnym systemie wentylacji nawiewno-wywienej, czy kolektorach słonecznych. Znacznie droższe są także materiały budowlane, które ze względu na przepisy wymagają większych restrykcji w zakresie ich składu i wykonania. Warto nadmienić, że koszt budowy domu energooszczędnego wciąż będzie mniejszy niż w przypadku domu pasywnego. Co więcej, taka inwestycja pozwoli nam zaoszczędzić  znacznie więcej w przyszłości. Mowa tu nie tylko o realnej oszczędności finansowej zauważalnej na rachunkach rozliczeniowych, ale także o oszczędności względem środowiska, która pozwoli nam na lepsze warunki życiowe.

Dom energooszczędny, a ekologia

Z pewnością na zaostrzające się prawo budowlane ma wpływ przede wszystkim rosnąca świadomośc w zakresie ekologii. Coraz większa wiedza społeczeństwa na temat negatywnego wpływu ludzkich działań na zmiany klimatu sprawiają, że staramy się żyć coraz bardziej ekologicznie, czyli w zgodzie z naturą. Dotyczy to każdego aspektu naszej codzienności - od świadomego jedzenia, przez ekologiczny transport, aż do energooszczędnego życia. Ważną kwestią jest również fakt, że znaczna większość (około 90%)  energii elektrycznej w Polsce wytwarzana jest w elektrowniach węglowych. Stale rosnący popyt w naszym kraju na energię elektryczną sprawia, że złoża tych surowców szybko wyczerpują się.

Co więcej, prąd produkowany w ten sposób emituje rekordową ilość CO2, która również przekłada się na lokalne i globalne zmiany klimatu. To wszystko sprawia, że ogólnie panujące prawo jest coraz bardziej rygorystyczne i ma na celu wymuszenie i ujednolicenie zmian ekologicznych u wszystkich obywateli. Przykładem jest właśnie zaostrzenie prawa budowlanego, które ma sprawić, że wszystkie nowo powstałe budynki w Polsce od 2021 roku będą energooszczędne. Takie zmiany mają również wymusić zwiększenie świadomości społeczeństwa i pobudzić stałe utrzymanie się ekologicznych trendów w budownictwie.

Redakcja

Wiadomości - Nieruchomości - Finanse

O autorze

Redakcja portalu GetHome.pl to zespół, który dba o najwyższą jakość treści pod kątem merytorycznym. Z pasją tworzymy wartościowe teksty, które pomagają naszym czytelnikom oraz stanowią dla nich inspirację i źródło wiedzy. Główną tematyką artykułów jest branża nieruchomości: budownictwo, finanse, aranżacje i projekty wnętrz, rynek pierwotny i wtórny itd. Staramy się także przedstawić wiele informacji przydatnych poszukującym mieszkania czy domu w danej lokalizacji.

Znajdź i zamieszkaj

GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez duplikatów ofert i reklam! Portal prezentuje ogłoszenia sprzedaży i wynajmu mieszkań oraz domów z rynku pierwotnego oraz wtórnego dając internautom bezpośredni kontakt do osób odpowiedzialnych za konkretne oferty.