- Dla profesjonalistów
- Analizy eksperta
- Architektura
- Branżowe newsy
- Dzielnice
- Finanse i prawo
- Gdzie zamieszkać?
- Jak urządzić?
- Lifestyle
- Strefa wiedzy
- Wzory umów
Domy bez pozwolenia do 70m2 - jak wybrać idealny projekt domu?
Własny dom, spokój i odpoczynek na tarasie wśród otaczającej przyrody to marzenie, na którego realizację decyduje się wiele osób. Gotowe projekty domów kuszą swoim wyglądem, różnorodnym rozkładem pomieszczeń i funkcji oraz stylem.
Wybierając projekt domu, należy przeanalizować potrzeby przyszłych mieszkańców, poznać przepisy obowiązujące na terenie, na którym leży działka budowlana oraz określić budżet na budowę domu.
Wraz z końcem 2021 r. zostały przyjęte w polskim Prawie budowlanym zmiany, które upraszczają procedury, umożliwiając od 3 stycznia 2022 r. budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia na budowę.
Budowa domu do 70 m2 – ważne informacje
Decydując się na realizację domu do 70 m2 zabudowy, inwestor może ją rozpocząć szybciej, bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, a korzystając jedynie z możliwości zgłoszenia i zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych.
Budowę domu do 70 m2 można rozpocząć od razu po dostarczeniu odpowiedniemu organowi administracyjnemu niezbędnych dokumentów, ponieważ zgodnie z procedurą organ ten jest wyłączony z możliwości sprzeciwu do dokonanego przez Inwestora zgłoszenia budowy.
Nie każdy dom do 70 m2 można zbudować zgodnie z powyższą procedurą. Posiada ona obostrzenia, które mówią, że na podstawie zgłoszenia można zbudować tylko wolnostojące budynki jednorodzinne do 70 m2 zabudowy, nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania mieścić się musi w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Procedura znosi także konieczność ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W sytuacji, gdy inwestor decyduje się nie ustanawiać kierownika budowy, sam przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową i zobowiązany jest dołączyć stosowne oświadczenie.
Do obowiązków inwestora należy także umieszczenie tablicy informacyjnej na ternie budowy, w celu ułatwienia kontaktu w momencie kontroli budowy lub w chwili innych, wymagających tego sytuacji.
Gotowe projekty domów - od czego zacząć?
Idealny projekt domu powinien odpowiadać na potrzeby domowników oraz być odzwierciedleniem ich stylu życia. Dom to miejsce, w którym mieszkańcy powinni czuć się bezpiecznie, wygodnie, powinni posiadać przestrzeń do relaksu, wspólnego, rodzinnego spędzania czasu, ale także dysponować miejscem prywatnym, zapewniającym intymność i możliwość spokojnego odpoczynku.
Warto więc poświęcić czas na przemyślenie, analizę i uwzględnienie potrzeb wszystkich przyszłych domowników, co w dużej mierze zdeterminuje wybór układu funkcjonalnego domu, niezbędną liczbę sypialni, łazienek oraz dodatkowych pokoi czy pomieszczeń gospodarczych.
Przed decyzją o wyborze projektu domu, dobrym planem jest, by w pierwszej kolejności zapoznać się z przepisami wynikającymi z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Określają one parametry domu możliwego do budowy na działce, która leży na ternie objętym powyższymi przepisami prawa.
Projekty domów pracowni ARCHON+ dzięki swojej dużej różnorodności wpisują się w rozmaite założenia lokalizacyjne oraz funkcjonalne, a w przypadku potrzeby niewielkich, standardowych zmian na etapie adaptacji, Inwestorowi udzielana jest bezpłatna zgoda na ich wprowadzenie, bez potrzeby kontaktu z architektem projektującym. Projekty domów do 70 m2 dają duże możliwości aranżacyjne, w maksymalny sposób wykorzystują dostępną przestrzeń, a to z kolei przekłada się na funkcjonalność i komfort dla całej rodziny.
Przemyślane rozwiązania ułatwią domownikom użytkowanie oraz pomogą w utrzymaniu porządku w domu. Warto zastanowić się nad aranżacją przestrzeni i nad zastosowaniem sprawdzonych rozwiązań, typu półki lub schowki pod schodami, pojemna wysoka zabudowa w kuchni, czy szafy wnękowe na całej długości korytarza.
Dobrym pomysłem może być także połączenie funkcji pomieszczeń – na przykład dodatkowy pokój, który z powodzeniem może pełnić funkcję gabinetu, jak i pokoju gościnnego.
Projekty domów do 70 m2 - duże możliwości w cenie mieszkania
Budowa domu jednorodzinnego to duże przedsięwzięcie. Wymaga czasu i cierpliwości, ale to inwestycja, która zaprocentuje w przyszłości. Dom jednorodzinny oferuje niezależność i przestrzeń, a także zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody.
Spokój i komfort, jaki zyskuje inwestor, budując własny, choćby niewielki dom do 70 m2, często możliwy jest do osiągnięcia w cenie zbliżonej do kupna średniej wielkości mieszkania w bloku.
Subskrybuj „Gethome” na Google News
Artykuły powiązane
01.09.2023, Artykuł sponsorowany
Gdzie szukać murarzy: prace murarskie jako podstawa dobrej budowy
Nie można postawić ani wyremontować budynku bez pomocy murarzy. Aby użytkowanie domu było bezpieczne, prace murarskie muszą być wysokiej jakości, toteż zatrudnić należy specjalistów dysponujących odpowiednim wiedzą, doświadczeniem zawodowym, narzędziami oraz materiałami. Z tego artykułu dowiesz się m.in.:Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
05.01.2023, Redakcja
Ile kosztuje i co zawiera projekt domu?
Jak zbudować idealny dom? Podstawą jest oczywiście dobry projekt. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych koncepcji, a wymagający inwestorzy mogą zamówić projekt indywidualny. Zastanawiasz się, który wariant wybrać? Sprawdź, ile kosztuje projekt domu w zależności odJak zbudować idealny dom? Podstawą jest oczywiście dobry projekt. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór gotowych koncepcji, a wymagający inwestorzy mogą zamówić projekt indywidualny. Zastanawiasz się, który wariant wybrać? Sprawdź, ile kosztuje projekt domu w zależności od tego, czy jest już gotowy, czy też sporządzany „na miarę”. Wyjaśniamy również, co powinien zawierać.
13.10.2022, Redakcja
Jak obliczyć kubaturę budynku?
Do celów projektowych czy instalacyjnych może być konieczna znajomość nie tylko dokładnej powierzchni, ale również kubatury budynku. Jej obliczenie nie jest trudne, choć należy wziąć pod uwagę warunki techniczne, które precyzują, co się do niej wlicza, a co nie. Dowiedz się, co Do celów projektowych czy instalacyjnych może być konieczna znajomość nie tylko dokładnej powierzchni, ale również kubatury budynku. Jej obliczenie nie jest trudne, choć należy wziąć pod uwagę warunki techniczne, które precyzują, co się do niej wlicza, a co nie. Dowiedz się, co to jest kubatura budynku i jak ją obliczyć.
16.11.2021, Redakcja
Tanie projekty domów
Dużą popularnością cieszą się też przedmieścia, które zlokalizowane są niedaleko metropolii, ale jednak pozwalają dawać namiastkę wsi i bliskość z terenami zielonymi. Ile kosztuje nas budowa domu? Wszystko zależy od inwestycji w działkę, jakie projekty domu interesują inwestora oraz z jakich Dużą popularnością cieszą się też przedmieścia, które zlokalizowane są niedaleko metropolii, ale jednak pozwalają dawać namiastkę wsi i bliskość z terenami zielonymi. Ile kosztuje nas budowa domu? Wszystko zależy od inwestycji w działkę, jakie projekty domu interesują inwestora oraz z jakich materiałów budowlanych chce korzystać. Warto przy tym dodać, że dzisiaj coraz częściej stawia się na domy pasywne, które chociaż nieco droższe na poziomie realizacji, to później już w czasie eksploatacji generują spore oszczędności finansowe.